روز پر کار معاون اول رییس جمهور در بازدید از سدهای شرق پایتخت؛دکتر جهانگیری:

کمبود آب تهران به نقطه نگران‌کننده‌ای رسیده است

معاون اول رییس جمهور به منظور بررسی وضعیت ذخایر آبی سامانه شرق تهران، از سدهای لتیان، لار و ماملو بازدید کرد.

شناسه خبر: 81032 -

شنبه 29 شهريور 1393 - 14:25

پس از ارایه گزارش مسئولین وزارت نیرو در جلسه هفته گذشته شورای عالی آب مبنی بر وضعیت بحرانی منابع آب در شرق تهران، دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) به همراه وزیر نیرو، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار تهران از سدهای لتیان، لار و ماملو بازدید کرد و از مسائل و مشکلات تامین آب در پایتخت مطلع شد.
معاون اول رییس جمهور در جریان این بازدیدها، با توضیحات وزیر نیرو و مدیران عامل شرکتهای آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب تهران، از حجم مخزن سدها و نگرانی‌های موجود در خصوص کاهش میزان آب ذخیره شده در این سدها مطلع شد و از نزدیک در جریان افت منابع آبی در سدهای شرق پایتخت قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهور همچنین در حاشیه بازدید از سد لار در گفتگو با خبرنگاران کمبود آب در تهران را یک واقعیت انکارناپذیر دانست و با تاکید بر لزوم آگاهی مردم از این بحران گفت: یکی از دلایل حضور و بازدید از این سدها این است که به مردم نشان داده شود که سطح آب ذخیره شده در این سدها در گذشته چقدر بوده و امروز چه وضعیتی دارد.
معاون اول رییس جمهور افزود: امروز تونل‌های انتقال آب از سد لار در حدود 7 ،‌8 متر بالاتر از سطح آب قرار گرفته و برای انتقال آب ناچار هستند از پمپاژ استفاده کنند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه کشور در منطقه خشک قرار گرفته، اظهار داشت: امروز در برخی از شهرهای مهم کشور برای تامین آب شرب مشکل داریم و در 6400 روستا نیز آب مورد نیاز با تانکر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.
دکتر جهانگیری با اشاره به مشکل و محدودیت‌های موجود در آب پایتخت خاطرنشان کرد: علی‌رغم مدیریت دست اندرکاران وزارت نیرو سطح آب در سدهای لار و لتیان کاهش یافته و وضعیت منابع آب به نقطه نگران‌کننده‌ای رسیده است.
معاون اول رییس جمهور از مردم خواست در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و تنها برای مصارف ضروری از آب استفاده نمایند تا با پشت سر گذاشتن فصل تابستان و فرا رسیدن بارش‌های پاییزی کمبود آب پایتخت جبران شود.
وی با تاکید براینکه وضعیت منابع آبی در شرق پایتخت نگران‌کننده است، تصریح کرد: البته وزارت نیرو تدابیری در این زمینه اندیشیده و قرار است ذخایر آبی که در سد ماملو وجود دارد تا 15 مهرماه به تصفیه‌خانه شماره 7 تهران رسیده و در چرخه تامین آب تهران قرار گیرد.
دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه برخی مشکلات با اختصاص بودجه قابل حل نیست افزود: دولت محدودیتی برای اختصاص منابع مالی برای حل این مشکل ندارد اما تا زمانی که آب برای انتقال وجود نداشته باشد اختصاص بودجه نیز کمک چندانی نخواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت برای استفاده از پساب‌ها در بخش صنعت و کشاورزی گفت: یکی از بزرگترین طرح‌های مربوط به فاضلاب کشور طرح فاضلاب تهران است که با جدیت در حال پیگیری است و وزارت نیرو در حال اجرای این پروژه است.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه 90 درصد از مصرف آب در کشور در بخش کشاورزی است، بر لزوم افزایش بهره‌وری آب و ایجاد شبکه‌های مدرن آبیاری تاکید کرد و گفت: به این موضوع در بودجه توجه ویژه ای شده است اما نکته حائز اهمیت دیگر این است که باید تلاش شود کشت‌هایی در بخش کشاورزی انجام شود که به آب کمتری نیاز داشته باشند.
وی با تاکید براینکه باید حتی‌الامکان از کشت‌های پرمصرف آب پرهیز شود، افزود: وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه برنامه ریزی کرده و طرح‌های خوبی را در دست اجرا دارد.

شناسه خبر: 81032

- سفرهای داخلی

- معاون اول