متن کامل سخنرانی در دیدار با نخبگان و فرهیختگان استان خوزستان

-

شناسه خبر: 81946 -

سه شنبه 24 دی 1392 - 21:18

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

میلاد پیامبر با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و امام صادق (ع) و همچنین هفتۀ وحدت را به همۀ حضار محترم تبریک می‌گویم.
من البته در این جلسه قصدم بیشتر شنیدن، استفاده کردن و بهره بردن بود که به این هدف نائل شدم. نکته‌های بسیار مهمی از زبان نمایندگان بخش‌های مختلف جامعه بیان شد.
جلسۀ فرهیختگان، دانشگاهیان و نخبگان است. مقصود ما از کلمۀ نخبه فقط آنهایی نیست که سمت و مدرک علمی یا شغل، منصب و سمت سیاسی یا اجتماعی دارند. همۀ صاحبان فکر، اندیشه و تجربه نخبگان این جامعه هستند. رئیس عشیره یا قبیله‌ای ممکن است به ظاهر سمت سیاسی یا جایگاهی از لحاظ مدرک علمی نداشته باشد، اما ممکن است فردی بسیار با تجربه و صاحب‌نظر در مسائل اجتماعی و محیطی خودش باشد که آن هم از نظر ما نخبه است.
یک ورزشکار پیشکسوت یا فردی که سابقۀ جهاد، دفاع و مبارزه با دشمن دارد، ولو اینکه امروز حتی سمتی هم در بخش نظامی یا حتی مدرک دانشگاهی نداشته باشد، او از نظر ما نخبه است.
هرکس که می‌داند، می‌تواند و می‌خواهد، نخبه است. همۀ کسانی که در جامعۀ ما دارای توانمندی ویژه برای شناخت، درک مسائل و دریافت داده‌ها، تحلیل، بررسی و حل و فصل مسئله و نیز برای ارائه راه‌حل هستند، از نظر ما نخبه است.
بنابراین، نخبه در جامعه کسی است که دارای احترام خاص و ویژه در آن جامعه باشد. کسی است که قدرت تجمیع، تعدیل و تبیین نظرها، خواست و مطالبات به ‌حق جامعه دارد.
بسیاری از مطالبات در جامعه مطرح می‌شود. همۀ مطالبات هم سر جای خودش درست است. ما هفته‌ها بیش آن زمانی که تصمیم داشتیم دیدار استانی را آغاز بکنیم و به فاصلۀ چند جلسه بررسی دوستان و همکاران ما به استان خوزستان رسیدند و بلافاصله مسائل این استان بررسی شد، خیلی راحت مسائل استان فهرست شد. حتی قبلاً در جمع و مجمع نمایندگان محترم این استان که من دیداری در خدمت آنها داشتم، آنها هم هر یک در حوزۀ انتخابیه خودشان هم نیازمندی‌های مردم را بیان کردند و هم به صورت مکتوب مطالب را ارائه دادند که در دست پیگیری و بررسی است، اما اولویت‌بندی بسیار مهم است. با امکانات موجود از کجا شروع کنیم؟ کدام یک دارای اولویت است؟
اینکه نخبگان جامعه بتوانند مطالبات و نیازمندی‌های مردم را در هر بخش جمع‌بندی کنند و بتوانند به بهترین شکل ارائه دهند، نخبگان می‌توانند بهترین واسطه بین مردم و دولت‌مردان باشند. آنها می‌توانند مسائل را جمع‌بندی کنند و این قدرت جمع‌بندی و تجمیع از توانمندی‌های نخبگان جامعه است. نخبگان می‌توانند ضمن تجمیع، تعدیل هم بکنند. آنها هستند که می‌توانند با مردم سخن بگویند و جلسه بگذارند. اینجاست که جایگاه سازمان‌های مردم نهاد یا «سمن» و تشکل‌های صنفی روشن می‌شود. از آغاز این دولت ما همواره گفته‌ایم که تشکل‌های صنفی و تخصصی می‌توانند بهترین یاری‌دهنده و کمک‌دهندۀ دولت باشند. آنها هستند که می‌توانند به مردم بگویند در شرایط کنونی چه چیزی شدنی و چه چیزی نشدنی است.
می‌دانید یکی از فشارهایی که می‌تواند هم جامعه را از لحاظ روحی متشنج کند و هم دولتمردان را به ناروا به مسیر نادرست هدایت کند، فشار مطالبات است. من نمی‌خواهم فعلاً در این جلسه از هیچ نهادی نقد کنم، اما گاهی اوقات فشار دستگاه‌های مختلف برای اینکه پروژه‌های مختلف تصویب شود یا پروژه دیگری کلنگ بخورد یا پروژۀ دیگری در کدام فهرست قرار بگیرد، ما را به اینجا می‌رساند که امروز برای تکمیل پروژه‌های مصوب یا حتی پروژه‌هایی که تا حدی شروع شده یا کلنگ زده شده، چهارصد هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم. همه پروژه‌ها را زخمی کرده‌ایم، کلنگ زده‌ایم و ناقص کرده‌ایم. مثل صاحب خانه‌ای که به جای اینکه با همان خانۀ معمولی زندگی کند، برای تعمیر خانه به جای اینکه به یک نقطه اولویت دهد، به آهنگر، لوله کش، بنا، نقاش، نجار و ... سفارش بدهد که همه بیایند آن خانه را زخمی کنند که در این صورت هم بی‌خانمان و آواره می‌شود و هم آن گروه‌های مختلف معلوم نیست چه موقع خانۀ او را تعمیر می‌کنند؛ آن هم در صورتی که صاحب خانه پولی برای پرداخت ندارد. همه ماه اول می‌آیند تخریب می‌کنند، پول ندارد بدهد، رها می‌کنند و می‌روند. ظاهرش کار خیلی خوبی است. تعمیر خانه، تعویض در، تحکیم بنای خانه و تعویض لوله‌ها و رنگ و جلا دادن به خانه است، اما در واقع بی‌خانمانی است.
ما باید پروژه‌ها، خواست‌ها و مطالبات مردم را تعدیل کنیم که این کار دولت نیست، بلکه کار نخبگان و بزرگان جامعه، استادان، صاحب‌نظران و فرهنگیان است. آنها هستند که می‌توانند مطالبات مردم را تعدیل کنند و همچنین آنها هستند که می‌توانند مطالبات اولویت‌دار به حق مردم را تبیین کنند و از دولت بخواهند.
نخبگان باید هم منتقد دولت و هم منتقد جامعه باشند. از انتقاد نهراسیم. هیچ کس در این کشور و جامعه نمی‌تواند ادعا کند که نظرها، تصمیمات و برنامه‌هایش هیچ نقصی ندارد. نعوذبالله نه کلام ما کلام خدا و قرآن است و نه راه، روش و رفتار ما سیرۀ پیامبر است. همۀ ما دچار خطا، اشتباه و دارای نواقص فراوانیم. خرد جمعی می‌تواند ما را نجات دهد. همه باید دست به دست هم دهیم و در این راستا، نخبگان می‌توانند مبیّن باشند و تبیین کنند و واسطۀ خوبی بین دولت و جامعه باشند و دولت موظف است با نخبگان در تماس باشد و از آنها بهره‌ جوید و این نخبگان هستند که می‌توانند دولت را یاری کنند. اگر نخبگان حضور داشتند و اگر انتقاد و اظهارنظرها آزاد بود، آیا امروز ما مشکلی به نام سد گتوند داشتیم؟
من در اینجا اعلام می‌کنم و در دولت هم به مسئولین دستور خواهم داد که مسئلۀ گتوند را به دقت مورد بررسی قرار دهند.من امروز هیچ قضاوت و داوری‌ای ندارم، اما آنچه گفته شد، درست است. گتوندی که می‌توانست مورد امید باشد متأسفانه این سد و دریاچه امروز مایۀ نگرانی شده است. چرا؟ من کسی را مقصر نمی‌دانم، چون هنوز بررسی کافی و کاملی نکرده‌ایم. من قبلاً به برخی از مسئولین گفته‌ام، اما این را به صورت رسمی اعلام می‌کنم که همه مسئولین موظف این مسئله را مورد بررسی قرار دهند که حداقل دولت بتواند گزارشی را به مردم ارائه کند که چرا چنین شده است. البته اینکه ما باید برای این سد فکری بکنیم، من از اولین جلسه‌ای که در همان اوایل تیرماه با وزیر نیروی سابق و معاونین آن داشتم، همان وقت مسئلۀ گتوند را مطرح و از آنها سؤال کردم و گفتم چرا اینطور شده که البته آنها در آن جلسه پاسخ دادند که ما مسئله را به طور کامل حل کرده‌ایم و شما نگران نباشید، اما بعداً در گزارش‌های بعدی دیدم مسئله تمام و حل و نگرانی رفع نشده است. البته برای این مسئله راه‌حل‌هایی وجود دارد و اقداماتی شروع شده و ان‌شاءالله ما نگرانی‌ها را حتی‌الامکان رفع خواهیم کرد. باید دو کار انجام دهیم؛ رفع نگرانی‌ها، پیدا کردن راه‌حل و بررسی دقیق آنچه انجام شده است.
مردم باید بدانند که صاحب این کشور مردم هستند. دولت کارگزار مردم است. شما با رأی خودتان گفته‌اید که بیاییم و این بار مسئولیت را بر دوش بگیریم. ما باید گزارش کار را به شما بدهیم.
من افتخار می‌کنم که دولت تمام نقاط مثبت و منفی، همۀ مشکلات، کارآمدی‌ها یا ناکارآمدی‌ها را به مردم گزارش کند و بگوید که ما در اینجا موفق و در اینجا ناموفق بوده‌ایم. انتقاد آزاد است و همه می‌توانند انتقاد کنند، اما در عین حال، ما از کاری که انجام داده‌ایم و معتقدیم که درست بوده، در پیشگاه مردم دفاع خواهیم کرد.
البته قضاوت نهایی با ما نیست و با مردم است. اگر مردم به ما گفتند که کار ما درست است؛ یعنی درست است و اگر مردم گفتند اشتباه است، ما باید اشتباه را جبران کنیم. قاضی وجدان عمومی ملت ایران است.
نخبگان، انجمن‌های تخصصی و تشکل‌های مردمی باید به دولت کمک کنند. تمام مسئولین دولتی اعم از سطح ملی یا استانی باید با نخبگان جامعه در تماس باشند و با آنها مشورت کنند و از آنها کمک بگیرند. فکر نکنیم که چون ما مسئولیم، بهتر می‌فهمیم. چنین نیست. ما باید از کارآزموده‌ها، پیشکسوت‌ها و افراد با تجربه مخصوصاً در مسائل استانی و محلی استفاده کنیم. باید از آنهایی که در این استان هستند و سابقه دارند، تاریخ این استان و فراز و نشیب آن را می‌دانند بهره‌برداری کنیم؛ آن هم استان پرافتخاری مثل خوزستان که با سابقه‌ترین مرکز علمی کشور و شاید کل منطقه است؛ جندی شاپور.
استانی که دارای این همه سابقۀ تمدنی است. تمدن این استان به قبل از میلاد برمی‌گردد. آثار تاریخی این استان گواه و شاهد است. این استان مثل همۀ استان‌ها نیازمند حرکت است. دولت خود را موظف می‌داند نسبت به هر استانی با کمک مردم و نخبگان همان استان و با حمایت همان مردم از همۀ توانش بهره‌برداری و استفاده کند.
آنچه ما فکر کردیم، اینکه زمین‌های حاصلخیز این استان که فقط با آفتاب حرف می‌زند و سدها و آب‌های پشت سدی که فقط منتظر تبخیر باقی مانده‌اند، باید آب پشت این سدها را به این زمین‌ها برسانیم و همۀ درختان و زراعت سر از خاک برآورند و با ما سخن بگویند. اینجا سرزمین سبز خوزستان است.
ما ان‌شاءالله منبع مالی آن را تأمین خواهیم کرد. رئیس صندوق توسعه ملی و آقای حجتی هم اینجا هستند. ما تا پایان امسال منبع مالی آبادی 550 هزار هکتار را تأمین می‌کنیم و آقای حجتی هم اینجا قول بدهند که ظرف سه سال آب را بالای سر زمین‌ها ببرند و زمین‌ها را به کمک مردم و آنهایی که صاحب زمین هستند، آمادۀ کشاورزی کنند. این کار، کار بسیار بزرگی برای کشاورزی و اشتغال استان و سطح ملی و نیز کار بزرگی است برای اینکه ما بتوانیم به سمت امنیت غذایی و خوداتکایی بیشتر حرکت کنیم.
آب آشامیدنی مردم در این استان جزو مواردی است که اقداماتی در دولت‌های گذشته انجام گرفته و این دولت آنها را تکمیل خواهد کرد، حالا وزیر نیرو در جمع ما نیست. ما می‌خواستیم اگر امکان آن فراهم بود، آب این هفته به اهواز برسد، ولی احتمالاً هفتۀ آینده این کار انجام خواهد شد و مردم از آب با کیفیت در اهواز استفاده خواهند کرد. البته طرح آب را در کل استان برای آبادان، خرمشهر و همۀ شهرستان‌های این استان دنبال خواهیم کرد و برای سرعت آن کمک خواهیم کرد.
کارون هم مسئلۀ مهم ماست. زیبایی خوزستان است و کارون؛ امید استان است و کارون. کارون نه تنها جاذبۀ توریستی برای دیگران بلکه منبع حیات برای مردم و کل استان است. ما اقدامات لازم را برای احیای کارون انجام داده‌ایم، ولی دو کار را باید انجام دهیم؛ یکی بحث سرشاخه‌های این رودخانه است که شورای عالی آب اقدامات آن را انجام داده و مصوبات آن را گذرانده و ان‌شاءالله آبی که از سرشاخه‌ها استفاده خواهدشد، طبق تصمیم شورای عالی آب برای آب آشامیدنی برای استان‌های دیگر خواهد بود و این نگرانی آیندۀ کارون و استان خوزستان را حل می‌کند.
از سوی دیگر بحث آلاینده‌ها را هم باید مدنظر قرار بدهیم، که ان‌شاءالله من با آقای استاندار صحبت کردم. ایشان نیازمندی‌ها را قبلاً کتباً ارائه کرده بود و امروز هم به صورت شفاهی به من گفتند. ما منابع لازم ریالی و ارزی فاضلاب را ان‌شاءالله در سال 1393 تأمین خواهیم کرد و ایشان هم قول دادند که اگر این منابع در سال تأمین شود، مسئلۀ فاضلاب شهر اهواز هم در سال 1393 حل خواهدشد. البته ما به فکر بحث فاضلاب در سایر شهرستان‌ها هستیم که باید این مسئله را دنبال کنیم.
طرح‌های دیگری هم داریم که من دلم می‌خواهد آنها هم بررسی شوند که البته من به وزیر راه و مسکن مسئلۀ آزاد راه بندر امام به تهران و این 120 کیلومتری که از اندیمشک تا اهواز باقی مانده را گفته‌ام و ایشان هم نامه‌ای نوشته، حضوری هم گزارش داد و آنچه نیاز دارد مطرح کرد که ان‌شاءالله آن را هم از طریق صندوق توسعه حل و شروع خواهیم کرد و جزو برنامه‌هایی است که مدنظر دولت قرار خواهد گرفت.
مسئلۀ منطقۀ آزاد آبادان و خرمشهر را هم در دولت و هم در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و من اینجا می‌توانم اعلام بکنم که از نظر ما کل آبادان و خرمشهر منطقۀ آزاد خواهد بود.
مسئلۀ اروند برای ما بسیار مهم است. گفت ریا می‌شود والا من می‌گفتم که در مذاکره با نخست وزیر عراق شاید بیش از یک سوم مذاکرۀ ما به بحث اروند گذشت که ما برای پاک‌سازی و لایروبی اروند به یک توافق برسیم. ما باید دو کار انجام دهیم؛ اشیاء مغروقۀ زیادی هست که باید جمع‌آوری، پاکسازی و بعد هم باید لایروبی شود. همۀپیش‌بینی‌ها شده، آنچه فعلاً موردنظر ماست، توافق دو کشور است که ان‌شاءالله ما این کار را دنبال می‌کنیم که به ثمر برسد. اگر اروند احیا شود، تأثیرش برای کل استان و حتی ایران خواهد بود که این را هم دنبال خواهیم کرد.
استان مسائل فراوان دیگری دارد که من نمی‌خواهم وقت شما را بگیرم. جلسۀ بعدی ما هم ساعت هفت و نیم است که ما باید برویم خودمان را آماده کنیم و برای جلسۀ بعدی برگردیم.
بحث ریزگردها یکی از بحث‌های مهم ماست. در این هفته اگر این سفر نبود، برنامۀما این بود که جلسۀشورای عالی محیط زیست را برای بار دوم تشکیل بدهیم که یکی از موضوعات مورد بحث ما ریزگردهاست که من با مقامات عراقی و نخست‌وزیر عراق مفصل دربارۀ ریزگردها صحبت کردم.
مشکل ریزگردها باید با همکاری سایر کشورهای منطقه حل شود که ما این را ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد. مسئله نه تنها برای این استان، بلکه برای بسیاری از استان‌ها حائز اهمیت است. البته به معاونت علمی فناوری هم این مسئولیت را داده‌ایم که با اندیشمندان و نخبگان در این زمینه بررسی کنند. من از استادان، بزرگان و نخبگان این استان خواهش می‌کنم که به ما کمک کنند تابتوانیم راه‌حل‌هایی را پیدا کنیم. راه‌حل‌هایی وجود دارد و مطرح است که باید با کشورهای دیگر انجام دهیم. به هر حال امر مهمی است که همه باید دست به دست هم بدهیم و آن را به انجام برسانیم.
نکات فراوانی در این جلسه گفته شد که تقریباً نکات اصلی آن مورد قبول دولت است. اینکه محیط دانشگاه‌ها باید آزاد و علمی باشد. من فکر می‌کنم 16 آذر امسال نمایۀ خوبی بود برای اینکه شرایط دانشگاه عوض شده است. شما در بسیاری از دانشگاه‌ها دیدید افراد مختلف با افکار مختلف حضور پیدا کردند و صحبت و بحث کردند و کاملاً نشان می‌دهد که شرایط تغییر کرده است.
اما شما بدانید سیاست داخلی از سیاست خارجی با همۀپیچیدگی‌هایش سخت‌تر است،اما این دولت مسیر خودش را ادامه می‌دهد. من به مردم عزیزم هرچه قول داده‌ام، به قولم پایبند خواهم بود و پیش می‌روم و اگر روزی من دیدم با سدی مواجه‌ام – البته نه سد گتوند - حتماً به مردم خواهم گفت و از مردم کمک می‌گیرم. شما بدانید قدرت ملت–نمی‌خواهم بگویم لایزال و بی‌انتها، چون این صفات مال خداست - قدرتی بسیار تعیین‌کننده، تأثیرگذار و عمل‌کننده است و بدانید اگر دست به دست هم بدهیم و متحد شویم، فقط باید همه تصمیم بگیریم، آشتی و صلح. همه باید کنار هم قرار بگیریم.
اگر ما از شایسته‌ای به دلیل سوابق سیاسی و جناحی‌اش یا به دلیل وابستگی قومی‌اش خدای ناکرده استفاده نکنیم، این خیانت و ظلم به ملت خواهد بود. اگر کسی به اندازۀ یک هزارم میلی‌متر بین عرب، لُر، بختیاری، فارس و ... به خاطر قومیت فاصله‌ای بگذارد، ترجیح و امتیازی بدهد، بداند که در پیشگاه خداوند و ملت ایران مسئول خواهد بود.
در مسئلۀ جنسیت، مرد و زن، در جایی که زنی شایسته است و شرایط برابر دارد، چرا ما فرصت ندهیم و این ظلم را بکنیم؟ زن‌های ما در دانشگاه‌ها و کنکور نشان داده‌اند که فعلاً جلو هستند و همین‌طور در تحقیقات و تربیت فرزندان شما و نظام سلامت قدم‌های بسیار مهمی برداشته‌اند. چه فرقی وجود دارد؟ واقعاً فرصت برابر برای زنان و مردان در مسائل اجتماعی وظیفه‌ای ملی و الهی برای همه است.
ان‌شاءالله امیدوارم همۀ ما دست به دست هم بدهیم از نخبگان، دانشگاهیان و فرهنگیان استفاده و بهره‌برداری کنیم و فضای امن و مساعد برای آنها به وجود بیاوریم و در مسائل ملی و استانی از نقدها و نظرهای آنها استفاده و بهره‌برداری کنیم.
ان‌شاءالله به امید روزی که شاهد خوزستان و ایرانی بهتر برای همه باشیم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 81946

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده