متن کامل مصاحبه ابتدایی سفر به قرقیزستان

-

شناسه خبر: 81791 -

پنحشنبه 21 شهريور 1392 - 01:20


گزارشگر:
هدف از این سفر چیست و چه برنامه‌ها و دیدارهایی در اجلاس شانگ‌های خواهید داشت؟
رئیس‌جمهور:
سفر به دعوت رسمی رئیس دوره‌ای شورای سران سازمان همکاری شانگ‌های صورت می‌گیرد، یعنی دعوت رئیس‌جمهور کشور دوست ما قرقیزستان.
اجلاس شانگ‌های همان طور که مردم بزرگوار ما مستحضرند یک اجلاس مهم منطقه‌ای است و جمهوری اسلامی ایران سالهاست که به عنوان عضو ناظر در اجلاس شانگ‌های شرکت می‌کند. این سازمان دارای 6 عضو اصلی و 5 عضو ناظر و 3 کشور به عنوان شریک گفتگو دارد.
بنابراین یک سازمان همکاری بسیار مهم منطقه‌ای است. جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس به عنوان عضو ناظر شرکت می‌کند. بنده در اجلاس سران سخنرانی دارم و مواضع جمهوری اسلامی ایران در مسائل مهم جهانی و منطقه‌ای در این سخنرانی تبیین می‌شود. فکر می‌کنم تشکیل این اجلاس در این شرایط بسیار حساس منطقه‌ای بسیار مهم است. همان طور که مردم ما مستحضر هستند، روسیه و چین جزو 6 عضو اصلی این سازمان هستند و همچنین به عنوان دو عضو دائم در شورای امنیت سازمان ملل می‌توانند در مسائل مهم جهانی و منطقه‌‌ای نقش داشته باشند.
بنابراین در حاشیه این اجلاس راجع به مسائل منطقه‌ای گفتگو خواهد شد. ضمن اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران هم در سخنرانی اجلاس راجع به مسائل منطقه‌ای هم تبیین خواهد شد. البته در حاشیه اجلاس به غیر از ملاقات با کشور میزبان و رئیس جمهور کشور قرقیزستان که کشور دوست ماست، با سرانی که در این اجلاس شرکت دارند ملاقات و گفتگو خواهد شد.
البته با برخی از کشورهایی که در سطح وزیر هم شرکت می‌کنند ملاقات‌هایی هست. ملاقات با رئیس جمهور روسیه و چین هم در این سفر پیش‌بینی شده است. امیدواریم مجموعۀ سفر، بحث‌ها و ملاقات‌ها به گونه‌ای باشد که منافع مردم ما همراه با منافع ملت‌های منطقه بهتر از گذشته تضمین شود. خیلی متشکرم.

شناسه خبر: 81791

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده