دکتر روحانی در جلسه هیأت دولت:

رهبر عظیم‌الشأن انقلاب، همچون لنگرگاهی مطمئن برای کشتی کشور در برابر تلاطمات هستند / تأکید رییس‌ جمهوری بر تقویت مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه

جلسه هیأت دولت روز یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد و اعضای دولت در خصوص مهم‌ترین مباحث و مسایل روز کشور با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

شناسه خبر: 80922 -

يکشنبه 23 شهريور 1393 - 21:21

دکتر روحانی در جلسه هیأت دولت با شکرگزاری به درگاه خداوند متعال به جهت سلامتی رهبر عظیم‌الشأن انقلاب، با بیان اینکه ایشان همچون لنگرگاهی مطمئن برای کشتی کشور در برابر تلاطمات هستند، ابراز امیدواری کرد با عنایت الهی، با صحت و سلامتی کامل رهبری عزیز انقلاب، ملت ایران و مسلمانان جهان از حضور پربرکت ایشان همچنان بهره‌مند باشند.
رییس‌ جمهوری در ادامه با اشاره به سفر اخیر به دو کشور آسیای میانه و ملاقات با سران برخی کشورها، توجه کشورهای منطقه به جایگاه جمهوری اسلامی ایران را بسیار مناسب ارزیابی کرد و اظهار داشت: مجموعه شرایط جهانی و منطقه‌ای زمینه خوبی برای تقویت روابط کشورمان با دیگر کشورها به وجود آورده است و همه دستگاه‌های اجرایی باید در راه بهره‌گیری بهینه از این فرصت برای تقویت مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه در جهت منافع ملی گام بردارند.
دکتر روحانی با بیان اینکه معنویت راستین در پرتو تعالیم دینی به دست می‌آید، خلأ چنین معنویتی را از جمله دلایل گرایش برخی افراد در کشورهای اسلامی به افراطی‌گری دانسته و خاطر نشان کرد: همه وظیفه داریم با تبیین اسلام رحمانی، پاسخگوی شایسته‌ای به نیازهای روحی مسلمانان به ویژه جوانان باشیم.
در ادامه این جلسه تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.
با تصویب دولت، مبلغ 2 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارت کشاورزان در زمین‌های زراعی پایاب بند انحرافی نوروزلو در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای سال زراعی 1394-1393 اختصاص یافت.
همچنین با تصویب هیأت وزیران با توجه به افزایش مبلغ دیه، سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه برای محکومین دیه در جرایم غیرعمد افزایش یافت.
در ادامه، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌ جمهور گزارشی در خصوص «نحوه اختصاص یارانه برای بخش تولید، حمل و نقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی» به هیأت وزیران ارایه داد. براساس این گزارش، مبلغ 12 هزار میلیارد ریال به منظور کمک به حفظ اشتغال و افزایش تولید در بخش صنعت و معدن، مبلغ 10 هزار میلیارد ریال در بخش کشاورزی، تا سقف5 هزار میلیارد ریال به منظور کمک به کاهش شدت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی در کشور و مبلغ 2هزار میلیارد ریال به منظور کمک به برقی کردن چاه‌های کشاورزی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع به صورت یارانه سود تسهیلات اختصاص یافت.
همچنین به منظور بهبود نظام تنظیم بازار کالاهای اساسی، حساس و ضروری مبلغ هزار میلیارد ریال در اختیار کارگروه تنظیم بازار قرار می‌گیرد. مبلغ هزار میلیارد ریال بعلاوه مشوق صادراتی کالاهای صنعتی و کشاورزی بابت ارتقای رقابت‌پذیری صادرات کالاهای غیرنفتی و نیز تا سقف مبلغ 12 هزار میلیارد ریال کمک به بخش حمل و نقل جهت بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی درون شهری و برون‌شهری اختصاص می‌یابد.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز به ارایه گزارشی در خصوص «وضعیت صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد» به هیأت وزیران پرداخت و پیشنهادها برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصاد دولت ارجاع شد.
اعضای دولت همچنین تکالیف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌ جمهور، وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت در راستای اجرای کامل سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود را مورد بررسی قرار دادند.

شناسه خبر: 80922

- جلسات

- رئیس‌جمهوری