متن کامل سخنرانی در دیدار با جمعی از فعالان اقتصادی استان هرمزگان

-

شناسه خبر: 82173 -

چهارشنبه 7 اسفند 1392 - 21:21

من از زیارت همگی خوشحال و خوشوقتم. آرزوی ما این است که همة ایرانی‌ها در سراسر دنیا برای شکوفایی ایران و توسعه ایران تلاش کنند، این معنایش این نیست که تا حالا تلاش نکرده‌اند، معنایش این است که امروز زمینه این کار از دیدگاه دولت کاملاً فراهم است؛ یعنی دولت زمینه را کاملاً برای حضور همه ایرانیانی که صاحب سرمایه، تجربه و تخصص‌اند و می‌خواهند بیشتر به کشورشان خدمت کنند، آماده و فراهم نموده است.

قطعاَ همه ما به یک ایران آبادتر افتخار می‌کنیم؛ یعنی اگر فردا ایرانی داشته باشیم که از امروز بهتر باشد، باعث فخر همة ماست. ایران با آن فرهنگ بسیار غنی، بلند و چند هزار سالهاش نیز توانست فرهنگ اسلام را بالنده و شکوفا کند و ترویج دهد. بسیاری از کشورهای اسلامی به خصوص در منطقه شرق ایران، اسلام را از ایرانی‌ها آموختند و معلوم است که اسلامی که از ایران یاد گرفتند با اسلامی که از دیگران یاد گرفته متفاوت است.
بنابراین، این ملت ملتی است که از لحاظ فرهنگی و تمدنی این همه توانمند و قدرتمند است، آثار تمدنی که در این کشور وجود دارد نشان می‌دهد که این ملت چه ملت بزرگی است. در منطقه هم، در زمینه قانون، دموکراسی، دادگاه و وکیل و... ما پیشتاز هستیم. زمانی که در ایران ، انقلاب مشروطه شد و مجلس شورای ملی تأسیس شد، کشورهای منطقه هیچ‌کدام انتخاباتی نداشتند. هنوز هم بعضی از کشورها انتخابات به معنی واقعی ندارند. ما بیش از صد سال پیش در ایران انتخابات داشتیم. مردم پای صندوق آراء آمدند و نمایندگان خودشان را انتخاب کردند. حالا کمی هم انحرافاتی پیش آمد ولی اصل مشروطه، مجلس اول، مجلس دوم و حتی مجلس سوم مجالسی بودند که بر پایه انتخابات و رأی مردم و دموکراسی شکل گرفتند.
کشوری هستیم که بیش از صد سال است که قانون اساسی داریم و کشورهای منطقه از ایران پیروی کردند. ما در این منطقه سرآمد بودیم. قریب به صد سال است که قانون وکالت و وکلای دادگستری داریم.
انقلاب اسلامی ما انقلابی مردم و ضد استعماری بود که شبه این انقلاب در منطقه نداشته‌ایم و هنوز هم نداریم. این ملت همه جا سرفراز بوده است. ما در بحث استثمار نفت و ملی شدن نفت هم در منطقه پیشتاز بوده‌ایم و این برای همة ما ایرانی‌ها افتخار است.
پیداست که این ملت ملت بزرگی است. در جنگ تحمیلی هم این ملت ایستاد و کار بزرگی انجام داد. الان فرصت این بحث نیست والا بخش‌هایی را برای شما توضیح می‌دادم که دانشمندان، اندیشمندان، دانشگاهیان، متخصصین و صاحب نظران ما در نیروهای مسلح و غیر نیروهای مسلح چه کار عظیمی انجام دادند؛ یعنی هیچ کس فکر نمی‌کرد وقتی امریکایی‌ها ایران را ترک کردند، سلاح‌هایی که آنها به ما داده بودند و امکانات آنها یا دیگران را بتوانیم نگهداری کنیم، چون آنها خودشان اداره و مدیریت می‌کردند. متخصصین آنها سر این کار، بودند. بخش‌هایی بود که هیچ ایرانی در آنجا حضور نداشت.
برای اولین پس از انقلاب با فرمانده مربوطه به بخش‌هایی در نیروهای مسلح رفتم، به من گفتند برای اولین بار است که یک ایرانی به داخل این مجموعه وارد می‌شود؛ بخشی بود که در اختیار مستشاران نظامی امریکا بود و افسران و حتی امرای ما حق حضور نداشتند. همة اینها نشان دهنده بزرگی این ملت است که این روزهای سخت را پشت سر گذاشته است.
امروز در این دولت تصمیم ما این است که شرایط آرامش و ثبات را به بازار اقتصادی و همچنین سیاست خارجی، سیاست داخلی و مسائل فرهنگی حاکم کنیم. بدون ثبات و آرامش برای هرکسی که بخواهد سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کند، بسیار سخت است که نتواند پیش‌بینی کند. سرمایه‌گذاری و تلاش اقتصادی نیازمند پیش‌بینی است. شما برای کوتاه مدت و حداقل تا سه سال بعد، پنج سال بعد پیش‌بینی می‌کنید و اگر نتوانید پیش بینی کنید بسیار سخت می‌شود یا اصلاً نمی‌شود که فرد سرمایه‌گذاری کند. در این دولت تلاش بر این است که فضای اقتصادی را قابل پیش بینی کنیم.
از شش ماه پیش و ابتدای شروع به کار دولت، اعلام کردیم که برنامه ما این است که امسال تورم را به 35 درصد تقلیل دهیم. از 43 درصد شروع کردیم و دولت را تحویل گرفتیم. طبق اعلام مرکز آمار امروز تورم به 33 درصد رسیده است. پیش‌بینی ما درست بوده است. شش ماه پیش اعلام کردیم که امسال تورم را به 35 درصد خواهیم رساند، الان 33درصد شده، البته ممکن است در اسفند ماه یک درصد نوسان داشته باشیم ولی بر همان 35 درصدی که قول دادیم خواهد بود یا مقداری کمتر از آن، پس قدرت پیش‌بینی را در اختیار می‌گذاریم.
البته مقصود این نیست که بنده پیش‌بینی کرده‌ام یا وزرای اقتصادی، چون از همة مشاورین و صاحب نظران استفاده می‌کنیم و معتقدیم صاحب نظران باید کشور را اداره کنند، ما باید تسهیل کنیم و زمینه را آماده کنیم؛ یک نفر یا هجده وزیر یا یک دولت سی و چند نفره خیلی متفاوت است با چند ده هزار کارشناس و صاحب نظر. باید از همه استفاده و بهره‌برداری کنیم. در کشورهایی که رفتم و با ایرانی‌هایی که نشستیم و صحبت کردیم، به آنها گفتم آغوش کشور به روی شما باز است و دست این کشور به سمت شما برای فشردن مسیر تعامل و همکاری شما با کشور و استفاده از نظرات و فعالیت شما باز است. ما در بقیه زمینه‌ها هم پیش‌بینی‌ای که داریم ان‌شاءالله آن را به سر انجام خواهیم رساند. پیش بینی ما این بوده که سال آینده (پایان سال 1393) تورم را به 25 درصد برسانیم.
البته من الان خوش‌بین هستم که از این رقم خیلی پایین‌تر بیاییم، صندوق بین‌المللی هم با بررسی‌هایی که کرده رقم را پایین‌تر از این اعلام می‌کند، ولی ما روی 25 درصدی که اعلام کرده‌ایم ایستاده‌ایم و ان‌شاءالله امیدواریم تا پایان سال آینده خیلی پایین‌تر بیاید. در زمینه رشد اعلام کردیم، رشد اقتصادی سال گذشته منهای 8/5 بوده تقریباً نزدیک منفی6 را تحویل گرفتیم ولی تلاش ما بر این بوده که امسال آن را به صفر نزدیک کنیم. اکنون پیش‌بینی‌ها بر این است که 7/0 8/0 درصد منفی باشد، و امسال به صفر نزدیک می‌کنیم. پیش بینی ما این است که سال آینده رشد اقتصادی، مثبت خواهد بود، پیش بینی ما مثبت 3 است اما سال آینده باید بیش از این رشد داشته باشیم.
ما در زمینه تحریم به مردم قول دادیم که قدم جدی بر خواهیم داشت و اینکه موفق می‌شویم. به مردم قول ندادیم، امروز هم به شما قول نمی‌دهیم، ولی گفتیم قدم جدی برمی‌داریم. ما در قدم اول موفق بودیم، کار بسیار پیچیده‌ای بود اما توانستیم با 1+5 به توافق برسیم؛ توافقی شش ماهه که اکنون آثار آن را می‌بینید و شروع کرده‌ایم برای قدم نهایی، یعنی گفتیم گام دوم ما گام نهایی است و اولین جلسه آن برگزار شده ان‌شاءالله تا پایان شش ماه جلسات متعددی برگزار خواهد شد. ما به مردم قول دادیم که تحریم شکسته شود، تحریم امروز شکسته شده است. مذاکرات ما به هر کجا برسد به شما قول می‌دهم تحریم شکسته و دیگر به صورت سابق برنخواهد گشت. این را هم صاحب‌نظران پیش‌بینی می‌کنند و هم پیش‌بینی ما این است.
ما معتقدیم اقتصاد باید در اختیار مردم و کارآفرینان باشد، دولت هیچ وقت نمی‌تواند کار اقتصادی را به خوبی یک بخش مردمی و خصوصی انجام دهد، حالا دلایل آن متعدد است. شما می‌دانید بخش خصوصی چگونه فعالیت می‌کند. بخش اداری تابع ساعت کار اداری و تعطیلات است. بخش خصوصی شب و روز و ساعت کار نمی‌شناسد. شب برای یک تماس تلفنی حتی حاضر است شب تا صبح هم نخوابد. بخش دولتی اصلاً تلفن‌اش را خاموش می‌کند، جواب نمی‌دهد که حالا خبر خوش باشد یا بد باشد. خیلی تفاوت وجود دارد بین کاری که مردم می‌خواهند انجام دهند و کاری که دولت می‌خواهد انجام دهد.
تنها در اقتصاد این‌طور نیست در فرهنگ هم به اینگونه است. من به کسی بگویم برایم فیلم بسازد یا خودش بخواهد فیلم بسازد فرق دارد. دولت به کسی بگوید یک قطعه موسیقی تولید کند یا خودش بخواهد تولید کند فرق دارد. خداوند ما را خلاق آفریده، خودش خلاق است و ما را هم خلاق آفریده است و خلاقیت در بخش دولت مهار می‌شود و به زنجیر کشیده می‌شود، در بخش خصوصی این خلاقیت زمینة شکوفایی پیدا می‌کند. برای این کار اولین اولویت حضور خود ایرانی‌هاست؛ چه ایرانی‌هایی که داخل کشور هستند چه ایرانی‌هایی که فعالیت‌شان بیرون کشور است. این فضا، فضایی است که اولویت از آن آنهایی است که این کشور مال آنها است، دلشان برای این کشور و مردم می‌تپد.
این آغاز خوبی است. من ذهنم این بود ما به هر استانی که سفر می‌کنیم بتوانیم فرصتی پیش بیاد تا با صاحبان سرمایه و تخصص صحبت و دیدار کنیم. بعضی از دوستان گفتند ما در زمینه گردشگری تخصص داریم یا به قول خودشان توریسم درمانی. البته توریسم فقط درمان نمی‌کند خیلی کارهای دیگر هم می‌کند، ولی یکی‌اش هم به قول شما توریسم درمانی است. کشور ما جاذبه بسیار خوبی در بخش‌های مختلف دارد. مثلاً اگر در گردشگری سلامت به مسئله نگاه کنیم، متخصصین رده بسیار بالا و پزشکان بسیار والا مقام داریم. اگر محیط را مساعد و مناسب کنیم مسلماً ایرانی‌ها و غیرایرانی‌ها و مردم منطقه ترجیح می‌دهند به اینجا بیایند. جاذبه‌های فراوانی در این کشور وجود دارد. این جاذبه‌ها باعث می‌شود توریسم بیاید، هم اشتغال ایجاد می‌کند و هم فرهنگ ما را ترویج می‌کند.
اگر در یک کلمه خلاصه کنم دولت حمایت خواهد کرد، هم تسهیل می‌کند برای سرمایه‌گذارانی که از بیرون می‌آیند مخصوصاً ایرانی‌ها، هم تسهیل و هم حمایت می‌کند. در همین سفر قاعدتاً شما شنیدید که من امروز اعلام کردم بندرجاسک را متحول خواهیم کرد و ان‌شاءالله در همین دولت یازدهم کار را شروع می‌کنیم. بزرگراه بندرعباس به جاسک اولین قدم است. ساخت اسکله‌های بزرگ قدم دوم است. بخشی از نفت‌مان را می‌خواهیم را جاسک صادر کنیم، بین خارک و جاسک تقسیم کنیم. کمی در خارک و کمی هم در جاسک. خلیج فارس بار صادرات را خیلی تحمل کرده است حالا می‌خواهیم کمی از این بار را به دوش دریای عمان بگذاریم.
ما می‌خواهیم ساحل مکران کاملاً آباد شود، مجموعاً دو هزار کیلومتر ساحل داریم از خرمشهر گرفته تا چابهار و بندر گوادر مجموعاً سواحل ارزشمندی است. شیلات یکی از این ارزشمندی‌هاست. با وزارت نفت صحبت کردیم که یک لوله انشعابی گاز را برای ساحل مکران بیاوریم تا بتوانیم بسیاری از صنایع انرژی بر را در این ساحل فعال کنیم، حالا چه فولاد چه آلومینیم چه پتروشیمی‌ها چه برق که مزیت های ماست در همه این زمینه‌ها.
بخشی از این میدان بسیار بزرگ را ایرانی‌ها می توانند بر عهده بگیرند. دولت در این زمینه کمک و حمایت خواهد کرد. مسلم است کسی که می‌خواهد در این کشور سرمایه‌گذاری کند دنبال سود متعادل و مناسب است و حق او هم است، می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند. این سود را در کشور دیگری هم می‌برید و در ایران هم می‌برید، اما ایران برای شما خیلی اولویت دارد، چون کشور خودتان است، نتیجة آن آبادانی کشور و ایجاد اشتغال در کشور است.
نکته بسیار درستی را گفتند؛ ما دلمان می‌خواهد در همه کشورها ایران صادرکننده شود و آنها دریافت کننده باشند، نه اینکه ما وارد کننده باشیم. البته تعامل همیشه خواهد بود، چیزهایی را در هر شرایطی وارد می‌کنیم، اما باید سهم این واردات به گونه‌ای باشد که انسان افتخار کند و بگوید این حجم صادرات است و این هم حجم واردات، ممکن است در برخی از مواد اولیه ناچار باشیم در آینده هم وارد کننده باشیم.
در برخی از نهادهای کشاورزی شاید برای سالیان طولانی باید وارد کننده باشیم و در برخی هم می‌توانیم روی پای خود بایستیم و به ترویج بتوانیم صادرکننده هم باشیم.
این ملاقات با شما عزیزان را به فال نیک می‌گیرم. امیدوارم آغاز بسیار خوبی باشد و بتوانید ان‌شاءالله برای سرمایه‌گذاری در ایران برنامه‌ریزی کنید، چه خودتان چه دوستانتان و چه دیگران. برخی از شما بیان کردید در سمت‌هایی هستید که می‌توانید واسطه شوید و سرمایه‌های خارجی را هم به این کشور بیاورید و فعال کنید یا تخصص‌هایی را وارد این کشور کنید چون فناوری هم جزء سرمایه‌های بزرگ ماست. سرمایه که می‌آید بزرگ‌ترین امتیازش این است که با خودش فناوری را هم می‌آورد، بحث پول و ثروت نیست، در کنارش بحث فناوری است.
امیدوارم ان‌شاءالله دست به دست هم دهیم و ایران را آباد و ایرانی را خوشحال کنیم و برای کشورمان افتخارآفرینی کنیم. این آبادانی برای فرزندان خودمان خواهد بود.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 82173

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده