متن کامل مصاحبه پایانی سفر به قرقیزستان

-

شناسه خبر: 81796 -

جمعه 22 شهريور 1392 - 23:20

گزارشگر:
[دستاوردهای دولت] در اجلاس شانگ‌های را بفرمایید.

رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
به دعوت رئیس دوره‌ای سازمان همکاری شانگ‌های به کشور دوست قرقیزستان، سفر انجام گرفت و در اجلاس سیزدهم سران این سازمان شرکت کردیم. در این اجلاس مباحث مختلفی مطرح بود و بنده هم به اندازۀ فرصت شش، هفت دقیقه‌ای که مقرر شده بود تلاش کردم نکات ضروری را مطرح کنم، مسائل مختلفی در این اجلاس مطرح شد که دو نکتۀ آن برای مردم ما حائز اهمیت می‌باشد.
اولین نکته هم بسیاری از سران در سخنرانی‌هایشان و هم در بیانیۀ پایانی این اجلاس مطرح شد، این بود که شرکت‌کنندگان در این اجلاس و اعضا به هیچ عنوان در مسئلۀ هسته‌ای ایران تهدید و تحریم را قابل قبول نمی‌دانند. تنها راه برای حل و فصل این مسئله مذاکرات سیاسی است. این نکته‌ای حائز اهمیت بود که هم در بیانیه و هم در سخنرانی‌ها بر آن تأکید شد.
مسئلۀ دوم، مسئلۀ سوریه بود که باز هم در بیانیه و سخنرانی‌ها بر آن تأکید شد که در مسئلۀ سوریه همۀ اعضا جنگ و دخالت نظامی را غیرقابل قبول می‌دانند و تنها راه حل مسئله سوریه را مذاکرات سیاسی بین دولت دمشق و مخالفین می‌دانند. البته مسئلۀ افغانستان و مسائل دیگر منطقه هم در بیانیه و هم در سخنرانی‌های این اجلاس مطرح بود.
گزارشگر:
شما در جریان سفری که داشتید با تعدادی از رؤسای جمهور همسایه از جمله افغانستان، تاجیکستان و ... دیدار داشته‌اید. می‌خواستیم یک ارزیابی از مذاکراتی که با رؤسای جمهور کشورهای همسایه داشته‌اید ارائه بفرمایید.

رئیس‌جمهور:
در این سفر و در حاشیه این اجلاس و در طول این دو روز ملاقات‌هایی هم با کشورهای منطقه و هم با کشورهایی که عضو این سازمان هستند انجام شد. با کشورهایی نظیر قزاقستان، کشور میزبان قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و همچنین کشورهایی مانند هند و مغولستان و کشور چین و روسیه دیدار و گفتگوهایی با این کشورها انجام گرفت. روابط دوجانبه زمینه‌های همکاری[های جدید مورد صحبت قرار گرفت]. چون ما با بسیاری از این کشورها از گذشته همکاری اقتصادی، سیاسی و فرهنگی داریم. در زمینه‌هایی که هنوز فعالیتی‌ در آن انجام نشده است و استعداد فعالیت‌های جدید وجود دارد مورد بحث قرار گرفت. برخی از وزاریی که در این سفر همراه من بودند، با همتاهایشان بحث و مذاکره داشتند، هم با کشورهای میزبان و هم با برخی از کشورهای میهمان که شرکت کرده بودند.
البته به اعتقاد من مذاکرۀ ما با رؤسای‌جمهور چین و روسیه مفصل‌تر بود. به دلیل این که مباحث متعددی هم در زمینه مسائل دو جانبه و هم در زمینه مسائل منطقه‌ای و مسئلۀ هسته‌ای ایران مطرح بود. همچنین توسعه روابطی که با چین و روسیه داریم به عنوان دو کشور مهمی که امروزه روابط مختلفی در زمینه‌های مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر داریم،[مورد مذاکره قرار گرفت].
گزارشگر:
شما در جریان این سفر با رؤسای جمهور چین و روسیه دیدار و گفتگو کردید. بفرمایید در جریان این دو دیدار چه مباحثی مطرح شد و پیرامون چه موضوعاتی تبادل نظر کردید؟

رئیس‌جمهور:
روابط ما با چین و روسیه روابط گسترده‌ای است، هم در زمینه مسائل اقتصادی و هم در زمینه پروژه‌های اقتصادی که وجود دارد. تجارتی که با این دو کشور داریم و آنها قرار است برخی از پروژه‌ها را در ایران سرمایه‌گذاری بکنند و همچنین دربارۀ مسائل منطقه‌ای به ویژه مسئلۀ سوریه هم با آقای پوتین و هم با رئیس جمهور چین بحث مفصلی شد. طبیعی بود که دربارۀ مسائل هسته‌ای هم بحث‌های مفصل‌تری داشته باشیم. این دو کشور هم عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند و هم در 1+5 طرف مذاکره با ایران هستند. برخی از مباحث بین‌المللی هم که مورد علاقۀ دو طرف بود با هر دو کشور و رؤسای دو کشور بحث و بررسی شد.
گزارشگر:
شما در سفر خود به سفر قرقیزستان در بین برنامه‌هایتان دیدار با ایرانیان مقیم این کشور را داشتید. مواردی که در این دیدار مطرح شد و همچنین بخشی از رئوسی که قرار است مورد توجه حضرتعالی در خصوص بحث ایرانیان خارج از کشور مورد توجه شما قرار بگیرد لطف بفرمایید؟

رئیس‌جمهور:
طبیعی است که دیدار با ایرانیان خیلی برای بنده و همراهان من مهم، باشکوه و تأثیرگذار بود. در واقع به مناسبت ایام، همۀ ایرانیانی که در بیشکک ساکن هستند، حضور دارند و فعال هستند - چه آنهایی که کارمندان رسمی هستند و چه بخش خصوصی که در آنجا فعالیت اقتصادی و تجاری دارند- شرکت کرده بودند. جمعیتی بیش از 400، 500 نفر از خانواده‌های مختلفی که در این شهر بودند در محل سفارت اجتماع کرده بودند در واقع جشن میلادی هم به مناسبت دهۀ کرامت و میلاد حضرت ثامن الحجج(ع) که در آستانۀ آن قرار داریم به پا کرده بودند. تعدادی از ایرانیان ساکن مسائل خودشان را مطرح کردند. بخشی از مسائل راجع به بحث صادرات و مشکلاتی که در این زمینه دارند و برخی از این موارد مربوط به فعالیت تجاری و اقتصادی آنها در آن کشور بود و کمک‌هایی که در این زمینه می‌خواستند. برخی از موارد راجع به رفت و آمد آنها بود و تقاضا داشتند که پرواز مستقیمی بین بیشکک و تهران و یا بین بیشکک و مشهد وجود داشته باشد. درخواست‌هایی راجع به مسائل فرهنگی داشتند و در آنجا مطرح کردند. تقریباً بیشتر مشکلاتی که ایرانیان خارج از کشور با آن مواجه هستند اعم از مسائلی مثل ویزا و فعالیت‌هایی که باید در آنجا و دولت آنجا همکاری کند و یا دولت ایران با آنها همکاری کند در این دیدار مطرح کردند. برخی از موارد در آنجا برای ایرانیان توضیح داده شد و برخی از موارد هم بنا شد در تهران دنبال شود تا مشکلات آنها حل و فصل شود.

شناسه خبر: 81796

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده