متن گفت‌وگوی رییس جمهوری با شبکه تلویزیونی آمریکایی "ان بی سی"

رییس جمهوری در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی آمریکایی "ان بی سی"، با تشریح مهمترین مواضع دولت و ملت ایران در خصوص مسایل منطقه ای و بین المللی از جمله تروریسم و چگونگی برخورد موثر با آن، گفت: تروریسم به هر شکل و نامی، می تواند تهدیدی برای صلح، آرامش، زندگی انسانها و تهدید بزرگ برای توسعه باشد.

شناسه خبر: 81010 -

جمعه 28 شهريور 1393 - 10:55

متن گفت وگوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با این شبکه تلویزیونی آمریکایی به این شرح است:

آقای رییس جمهور یکسال پیش تقریبا همین موقع ها یک ماه پیش قرار بود که شما به نیویورک عزیمت بکنید الان قرار است که دوباره به سازمان ملل برگردید، فکر می کنید که الان باید آنجا چه کارهایی انجام بدهید؟
بسم الله الرحمن الرحیم -با درود و سلام به همه بینندگان عزیز این برنامه و با سلام به همه مردم خوب آمریکا و به امید و آرزوی روابط بهتر همه جهان با یکدیگر. یکسال از آن زمان گذشته که من در سازمان ملل با جهانیان حرف زدم و گوشزد کردم که معضل بزرگ، خشونت و افراطی گری است و ما باید جهانی عاری از خشونت و افراطی گری داشته باشیم. فکر می کنم آنچه سال گذشته گفته شد در سازمان ملل، امروز با وضوح بیشتر هم در منطقه ما و هم در سراسر جهان دیده می شود. نیاز همه جهانیان به یک امنیت، به یک آرامش و ثبات و همزیستی مسالمت آمیز است.
من بسیار خوشحالم در این یکسال گذشته، دولت جدید در ایران توانسته با کمک مردم آرامش را در کشور ایجاد کند. امروز در کشور من، مردم بیش از سال‌های پیش احساس آرامش می کنند، در همه زمینه ها ثبات را می بینند و به آینده امید بیشتر دارند.
امیدوارم همه رهبران جهان که در سازمان ملل اجتماع می کنند و بسیاری دیگر از نمایندگان که آنجا حضور دارند بتوانند برای معضلات جهانی و از جمله امنیت و ثبات فکر جدی و عاجلی انجام دهند.

اجازه بدهید در مورد این نکته بپرسم فکر می کنید که داعش واقعا چه تهدیدی است؟
تروریسم برای کل جهان به هر شکل و به هر نام می تواند تهدیدی برای صلح، آرامش، زندگی انسانها و تهدید بزرگ برای توسعه باشد و امروز متاسفانه در منطقه ما گروه های تروریستی توانسته اند آرامش را از مردم بگیرند زندگی مردم را با مشکلات مواجه کنند و میلیونها انسان را از خانه خود آواره سازند.

آقای رییس جمهور آقای اوباما گفته است که داعش اصلا اسلامی نیست، نخست وزیر انگلیس گفته که اینها اصلا مسلمان نیستند، اینها هیولا هستند. به نظر شما اوباما و کامرون حرف صحیحی زدند؟
اسلام و همه ادیان بزرگ آسمانی از قبیل مسیحیت و یهودیت همه اینها مردم را به صلح و برادری و دوستی و عدالت دعوت کردند. هر کسی که در جهان دیگران را می ترساند و به جان و مال مردم آسیب می رساند نه تنها از اسلام فاصله زیادی دارد بلکه از همه ادیان آسمانی فاصله بسیار زیادی دارد. آنهایی که امروز در این منطقه جنایت می کنند و نامی از اسلام می برند حتما به دروغ چنین ادعایی را مطرح می کنند.
بین عمل آنها و احکام اسلامی و روح اسلام هیچ گونه سازگاری وجود ندارد در منطقه عراق و در منطقه سوریه، قرنها مردم مسلمان، مسیحی، یهودی و ادیان و افکار دیگر با آرامش کنار یکدیگر زندگی کردند و امروز متاسفانه ما می بینیم که راحتی و آسایش مردم سلب شده است. آنها که بیگناهان را با وحشی گری و بربریت از بین می برند به هیچ عنوان با اسلام نسبتی ندارند.

همانطور که می دانید داعش هزاران مسلمان را اعدام کرده است. واکنش شخصی شما چه بود وقتی که تصاویر را دیدید؟ نظر و واکنش شما در مورد گردن زدن آقای استیون و آقای فابری و همانطور آقای دیوید هنز که کارهای انسان دوستانه انجام می دادند، چیست؟
چه کسی می تواند تحمل کند که انسان بیگناهی کشته بشود؟ از نظر ما فرقی نمی کند که آن انسان بیگناه مسلمان باشد، مسیحی باشد، یهودی و یا پیرو هر دین دیگری و یا حتی تابعیت چه کشوری را داشته باشد.
توحش و گردن زدن در دنیای امروز هیچ مفهوم و معنایی ندارد جز اینکه گروهی می خواهند برای منافع دیگران و یا برای منافع خود، انسانیت را زیر پا بگذارند. از دید معارف اسلام و فرهنگ اسلام کشتن یک بیگناه به منزله کشتن انسانیت است و بنابراین کشتن بیگناهان مایه شرمساری برای آنان و موجب تاسف و نگرانی برای همه ما انسان ها است.

آقای اوباما گفته می خواهد داعش را نابود کند، واکنش شما نسبت به این کار اوباما چیست و ایشان می تواند به این امر دست پیدا کند؟
منطقه ما و جامعه بشری سالیان دراز است که با معضلی به نام افراطی گری و خشونت و تروریسم مواجه است. آمریکایی ها و دیگران هم سالیان دراز است که ادعا می کنند می خواهند با تروریسم مبارزه کنند اما مهم این است که ببینیم چرا تاکنون ناموفق بوده اند؟ چرا در افغانستان و عراق از سال 2001 تا امروز ناموفق بوده اند و چرا مشکلات در جامعه ما بیشتر شده است؟
اگر می خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم باید به ریشه های مسئله بپردازیم اگر در منطقه ما مشکلی وجود دارد مردم و دولت های منطقه خیلی بیشتر از دیگران مشکل را حس می کنند و ریشه های آن را می بینند تا دیگرانی که هزارها کیلومتر با این منطقه فاصله دارند و تجربه سالیان دراز نشان داده که در مبارزه با تروریسم موفقیتی نداشته اند.
در این منطقه اگر بناست تروریسم از بین برود، مردم و ملتهای این منطقه در کنار دولتهای منطقه باید تصمیم بگیرند و برنامه ریزی کنند و دیگران اگر می خواهند، کمک کنند. دیگران نباید فکر کنند که می توانند حل مشکلات منطقه را رهبری کنند اگر می خواهند مسئله تروریسم حل شود باید به فکر کمک باشند نه رهبری.

جنابعالی فرمودید که تروریسم را نمی شود کاملا ریشه کن کرد؟ خوب پس چه کار دیگری می شود انجام داد به غیر از این استراتژی به نظر شما؟
برای مبارزه با تروریسم باید فضایی که آنها زیست می کنند اول برای آنها نا امن بشود یعنی کسی آنها را به محله و خانه راه ندهد و مردم با آنها همکاری نکنند. این اولین قدم و شرط برای مبارزه با تروریسم است. باید به مردمی کمک کنیم که آن مردم مورد هجمه و فشار تروریسم قرار گرفته اند از ارتفاع 10 هزار پایی و 15 هزار پایی با هواپیمای با خلبان و یا بدون خلبان هدفی را درست و یا نادرست بمباران کردن راه حل درستی نیست. در افغانستان و پاکستان و مناطق دیگر دیدیم این بمباران ها مشکلی را نتوانست حل کند. ممکن است جایی و در شرایطی نیاز به بمباران داشته باشد اما این مسئله باید با اجازه مردم و دولت آن کشور انجام شود، بدون هماهنگی با دولت و رضایت مردم آن کشور این کار مبارزه با تروریسم نیست نام دیگری دارد که به آن تجاوز می گویند.

حملات هوایی امریکا اثر نکرد یعنی هیچ موفقیتی نداشتند؟
من نگفتم تاثیری داشته و یا نداشته است. شما می دانید در عراق چه قدرتی بود که نگذاشت داعش به بغداد برسد؟ و نگذاشت داعش به سامرا برسد؟ و چه قدرتی بود که فرسنگها مانده به بغداد جلوی آنها را سد کرد؟ آن زمانی مردم عراق داعش را از بغداد دور کردند که آمریکا می گفت من در مسئله عراق مداخله ای نخواهم کرد و حتی تصمیم به بمباران هوایی هم ندارم.
خوب است مردم امریکا این سوال را مطرح کنند که این گروههای تروریستی که سالهاست در این منطقه کشتار می کنند چرا آن زمان امریکایی ها و دولت امریکا علیه آنها سخنی نگفت و علیه آنها اقدامی انجام نداد و اقداماتش از زمانی بود که دولت آمریکا تحت فشار افکار عمومی مردم امریکا قرار گرفت، تصمیم گرفت که بمباران های بسیار ناچیز و کم اهمیت بکند. همه آنهایی که در مبارزه و در جنگ بودند می دانند که عملیات هوایی بیشتر عملیات روانی است تا عملیاتی که در میدان کارزار تاثیرگذار اصلی باشد.

جنابعالی می فرمایید که استراتژی پریزیدنت اوباما تکیه دارد روی حملات هوایی و نتیجه نخواهد داشت ،پیشنهاد ایران به طور مشخص چیست که داعش نابود بشود؟
من گفتم باید به مردم این منطقه و دولت های منطقه کمک کرد، باید مردم عراق و نیروهای مسلح عراق با داعش بجنگند و همه باید به ارتش و مردم عراق کمک کنند. در کشور دیگر هم همینطور است، در سوریه هم اگر می خواهیم کمک کنیم باید به نیروهایی که متعلق به آن کشور است و با گروه های تروریستی می جنگند، کمک شود. اولا چرا این قدر دیر امریکا به فکر افتاد که با گروه های تروریستی مبارزه کند، ثانیا چطور فقط بمباران های هوایی؟ آمریکایهایی می ترسند در عراق کشته بدهند؟
آنها در مبارزه ای که ادعا می کنند با تروریسم است، می خواهند هیچ فردی از آنان صدمه نبیند و این مبارزه با هواپیماهای بدون سرنشین باشد، مگر می شود بدون زحمت و بدون فداکاری به هدف بزرگ رسید؟ در تمام مسائل مهم منطقه ای و جهانی کسی می تواند به پیروزی برسد که آماده فداکاری باشد.

آیا شما پیشنهاد می کنید امریکا نیروهای زمینی بفرستد داخل خاک عراق یا سوریه؟
من نگفتم. من گفتم که امریکاییها اگر ادعا می کنند که می خواهند با تروریسم بجنگند دلیلش چیست که فقط با نیروی هوایی می خواهند این کار را انجام دهند. امریکایی ها که سالها در عراق بودند و نتوانستند کاری را از پیش ببرند و ناچار شدند عراق را ترک بکنند. الان هم که می خواهند افغانستان را هم ترک بکنند، بنابراین باید به فکر راه حل اساسی در منطقه باشیم، مردم را تقویت کنیم، جامعه قوی با فرهنگ بلند و با روحیه که البته دیگران هم به او کمک کنند می تواند مشکلات جامعه خودش را حل کند. مردم عراق مردم بسیار بزرگی هستند با سابقه تمدنی هزارها سال و همچنین مردم سوریه، ما باید از آنها بپرسیم که از ما چه می خواهند نه اینکه از پیش برای آنها نسخه بپیچیم و صادر کنیم.

ایران از همان ابتدا با داعش جنگیده و گفته می شود که مشاوران نظامی در عراق دارد، آیا ایران اعتقاد دارد که مردم و ارتش عراق می توانند مشکل خودشان را حل کنند بدون حضور نیروهای خارجی و آیا جنابعالی می فرمایید عراق می توانداین کار را انجام بدهد بدون حملات هوایی آمریکا؟
مگر در ماه های گذشته مردم عراق نبودند که از بغداد دفاع کردند، مگر مردم عراق نبودند که آمرلی را آزاد کردند و مردم عراق نبودند که اربیل را آزاد کردند و مگر آنها نبودند که در بسیاری از شهرها داعش را بیرون راندند، امریکایی ها که فقط تماشا می کردند. آمریکایی ها بعد از اینکه یک تبعه آنان سربریده شد تازه به فکر افتادند که باید با تروریسم بجنگند.
ما اگر می خواهیم با تروریسم بجنگیم راهش این است که همه مردم جهان را و همه آنهایی که بدون گناه مورد حمله تروریستی قرار می گیرند مثل اتباع خودمان برای آنها دلسوزی کنیم. از نظر ما وقتی یک عراقی، یا سوری، یا فلسطینی و یا لبنانی مورد حمله تروریست ها قرار بگیرد مثل آن است که یک تبعه ایران مورد حمله قرار گرفته است. ما جنگ با تروریسم را زمانی شروع نکردیم که آنها یک تبعه ایرانی را کشته باشند وقتی ما دیدیم در سوریه در حال کشتن مردم هستند، وقتی دیدیم در غزه مردم بیگناه کشته می شوند که البته آن شکل تروریسم دولتی است، وقتی ما دیدیم در عراق مردم کشته می شوند بدون اینکه آن کسی که کشته می شود تبعه کدام کشور است شاید برای بعضیها سخت و مشکل باشد باور کنند برای من همان قدر تاسف بار است وقتی که ببینم یک امریکایی بیگناه کشته می شود یا اینکه یک ایرانی بیگناه یا اینکه یک عراقی بیگناه. ما باید به انسانها به عنوان بشر و همنوع و به عنوان کسانی که همه آنها حق حیات دارند نگاه کنیم. نباید در حقوق بشر بین تبعه این کشور و آن کشور فرق بگذاریم.

قبلا گفتید که راه حل مقابله با داعش این است که دنیای خارج بیاید و حمایت بکند از دولتهای عراق و سوریه ایا جنابعالی پیشنهاد می کنید که امریکا با هوش تر این خواهد بود که از اقای اسد حمایت بکند تا خلاص بشود از داعش و از شرش راحت شود؟
حالا فعلا ما در عراق مسئله را حل بکنیم تا به سوریه برسیم. در سوریه که تا به حال کشورهای غربی از تروریست ها حمایت کردند. در سوریه آن چه مهم است یک انتخابات در آنجا انجام شده در سالی که گذشت و پیش رو داریم، ما می بینیم که در عراق یک انتخابات مهم اجرا شده و عمل شده و به هر حال ما باید به انتخاب مردم، به نظر مردم و به افکار مردم احترام بگذاریم. مگر ما می توانیم بخواهیم وارد عراق بشویم با عنوان مبارزه با تروریسم، بدون اجازه مردم عراق، بدون درخواست دولت عراق. در همه این امور ما باید با دولت ان کشور و مردم ان کشور هماهنگ باشیم.
آن زمان گذشت که قدرتهای نظامی بزرگ برای ملتهای دیگر و مناطق دیگر تصمیم می گرفتند. امروز باید به افکار عمومی مردم کشورها، به ملتها و دولتها احترام بگذاریم.
در سوریه بحث این نیست که چه کسی به اسد احترام بگذارد یا نگذارد بحث این است که چرا در این سه سال کسانی بودند که به تروریست ها کمک کردند و چه کسانی بودند در سوریه خانه های مردم را ویران کردند، آیا گروه های تروریستی که امروز در عراق هستند دیروز در سوریه جنایت نمی کردند؟ و امروز همزمان هم در عراق و هم در سوریه جنایت نمی کنند؟ مگر جنایت در این زمین یا آن زمین فرق می کند. مگر مرز جغرافیایی می تواند واقعیت ها را تغییر دهد؟ تروریسم، تروریسم است و ترور چه در عراق انجام بگیرد و چه در اروپا و آمریکا انجام شود، محکوم است.
ما به عنوان مردم متمدن ایران در برابر خواست هر ملتی که از ما بخواهد علیه تروریسم اقدامی انجام دهیم ما برای کمک به آن مردم اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

نظرتان درباره دعوت نشدن به ائتلاف ضد تروریسم چیست؟
آنها که تاکنون ائتلاف های متعدد را تشکیل دادند و بعد از مدتی ناچار شدند از منطقه خارج بشوند بدون اینکه نتیجه کار آنها را ما مشاهده کنیم و ببینیم. ما نیازی نداریم کسی ما را دعوت کند، ما در برابر تروریسم به وظیفه انسانی خود عمل می کنیم. نسبت به همسایگان خود احساس مسئولیت می کنیم.
دولت ایران یک دولت مسئول است و نسبت به مردم منطقه احساس مسئولیت و احترام می کند. این ائتلاف کمی مضحک است چون در داخل این ائتلاف کسانی هستند که این گروه های تروریستی را بوجود آوردند، در داخل این ائتلاف کشورهایی هستند که پول اینها را تامین می کردند و هنوز هم به این روند ادامه می دهند و در داخل این ائتلاف کسانی هستند که از این گروههای تروریستی حمایت های سیاسی و تسلیحاتی می کنند. چه کسی باور می کند انهایی که اینها را بوجود اوردند و کمک کردند و هدایت کردند، اطلاعات و تجهیزات به آنها دادند، امروز بخواهند مبارز واقعی علیه آنها باشند. ما تردید و شک فراوانی نسبت به نیت آنها داریم اما ما در کنار ملت عراق، سوریه، فلسطین، لبنان و افغانستان برای مبارزه با تروریسم خواهیم بود.

گفتید که ائتلاف مضحک است، خیلی از کشورها البته عضو ان هستند، آیا تردید دارید که این ائتلاف می تواند یک قدرت مناسبی در مبارزه با داعش باشد؟
چه کسانی پول آنها را داده اند اینکه واضح و روشن است سلاح آنها مال کجاست؟ افراد تروریستی که از همه کشورهای دنیا آمده اند از چه راهی وارد شده اند و در کدام کشور آموزش دیده اند؟ فکر نمی کنم بدست آوردن این اطلاعات کاملا آشکار خیلی مشکل باشد و نیاز به سرویس های اطلاعاتی ندارد در همه رسانه ها ماهها و گاهی سالهاست که مطرح است و برخی رهبران کشورها نسبت به این تروریست ها به صراحت گفتند که چه دولتهایی اینها را تشکیل داده اند و چه کسانی اسلحه و پول اینها را تامین کرده اند.

منظورتان عربستان سعودی است؟
من اسم کشوری را نبردم، روشن است که چه کشورهایی هستند. به هر حال نیازی ندارد که من درباره سوابق کشورها و اقدامات کشورها در اینجا صحبت کنم. معلوم است چه کسانی کمک و چه کسانی پول داده اند. همه اینها روشن است به هر حال قرار بود ما هر پولی در دنیا برای تروریسم مصرف می شود بتوانیم ان را دنبال بکنیم، کمیته هایی در سازمان ملل مامور این کار بودند، از انها بپرسید پول انها از کجا تامین شده است.
اگر واقعا هدف مبارزه با تروریسم است این گروهای تروریستی سالهاست در منطقه در حال جنایت هستند، پس چرا حالا به این فکر افتاده اند؟ هدف نهایی آنها برای ما روشن نیست. انهایی که رهبری این ائتلاف را به عهده گرفتند سوابق خوبی در این منطقه به جای نگذاشتند و مردم منطقه تردیدهای فراوانی نسبت به نیت آنان دارند.

فکر می کنید مبارزه باتروریسم بدون حضور ایران نتیجه نخواهد داشت؟
من درباره این نکته بحث نمی کنم که با ایران یا بی ایران، ایران یک کشور مسئولی است که سالها در حال مبارزه با تروریسم است و ایران کشوری است که در واقع قربانی تروریسم بوده از سالها پیش، از سی و چند سال پیش و بنابراین مردم ایران و دولت ایران علیه تروریسم به وظیفه خود عمل می کند.
امروز هم شما می دانید ما هیچوقت حمایت های خود را از مردم عراق و یا دیگر ملتها دریغ نکردیم، همین امروز هم کمک می کنیم به ملت عراق، منتها همه می دانند آن کسی که در عراق توانست در برابر داعش بایستد هواپیما و بمب نبود، فتوای یک مرجع بود. مرجعیت بزرگ عراق که با یک فتوا توانست جلوی داعش را بگیرد ما نیاز به فتوا داریم، ما نیاز به نیرویی داریم که ملتها را بسیج بکند، ما نیاز به کلامی داریم که آن کلام بتواند میلیونها انسان را به حرکت در بیاورد، ما نیاز به سخنی داریم که آن سخن مورد اعتماد مردم باشد، ما در عراق دیدیم یک مرجع تقلید آیت الله سیستانی چگونه با فتوا شرایط عراق را کاملا دگرگون کرد.

فرمانده ارشد ایران در عراق بوده و ایشان مشاور نیروهای زمینی بوده، می توانید بگویید دقیقا نقش نظامی فعلی ایران در عراق علیه داعش چه می باشد؟
ما هر کمکی که دولت عراق از ما بخواهد بر علیه تروریسم انجام می دهیم و آن را رسما اعلام کردیم. من در اولین روزهایی که این گروه های تروریستی وارد موصل شدند با اقای مالکی صحبت کردم و گفتم ما از هر نظر آماده ایم به دولت و مردم عراق در برابر تروریست ها کمک کنیم. ممکن است فرماندهان نظامی ما هم رفت و آمد و مشورت بدهند. در چارچوب خواست مردم منطقه، دولتهای منطقه و مقررات بین المللی، هر کمکی از دست ما برآید برای اینکه تروریسم در این منطقه ریشه کن بشود، انجام می دهیم.

الان گفتید هر کاری را حاضر هستید انجام بدهید برای دولت عراق، الان این بدان معنا است که ایا عراق اگر درخواست بکند ایران نیروهای زمینی می فرستد به انجا؟
ما نیروی زمینی در عراق نداریم. نیازی نداشت، نه ارتش عراق از ما درخواست کرد نه مردم عراق اما ما به خاطر اینکه برخی از این اقدامات تروریستی به مرزهای ما نزدیک شده بود، البته نیروهای ما همیشه در نزدیکی مرزها آمادگی لازم را دارند، اگر نیاز باشد برای دفاع از کشورمان، اما فکر نمی کنم مردم عراق و دولت و ارتش عراق نیاز داشته باشد و از ما درخواست نیروی زمینی بکند. تاکنون چنین درخواستی مطرح نشده است.

و اگر آن اماکن مذهبی در معرض خطر قرار بگیرند صحبت این است ایران آمادگی آن را دارد که از آنها دفاع بکند؟
حالا هنوز که درخواست نکرده اگر درخواست کرد ما اعلام می کنیم. من در سخنرانی عمومی اعلام کردم که شهرهایی که عتبات مقدسه یعنی شهرهای مذهبی همه شیعیان و مسلمان جهان و بغداد اگر در خطر باشد این خط قرمز ما است.

این شامل نیروهای زمینی هم می شود و چیزهای دیگر؟
وقتی گفتیم خط قرمز یعنی اینکه هر چه لازم باشد انجام می دهیم و از همه توانمان استفاده خواهیم کرد. وقتی گفتیم خط قرمر یعنی نخواهیم گذاشت بغداد به دست تروریست ها بیافتد یا شهرهای مقدسی مثل کربلا و نجف در اشغال تروریست ها قرار بگیرد و از هر امکانی استفاده خواهیم کرد.

اگر هواپیمای امریکایی به پرواز در بیاید اگر شما با انها هماهنگی نداشته باشید یا کسانی که در حقیقت با شما هستند چه طور می شود انجام بشود؟ منظور این است که بالاخره باید یک هماهنگی بین ایران و امریکا باشد ایا حس می کنید نیازی برای هماهنگی است بین ایران و امریکا؟
اگر با هماهنگی ارتش عراق و دولت عراق انجام می دهد این هماهنگی کافی است اگر هم بدون هماهنگی انجام بدهد که از نظر ما محکوم است.

آیا در حال حاضر هماهنگی مستقیمی بین امریکا و ایران در جنگ علیه داعش وجود دارد؟
من فکر نمی کنم نیازی به این موضوع باشد اگر کمکی بخواهیم انجام بدهیم این کمک را به مردم عراق به دولت و ارتش عراق انجام می دهیم.

اگر آمریکا سیاست های خودش را تغییر بدهد و تصمیم بگیرد که نیروی زمینی بفرستد ایا ایران از این کار حمایت می کند؟
ما که حتما حمایت نمی کنیم و این کار را کار ناصحیحی می دانیم برای اینکه تجربه گذشته نشان داده که این نیروها کارایی لازم را ندارند چون در عراق بودند و هر روز انفجار در عراق بود. فلوجه را نتوانستند از تروریست ها پس بگیرند. بنابراین وقتی نتوانستند شهر فلوجه را از تروریست ها پس بگیرند حالا چطور می خواهند با یک نیروی کم زمینی کار بزرگ زمینی انجام بدهند. کار اصلی را ارتش عراق و مردم عراق انجام خواهند داد .

آمریکا گفته که در حاشیه مذاکرات هسته ای درخصوص داعش با ایران صحبت کرده آیا این امکان وجود دارد امریکا دوباره بتواند در این مورد با ایران صحبت کند؟
ممکن است. مذاکرات اصلی ما با امریکا یا با هر یک از کشورهای 1+5 برای موضوع هسته ای است اما در حاشیه آن ممکن است هر گفت و گویی انجام بگیرد اما ما نسبت به مبارزه با تروریسم نه نیازی می بینیم با یک قدرتی مثل امریکا مذاکره کنیم و نیازی می بینیم با آنها همکاری داشته باشیم و فعالیت ما در این عرصه، در چارچوب خواست مردم و دولت عراق خواهد بود.

بنابراین شما تایید می کنید که این مکالمات در حاشیه مذاکرات هسته ای انجام شده؟
بله انجام شده باز هم ممکن است انجام شود، چیز تعجب آوری نیست. به هر حال امریکایی ها همانطور که رهبر معظم انقلاب اشاره کردند در همان آغاز سقوط موصل خواسته بودند که ما با هم در مورد آینده عراق و مشکلات عراق مذاکره کنیم و در حاشیه 1+5 و مذاکرات هسته ای هم اینگونه مسائل مطرح بوده است.

آمریکا گفته است برای مذاکرات هسته ای شانس 50 -50 وجود دارد و فکر می کنید موانع اصلی چه باشد؟
از طرف ایران این تصمیم جدی است که ما مذاکرت را ادامه بدهیم و این اراده قاطع در طرف ایران وجود دارد که مسایل هسته ای را با مذاکره به حل و فصل نهایی برسانیم. ما راهی جز مذاکره نمی دانیم و نمی بینیم. برخلاف بعضی ها که می گویند روی میز ما خیلی چیزها قرار دارد و خیلی شلوغ است میز ما شلوغ نیست و روی میز ما فقط صفحه های منطق، مذاکره، استدلال و تعامل وجود دارد.
ما معتقدیم در مسئله هسته ای راه روشن است به همان دلیل که با مذاکره تا به حال توانستیم قدم هایی را به پیش برداریم. به هر حال توافق روی اقدام عمل مشترک در ژنو به این معنا بود که مذاکره جواب می دهد و به این معنا بود که مذاکره راه حل درست و صحیحی است. ما همچنان معتقدیم که با مذاکره مسائل حل و فصل خواهد شد. تردید نداریم که مسایل با مذاکره حل می شود، ممکن است نسبت به زمان آن بحث باشد که امروز یا فردا اما در این که مسئله هسته ای تنها راه حل آن مذاکره است و با مذاکره به حل و فصل نهایی خواهد رسید هیچ تردیدی نداریم آن چه بحث است این است که در چه زمانی ما به توافق نهایی خواهیم رسید؟

خبرنگار امریکایی و همسرش در اینجا هستند، دولت شما چه کار کرده تا مشکل ما حل شود؟
این همه زندانی به هر حال در دنیا هستند و تعدادی ایرانی توسط امریکایی ها در زندان به سر می برند، ممکن است افرادی هم در ایران زندانی باشند. آنهایی که شما نام می برید و اشاره می کنید تبعه ایران هستند و ممکن است افرادی به دلایل امنیتی و یا غیر امنیتی در چارچوب مقررات قوه قضاییه احضار و دستگیر شوند و مورد بازجویی قرار بگیرند و پروسه قضایی انجام بگیرد شما مگر تعجب می کنید پرونده فردی در پروسه قضایی به دلیل اتهاماتی مورد رسیدگی قرار بگیرد؟ من مطمئن هستم دستگاه قضایی ایران در چارچوب قانون و مقررات و عدالت پرونده ها را دنبال خواهد کرد.
آنچه من به عنوان رییس جمهور ایران همیشه دنبال می کنم و سوال می کنم و از وزیر دادگستری که عضو کابینه من است و رابط دولت با قوه قضاییه است، نداشتن مشکل برای همه زندانیان است، برای ما فرق نمی کند که این زندانی دارای چه سمتی است و برای چه رسانه ای کار می کند. برای ما مهم این است که قانون و مقررات نسبت به همه زندانیان دقیقا اجرا بشود. رییس جمهور مسئول آن است که قانون اساسی کشور به دقت عمل و اجرا شود.

اقای رییس جمهور جناب عالی صحبت کردید به طور مکرر در مورد جامعه باز در ایران و همینطور منشور شهروندی ولی شما مخالفانی هم داشتید، همچنان خوشبین هستید؟
من فکر می کنم تحولات بسیار زیادی در این یکسال انجام گرفته است. امروز در جامعه ما هم نشاط بیشتری وجود دارد از لحاظ سیاسی، همه جناح های سیاسی فعال تر از گذشته در حال فعالیت هستند شما می دانید که در دولت من نمایندگان همه جناح های سیاسی تقریبا جناح های سیاسی و احزاب معروف سیاسی حضور دارند.
دولت من به تعبیر خود من فراجناحی و فرا حزبی است از همه احزاب و از همه جناح ها در این دولت حضور دارند. فضای امروز دانشگاه های ما از گذشته بهتر است. همه سازمان های مردم نهاد در ایران فعالیت بسیار خوبی دارند و لایحه ای برای حقوق آنها در حال آماده شدن است که می خواهیم تقدیم مجلس کنیم. در مورد حقوق شهروندی، منشوری را تهیه کردم در منظر افکار عمومی و حقوق دانان قرار دادم، نظرات بسیاری برای تکمیل آن منشور آمده و آنها را اصلاح کردیم و در آینده نزدیک آن منشور، منتشر خواهد شد و من اجرا و عمل به همه مواردی را که در منشور حقوق شهروندی آمده است، دنبال خواهم کرد.
امروز در انتقاد از دولت نه تنها کسی با مانعی مواجه نمی شود بلکه همه اعضای دولت، انتقاد کنندگان را تشویق می کنیم حتی بعضی از سخنانی که منصفانه هم نیست ما نسبت به آن عکس العملی نشان نمی دهیم، ما از هیچ رسانه ای شکایت نکردیم، ما از هیچ سخنرانی شکایت نکردیم و کاملا افتخار می کنیم که در کشور ما همه نظرات خودشان را آزادانه بیان می کنند. در این دولت انجمن های تخصصی بسیار فعال شده اند و تقریبا هر کار مهمی که می خواهیم انجام دهیم قبلا با انجمن های تخصصی مشورت می شود و حتی افرادی که مسئولیت را می خواهند به عهده بگیرند ما مشورت می کنیم. بخش خصوصی در ایران بسیار فعال تر از گذشته است، بنابراین شرایط اجتماعی که من می بینم بیش از آن چیزی است که من یک سال پیش فکر می کردم. البته به این معنا نیست که ما به پایان راه رسیدیم. ما راه طولانی تری در پیش داریم و در 3 سال باقیمانده با حمایت مردم و با حمایت همه نخبگان و فرهیختگان جامعه این راه را ادامه می دهیم.

سال قبل از شما پرسیدم که امکان دارد با اقای اوباما ملاقات داشته باشید، شما فرمودید در سیاست همه چیز امکان دارد که بعد از ان، مکالمه تلفنی صورت گرفت. الان دوباره از شما می پرسم، الان که در آستانه سفر دوم قرار دارید ایا شما مخالف ملاقات با اقای اوباما هستید؟
فعلا در برنامه من چیزی به عنوان ملاقات با رییس جمهور اوباما وجود ندارد. بله در دنیای سیاست همه چیز امکان پذیر است اما در عین حال موضوع امریکا یک موضوع خاصی است، شرایط خاصی دارد، شما می دانید بین ایران و امریکا سالیان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است.
اراده دولت من بر این است که سطح تخاصم و تنش را پایین بیاوریم و شرایط را برای اینکه دو ملت بتوانند به هم نزدیک تر شوند فراهم کنیم. به اعتقاد من ملت ایران یک ملت بسیار بزرگ و با سابقه تمدن بسیار عظیم است و امروز مردم امریکا هم مردمی فعال در صحنه علمی، فرهنگی و اقتصادی هستند و رابطه نزدیک این دو ملت می تواند خیلی از مشکلات را حل بکند. رابطه نزدیک تر می تواند راه های جدیدی را پیش روی سیاست مداران امریکا بگذارد، به هر حال باید بیشتر به آینده نگاه کنیم تا گذشته.

آیا می توانید پیش بینی بکنید از رییس جمهور امریکا برای سفر به ایران دعوت بشود؟
به هر حال این عدم رابطه و شرایط ایران و آمریکا تا قیامت که نخواهد بود، زمانی، در یک سالی، به هر حال این دولت یا دولت بعدی، به هر حال در یک دولتی و در یک شرایط مناسبی، مسئله ایران و آمریکا حل خواهد شد. این بدان معنا نیست که 100 سال دیگر هم همینطور باشد.
آنچه مهم است این است که ما باید به فکر منافع مردم خود و منافع جهان باشیم. آمریکا هم باید به فکر منافع خود و جهان باشد. من معتقدم بسیاری از واقعیت های ایران در رسانه ها دگرگونه برای مردم امریکا تشریح شده است، لذا وظیفه شما در رسانه ها این است که واقعیت های ایران را به مردم امریکا معرفی کنید. شما قاعدتا در ایران بودید و هستید، آنچه در ایران می بینید و هر چه واقعیت است و من دلم می خواهد هر چه در ایران واقعیت است، برای مردم امریکا بازگو شود.
بنابراین در شرایطی که منافع ایران بر این قرار بگیرد که شرایط روابط با امریکا عوض شود، آن روز هر دولتی در ایران سرکار باشد قاعدتا بر مبنای منافع خود تصمیم می گیرد.
من در طول یکسال گذشته برخی از رفتارها را از مقامات آمریکایی مشاهده کردم که می توانست رفتار بهتری باشد و شرایط بهتری را بوجود بیاورد.
نکته مهم این است که ما نباید شرایط گذشته را به عنوان تنها مسیر برای آینده مد نظر قرار دهیم، ما باید منافع دو ملت و منافع همه جهان را به عنوان راه پیش رو مد نظر قرار دهیم.
آنچه من می خواهم به مردم آمریکا بگویم این است که ما باید بیشتر به فکر مسائل مهم و منافع ملت های جهان باشیم و بگونه ای باید حرکت کنیم که کوتاه ترین راه، پر منفعت ترین راه و کم هزینه ترین راه را انتخاب کنیم.

متشکرم برای شما آرزوی موفقیت می کنم.
متشکرم.

شناسه خبر: 81010

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده