متن کامل سخنرانی‌ در دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی مقیم عمان (مسقط)

-

شناسه خبر: 82194 -

پنحشنبه 22 اسفند 1392 - 12:57

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صل الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
به خاطر حضورتان در اینجا خوش‌آمد می‌گویم و امیدوارم بتوانیم در زمینة روابط اقتصادی با هم گفتگویی را داشته باشیم.
جمهوری اسلامی ایران و بالاخص دولت جدید اولویتش در سیاست خارجی، روابط نزدیک‌تر با دنیای اسلام و به ویژه با همسایگان است.
در طول مدت شش ماه و اندی که این دولت شروع به کار کرده، یکی از سیاست‌های مهمش تعامل سازنده با جهان و کشورها بوده است. این سیاست بر مبنای منافع مشترک، توسعة منطقه‌ای که ما در آنجا زندگی می‌کنیم و بر اساس ثبات و امنیت بیشتر در این منطقه خواهد بود.
سیاست این دولت در بخش اقتصاد در قدم اول ایجاد آرامش و ثبات در بازار داخلی ایران بوده است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، در بازار داخلی ایران امروز ما شاهد نوعی ثبات در زمینة اقتصادی هستیم. بازار سرمایه و بورس ما در طول این شش ماه و اندی حکایت از همین ثبات می‌کند. بازار قیمت ارز و فلزات گرانبها نیز از همین ثبات و استقرار در بازار حکایت می‌کند. قیمت‌های انرژی در ایران با یک روند تدریجی به سمت ثبات و اعتماد بلندمدت حرکت خواهد کرد. تلاش ما بر این است که در بازار ایران تورم را به یک شاخص و رشد قابل قبولی برسانیم. در طول این شش ماه تورم نقطه به نقطه را 22 واحد درصد کاهش دادیم و در تورم 12 ماهه نیز بنا بر قولی که دادیم عمل کردیم.
برای سال آینده که از یکی دو هفته دیگر نوروز آغاز می‌شود، به مردم وعده دادیم که تورم را به زیر 25 درصد برسانیم. پیش‌بینی‌های برخی از اقتصاددانان ما این است که تورم در سال آینده از این رقم هم پایین‌تر خواهد بود. ما شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای را به گونه‌ای دنبال می‌کنیم که ایران محیط امنی برای سرمایه‌گذاری خارجی و کشورهای دیگر محیط امنی برای سرمایه‌گذاران ایرانی باشد.
امروز به همان نسبتی که در دنیا جهانی شدن در حال حرکت به جلو است، منطقه‌گرایی نیز مورد توجه است.
شما امروز می‌بینید در مناطق مختلف جهان با همکاری و تبادل با یکدیگر در زمینة مسائل اقتصادی و فرهنگی شرایط رشد منطقة خودشان را فراهم می‌کنند. ما همان‌طور که در داخل یک کشور باید بخش‌های یک کشور را به هم نزدیک‌تر و متصل کنیم، در منطقه نیز همین‌طور است. ما باید کشورهای منطقه را به هم نزدیک کنیم و منافع کشورها را به هم متصل کنیم. برای اینکه منطقه‌ای امن، راحت، سالم و در حال رشد باشد، باید اقتصادش مکمل یکدیگر باشد. برای اینکه کشورهای منطقه را به هم نزدیک و متصل کنیم، باید منافع مشترک را تعریف کنیم، باید اختلافات موجود را قدم به قدم اما پایدار حل کنیم. افکار و فرهنگ‌ها[یمان] را به هم نزدیک کنیم.
وسایل ارتباطی و تکنولوژی مختلف را باید برای نزدیکی بیشتر به خدمت بگیریم. بنادر و کشتیرانی می‌تواند ساحل‌های ما را به هم نزدیک و متصل بکند. ریل و راه‌آهن می‌تواند مناطق مختلف کشورها را به هم متصل کند. جاده‌ها و اتوبان‌ها می‌توانند این اتصال‌ها را به وجود بیاورد. تسهیلات در مقررات سرمایه‌گذاری و مناسب کردن فضا برای کسب و کار می‌تواند کشورها را به هم نزدیک‌تر بکند. از رقابت‌های ناسالم باید عبور کنیم، از رقابت‌ها بین کشورها که گاهی خصمانه می‌شود، باید عبور کنیم.
در طول چهل سال گذشته در منطقه [خاورمیانه] دیدیم که یک کشور و حزب به فکر تجاوز و حرکت‌های خصمانه بود و منطقه با چه مشکلات بزرگی مواجه شد. سال‌ها تجاوز عراق به ایران و آثارش و سال‌ها تجاوز عراق به کویت و آثارش؛ آثار این تجاوز و رقابت خصمانه چه چیزی بود؟ ویرانی خود عراق و منطقه و از دست رفتن جان مسلمان‌ها در عراق و منطقه؛ این نمونه‌ای از رقابت ناسالم و خصمانه در منطقه است.
بین ایران و عمان هم در طول چهل سال گذشته همواره رقابت سالم و دوستانه بوده. شما آثار این حرکت را در این طرف خلیج فارس ببینید و آثار آن حرکت خصمانه را در شمال خلیج فارس ببینید.
در یک آبراه، در جنوب این آبراه یک تعامل دوستانه و سالم و برادرانه بود. خواص آن برادری را در ایران و عمان و مسقط مشاهده می‌کنیم. اما رقابت خصمانه غلط در شمال خلیج فارس بود که شما آثار مخربش را در کل منطقه دیدید.
امروز همکاری‌های منطقه‌ای در جهان، آسیا، امریکای لاتین، اروپا و شمال امریکا می‌تواند برای ما الگو باشد. امروز این فعالیت‌ها توانسته منطقة جنوب شرق آسیا را شکوفا بکند. در سایة این همکاری یازده هزار و هفتصد مایل ریل راه‌آهن برای سرعت فعالیت اقتصادی، 540 هزار مایل اتوبان برای سرعت حمل و نقل [درست شده است.] باید ببینیم یک سازمان و اتحادیة منطقه‌ای چگونه به رشد و سازمان منطقه‌ای کمک می‌کند. اگر همه در کشورهای یکدیگر سرمایه‌گذاری کنیم، اگر تجار مداوم در حل رفت وآمد باشند این بهترین وسیلة دفاعی کشورهای ما خواهد بود. هواپیما و ناوچه برای ما امنیت نمی‌آورد، اتصال ملت‌ها به هم امنیت می‌آورد. به جای جنگنده، ریل راه آهن را بین کشورها زیاد کنیم، به جای تانک اتوبان‌ها را اضافه کنیم، به جای اضافه کردن انبارهای تسلیحاتی، رفت و آمدهای کشتی‌ها را در بنادر بیشتر و بیشتر کنیم. ما آنقدر باید نزدیک و نزدیک بشویم تا به آن نقطه‌ای برسیم که ان هذه امتکم امة واحدة؛ این کار برای ما شدنی است.
در این منطقة حساس یعنی منطقة خلیج فارس و دریای عمان استعداد و ظرفیت بسیار زیاد هست. ایران و عمان و شما تجار و بازرگانان و کارآفرینان، صنعتگران و سرمایه‌گذاران می‌توانید نقش بسیار بزرگی را برای قرابت، نزدیکی و اتحاد منطقه به وجود بیاورید. اسلام در منطقة آسیا و شرق آسیا توسط بازرگانان برده شد نه توسط علما و عالمان، بازرگانان پیامبر فرهنگ و معنویت هم بودند. هرچه زمان بگذرد نقش دولت‌ها در اقتصاد کم‌تر و کم‌تر خواهد شد و نقش بخش خصوصی و مردمی بیشتر و بیشتر خواهد شد.
دروازه‌های ایران به روی بازرگانان و صنعتگران و سرمایه‌داران کل منطقه و به ویژه عمان باز است. ظرفیت‌های بسیار فراوانی برای همکاری وجود دارد. یکی از سیاست‌های این دولت شکوفایی سواحل جنوب ایران، خلیج فارس و دریای عمان است و به این کار مصمم است. توسعة بنادر جزو سیاست‌های این دولت است. اتصال راه‌آهن از این بنادر به کشورهای شمالی ایران جزو برنامه‌های این دولت است.
برای توسعة بنادر و توسعة جنوب ایران و سواحل دریای عمان ما نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی؛ به هر حال شما نزدیک‌تر و همسایه ما هستید. در دریای عمان، ما در شمال هستیم و شما در منطقة جنوب و غرب هستید. سرمایه‌گذاری جزء خیرات برای ملت ایران، عمان و کل منطقه است.
ما توسعة روابط با هیچ کشوری را علیه کشور دیگر نمی‌خواهیم. ما می‌خواهیم همة کشورهای منطقه در صلح، صفا، صمیمیت، برادری و دوستی با هم زندگی کنند. من می‌دانم مسائل اختلافی کوچکی در این منطقه در میان کشورهای منطقه وجود دارد. اما اگر توسعة اقتصادی بیاید آنها همه در حاشیه قرار می‌گیرد و آن مسائل حل و فصل می‌شود.
شما بازرگانان و سرمایه‌داران تنها پیام‌آور سود و توسعة اقتصادی نیستید. شما پیام‌آور صلح، برادری، امنیت و حتی حل اختلافات و سوءتفاهمات هستید. در کشور عمان با رهبری حکیمانه‌ای که امروز ما از طرف سلطان و همة دست‌اندرکاران مشاهده می‌کنیم و با سابقة برادری و دوستی دیرینه بین ملت عمان و ایران و همچنین با ارادة سیاسی که از طرف حکومت ایران وجود دارد و به ویژه در دولت جدید، من فکر می‌کنم امروز فضا و زمینه برای همکاری متقابل آماده است. فضا را برای خودمان و رفاه بیشتر خودمان و برای فرزندانمان و آیندگانمان آماده کنیم. جمهوری اسلامی ایران دست دوستی و برادری را به سمت همة کشورهای منطقه و به ویژه همسایگان جنوبی خلیج فارس دراز می‌کند و می‌داند این دوستی، وحدت و نزدیکی به نفع منطقه و حتی به نفع جهان خواهد بود.
این آبراه، آبراهی مهم است. این آبراه برای جهانیان مهم است و هرچه اتحاد و یگانگی بین ما بیشتر باشد اهمیت این آبراه مهم هم برای جهان بیشتر خواهد بود.
دیدار امروز من با شما به این معناست که دولت ایران برای تجار، سرمایه‌گذاران و صنعتگران اهمیت ویژه‌ای قائل است. دیدار من با شما به این معناست که دولت جدید زمینه‌های لازم و تسهیلات بیشتر را برای تبادل تجاری و سرمایه فعالیت‌های مشترک فراهم می‌کند. شرکت‌های مشترک در کشورهای در حال توسعه از نوزده شرکت چندملیتی به بیش از حدود 200 شرکت چند ملیتی در طول دهه‌های گذشته ارتقا پیدا کرده است. ما هم جزو کشورهای در حال توسعه هستیم، به راحتی می‌توانیم به یکدیگر نزدیک بشویم. در کشورهای امریکای شمالی تجارت بین سه کشور از سال 1993 که 290 میلیارد بوده در سال 2012 به 1/1 تریلیون دلار افزایش یافته و این به معنای آن است که توسعه‌های منطقه‌ای چگونه می‌تواند توسعه را به همراه بیاورد.
ما کشورهای منطقة خاورمیانه و خلیج فارس، ما مسلمان‌ها به هم نزدیک‌تر بشویم، به فکر فردای بهتر باشیم و همانند دیگر مناطق ما هم منطقه‌گرایی را به نفع ملت‌ها و منطقه تقویت کنیم.
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 82194

- سفرهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده