متن گفت‌وگوی رییس جمهوری با شبکه تلویزیونی آمریکایی "ان بی سی"

رییس جمهوری در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی آمریکایی "ان بی سی"، با تشریح مهمترین مواضع دولت و ملت ایران در خصوص مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله تروریسم و چگونگی برخورد موثر با آن، گفت: تروریسم به هر شکل و نامی، می تواند تهدیدی برای صلح، آرامش، زندگی انسانها و تهدید بزرگ برای توسعه باشد.

شناسه خبر: 81010 -

جمعه 28 شهريور 1393 - 10:55

متن گفت وگوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با این شبکه تلویزیونی آمریکایی به این شرح است:

آقای رییس جمهور یکسال پیش تقریبا همین موقع ها یک ماه پیش قرار بود که شما به نیویورک عزیمت بکنید الان قرار است که دوباره به سازمان ملل برگردید، فکر می کنید که الان باید آنجا چه کارهایی انجام بدهید؟
بسم الله الرحمن الرحیم -با درود و سلام به همه بینندگان عزیز این برنامه و با سلام به همه مردم خوب آمریکا و به امید و آرزوی روابط بهتر همه جهان با یکدیگر. یکسال از آن زمان گذشته که من در سازمان ملل با جهانیان حرف زدم و گوشزد کردم که معضل بزرگ، خشونت و افراطی گری است و ما باید جهانی عاری از خشونت و افراطی گری داشته باشیم. فکر می کنم آنچه سال گذشته گفته شد در سازمان ملل، امروز با وضوح بیشتر هم در منطقه ما و هم در سراسر جهان دیده می شود. نیاز همه جهانیان به یک امنیت، به یک آرامش و ثبات و همزیستی مسالمت آمیز است.
من بسیار خوشحالم در این یکسال گذشته، دولت جدید در ایران توانسته با کمک مردم آرامش را در کشور ایجاد کند. امروز در کشور من، مردم بیش از سال‌های پیش احساس آرامش می کنند، در همه زمینه ها ثبات را می بینند و به آینده امید بیشتر دارند.
امیدوارم همه رهبران جهان که در سازمان ملل اجتماع می کنند و بسیاری دیگر از نمایندگان که آنجا حضور دارند بتوانند برای معضلات جهانی و از جمله امنیت و ثبات فکر جدی و عاجلی انجام دهند.

اجازه بدهید در مورد این نکته بپرسم فکر می کنید که داعش واقعا چه تهدیدی است؟
تروریسم برای کل جهان به هر شکل و به هر نام می تواند تهدیدی برای صلح، آرامش، زندگی انسانها و تهدید بزرگ برای توسعه باشد و امروز متاسفانه در منطقه ما گروه های تروریستی توانسته اند آرامش را از مردم بگیرند زندگی مردم را با مشکلات مواجه کنند و میلیونها انسان را از خانه خود آواره سازند.

آقای رییس جمهور آقای اوباما گفته است که داعش اصلا اسلامی نیست، نخست وزیر انگلیس گفته که اینها اصلا مسلمان نیستند، اینها هیولا هستند. به نظر شما اوباما و کامرون حرف صحیحی زدند؟
اسلام و همه ادیان بزرگ آسمانی از قبیل مسیحیت و یهودیت همه اینها مردم را به صلح و برادری و دوستی و عدالت دعوت کردند. هر کسی که در جهان دیگران را می ترساند و به جان و مال مردم آسیب می رساند نه تنها از اسلام فاصله زیادی دارد بلکه از همه ادیان آسمانی فاصله بسیار زیادی دارد. آنهایی که امروز در این منطقه جنایت می کنند و نامی از اسلام می برند حتما به دروغ چنین ادعایی را مطرح می کنند.
بین عمل آنها و احکام اسلامی و روح اسلام هیچ گونه سازگاری وجود ندارد در منطقه عراق و در منطقه سوریه، قرنها مردم مسلمان، مسیحی، یهودی و ادیان و افکار دیگر با آرامش کنار یکدیگر زندگی کردند و امروز متاسفانه ما می بینیم که راحتی و آسایش مردم سلب شده است. آنها که بیگناهان را با وحشی گری و بربریت از بین می برند به هیچ عنوان با اسلام نسبتی ندارند.

همانطور که می دانید داعش هزاران مسلمان را اعدام کرده است. واکنش شخصی شما چه بود وقتی که تصاویر را دیدید؟ نظر و واکنش شما در مورد گردن زدن آقای استیون و آقای فابری و همانطور آقای دیوید هنز که کارهای انسان دوستانه انجام می دادند، چیست؟
چه کسی می تواند تحمل کند که انسان بیگناهی کشته بشود؟ از نظر ما فرقی نمی کند که آن انسان بیگناه مسلمان باشد، مسیحی باشد، یهودی و یا پیرو هر دین دیگری و یا حتی تابعیت چه کشوری را داشته باشد.
توحش و گردن زدن در دنیای امروز هیچ مفهوم و معنایی ندارد جز اینکه گروهی می خواهند برای منافع دیگران و یا برای منافع خود، انسانیت را زیر پا بگذارند. از دید معارف اسلام و فرهنگ اسلام کشتن یک بیگناه به منزله کشتن انسانیت است و بنابراین کشتن بیگناهان مایه شرمساری برای آنان و موجب تاسف و نگرانی برای همه ما انسان ها است.

آقای اوباما گفته می خواهد داعش را نابود کند، واکنش شما نسبت به این کار اوباما چیست و ایشان می تواند به این امر دست پیدا کند؟
منطقه ما و جامعه بشری سالیان دراز است که با معضلی به نام افراطی گری و خشونت و تروریسم مواجه است. آمریکایی ها و دیگران هم سالیان دراز است که ادعا می کنند می خواهند با تروریسم مبارزه کنند اما مهم این است که ببینیم چرا تاکنون ناموفق بوده اند؟ چرا در افغانستان و عراق از سال 2001 تا امروز ناموفق بوده اند و چرا مشکلات در جامعه ما بیشتر شده است؟
اگر می خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم باید به ریشه های مسئله بپردازیم اگر در منطقه ما مشکلی وجود دارد مردم و دولت های منطقه خیلی بیشتر از دیگران مشکل را حس می کنند و ریشه های آن را می بینند تا دیگرانی که هزارها کیلومتر با این منطقه فاصله دارند و تجربه سالیان دراز نشان داده که در مبارزه با تروریسم موفقیتی نداشته اند.
در این منطقه اگر بناست تروریسم از بین برود، مردم و ملتهای این منطقه در کنار دولتهای منطقه باید تصمیم بگیرند و برنامه ریزی کنند و دیگران اگر می خواهند، کمک کنند. دیگران نباید فکر کنند که می توانند حل مشکلات منطقه را رهبری کنند اگر می خواهند مسئله تروریسم حل شود باید به فکر کمک باشند نه رهبری.

جنابعالی فرمودید که تروریسم را نمی شود کاملا ریشه کن کرد؟ خوب پس چه کار دیگری می شود انجام داد به غیر از این استراتژی به نظر شما؟
برای مبارزه با تروریسم باید فضایی که آنها زیست می کنند اول برای آنها نا امن بشود یعنی کسی آنها را به محله و خانه راه ندهد و مردم با آنها همکاری نکنند. این اولین قدم و شرط برای مبارزه با تروریسم است. باید به مردمی کمک کنیم که آن مردم مورد هجمه و فشار تروریسم قرار گرفته اند از ارتفاع 10 هزار پایی و 15 هزار پایی با هواپیمای با خلبان و یا بدون خلبان هدفی را درست و یا نادرست بمباران کردن راه حل درستی نیست. در افغانستان و پاکستان و مناطق دیگر دیدیم این بمباران ها مشکلی را نتوانست حل کند. ممکن است جایی و در شرایطی نیاز به بمباران داشته باشد اما این مسئله باید با اجازه مردم و دولت آن کشور انجام شود، بدون هماهنگی با دولت و رضایت مردم آن کشور این کار مبارزه با تروریسم نیست نام دیگری دارد که به آن تجاوز می گویند.

حملات هوایی امریکا اثر نکرد یعنی هیچ موفقیتی نداشتند؟
من نگفتم تاثیری داشته و یا نداشته است. شما می دانید در عراق چه قدرتی بود که نگذاشت داعش به بغداد برسد؟ و نگذاشت داعش به سامرا برسد؟ و چه قدرتی بود که فرسنگها مانده به بغداد جلوی آنها را سد کرد؟ آن زمانی مردم عراق داعش را از بغداد دور کردند که آمریکا می گفت من در مسئله عراق مداخله ای نخواهم کرد و حتی تصمیم به بمباران هوایی هم ندارم.
خوب است مردم امریکا این سوال را مطرح کنند که این گروههای تروریستی که سالهاست در این منطقه کشتار می کنند چرا آن زمان امریکایی ها و دولت امریکا علیه آنها سخنی نگفت و علیه آنها اقدامی انجام نداد و اقداماتش از زمانی بود که دولت آمریکا تحت فشار افکار عمومی مردم امریکا قرار گرفت، تصمیم گرفت که بمباران های بسیار ناچیز و کم اهمیت بکند. همه آنهایی که در مبارزه و در جنگ بودند می دانند که عملیات هوایی بیشتر عملیات روانی است تا عملیاتی که در میدان کارزار تاثیرگذار اصلی باشد.

جنابعالی می فرمایید که استراتژی پریزیدنت اوباما تکیه دارد روی حملات هوایی و نتیجه نخواهد داشت ،پیشنهاد ایران به طور مشخص چیست که داعش نابود بشود؟
من گفتم باید به مردم این منطقه و دولت های منطقه کمک کرد، باید مردم عراق و نیروهای مسلح عراق با داعش بجنگند و همه باید به ارتش و مردم عراق کمک کنند. در کشور دیگر هم همینطور است، در سوریه هم اگر می خواهیم کمک کنیم باید به نیروهایی که متعلق به آن کشور است و با گروه های تروریستی می جنگند، کمک شود. اولا چرا این قدر دیر امریکا به فکر افتاد که با گروه های تروریستی مبارزه کند، ثانیا چطور فقط بمباران های هوایی؟ آمریکایهایی می ترسند در عراق کشته بدهند؟
آنها در مبارزه ای که ادعا می کنند با تروریسم است، می خواهند هیچ فردی از آنان صدمه نبیند و این مبارزه با هواپیماهای بدون سرنشین باشد، مگر می شود بدون زحمت و بدون فداکاری به هدف بزرگ رسید؟ در تمام مسائل مهم منطقه ای و جهانی کسی می تواند به پیروزی برسد که آماده فداکاری باشد.

آیا شما پیشنهاد می کنید امریکا نیروهای زمینی بفرستد داخل خاک عراق یا سوریه؟
من نگفتم. من گفتم که امریکاییها اگر ادعا می کنند که می خواهند با تروریسم بجنگند دلیلش چیست که فقط با نیروی هوایی می خواهند این کار را انجام دهند. امریکایی ها که سالها در عراق بودند و نتوانستند کاری را از پیش ببرند و ناچار شدند عراق را ترک بکنند. الان هم که می خواهند افغانستان را هم ترک بکنند، بنابراین باید به فکر راه حل اساسی در منطقه باشیم، مردم را تقویت کنیم، جامعه قوی با فرهنگ بلند و با روحیه که البته دیگران هم به او کمک کنند می تواند مشکلات جامعه خودش را حل کند. مردم عراق مردم بسیار بزرگی هستند با سابقه تمدنی هزارها سال و همچنین مردم سوریه، ما باید از آنها بپرسیم که از ما چه می خواهند نه اینکه از پیش برای آنها نسخه بپیچیم و صادر کنیم.

ایران از همان ابتدا با داعش جنگیده و گفته می شود که مشاوران نظامی در عراق دارد، آیا ایران اعتقاد دارد که مردم و ارتش عراق می توانند مشکل خودشان را حل کنند بدون حضور نیروهای خارجی و آیا جنابعالی می فرمایید عراق می توانداین کار را انجام بدهد بدون حملات هوایی آمریکا؟
مگر در ماه های گذشته مردم عراق نبودند که از بغداد دفاع کردند، مگر مردم عراق نبودند که آمرلی را آزاد کردند و مردم عراق نبودند که اربیل را آزاد کردند و مگر آنها نبودند که در بسیاری از شهرها داعش را بیرون راندند، امریکایی ها که فقط تماشا می کردند. آمریکایی ها بعد از اینکه یک تبعه آنان سربریده شد تازه به فکر افتادند که باید با تروریسم بجنگند.
ما اگر می خواهیم با تروریسم بجنگیم راهش این است که همه مردم جهان را و همه آنهایی که بدون گناه مورد حمله تروریستی قرار می گیرند مثل اتباع خودمان برای آنها دلسوزی کنیم. از نظر ما وقتی یک عراقی، یا سوری، یا فلسطینی و یا لبنانی مورد حمله تروریست ها قرار بگیرد مثل آن است که یک تبعه ایران مورد حمله قرار گرفته است. ما جنگ با تروریسم را زمانی شروع نکردیم که آنها یک تبعه ایرانی را کشته باشند وقتی ما دیدیم در سوریه در حال کشتن مردم هستند، وقتی دیدیم در غزه مردم بیگناه کشته می شوند که البته آن شکل تروریسم دولتی است، وقتی ما دیدیم در عراق مردم کشته می شوند بدون اینکه آن کسی که کشته می شود تبعه کدام کشور است شاید برای بعضیها سخت و مشکل باشد باور کنند برای من همان قدر تاسف بار است وقتی که ببینم یک امریکایی بیگناه کشته می شود یا اینکه یک ایرانی بیگناه یا اینکه یک عراقی بیگناه. ما باید به انسانها به عنوان بشر و همنوع و به عنوان کسانی که همه آنها حق حیات دارند نگاه کنیم. نباید در حقوق بشر بین تبعه این کشور و آن کشور فرق بگذاریم.

قبلا گفتید که راه حل مقابله با داعش این است که دنیای خارج بیاید و حمایت بکند از دولتهای عراق و سوریه ایا جنابعالی پیشنهاد می کنید که امریکا با هوش تر این خواهد بود که از اقای اسد حمایت بکند تا خلاص بشود از داعش و از شرش راحت شود؟
حالا فعلا ما در عراق مسئله را حل بکنیم تا به سوریه برسیم. در سوریه که تا به حال کشورهای غربی از تروریست ها حمایت کردند. در سوریه آن چه مهم است یک انتخابات در آنجا انجام شده در سالی که گذشت و پیش رو داریم، ما می بینیم که در عراق یک انتخابات مهم اجرا شده و عمل شده و به هر حال ما باید به انتخاب مردم، به نظر مردم و به افکار مردم احترام بگذاریم. مگر ما می توانیم بخواهیم وارد عراق بشویم با عنوان مبارزه با تروریسم، بدون اجازه مردم عراق، بدون درخواست دولت عراق. در همه این امور ما باید با دولت ان کشور و مردم ان کشور هماهنگ باشیم.
آن زمان گذشت که قدرتهای نظامی بزرگ برای ملتهای دیگر و مناطق دیگر تصمیم می گرفتند. امروز باید به افکار عمومی مردم کشورها، به ملتها و دولتها احترام بگذاریم.
در سوریه بحث این نیست که چه کسی به اسد احترام بگذارد یا نگذارد بحث این است که چرا در این سه سال کسانی بودند که به تروریست ها کمک کردند و چه کسانی بودند در سوریه خانه های مردم را ویران کردند، آیا گروه های تروریستی که امروز در عراق هستند دیروز در سوریه جنایت نمی کردند؟ و امروز همزمان هم در عراق و هم در سوریه جنایت نمی کنند؟ مگر جنایت در این زمین یا آن زمین فرق می کند. مگر مرز جغرافیایی می تواند واقعیت ها را تغییر دهد؟ تروریسم، تروریسم است و ترور چه در عراق انجام بگیرد و چه در اروپا و آمریکا انجام شود، محکوم است.
ما به عنوان مردم متمدن ایران در برابر خواست هر ملتی که از ما بخواهد علیه تروریسم اقدامی انجام دهیم ما برای کمک به آن مردم اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

نظرتان درباره دعوت نشدن به ائتلاف ضد تروریسم چیست؟
آنها که تاکنون ائتلاف های متعدد را تشکیل دادند و بعد از مدتی ناچار شدند از منطقه خارج بشوند بدون اینکه نتیجه کار آنها را ما مشاهده کنیم و ببینیم. ما نیازی نداریم کسی ما را دعوت کند، ما در برابر تروریسم به وظیفه انسانی خود عمل می کنیم. نسبت به همسایگان خود احساس مسئولیت می کنیم.
دولت ایران یک دولت مسئول است و نسبت به مردم منطقه احساس مسئولیت و احترام می کند. این ائتلاف کمی مضحک است چون در داخل این ائتلاف کسانی هستند که این گروه های تروریستی را بوجود آوردند، در داخل این ائتلاف کشورهایی هستند که پول ا