متن کامل سخنرانی در دیدار با صنعتگران استان هرمزگان

-

شناسه خبر: 82167 -

سه شنبه 6 اسفند 1392 - 21:01

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در این فرصت در جمع شما فرهیختگان، کارآفرینان، صنعتگران و عزیزانی هستم که برای توسعة صنعت فولاد در اینجا حضور دارید. از وزیر محترم آقای دکتر آخوندی تشکر می‌کنم و نیز از جناب آقای مهندس همت‌زاده به خاطر اشاره به بخشی از طرح‌ها و برنامه‌ها.
خداوند نعمت خیلی بزرگی به ما داده است؛ اسلام را که به ما ارزانی داشته و ملت بزرگ ایران با دل و جان حق را پذیرفته است. خدا را سپاسگزاریم که ایرانی هستیم و در این سرزمین پر از فرهنگ و ادب و تعالی زندگی می‌کنیم. خدا را سپاسگذاریم که این همه استعدادهای انسانی نعمت‌های طبیعی به این ملت و این سرزمین عنایت کرده است.
کشورهایی هستند که برای یک کیلومتر از این ساحل حاضرند بخش بزرگی از منابع خود را بدهند. تا یک کیلومتر راه به آب‌های آزاد داشته باشند. و خداوند در این خطه به جای یک کیلومتر دو هزار کیلومتر در اختیار ما گذاشته است؛ دروازه‌ای برای اتصال به جهان، برای استفاده از آبهای آزاد، چه خلیج فارس، چه دریای عمان و این استانی که نزدیک به نیمی از ساحل در آن قرار گرفته است.
این تعبیر قرآنی که ابتدای جلسه خوانده شد، و انزلنا الحدید این در کنار و انزلنا الکتاب یعنی حدید کنار کتاب مورد سنجش قرار گرفته است. اول ما معنای حدید را منحصر کنیم به آهن و فولاد – البته ممکن است معنای بالاتری داشته باشد – و این دال بر اهمیت فولاد است. ممکن است بگوییم دنیای امروز دنیای IT،ICT و بیوتکنولوژی است. هرچه باشد، مگر بدون آهن و فولاد می‌شود زندگی کرد؟ فولاد یک صنعت بنیادین در همة کارخانه‌ها، تأسیسات، کشتی‌ها، راه‌آهن، اتومبیل و حمل و نقل، همة ساختمان‌ها و زندگی است و هیچ تردیدی در آن نیست.
خداوند نعمت‌های بزرگی همچون معادن ذی‌قیمت در این سرزمین به ما داده است. اینکه بخش بزرگی از این معادن را به صورت خام صادر می‌کنیم جای تأسف دارد. ما امروز نفت، گاز، سنگ آهن و به یک معنا سنگ ساختمانی را هم خام صادر می‌کنیم. چرا؟ خام خواری از نظر پزشکی خوب است، اما گاهی هم صادر کردن محصولات و منابع بسیار ارزشمند و گران‌قیمت [صحیح نیست] .
امروز از متخصصان سؤال می‌کردم که معادن ما در چه عمقی قرار دارند؟ دیدیم که معادن ما شامل سنگ آهن و مس عمدتاً سطحی هستند. در حالی که کشورهایی هستند که برای دستیابی به مس به عمق 500 متری، هزار متری حتی 1500 متری زمین می‌روند. تازه ما در عمق نرفته‌ایم و فعلاً در سطح کار می‌کنیم.
خداوند این معادن ذی‌قیمت را در اختیار مردم با استعدادی قرار داده است. در این کشور قانون اساسی خوب و وحدت و اتحاد مردم وجود دارد که امیدوارم روز به روز بیشتر شود. کسانی که سر مسائل جزئی مرتب شکاف را اضافه می‌کنند، نمی‌دانند که ما چه بار سنگینی بر دوش داریم. چرا با وجود این همه نعمت در این کشور باز هم فقر و بیکاری وجود دارد؟
من این جمله را فراموش نمی‌کنم؛ با عده‌ای کارشناس متخصص که مدیر سطح بالا نیز بودند وقتی راجع به امنیت قضایی بحث می‌کردیم و اینکه بخشی از کالاهای اساسی را باید در دسترس اقشار نیازمند قرار دهیم، به من گفتند: یک زمان به این فکر نباشی کالا به مردم بدهی. اصلاً کسی در این حد نیازمند نیست که صف بایستد و کالا تحویل بگیرد. گفتم این‌طور نیست. آمار این را به ما نمی‌گوید. در کشور ما اقشار خیلی نیازمند هم هستند. ما در بحث یارانه هم همین بحث را در دولت داریم و مجلس شورای اسلامی تکلیف کرده است که از سال آینده یارانه را صرفاً به افراد نیازمند متقاضی بدهیم. چه کسی نیازمند است؟ در چه سطحی و کجا؟ می‌خواهم نکتة دیگری را بگویم. می‌خواهم بگویم خداوند این کشور را با این همه معادن و امکانات در اختیار مردمی با این همه استعداد قرار داده است و ما در پیشگاه ملت و خداوند مسئولیم. من وجد ماء و ترابا ثم افتقر فا بعده الله. آب و زمین باشد و فقر!
خداوند ملتی را که در عین داشتن آب و خاک فقیر است از رحمتش دور می‌کند. باید معادن و ذخایر را توسعه دهیم. ملتی که استعداد و لیاقت دارد چرا باید با بیکاری رو به رو باشد؟ چرا وضع اشتغال ما باید چنین باشد؟ چرا تورم و چرا این همه امکانات را نتوانیم استفاده کنیم؟ چرا فاز دوم بندر شهید رجایی هنوز به سرمایه‌گذاری برای حداکثر استفاده نیاز دارد؟
امیدوارم همان‌طور که گفتند به حول و قوة الهی هم فاز 2 را تکمیل کنیم و هم فاز 3 را شروع کنیم، کمی جلوتر هم برویم در همین دولت یازدهم برای فاز 4 و 5 هم تصمیم می‌گیریم. آمار و ارقامی که به ما نشان داده می‌شود بیانگر این است که ما می‌توانیم ظرفیت‌ها را بالا ببریم.
من امروز گزارشی شنیدم مبتنی بر این که به خاطر تحریم ظالمانه، هر کانتینری که به بنادر وارد می‌شد 700 دلار اضافه پرداخت می‌کردیم و هنوز هم ادامه دارد تا به نقطة مطلوب برسیم. به خاطر تحریم، کشتی اینجا پهلو نمی‌گیرد و کانتینر جای دیگری می‌رود و از آنجا دوباره مجدداً باید بار را حمل کنیم. و امروز در فاز 2 دیدیم که در همین هفته‌ها و ماه‌های گذشته کشتی‌های خارجی زیادی پهلو گرفته‌اند.
من نمی‌خواهم بگویم تحریم ملت را از پا می‌آورد. این طرف قصه را می‌خواهم بگویم که باید تحریم ظالمانه را برداریم. نه اینکه ما مستأصل هستیم. کسی دارد به شما ظلم می‌کند و ما باید در مقابل آن بایستیم. اگر سرمایه‌گذاری خارجی به نفع ملت باشد و اشتغال ایجاد کند ما نباید خوشحال باشیم؟ اقتصاد ما همان‌طور که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به صراحت ابلاغ شد باید درون‌زا و برون‌نگر باشد. در هر دو بخش بار اصلی بر دوش شماست.
اما دولت با همة توان به حول و قوة الهی به وظیفة خود عمل خواهد کرد. برای اقتصاد درون زا دولت تلاش خواهد کرد محیط کسب و کار را بهبود ببخشد و این کار با بهبود قوانین و مقررات، با تسهیلات و باز کردن گره‌ها و سرمایة در گردش صورت می‌گیرد. شاید همة مشکلات حل نشود. اما این کار باید انجام گیرد و در همة این زمینه‌ها دولت برای در راستای یک اقتصاد درون‌زا قدم می‌گذارد.
در زمینة استفاده و شکوفایی همة استعدادهای درخشان در این کشور و نخبگان باید تلاش کنیم. شرکت‌های دانش بنیان ما باید تلاش کنند و صنعت را رشد دهیم و همزمان باید مصرف انرژی یا شدت آن را کاهش دهیم و این با تکنولوژی و بهره‌وری و دانش بنیانی امکان‌پذیر است. مصرف انرژی در کشور ما از حد متوسط و نرم جهانی دو برابر است. یعنی چه؟ یعنی اگر ما امروز نفت را یک میلیون و 600، 700هزار شبکه و در آینده حدود 2میلیون با این روند مصرف می‌کنیم، می‌توانیم آن را به یک میلیون بشکه تبدیل کنیم و یک میلیون دیگر آن را صادرات کنیم. تازه کم کم باید از صادرات نفت خام بگذریم و فرآورده‌های مختلف را پس از استحصال صادر کنیم.
پس دولت در داخل باید همة توان را به کار گیرد و اقتصاد درون‌زا، دانش بنیان و از آن طرف برون‌نگر را اعمال کند. در دنیای امروز با داشتن این همه ساحل در شمال و جنوب و با این همه امکانات، نه تنها باید اجناس و محصولات خود را صادر کنیم، بلکه باید کالای دیگران را هم صادر کنیم. ما می‌توانیم با توسعة بنادر و راه آهن و جاده، اتصال کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز را به آب‌های جنوب ایران که یکی از خواست‌های آنهاست، عملی سازیم. نه فقط آنچه ما نیاز داریم و باید وارد کنیم، باید بتوانیم نیاز آنها را هم وارد کنیم. استعداد و ظرفیت بسیار بزرگی در این کشور وجود دارد که نمی‌شود از آن صرف نظر کنیم.
در اقتصاد مقاومتی بر دیپلماسی تأکید شده است، مخصوصاً درباره همسایگان و منطقه. ما در زمینه برون‌نگر بودن هم قدم‌های مهمی برداشته‌ایم و بر خواهیم داشت. قدم اول برداشته شد. برای اینکه مقداری تسهیلات لازم در اختیار مردم در بخش صادرات و واردات، تجارت و بخش مالی قرار بگیرد و بتوانیم حرکت بهتری داشته باشیم. امیدواریم که قدم بعدی را هم برخواهیم داشت.
اولین جلسة ما با شش قدرت بزرگ نشان داد همان‌طور که ایران ارادة لازم را برای حل و فصل نهایی دارد، این اراده در طرف مقابل نیز وجود دارد. امیدواریم که همین اراده را در جلسات بعد مشاهده کنیم و بتوانیم فضا را در سطح جهانی باز کنیم و اقتصاد مقاومتی را در بخش برون‌نگر هم به خوبی اجرا و پیاده کنیم. ضمن اینکه باید تحرک ما در بخش اقتصاد و به ویژه صنعت و از جمله فولاد [بیشتر شود.]
تا به حال مطابق آمار و ارقام دیدیم که چه نواقصی در بخش فولاد وجود دارد. مرتب به گلوگاه‌هایی می‌رسیم که باید آنها را باز کرد. جایی ظرفیت ما بالاست و جایی ظرفیت ما متوسط است و جایی پایین است. ما باید این توازن و تعادل را ایجاد کنیم. از آن معدن که وضع ما خوب است تا متوسط کنستانتره و تا گندم که وضع ما کمی بدتر است، و تا جایی که در فولاد خام وضع خوبی نداریم ولی در نورد وضع بهتری داریم. این فراز و نشیبی که وجود دارد و این عدم تعادل و توازنی که وجود دارد باید با سرمایه‌گذاری مردم و دولت و برنامه‌ریزی و نیز تسهیل و روان‌سازی قوانین و مقررات و تلاش پژوهشگران و استانداران و فرهیختگان و کارآفرینان ما رفع شود. ان‌شاءالله بتوانیم کشور را به نقطة مطلوب برسانیم. البته باید شدت مصرف انرژی را کاهش دهیم و از آن طرف به محیط زیست هم توجه کنیم.
در ماه‌های اخیر دیدیم که وضع شهرهای بزرگ ما چگونه بود و اگر به محیط زیست توجه نکنیم واقعاً توسعة پایدار نخواهد بود و تورم نمی‌تواند به نفع جامعة ما باشد. چون در نهایت ما از توسعه چه می‌خواهیم؟ پایان توسعه چیست؟ بهبود زندگی مردم، عزت کشور، اقتدار کشور و ثروت ملی. اگر خدای نکرده مردم نتوانند در فضای مناسب تنفس کنند توسعه هم به کارشان نمی‌آید.
در این سفر تصمیم ما بر این است که از همة امکانات این استان با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و تدبیر شما کارآفرینان و با کمک ما [استفاده کنیم]، البته دولت تدبیر و امید، تدبیر را از مردم، فرهیختگان و کارآفرینان و دلسوزان جامعه می‌گیرد، امید را هم از شما می‌گیریم. شما هستید که باید به کشور و مردم امید دهید. ما و دولت باید تلاش کنیم به عنوان خادمان مردم که این امید را افزایش دهیم. به حول و قوة ‌الهی و به کمک شما مردم امنیت لازم در این کشور هست و این امنیت به معنای امن بودن همه چیز است، نه امنیت به مفهوم سخت‌افزاری و روز به روز هم بیشتر خواهد شد. امیدواریم ثبات و آرامش را که در این ماه‌ها مشاهده می‌کنیم ادامه پیدا کند و آن فراز و نشیب‌های زیاد در بخش اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جایش را به ثبات و آرامش دهد. سرمایه گذاری با شما، کارآفرینی با شما تلاش با شما.
امیدوارم همه دست به دست هم دهیم و بتوانیم کشور را آبادتر از آنچه امروز هست و سرفرازتر و توسعه یافته‌تر از آنچه امروز شاهدیم، ببینیم و به نقطه‌ای برسیم که همة سواحل و مناطق کشور ما مخصوصاً استعدادهایی که در ساحل جنوب است پرورش یابد. در جاسک برنامة مفصلی خواهیم داشت و ظرف 3 – 4 یا 5 سال در برنامه‌های مختلف، جاسک به یک بندر بسیار مهم تبدیل خواهد شد. مخصوصاً از نظر صادرات انرژی قدم بسیار مهمی برداشته می‌شود. برای سواحل جنوب هم از نظر پتروشیمی و هم محصولات دیگر با وزارت نفت بحث مفصلی داشتیم. چارچوب اولیه آماده است. این دولت اگر به شما قولی می‌دهد بعد از تحقیق و بررسی است و ان‌شاءالله به قول خود عمل خواهد کرد.
از تلاش و کوشش شما سپاسگزارم و امید دارم که با تلاش و کوشش بیشتر کشور ما شاهد شکوفایی و سرافرازی بیشتر در همة خطه‌ها از جمله در سواحل و جزایر جنوب باشیم.
و السلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 82167

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده