متن کامل مصاحبه آغاز سفر به سوئیس (اجلاس داووس)

-

شناسه خبر: 82054 -

چهارشنبه 2 بهمن 1392 - 12:47

بسم الله الرحمن الرحیم
اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس یکی از گردهمایی‌های بسیار مؤثر جهانی است که بسیاری از سیاستمداران، صاحب‌نظران، استادان دانشگاه، مدیران بنگاه‌ها و همچنین مسئولین اقتصادی کشورهای جهان در آن شرکت می‌کنند.
در دنیای امروز نیازمند پیوند بین سیاست‌های نظری و عملی و همچنین بین تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری می‌باشیم. این اجلاس هم با توجه به وجود صاحب‌نظران و ایده‌پردازان و مدیران اجرایی بهترین محل برای همفکری می‌باشد.
شاید دعوت از جمهوری اسلامی ایران در سطح رئیس جمهور جهت شرکت در این اجلاس بدین علت بود تا جهانیان چهرة جدید ایران را در بعد از انتخابات 24 خرداد ببینند و از نظرات مسئولین کشور نسبت به پیوند اقتصاد ایران با جهان آگاهی یابند. و چشم‌انداز آینده اقتصاد ایران را مورد توجه قرار دهند.
بی‌تردید حضور در این اجلاس هم برای مسائل اقتصادی و هم تبیین نظرات سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار مؤثر خواهد بود و فرصتی است تا دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس تبیین شود.
من در این اجلاس یک سخنرانی در جلسه عمومی خواهم داشت. سخنرانی دیگر در جمع صاحبان بنگاه‌های اقتصادی جهانی است و یک سخنرانی هم در جمع مدیران شرکت‌هایی که در زمینه نفت و گاز فعال هستند خواهم داشت. همچنین جلسه‌ای با حضور صاحبان رسانه‌ها، چند مصاحبه ‌و دیدارهایی هم با شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی انجام خواهد شد.
گزارشگر:
آقای دکتر، با توجه به اینکه اجلاس ژنو 2 و اجلاس داووس به طور همزمان برگزار می‌شود، حضور جمهوری اسلامی ایران و جناب‌عالی را در سوئیس چگونه ارزیابی می‌کنید؟
رئیس‌جمهور:
بله، دو مقوله است. اجلاس ژنو دو که در سوئیس برگزار می‌شود یک اجلاس سیاسی است و با اجلاس داووس کاملاً متفاوت است.
همان‌طور که ما قبلاً اعلام کرده‌ایم، خواست جمهوری اسلامی استقرار صلح و ثبات در منطقه و پایان جنگ داخلی و مبارزه با تروریست‌ها می‌باشد. اگر این اهداف در چنین اجلاسی محقق شود یا به تحقق آن کمک کند، می‌تواند اجلاس مؤثری باشد.
اما با توجه به مجموعة علائم من امید چندانی ندارم که این اجلاس بتواند در مبارزه با تروریسم موفق باشد. چون برخی از کشورهای حامی تروریسم و مسبب ایجاد بی‌ثباتی در این کنفرانس حضور دارند. اما اگر اجلاس به مردم منطقه و سوریه و نیز به آزادی و دموکراسی و ثبات کمک کند ما خوشحال خواهیم شد.
متشکرم.

شناسه خبر: 82054

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده