متن کامل گفتگوی زندة تلویزیونی با مردم استان هرمزگان

-

شناسه خبر: 82217 -

پنحشنبه 8 اسفند 1392 - 22:40

گزارشگر:

عرض ادب و سلام بنده را پذیرا باشید. خیلی خوش آمدید. باعث افتخار بنده و همة همکاران من است. آرزو می کنم این سفر همراه خیر و برکت برای همة هم استانی های خوب ما باشد.

رئیس جمهور:

خیلی متشکر. سلام بر جناب‌عالی و همة همکارانتان در صدا و سیمای هرمزگان و سلام من بر همة ملت بزرگ و عزیز ایران. من هم بسیار خوشحالم که خداوند این توفیق را نصیب من و همراهان کرد تا سه روز مهمان مهماندارانی بسیار عزیز و صمیمی در استان هرمزگان باشیم و خوشحالم که آخرین برنامه این سه روز سفر به دیدار مجازی بخش هایی از استان منجر شد که اگر من موفق نشدم به دیدار مردم عزیز آنجا بروم، لااقل از طریق تلفن می‌توانم صدای آنها را بشنوم و گپ و گفتگویی از طریق صدا و سیما با آنها داشته باشم.

گزارشگر:

باعث افتخار ماست. در حقیقت تلاش همکاران ما در مجموعه خلیج فارس به خصوص همکاران فنی ما همین بوده که ان شاءالله امشب بتوانیم با حضور ارزشمند شما ارتباط زنده تلویزیونی با شهرستان‌های مختلف از راه دور داشته باشیم.

جناب آقای رئیس جمهور، مهم ترین مسئله ای که الان دغدغه مردم هست اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه است. مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کرده که این مرحله را در سال آینده اجرا کند. آیا حضرت‌عالی و مجموعه دولت با اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده موافق هستید و آیا این در وضعیت معیشتی مردم به خصوص اقشار آسیب پذیر جامعه تأثیر خواهد داشت. همچنین نظر حضرت عالی را در مورد تورم در سال آینده هم اگر بشنویم خیلی متشکر می شویم.

رئیس جمهور:

اصل هدفمندی یارانه ها مورد اجماع مسئولین بوده که یارانه ها هدفمند شود. مرحله اول به اجرا درآمده، البته با اشکالاتی توأم بوده یا به قول مجلسی‌ها و قانون گذاران قانون به خوبی و درستی اجرا نشده است.

وضعیت فعلی این طور است که آنچه حاصل همه چیزهایی است که از طریق حامل های انرژی - که در سال های گذشته مقداری گران تر شده - به علاوۀ بخشی از بودجه دولت به صورت یارانه نقدی به مردم پرداخت می شود، لذا فشار زیادی به بخش های مختلف کشور از جمله برق، انرژی و سایر بخش ها وارد می شود، در حالی که هدف این بوده که مصرف انرژی پایین بیاید و قیمت انرژی با قیمتی که در کشورهای همسایه ما هست تقریباً متوازن شود.

بنابراین، فکر می کنم اصل اینکه یارانه باید به شکل صحیح اجرا و عملیاتی شود مورد اتفاق نظر دولت و مجلس است. دولت هم کاملاً موافق است که مرحله دوم این قانون را اجرا کند. اینکه امسال می‌توانست اجرا شود یا سال آینده، قانون به ما می گوید که از سال آینده اجرایی و عملیاتی شود.

اما من فکر می کنم مردم نباید دغدغه خاطر داشته باشند؛ چون آنچه قانون برای مرحله دوم پیش بینی کرده، اولاً نسبت به اقشار کم درآمد یا به تعبیر قانون نیازمند، پرداخت یارانه حتماً شرایط بهتری برای آنها ایجاد خواهد کرد. یعنی یارانه نقدی آنها کم نخواهد شد و علاوه بر آن در زمینه سلامت و یارانه کالایی کمک های دیگری نیز دریافت خواهند کرد.

اما طبق قانون آنهایی که به یارانه نیازی ندارند نباید یارانه دریافت کنند و قاعدتاً کسی که این 45 هزار تومان خیلی در زندگی اش تأثیرگذار نیست بهتر است که از این صرف نظر کنند و فرم جدیدی که طبق قانون به مردم داده می‌شود، این فرم را پر نکند و بگذارد نیازمندها و افرادی که در زندگی شان مشکلی دارند و یارانه می تواند مشکل آنها را حل کند، یارانه را دریافت کنند تا مابقی را بتوانیم در بخش سلامت، تولید، حمل و نقل و محیط زیست سرمایه‌گذاری کنیم که به نفع کل جامعه است.

بنابراین به نظر من مخصوصاً دهک های کم درآمد نباید هیچ دغدغه خاطری داشته باشند و افرادی هم که نیازمند نیستند بهتر است که از این یارانه صرف نظر کنند. ضمن اینکه قانون هم ما را مکلف می کند که فقط به افراد نیازمند متقاضی یارانه را پرداخت کنیم.

گزارشگر:

درخصوص تورم، اخبار خیلی خوبی را در این چند روز سفرتان در استان هرمزگان اعلام کردید که الان هم اگر بفرمایید ممنون می شویم.

رئیس جمهور:

مشکلی که دولت از روز اول با آن مواجه بود تورم بالای 40درصد بود. دولت به مردم قول داد جلوی رشد تورم را بگیرد و بعد آن را کاهش دهد. و این یکی از کارهای سخت و مشکل در ماههای اول کار دولت بود، اما من بسیار خوشحالم که بر اساس آمار دیروز مرکز آمار تورم از 43 درصد به 7/33 درصد رسیده است و رشد تورم از ماه گذشته یعنی از ماه دی به بهمن یک درصد بوده است و این هم خبر بسیار خوشحال کننده ای است که در واقع شیب سریع تورم که به سمت بالا می رفت بسیار کاهش پیدا کرده است. معنی یک درصد این است که اگر ما بتوانیم هر ماه یک درصد کاهش تورم داشته باشیم در سال دوازده درصد می شود؛ البته به خاطر تورم ماهها و سال های گذشته به این سرعت به هدف نمی رسیم. وعده ما به مردم این بوده که تلاش کنیم امسال تورم را به 35 درصد برسانیم. من امیدوارم که به همین رقم برسیم، البته در ماه اسفند معمولاً شیب تورم مقداری بیشتر می شود ولی امیدوارم پایان اسفند به همان حدود 35 درصدی برسیم که به مردم وعده دادیم.

وعده ما به مردم این است که سال آینده این تورم را ده درصد دیگر کاهش دهیم و به 25 درصد برسانیم که البته در شرایطی ممکن است که این کاهش از این بیشتر هم باشد. به هر حال تلاش ما این است که جلوی رشد تورم را بگیریم و ثبات بیشتری در زندگی مردم ایجاد کنیم تا همه بتوانند با پیش‌بینی بهتر از آینده، سرمایه گذاری و تلاش بیشتری در بخش‌های مختلف داشته باشند.

گزارشگر:

جناب آقای دکتر حسن روحانی امروز سومین روز سفر شما به استان هرمزگان است. حال و هوای استان هرمزگان، دریا هست و نخل و ویژگی‌های خاص خودش. تا جایی که من می دانم قبل از حضور شما در مرکز شما روی دریا حضور داشتید و حال و هوای دریا را تجربه کرده‌اید. آرزو می کنیم که ان شاءالله حاصل این سفر برای شما سلامتی، تندرستی و خاطرات خوب و خوش از میزبانی مردم بزرگوار استان هرمزگان باشد.

رئیس جمهور:

قطعاً همین طور است.

گزارشگر:

ما ارتباط هایی را برقرار کردیم که ان شاءالله مردم بزرگوار بتوانند از طریق تصویر و تلفن پرسش های خودشان را با حضرت عالی مطرح بفرمایند. اگر موافق باشید اولین ارتباط تصویری را ببینیم و پرسش مردم را بشنویم.

سؤال:

جناب آقای رئیس جمهور! به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در 35 سال اخیر تلاش های بسیاری برای توسعه و آبادانی بشاگرد صورت گرفته است، در واقع از روزی که شهید گرانقدر مرتضی آوینی پا به این منطقه گذاشت و بعد از آن جهادگر بزرگ حاج عبدالله والی حضور یافت تلاش های بسیار زیاد و مجاهدت گونه ای برای توسعه بشاگرد انجام گرفت. علی رغم همه این تلاش ها هنوز بشاگرد از لحاظ توسعه با بسیاری از شهرها و مناطق کشور فاصله زیادی دارد.

در این چند سال سد عظیم جگین ساخته شد ولی هنوز آب آن به مردم ما نرسیده است. ما در بحث جاده ها از حدود 1600 کیلومتر جاده ای که داریم حدود 60 کیلومتر آن آسفالت است؛ بسیاری از زیر بناهای فرهنگی ما و زیر بناهای حوزه های مختلف هنوز ساخته نشده است.

جناب آقای رئیس جمهور! تدبیر دولت حضرت عالی برای رفع محرومیت از چهره بشاگرد چیست؟

ارتقای بندر جاسک به یک بندر ویژه آرزوی دیرینه مردم بشاگرد و جاسک بوده است. ضمن تشکر از این اقدام ویژه سؤال این است که آیا برنامه خاصی دارید که به همان اندازه ای که مردم شریف جاسک از این امیتاز منطقه ویژه اقتصادی بهره مند می شوند مردم بشاگرد هم بهره مند شوند؟

در پایان لازم می دانم که از حضرت‌عالی تشکر ویژه ای بکنم و این را عرض کنم که مردم شریف بشاگرد بسیار مشتاق و چشم انتظار دیدار جناب‌عالی بودند و این امر میسر نشد. امیدوارم که تصمیمات و رهاورد این سفر باعث خیر و برکت برای مردم بشاگرد باشد و از طرف همه مردم بشاگرد برای حضرت عالی و همه خدمتگزاران دولت شما آرزوی توفیق می کنم و با این شعر صحبت هایم را تمام می کنم.

همتش بدرقه راه کن ای طائر قدس

که دراز است ره مقصد و او نو سفر است

سؤال:

با سلام خدمت رئیس جمهور، من از منطقه سندرک تماس می گیرم. مشکل اصلی بخش و شهر سندرک با 25 هزار نفر جمعیت نداشتن بیمارستان است. مرکز بهداشتی - درمانی این بخش فاقد آمبولانس است و یک پزشک عمومی دارد. همچنین موارد عقرب زدگی و مار زدگی در روستاها از جمله مشکلات این منطقه می باشد. مردم این منطقه به علت نبود آزمایشگاه باید مسافت 120 کیلومتری بخش را تا بیمارستان میناب طی کنند.

آب لوله کشی دارای املاح است و مردم مبتلا به بیماری‌های کلیه هستند. جاده سندرک به میناب به علت کم عرضی و نداشتن وضعیت مناسب تبدیل به جاده مرگ شده است. این جاده آسفالته اول انقلاب احداث شده و مردم تقاضای تعویض و دو بانده شدن آن جاده را دارند. من از رئیس جمهور محترم تشکر می کنم و سلام اهالی بخش سندرک را خدمت این بزرگوار تقدیم می نمایم.

سؤال:

با عرض سلام خدمت رئیس جمهور محترم. سوزا شهری در 30 کیلومتری شهر قشم است ولی به خاطر اینکه مردم این شهر اکثراً صیاد هستند اسکله ندارد. خواهش ما از رئیس جمهور این است که ان شاءالله اسکله ای بسازد تا مردم مشغول به کار شوند. قبلاً شهر گمرک 60 ساله‌ای داشته که ان شاءالله بتوانند این گمرک را برای ما فعال کنند تا مردم خودشان مشغول به کار شوند و مشکل بیکاری رفع شود.

مشکل دیگر ما این است که شهرداری ما خیلی ضعیف عمل می‌کند و همین طور در مسئله آب و فاضلاب مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم رسیدگی شود.

سؤال:

با عرض سلام خدمت سردار تدبیر و امید جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهور، روستای گزیر از توابع بخش مرکزی بندر شهرستان لنگه با جمعیتی بالغ بر 4200 نفر سکنه بزرگ ترین روستای این شهرستان است.

روستای بزرگ ما مشکلات متعددی دارد که مهم ترین آنها برق‌دار نبودن چاه های کشاورزی، نداشتن شبکه داخلی آب و نبود هنرستان کشاورزی است. خواهشمندیم مسائل روستای بزرگ ما را بررسی نمایید.

در پایان مردم این منطقه التماس دعا دارند که دولت تدبیر و امید این روستا را آباد کند تا مردم از امکانات فراهم شده استفاده بهینه را ببرند.

رئیس جمهور:

من می خواهم به نکته ای اشاره کنم که دولت به طور کلی نسبت به بحث درمان در سراسر کشور و از جمله استان هرمزگان که مشکلات فراوانی در زمینه درمان دارد، همزمان با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها یعنی در سال آینده قدم جدی بر خواهد داشت. البته تکمیل و تجهیز بیمارستان ها و همچنین مراکز بهداشتی برخی از روستاها که فعال نیست احتیاج به زمان دارد، اما سال آینده دولت در زمینه ایجاد بیمه قدم جدی برخواهد داشت و افراد نیازمند کشور را بیمه خواهد کرد. دولت تصمیم دارد ضمن ارتقاء سطح بیمه و خدمات دفترچه‌های بیمه در تجهیز بیمارستان ها نیز قدم جدی بردارد. الان بیمارستان های ما در شهرهای بزرگ و نیز در روستاها به طور خاص مشکل دارند.

نسبت به راهها در کل استان هرمزگان دولت مصمم است در سال آینده حدود 30 میلیارد تومان برای جاده های استان بودجه اختصاص دهد، که این شامل جاده های روستایی نیز خواهد شد. بخشی از جاده های استان تبدیل به بزرگراه و برخی دیگر بهسازی خواهد شد.

دولت برخی از مناطق را به دلیل شرایطی که دارند منطقه ویژه اعلام خواهد کرد و به آنها توجه ویژه خواهد داشت و برای برخی از مناطق دیگر این کار را به تدریج انجام خواهیم داد.

به طور کلی شکوفایی سواحل دریای عمان و خلیج فارس و همه سواحل دیگر جزو برنامه دولت خواهد بود.

در این سفر برای همه شهرستان ها بودجه ای در نظر گرفته شده تا در اجرای پروژه هایی که دارند در سال آتی تسریع شود. مثلاً برای بشاگرد هفتاد و دو و نیم میلیارد دلار بودجه در نظر گرفته شده تا مشکلات این بخش از استان مرتفع شود. البته بشاگرد منطقه محرومی است و همان طوری که بیننده عزیز ما از بشاگرد اعلام کردند در این 35 سال اقدامات زیادی در این منطقه انجام شده، ولی تا رسیدن به نقطۀ مطلوب هنوز فاصله هست.

گزارشگر:

آیا بهبود بندر جاسک در بهبود وضعیت بشاگرد تأثیری خواهد داشت؟

رئیس جمهور:

اساساً طرح هایی که در استان اجرا خواهد شد در همه استان تأثیرگذار خواهد بود؛ یعنی طرح هایی که در بندرعباس و بندر جاسک اجرا خواهد شد در کل استان تأثیرگذار خواهد بود. ما برای اینکه بتوانیم در جاسک بندر صادراتی برای نفت ایجاد کنیم ناچاریم از خوزستان لوله نفت را بیاوریم که این کار با ایجاد اشتغال سبب شکوفایی منطقه خواهد شد و حتی اجرای بعضی از طرح ها برای کل کشور تاثیر گذار خواهد بود.

تکمیل بزرگراه‌ها و بهسازی جاده‌ها به خصوص جاده‌های روستایی در دستور کار دولت قرار داد و در سال آینده اقداماتی در این زمینه انجام خواهد گرفت.

گزارشگر:

خیلی ممنون. فکر نمی کنم با فرمایشات ارزنده شما دیگر به جزئیات پرسش‌ها اشاره شود و آن جمله معروف شما که به توسعه دریا به عنوان محور در استان هرمزگان اشاره کردید فکر می کنم تا حدودی پاسخگوی این بزرگوار از سوزا برای راه اندازی و فعالسازی مجدد اسکله آنها هم باشد.

رئیس جمهور:

در مجموع دولت نسبت به بهبود وضعیت صیادی و صیادان اقداماتی انجام خواهد داد و نیز در زمینه پرورش آبزیان سرمایه‌گذاری‌هایی در سال آینده انجام خواهیم داد.

سؤال:

ضمن تقدیم سلام و تقدیر و سپاس مردم نجیب شهرستان بستک، به محضر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران خیر مقدم و خوش آمد عرض می کنم و بر خود می بالیم که میزبان دولت تدبیر و امید به ویژه سردار اعتدال و عقلانیت باشیم و آرزوی توفیق روز افزون برای حضرت‌عالی و همکاران را از خداوند منان داریم.

ضمن تشکر از خدمات ارزنده 35 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تشکر از پیام حضرت عالی در اولین ساعات حدوث زلزله و حمایت و پشتیبانی دولتمردان از مردم این استان و شهرستان بستک متأسفانه با وجود گذشت دو ماه از این زلزله و با توجه به گرمای شدیدی که در پیش است، حضور مردم در چادرها بسیار طاقت فرسا خواهد بود، لذا از محضر حضرت عالی و دولت محترم خواهش و استدعا داریم ضمن افزایش سقف تسهیلات و تسریع در اعطای تسهیلات عنایت بفرمایید که ان‌شاءالله نیاز مردم برطرف شود.

موضوع دوم بحث اشتغال است. ما عزیزانی در داخل و خارج از کشور داریم که آماده سرمایه‌گذاری در شهر خودشان هستند، می‌خواهیم بدانیم که دولت تدبیر و امید چه بسترها و بسته‌های حمایتی برای دلگرمی این عزیزان در نظر دارد؟

با توجه به خشکسالی و خشک بودن این منطقه، مردم این شهرستان با مشکل آب شرب مواجه هستند. انتقال آب از دریا از طریق بندر چارک با توجه به اینکه مسافت حدود 40 کیلومتر داریم در گذشته مطالعه شده و منتظر دستور حضرت‌عالی و دولت برای اجرای این موضوع است.

موضوع بعد پروژه‌های نیمه تمام این شهرستان است. تنها بیمارستان 64 تخت خوابی بستک منتظر تجهیز و دستور کار حضرت عالی برای شروع به کار این بیمارستان است. عنایت بفرمایید تا مردم خوشحال شوند و بیشتر از نعمات و برکات این انقلاب به ویژه دولت تدبیر و امید بهره ببرند. به ویژه تکمیل کادر درمانی این بیمارستان و سالن‌ها و پروژه های ورزشی که برای فعالیت بیشتر ورزشی داریم.

متأسفانه راههای شهر بسیار بحرانی و حادثه ساز است که عنایت دولت تدبیر و امید را می‌طلبد. جای خوشحالی است که معاونت محترم حضرت عالی جناب آقای دکتر سلطانی فر در سفری که به بستک داشتند از یکی از این راه های بسیار صعب العبور گذر کردند که حتماً به استحضار حضرت عالی خواهند رساند. راههایی که ما داریم بسیار حادثه خیز بوده و تلفات مالی و جانی بسیار زیادی داشته که استدعا داریم برای راه‌ها فکری شود. به ویژه راهی به نام خور داریم که دسترسی ما را به دریا خیلی نزدیک می‌کند که در دست ساخت است که از یک طرف متأسفانه توسط شرکت گاز این راه تخریب شده و از طرفی هم اگر بشود این راه را تکمیل کرد دسترسی شهرستان به دریا و مسیر کوتاه تر به بندر لنگه و جاهای دیگر خواهیم داشت.

رئیس جمهور:

من هم دوباره به همه عزیزانی که در این زلزله به هر نحوی صدمه دیده‌اند عرض تسلیت دارم. به هر حال همان طور که من بلافاصله دستور رسیدگی دادم و مسئولین در بستک اقدامات اولیه را برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده انجام دادند، باز هم نسبت به مسئله بازسازی و جبران تأخیری که در ارائه تسهیلات به مردم پیش آمده است تأکید خواهم کرد. من به استاندار محترم برای تسریع در بازسازی یا اعطای تسهیلات به مردم زلزله زده دستور می‌دهم که مسئله بستک را در اولویت قرار دهد.

اما بیمارستانی که اشاره کردند، ان‌شاءالله سال آینده بیمارستان 64 تختخوابی بستک و نیز سالن ورزشی در حال ساخت تکمیل خواهد شد.

در مورد راه، ما برای کل راه‌های روستایی و بهسازی راهها و برخی جاده‌ها مثل بندرعباس به میناب و میناب به جاسک که به صورت بزرگراه خواهد بود، اعتبار قرار داده‌ایم. همچنین برای جاده‌های غرب استان یعنی بین عسلویه تا بندرعباس اقداماتی انجام خواهد شد و برای بزرگراهی که در دست اقدام است بودجه بیشتری را اختصاص می‌دهیم.

در بحث آبرسانی این استان دو مشکل اساسی دارد که بحث آب و فاضلاب و برق است. من امروز هم اشاره کردم در بحث آب و برق سرمایه‌گذاران فراوانی هستند که سرمایه‌گذاری کنند. مشکل این است که امروز یک نیروگاهی که تأسیس می شود وقتی برق را می‌خواهند به مردم واگذار کنند تمام شده آن خیلی بالاست و اگر کسی بخواهد سرمایه‌گذاری کند و برق را در اختیار مردم قرار دهد مردم باید با قیمت گزافی برق را خریداری کنند. الان در واقع دولت به نحوی به برقی که به مردم داده می‌شود یارانه می‌دهد و همین طور آب.

به راحتی می‌شود با آب شیرین کن سرمایه گذاری کنند و سرمایه‌گذارانی هستند که به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند منتها قیمت آبی که در می‌آید باز برای مردم قابل تحمل نیست. مشکل ما این است که اگر دولت بخواهد سرمایه‌گذاری کند، چنین اعتبار و بودجه‌ای برای سال آینده ندارد. البته قدم به قدم این کارها انجام خواهد شد . ما باید زمینه‌ای برای سرمایه‌گذاران فراهم کنیم که سرمایه‌گذاری کنند و بعد دولت هم بتواند کمک کند.

به طور کل برای سال آینده 905 میلیارد ریال اعتبار برای بحث آبرسانی و فاضلاب پیش بینی شده که ان‌شاءالله در حد این اعتبار اقدام خواهد شد.

سؤال:

من از شهرستان بشاگرد روستای بندر تماس می‌گیرم. ماه اردیبهشت با زلزله‌ای که در بشاگرد اتفاق افتاد، تاکنون هیچ ساخت و سازی در این روستا انجام نگرفته است.

سؤال:

من یک دختر بچه هشت ساله دارم که دچار بیماری اوتیسم است. این بیماری درمان مشخصی ندارد و دلیل آن هم معلوم نیست. این بچه‌ها هیچ گونه مزایا و امکانات آموزشی ندارند، موقعی هم که به مراکز بهزیستی مراجعه می‌کنیم می‌گویند این بیماری تحت پوشش ما نیست. من می‌خواهم بدانم کدام ارگان مسئول آموزش بچه‌های اوتیسم است؟

سؤال:

خانه‌ام روی سرم در حال ویران شدن است و همسرم هم درآمد چندانی ندارد.

سؤال:

من مشکل پوستی دارم و دارویی هم که استفاده می‌کنم کمیاب است . درخواست من این است که این قضیه پیگیری شود تا بتوانم داروها را راحت تهیه کنم.

سؤال:

من صیاد هستم و چون مجوز دارم سالانه عوارض پرداخت می‌کنم در مقابل کسانی هستند که دست به صید غیرمجاز می‌زنند و متأسفانه مأموران حفاظت هم پاسخی به این مسئله نمی‌دهند.

سؤال:

من کارآفرین برتر استان و کشور هستم و تا به حال بالای شش هزار اشتغال در این استان ایجاد کرده‌ام، ولی متاسفانه شهرداری میناب حکم قضایی گرفته که جلوی کار ما را بگیرند.

سؤال:

وضعیت جاده‌های جوین خوب نیست،لطفاً پیگیری کنید.

سؤال:

پنج سال است که برق روستای مشکویی قطع است و بالای بیست خانوار جمعیت دارد.

سؤال:

آیا می‌شود از آقای رئیس جمهور خواهش کنیم که با مسئله مواد مخدر جدی‌تر برخورد کنند؟

رئیس جمهور:

اولاً همه موارد تلفنی که مردم اعلام کردند حال چه مشکل مربوط به روستا یا شهرستانشان بوده یا اینکه شخصی بوده حتماً رسیدگی خواهد شد. در گذشته مردم نامه تهیه می‌کردند و این کار سخت بود، ولی از طریق سامانه تلفنی راحت‌تر می‌توانند مشکلشان را بیان کنند و ان‌شاءالله مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری این مسائل را دنبال خواهد کرد.

اما یکی دو مورد بود که تأکید می‌کنم حتماً رسیدگی شود و گزارش داده شود، از جمله خانمی که اعلام کرد من کارآفرینی کردم و ظاهراً مشکلی با شهرداری دارد، حتماً باید رسیدگی شود و ما باید کارآفرین را تشویق کنیم و اگر مشکلی هم هست باید آن را حل کنیم. این مورد خاص را حتماً دنبال کنند و من هم باید مطلع شوم.

در مورد دارو به طور کلی وضع دارو نسبت به چند ماه گذشته چه از لحاظ دسترسی و چه قیمت خیلی بهتر شده ولی هنوز ما به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. وضع دارو در سال آینده بهتر خواهد شد، اما در عین حال همان‌طور که چندین قلم از داروهای مربوط به بیماری‌های صعب‌العلاج تحت پوشش بیمه قرار گرفته است، داروهای خاص دیگری نیز که مورد نیاز مردم است، اینها را دنبال خواهیم کرد که تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مسئله سلامت مردم بسیار مهم است و در مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها یکی از اهداف ما این است که به بحث سلامت رسیدگی کنیم؛ البته مردم در حوزه سلامت با مشکلات بزرگی مواجه هستند و هزینه بالایی پرداخت می‌کنند که دولت باید به تدریج این هزینه‌ها را پایین بیاورد. اما حتماً در مرحله جدید هدفمندی یارانه و سال آینده قدم ملموسی برداشته خواهد شد.

سؤال:

ریاست محترم جمهور، تشریف‌فرمایی حضرت‌عالی را به خطه خلیج فارس و استان هرمزگان خوش آمد می‌گوییم و این حضور سبزتان را مایه امید و شادمانی خود می‌دانیم.

جناب رئیس جمهور! جزیره قشم نگین درخشان خلیج فارس، هرمز نماد ایثار و شهادت، خارک نماد تنگه هرمز و مدافعان خلیج همیشه فارس، هنگام نماد گردشگری و سیاحت با جمعیتی بالغ بر 117هزار نفر که هر ساله میلیون‌ها نفر از این خطه و جزایر زیبا دیدن می‌کنند، متأسفانه طی دهه‌های اخیر با مشکلات و نارسایی‌های زیادی مواجه هستند، از جمله آب، بهداشت و درمان.

سؤال بنده از رئیس محترم جمهور این است که با توجه به اینکه استان هرمزگان را دروازۀ طلایی خلیج فارس می نامند و اهمیت استراتژیک آن نیز بر هیچ کس پوشیده نیست، آیا همانند استان خوزستان فقط سودش نصیب دیگران خواهد شد یا اینکه برای بهره‌مندی مردم استان از ظرفیت‌های گردشگری، دولت محترم چاره‌ای اندیشیده است؟

اگرچه قشم مدت‌هاست منطقه آزاد اعلام شده، اما از امکانات منطقه آزاد برخوردار نیست و بسیاری از زیر ساخت های لازم در آن مهیا نشده است. به طور مثال فاقد شبکه آبرسانی روستایی و بیمارستان مجهز می‌باشد.

جناب رئیس جمهور عزیز! لازمه منطقه آزاد توسعه همه جانبه است که متأسفانه قشم از آن بی‌بهره مانده است، برای بهره مندی ما از این موقعیت چه فکری کرده‌اید؟

حضرت علی(ع) خطاب به مسئولین و مردم می‌فرماید: ای مردم و مسئولین جان و روح شما بهایی جز بهشت ندارد و به کمتر از آن نفروشید.

سؤال:

یکی از مشکلات اصلی مردم بندر لافت و جزیره قشم کمبود آب است. خوشبختانه لوله کشی و انشعابات منازل انجام شده ولی خواهش من این است که دستور بفرمایید روند کار را تسریع بخشند.

مسئله بعدی بندر لافت که یکی از روستاهای تاریخی گردشگری کشور است می‌خواستم در این خصوص دستور بفرمایید که زیر ساخت‌های [شهری] لافت بهتر شود.

سؤال :

جناب آقای رئیس جمهور، با توجه به افزایش جمعیت روستایی و محدودیت صید و صیادی و تأثیر آن در معیشت مردم به خصوص روستاییان و همچنین اقتصاد بومی، خواهشمند است نسبت به صدور مجوزهای صید و صیادی موافقت و دستور لازم را مبذول فرمایید.

سؤال :

استان هرمزگان از دیر باز نماد وحدت قومی و دینی ایرانیان بوده است. در این استان نژادها، مذاهب و قومیت‌های مختلف برادرانه و صمیمی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و وحدت و همدلی در میان آنها برای همه ایرانیان زبانزد است. جدا کردن بخشی از استان به نام پارسیان و الحاق آن به استانی دیگر مصوبه دولت قبلی است که به قول پدر روحانی و عزیزمان حضرت آیت الله نعیم‌آبادی و استاندار محترممان هیچ کس از آن راضی نبوده و با توجه به اینکه جناب عالی همواره در گفته‌هایتان به لزوم حفظ وحدت در جامعه تأکید دارید خواهش می‌کنم به عنوان هدیه و عیدانه به ما مردم هرمزگان این مصوبه را برای یک بار و همیشه لغو فرمایید تا رضایت همه مردم مسلمان و میهن پرست را به دست آورید.

مصوبه شورای اسلامی در مورد منطقه ویژه اقتصادی در لامرد فارس و پارسیان هرمزگان جدا از هم و در دو تاریخ متفاوت می‌باشد، در حالی که مدیریت مشترکی دارند. خواهشمندیم که مدیریت پارسیان را از مدیریت لامرد جدا نموده و در تسریع این امر اقدام بفرمایید.

جناب رئیس جمهور، این جزیره دارای منابع غنی گاز و نفت است اما متأسفانه مردم اینجا از این نعمت خدادادی جز گازهای آلاینده هیچ نفعی نبرده‌اند. از شما درخواست مجدانه داریم که جهت جبران آسیب‌های ناشی از این آلاینده اعتبارات مربوط به ماده 123 قانون برنامه پنجم توسعه را به این شهرستان اختصاص دهید.

ما مردم پارسیان تقاضای بازگرداندن مالکیت چاه‌های تابناک را که در حوزه ثبتی، سیاسی و جغرافیایی منطقه ما قرار دارد داریم تا بتوانیم از اعتبارات دو درصد نفت و گاز آن بهره مند گردیم.

به منظور عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و با توجه به فرمایشات دو روز قبل حضرت عالی در جمع مردم شریف بندر عباس در خصوص فعال شدن بنادر استان خواهشمندیم که دستور تبدیل بندر ملوانی شیبور به بندر تجاری را صادر فرمایید.

خواهشمندیم برای احداث راه عسلویه به جاسک بودجه‌ای اختصاص دهید و در سال آینده آن را به اتمام برسانید.

ما مشکلاتی در زمینه کشاورزی و صیادی داریم که امیدواریم با عنایت شما و نظام جمهوری اسلامی به بهره برداری برسد.

سؤال:

جناب رئیس جمهور! اگر بگویم استان هرمزگان یکی از زیباترین استان‌های کشور است حرف گزافی نگفته‌ام. همین طور اگر بگویم شهرستان سیریک یکی از زیباترین نقاط استان هرمزگان است حرف بیهوده‌ای نگفته‌ام.

شهرستان سیریک با وجود مناظر طبیعی زیبا از جمله تالاب‌های بین‌المللی فراوانی در امور گردشگری دارد که می‌تواند نقش بسیار سازنده‌ای را در زمینه توسعه این منطقه ایفا کند.

مردم این منطقه از جناب‌عالی انتظار دارند که برنامه‌ای اتخاذ کنید تا در زمینه گردشگری و استفاده از استعدادهای منطقه تحول شگرفی ایجاد شود.

جناب آقای رئیس جمهور! یکی از اساسی ترین دغدغه‌های مردم شهرستان عدم وجود امکانات بهداشت و درمان و نبود بیمارستان مناسب و در خور شأن مردم شهرستان است.

رئیس جمهور:

من از نکته آخر شروع می‌کنم که همان بحث گردشگری است. یکی از اولویت‌های بسیار مهم دولت ایجاد اشتغال است و یکی از راههای ایجاد اشتغال در زمان نسبتاً مناسب بحث توسعه گردشگری است.

برای توسعه گردشگری در کشور ما به خصوص در استان‌هایی نظیر هرمزگان زمینه بسیار مناسبی وجود دارد که سیریک یکی از آنجاهایی بود که اشاره شد. دولت برای بحث گردشگری در کل ایران و از جمله هرمزگان توجه ویژه‌ای خواهد داشت و ان‌شاءالله برخی از مسائلی که موجب رونق گردشگری خواهد شد دنبال خواهد کرد.

بحث بیمارستان که مطرح کردند بحث عامی است که گفتم دولت به طور کلی درباره بحث سلامت سال آینده اقداماتی انجام خواهد داد.

در بحث پارسیان همان‌طور که اعلام کردم این مسئله را مجدداً بررسی می‌کنیم. این طرح در دولت قبل و با طی مراحل قانونی به تصویب رسیده است، در عین حال به خاطر حساسیت مردم من قول دادم دوباره این مصوبه مورد رسیدگی قرار بگیرد و این کار را خواهیم کرد.

به هر حال ما ملت واحدی هستیم. همه مردم استان‌ها عزیز هستند و همه برادر هستیم. چنین طرحی برای این به تصویب رسیده که استان‌های بیشتری به آب‌های آزاد دسترسی پیدا کنند و اساس این مبنای درستی دارد، اما اینکه کجا و چگونه و به چه صورت باشد باید رضایت مردم را جلب بکنیم و اگر اقدامی انجام می‌شود باید اقدامی باشد که مردم را نگران نکند. این حرف درست است و به همین دلیل من گفتم مصوبه را مجدداً بررسی می‌کنیم.

در بحث بهبود شرایط صید و صیادی ما باید مقداری اختیارات را از مرکز به استان واگذار کنیم. این را دنبال خواهیم کرد. بنابراین من کاملاً موافق هستم که استان ها اختیارات بیشتری در کل تصمیمات داشته باشند. هرچه ما بتوانیم این تمرکزگرایی را کم کنیم مسلماً کارها با سهولت بیشتری انجام می‌گیرد؛ به خصوص که سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی خواهان سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف ایران هستند.

ما باید اختیارات استان را بالا ببریم تا اگر کسی می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند سریع کارش انجام شود. به هر حال ما در دنیا رقیب زیاد داریم و تنها ایران نیست که می‌خواهد جذب سرمایه کند. بسیاری از کشورهای منطقه و خارج منطقه جذب سرمایه می‌کنند و ما باید تسهیلات لازم را در این زمینه فراهم کنیم.

درباره توسعه جزیره قشم و جزایر دیگر، من امروز در شورای اداری اعلام کردم که دولت نسبت به توسعه جزایر که بخش عمده آن در استان هرمزگان است مصمم است. برخی از جزایر ما توسعه یافته نیست و برخی هم تقریباً فعالیت آن چنانی در آن انجام نمی‌گیرد. در حالی که این جزایر بسیار با ارزش هستند و برای هر کدام باید برنامه‌ریزی شود.

من امروز در جلسه فرهیختگان گفتم درباره این جزایر خود صاحب نظران استان به ما نظر دهند که کدام جزیره برای چه کاری مناسب است که البته باید یک آمایش سرزمینی نسبت به همه این جزایر صورت بگیرد و ان‌شاء‌الله ما این را دنبال خواهیم کرد و امیدوارم برنامه‌ریزی برای برخی از جزایر در همین دولت شروع و مشکلات را حل کنیم.

قشم نسبت به گذشته خیلی توسعه پیدا کرده ولی در عین حال باز مردم مشکلات زیر بنایی دارند که باید حل و فصل شود. من به مسئولان منطقه آزاد قشم دستور می‌دهم که این مشکلات را حل کنند. البته قشم مشکلات دیگری هم دارد و ما دنبال این هستیم که چگونه مسائل را حل و فصل کنیم.

از جمله مسائلی که مطرح کردند بحث احداث بیمارستان بود که دولت 70 میلیارد ریال اعتبار برای آن در نظر گرفته و ان‌شاءالله به بقیه مشکلات هم رسیدگی خواهد شد. اساساً توسعه جزایر هم برای استان هم برای کشور و هم برای امنیت ملی مهم است. جزایر سنگر اول امنیت ملی کشور هستند و باید توسعه پیدا کنند.

بسیاری از مواردی که مردم اشاره کردند البته حق مردم است. و مردم کاملاً مطالبه درستی انجام می‌دهند. مردم توجه داشته باشند که دولت شش ماه است که کار را شروع کرده و قدم به قدم در حد توانش مشکلات را از پیش پای مردم بر می‌دارد. البته این مشکلاتی که مطرح شد مسئولین استان هم همه شنیدند و من از اینجا به همه مسئولین، استاندار محترم، فرمانداران و بخشداران محترم دستور می‌دهم که به این مشکلات رسیدگی کنند و اگر مواردی هست که باید از تهران کمک شود ما به آنها کمک می‌کنیم. به هر حال ما امیدواریم مردم در ماه‌های آینده شاهد توسعه این استان باشند.

سؤال:

جناب رئیس‌جمهور استان هرمزگان محل تردد بسیاری از هموطنان عزیز ماست؛ چه برای دید و بازدید و سیاحت و چه برای کسب و کار، اما متأسفانه وضعیت جاده‌ها مناسب نیست و بی‌توجهی به این موضوع باعث به خطر افتادن جان بسیاری از هموطنان ما شده است. با توجه به فرمایشات حضرت عالی درخصوص راه اندازی فاز سوم و چهارم بندر شهید رجایی بدون شک جاده‌های زمینی ما جوابگوی حجم زیاد کالای صادراتی و وارداتی نخواهد بود. لذا احداث خط ریلی در این منطقه از ضروریات به نظر می رسد. خواهشمند است در این خصوص سعی بلیغ مبذول فرمایید.

با توجه به خشکسالی‌های متمادی در سال‌های گذشته مردم شریف و نجیب شهرستان حاجی آباد و کشاورزان عزیز متحمل خسارات زیادی شده‌اند و متأسفانه قادر به باز پرداخت دیون خود به بانک‌ها نیستند.

در پایان عرض میکنم:

صدها فرشته بوسه بر آن دست می زند

کز کار خلق یک گره بسته باز کند

سؤال:

جناب دکتر، همان‌طور که استحضار دارید اخیراً مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند و بر توسعه مناطق آزاد تأکید کردند. استدعای من از حضرت عالی این است که بفرمایید دولت تدبیر و امید درباره این موضوع چه برنامه‌هایی را در نظر دارد. البته با در نظر داشتن اینکه همسایگان ما از ظرفیت‌های گردشگری استفادة بیشتر می‌کنند در صورتی که جزایر ما پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد.

رئیس جمهور:

برخی از تصاویر بسیار جذاب و زیبا بود. به خصوص در تصویر حاجی‌آباد که خانم‌ها در کار هنری و دستی فعال بودند و این بسیار ارزشمند است. من می‌خواهم به همة مردم عزیزی که در این مصاحبه صدا یا تصویر آنها پخش شد سلام و شب به خیر بگویم. مردم بسیار خوب و خونگرم که با بیانات بسیار زیبای خودشان مشوق دولت بودند. امیدوارم این دولت کاری کند که رضایت همة مردم جلب شود.

نکته‌ای که برای فاز سه یا فازهای بعدی در بندر شهید رجایی گفتند که ما باید به فکر جاده مواصلاتی هم باشیم سخن درستی است. چون با تکمیل فاز دو در سال آینده حجم واردات و صادرات به 6میلیون کانتینر می‌رسد و با فازهای سه، چهار و پنج حجم مبادلات کانتینری به 5/15 میلیون کانتینر می‌رسد که این رقم بسیار بالایی است.

بزرگ‌ترین بندر ما بندر شهید رجایی و باهنر و بعد از آن بندر امام است که در واقع این دو بندر بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین بندر صادراتی و وارداتی ما در کل ایران است.

همان‌طور که اشاره کردند با شروع فاز سه از سال آینده و تأمین اعتبار آن ان‌شاءالله این فاز در دولت یازدهم تکمیل خواهد شد و امیدوارم برای اجرای فازهای چهار و پنج هم در این دولت قدم‌هایی را برداریم.

در نتیجه همزمان با توسعه بندر باید جاده‌های ما بهسازی و اصلاح شود به خصوص جاده‌های ریلی. برای حمل بار و مسافر شاید امن‌ترین و مطمئن‌ترین راه ریل است و در مجموع احداث جاده‌های ریلی نسبت به دیگر جاده‌ها ارزان‌تر و مطمئن‌تر است. و مطمئناً دولت در این مورد سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند، ان‌شاءالله در همه زمینه‌ها موجب شکوفایی بیشتر اقتصاد خواهد شد. اساساً این توسعه هم باید درون‌زا باشد و هم برون‌نگر. یعنی این توسعه در داخل کشور با امکانات کشور حاصل می‌شود، اما در عین حال نگاه به بیرون دارد و برون نگر است و دولت باید هم برای داخل و هم برای ارتباطات و بیرون و خارج زمینه را فراهم کند. ان‌شاءالله اجرای این سیاست‌ها باعث توسعه و شکوفایی مناطق آزاد از جمله کیش هم از لحاظ گردشگری و هم صادرات کالا خواهد شد.

گزارشگر:

باز هم از حضور شما و هیئت همراه در بین مردم استان هرمزگان تشکر می‌کنیم و آرزوی موفقیت برای شما داریم. خبرهای خوشی که به مردم دادید آرزو می‌کنیم که یک به یک در سایه مشارکت و همکاری مردم محقق شود و امیدواریم تأکید حضرت عالی بر اشتغال نیروهای محلی و بومی در استان هرمزگان محقق شود.

در پایان هرگونه فرمایشی دارید در خدمتتان هستیم.

رئیس جمهور:

من می‌خواهم از مردم بسیار خوب و مهمان نواز استان هرمزگان، بندرعباس و جاسک که توفیق پیدا کردیم از نزدیک در خدمتشان باشیم، همه فرهیختگان، علما و علمای اهل سنت و جمعی از ایثارگران تشکر کنم. در واقع به یک معنا گرچه حضور ما بیشتر در مرکز استان بود اما دیدار ما با فرهیختگان، شخصیت‌ها، هنرمندان، دانشگاهیان و منتخبین استان بود و آنها را زیارت کردیم و نکات، مطالبات، نظرها، پیشنهادات و حتی نقد آنها را شنیدیم که همه آنها برای ما بسیار ارزشمند بود.

تصمیمات مهمی قبل و حین این سفر اتخاذ شده که ما همه اینها را دنبال خواهیم کرد. و ان‌شاءالله با اجرای آنها تحولی بزرگی در استان رخ خواهد داد.

صدور نفت از جاسک و خارک تصمیم بسیار مهم و استراتژیکی است که هم استان و هم کشور از نتایج آن بهره‌مند خواهند شد.

همچنین با تصمیم ما مبنی بر تبدیل شدن این استان به قطب فولاد کشور و بقیه تصمیمات برای رونق فولاد استان، این استان به قطب فولاد تبدیل می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم که تولید فولاد تا پایان این دولت در این استان به ده میلیون تن برسد که تحول بزرگی خواهد بود.

برای جاده‌ها تصمیماتی که گرفتیم حتماً اجرا می‌شود.

برای جاسک تصمیمات زیادی اتخاذ کردیم. یکی از آن تصمیمات تأسیس فوری آموزشگاه فنی - حرفه‌ای در جاسک است. برای ایجاد تحول در جاسک باید مردم بومی مشارکت و حضور فعال داشته باشند که برای این کار به تعلیم و آموزش نیاز است. همان‌طور که امروز هم در جلسه فرهیختگان تأکید کردم همه مراکز آموزش عالی ما در کل کشور باید تلاش بکنند بر مبنای نیاز جامعه فرزندان عزیز ما را متخصص بار بیاورند.

یکی از عزیزان گفت که ما باید از نفت و گاز اینجا بهره‌مند شویم. این حرف درست است. یکی از تأکیدات من در وزارت نفت این بود که هرکجا فعالیت می‌کنید نگاهی داشته باشید به مردمی که در کنار شما هستند. به هر حال باید آنها متنعم شوند و احساس کنند که بوی گل را استشمام می‌کنند نه اینکه بگویند اینجا بوی گاز و نفت است و محیط زیست، آلوده شده و ما بهره نبرده‌ایم. این حق مردم است و ما باید رسیدگی کنیم. برای توسعه هر استانی باید حداکثر استفاده را از نیروهای بومی بکنیم تا آنها تأثیر مثبت سیاست‌های اقتصادی دولت را در زندگی خودشان احساس کنند.

در پایان هم از صدا و سیمای استان، جناب‌عالی و همه همکارانتان و از مسئولین صدا و سیمای استان تشکر می‌کنم. می‌دانم زحمت بسیار زیادی کشیدید. این ارتباط مستقیم کار آسانی نیست که شما هنرمندانه این کار را انجام دادید و من هم اگر نتوانستم به بخش‌هایی از این استان سفر کنم، لااقل توانستم صدا و تصویر خوب این مردم زیبا، مسلمان، مؤدب و خونگرم را بشنوم و ببینم و این برای من مغتنم بود. این سفر به این معنا نیست که رئیس جمهوری به استانی سفر کند و تمام شود. با سفر به شهرهای مختلف ان‌شاءالله امیدوارم اعضای هیئت دولت به مسائل مردم رسیدگی کنند.

امیدواریم نتایج این سفرها برای مردم استان و کل کشور همراه با خیر و برکت باشد.

گزارشگر:

از توضیحات خوب شما بسیار ممنون هستیم و آرزوی موفقیت برای دولت تدبیر و امید، حضرت عالی و مجموعه همکارانتان داریم و دعای خیر مردم استان هرمزگان در نهایت صمیمت، صداقت و نجابتشان همراه شما خواهد بود.


شناسه خبر: 82217

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- متن کامل مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده