متن کامل سخنرانی در جمع استادان و دانشگاهیان کشور عمان (مسقط)

-

شناسه خبر: 82197 -

پنحشنبه 22 اسفند 1392 - 13:23

بسم الله الرحمن الرحیم

و الصلواة علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
خوشحالم که در این فرصت استادان، صاحب‌نظران و محققین دانشگاهی را زیارت می‌کنم.
تردیدی نیست که امروز دانشگاه‌ها علاوه بر تعلیم دانشجویان و دانش‌آموزان نقش بسیار مهمی در عرصه‌های مختلف جامعه و کشور دارند، همین دانشگاه‌ها هستند که مدیران آیندة کشور را تربیت می‌کنند، بنابراین به نحوی در سیاست آیندة کشور و جهان حضور و نقش دارند. اقتصاد دنیای امروز اقتصادی پویا و دانش‌بنیان است، بنابراین این دانشگاه‌ها هستند که روند اقتصادی دنیا را می‌سازند و بنا می‌کنند. در زمینة مسائل فرهنگی ضمن اینکه اصول و مسائل حساس مربوط به هویت هر ملت و امتی باید حفظ شود، اما تحولات دنیای امروز تقاضا می‌کند که نسل جوان را با شرایط فرهنگی دنیای امروز نزدیک کنیم.
منطقة ما (منطقة خاورمیانه) ضمن اینکه بسیار حساس است، اما در عین حال با مشکلات بسیار زیادی همراه است. زمانی بود که وقتی بحث تروریسم مطرح می‌شد انسان به یاد خمرهای سرخ و ببرهای تامیل می‌افتاد، اما امروزه وقتی بحث تروریسم مطرح می‌شود بیشتر گروه‌هایی که به دروغ خودشان را مسلمان می‌دانند، مطرح می‌شوند.
متأسفانه امروز با عده‌ای از جوان‌ها مواجه هستیم که فکر می‌کنند جهاد می‌کنند و در مسیر بهشت هستند، اما بزرگ‌ترین جنایت‌ها را مرتکب می‌شوند. در ده پانزده سال اخیر اکثر ترورها و انفجارهایی که در منطقة ما یا در مناطق دیگر دنیا به وقوع پیوسته به نحوی راست یا دروغ به گروه‌هایی که به ظاهر خود را اسلامی می‌دانند، منتسب شده است.
امروز می‌بینیم عده‌ای دارند چهرة اسلام را در دنیا مخدوش می‌کنند و این رسالت و وظیفة بزرگ همة مسلمانان، علمای دینی و دانشگاه‌ها و استادان است که واقعیت‌های اسلام را برای جوانان توضیح داده و تشریح کنند.
در حالی که می‌بینیم در مناطق دیگر دنیا قرابت‌ها و نزدیکی‌ها بیشتر می‌شود و کشورهایی مثل کشورهای اتحادیة اروپا که سال‌ها با هم در جنگ و ستیز بودند امروز کنار هم جمع شدند به عنوان یک اتحادیة واحد دارند فعالیت می‌کنند، اما در دنیای اسلام که قرآن مجید و سیرۀ پیامبر اسلام (ص) ما را به برادری، اخوت و نزدیکی دعوت می‌کند می‌بینیم که فاصله‌ها هر روز بیشتر می‌شود.
سرمایه‌های بزرگ دنیای اسلام در سایة اختلافات، کشتارها و رقابت‌های تسلیحاتی غلط دارد مصرف می‌شود. بسیاری از افکار در گذشته وجود داشته مثل بحث عرب و عجم و ایرانی و غیر ایرانی که امروز آن افکار منسوخ شده است و باید فراموش شود. گرچه پیامبر اسلام(ص) در چهارده قرن پیش این افکار منسوخ را زدودند و گفتند که لا فرق بین العربی و العجمی و الاسود و الابیض. پیامبر آن روز هم به ما گفت که این اختلافات ناپسند را باید کنار بگذاریم.
شما امروز ببینید در منطقة ما از یمن و بحرین گرفته تا سوریه که امروز دچار یک جنگ داخلی است وضعیت چگونه است؟ در واقع مسلمانان به بهانه‌ها و انحای مختلف رو در روی هم قرار گرفته‌اند و معضل اصلی منطقه که اسرائیل است کاملاً فراموش شده است. بیش از شصت سال است که فلسطینی‌ها آواره هستند اما متأسفانه هنوز راه حلی برای این مردم آواره که در اردوگاه‌ها در شرایط سخت زندگی می‌کنند، برای بازگشت به وطن‌شان فراهم نشده است.
اگر بناست دنیای اسلام دست به دست هم دهد و اگر بناست ما به سمت پیشرفت و تعالی حرکت کنیم و اگر اختلافی در میان کشورهای اسلامی است باید به دست خود مسلمان‌ها حل و فصل شود. یکی از مسئولیت‌های مهم مسئولیت‌هایی است که به دوش استادان بزرگ دانشگاه‌هاست، چون این جوان‌های ما هستند که امروز به غیر از دانش و علم باید به مسائل دنیای اسلام آشنا باشند و برای فردا خودشان را آماده کنند. باید باور کنیم هیچ مشکلی در این دنیا نیست که برای آن راه حلی وجود نداشته باشد.
البته مقصودم از حل، حل مسالمت آمیز و با حداقل خسارت و برادرانه بین ملت‌هاست. اگر این واقعیت‌ها را جوانان و مردم باور کنند می‌توانند فضایی را ایجاد کنند که حکومت‌ها هم برای قدرت خودشان به دنبال سلاح و اسلحه نباشند. هیچ راهی برای امنیت پایدار و توسعة پایدار نداریم مگر آنکه امنیت خود را امنیت همسایگان و توسعة خود را توسعة همسایگان بدانیم. چطور ممکن است جنوب خلیج‌فارس امن نباشد و شمال خلیج‌فارس در امنیت باشد؟ اگر مشکلی وجود دارد چنانچه از اول جلوی آن را نگیریم این مشکل به جاهای دیگر منتشر خواهد شد.
این تررویست‌هایی که امروز در سوریه جمع شده‌اند، روزی فقط در کوه‌های افغانستان بودند، بعد از آنجا حرکت کردند و به پاکستان رفتند، از پاکستان هم حرکت کردند و آمدند وارد عراق شدند و از عراق هم به سمت سوریه حرکت کردند و امروز از سوریه به سمت لبنان در حال حرکت‌اند. اگر یک میکرب خطرناک مسری در شهر همجوار شما شیوع پیدا کرد شما باید نگران شهر خودتان باشید.
من وقتی در سازمان ملل طرح مقابلة جهانی با افراطی‌گری را مطرح کردم و همة کشورها به آن رأی مثبت دادند معلوم شد موضوع افراطی‌گری خطری است که برای همه ملموس است.
من معتقد هستم امروز شرایطی است که قرابت و نزدیکی منطقة ما باید روز به روز بیشتر شود و اگر جایی اختلاف نظر و معضلی داریم باید با هم آن را حل و فصل کنیم. ما در مسئلة هسته‌ای خودمان با کشورهای غربی ده سال بود که دچار اختلاف نظر شدید بودیم اما با چند ماه مذاکرة جدی رو در رو به یک راه حل موقتی دست یافتیم و امروز برای راه حل جامع و مذاکرات نهایی در حال گفتگو هستیم.
گرچه آنهایی که به دنبال خشونت و افراط هستند از این روند خوشحال نیستند و صهیونیست‌هایی که می‌خواستند خودشان را پشت توهماتی تحت عنوان ایران هراسی پنهان کنند امروز خیلی عصبانی هستند.
من معتقد هستم دانشگاه‌های عمان با دانشگاه‌های ایران باید روابط نزدیک‌تری برقرار کنند. مسلماً شما تجربیات ذی قیمتی دارید و در ایران هم تجربیات ذی‌قیمتی وجود دارد. ما در بعضی رشته‌ها مثل بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، آی تی سی و همچنین زمینة در فضا، پزشکی و دارو پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌ایم. امروز برای برخی از جراحی‌ها، در بیمارستان‌های تهران افرادی حتی از اروپا و امریکا به ایران می‌آیند.
ما در زمینه داروهای پیچیده توانسته‌ایم قدم‌هایی را برداریم و تولید برخی از داروهای ما در استاندارد جهانی کشورهای پیشرفته است. ما باید دستاوردهای علمی‌مان را به همدیگر منتقل کنیم. تبادل استاد و دانشجو را باید تسهیل کنیم. باید گردش‌های علمی با حضور استادان و دانشجویان را به وجود بیاوریم.
خوشبختانه در طول تاریخ بین ایران و عمان همیشه روابط خوب و برادرانه وجود داشته است. امروز این اراده از طرف رهبری حکیمانه عمان برای توسعة روابط با ایران را مشاهده می‌کنیم و از طرف ایران هم این اراده جدی و قاطع برای توسعة روابط در همة زمینه‌ها با عمان وجود دارد.
فکر می‌کنم در طول شش ماه گذشته سفر پادشاه عمان به ایران و سفر من به عنوان رئیس جمهور ایران به مسقط به معنای ارادة جدی دو کشور برای توسعه روابط است.
آرزوی ما توسعه و پیشرفت عمان، سربلندی این کشور همسایه و مسلمان و همچنین توسعه و تحول مثبت دانشگاه‌های عمان و رابطه خوب بین دو کشور است.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 82197

- سفرهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده