رییس‌جمهوری در دیدار وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان:

نهال روابط دوستانه و صمیمانه ایران و آذربایجان باید تنومندتر شود/ نباید به کشورهای ثالث اجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند

رییس‌جمهوری صبح امروز (چهارشنبه)، آقای «شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان و رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را به حضور پذیرفت.

شناسه خبر: 80983 -

چهارشنبه 26 شهريور 1393 - 12:08

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی مردم ایران و جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: روابط ما روابطی تاریخی و ریشه‌دار است و دو کشور می‌توانند در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، روابط تنگاتنگی با یکدیگر داشته باشند.
رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه نهال روابط دوستانه و صمیمانه ایران و آذربایجان باید تنومندتر شود، گفت: نباید به کشورهای ثالث اجازه دهیم که در روابط صمیمی تهران - باکو اخلال ایجاد کنند.
دکتر روحانی، تروریسم را تهدیدی بسیار خطرناک برای همه کشورهای منطقه دانست و گفت: تروریسم همان بیماری خطرناک و مسری است که پشت مرزهای کشورها خیمه زده است و اگر همه در منطقه متحد نباشند و در برابر این خطر ایستادگی نکنند، هر لحظه ممکن است این میکروب وارد کشورها شود.
رییس‌جمهوری، با بیان اینکه «منطقه خاورمیانه با مشکلات فراوان امنیتی مواجه شده است»، گفت: در منطقه قفقاز سال‌ها است که ثبات به معنای واقعی کلمه وجود ندارد؛ در منطقه خاورمیانه نیز شاهد مشکلات بسیاری در عراق، سوریه و لبنان هستیم.
دکتر روحانی، ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی نسبت به حقوق مردم فلسطین را بسیار نگران‌کننده توصیف کرد و افزود: شرایطی که طی ماه‌های اخیر در غزه پیش آمد، نشان داد رژیم صهیونیستی به هیچ یک از مقررات بین‌المللی و اصول انسانی پایبند نیست.
رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: ما مسلمانان باید نسبت به حقوق برادران مسلمان‌مان در منطقه حساس باشیم و به برادران مسلمان که مظلوم واقع شده‌اند کمک کنیم. البته جمهوری اسلامی ایران بیشترین کمک‌های ممکن را هم در این مقطع و هم در مقاطع قبل به مردم فلسطین و غزه انجام داده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه کمک‌های نوع‌دوستانه و دارو و امکانات را برای مردم غزه از زمانی که اجازه فرود هواپیمای ایران در قاهره صادر شد، ارسال کرده‌ایم، تأکید کرد: امیدواریم سایر کشورهای مسلمان نیز به این وظیفه اسلامی و انسانی خود برای کمک به مردم غزه عمل کنند.
«شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار، با ابلاغ سلام‌های صمیمانه آقای «الهام علی اف» رییس‌جمهوری آذربایجان به رییس‌جمهوری کشورمان، به مشترکات تاریخی و فرهنگی بین مردم دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور بخصوص در ماه‌های اخیر، روز به روز در حال پیشرفت است.
وی با بیان اینکه رییس‌جمهوری آذربایجان دیدار خود با رییس‌جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس داووس و همچنین سفر به ایران را بسیار خوب ارزیابی می‌کند، اظهار داشت: دیدارهای روسای جمهوری دو کشور در داووس و تهران، سبب ایجاد اعتماد وسیعی برای توسعه روابط فی‌مابین شده، و اطمینان می‌دهیم که از خاک آذربایجان هیچ تهدیدی متوجه کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران نخواهد شد.
وزیر اقتصاد و صنایع جمهوری آذربایجان با اشاره به دستور رییس‌جمهوری آذربایجان برای بهبود مناسبات با تهران در تمامی حوزه‌ها، به سفر هیات آذربایجانی به ایران و دیدار و مذاکره با وزرای نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، اقتصاد و دارایی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی طی این سفر پرداخت و گفت: بر اساس دستور رییس‌جمهوری آذربایجان با پیشنهادات جدی در حوزه‌هایی نظیر انرژی، رودخانه‌های مرزی و نفت و گاز و ... به ایران سفر کرده‌ایم و برای گسترش همکاری با ایران در زمینه‌های آب، برق، حمل‌ونقل و روابط تجار و بازرگانان بخش خصوصی آمادگی کامل داریم.

شناسه خبر: 80983

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری