پایان سفر 5 روزه رییس جمهوری به دو کشور آسیای میانه / دکتر روحانی وارد تهران شد

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری شامگاه جمعه پس از سفر پنج روزه به قزاقستان و تاجیکستان و شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو اصلی و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای، به کشور بازگشت.

شناسه خبر: 80824 -

جمعه 21 شهريور 1393 - 21:32

دکتر روحانی در بدو ورود به کشور مورد استقبال دکتر علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌ جمهوری، دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌ جمهوری، دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شمار دیگر از مسئولان کشور قرار گرفت.
دکتر روحانی روز دوشنبه 17 شهریور ماه در رأس هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی، کشور را به قصد سفری پنج روزه به قزاقستان و تاجیکستان، ترک کرد.
این سفر رییس دولت یازدهم که از نظر زمانی با سالگرد استقلال تاجیکستان مقارن شد، در قالب سفر به قزاقستان و تاجیکستان و همچنین شرکت و سخنرانی در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو اصلی و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای در «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان انجام شد.
دکتر روحانی در سفر به «آستانه» پایتخت قزاقستان، مورد استقبال رسمی «نور سلطان نظربایف» در «آکوردا» محل کاخ ریاست‌جمهوری قزاقستان قرار گرفت.
رییس جمهوری در سفر دو روزه به قزاقستان که به دعوت رسمی رییس جمهوری قزاقستان صورت گرفت، ضمن دیدار با رییس‌جمهوری و نخست وزیر کشور میزبان، در همایش اقتصادی ایران و قزاقستان شرکت کرد و در برنامه‌ای دیگر در جمع دانشگاهیان قزاقستانی در دانشگاه آستانه حضور یافت.
شماری از اسناد و موافقتنامه‌های مشترک ایران - قزاقستان در حضور روسای جمهوری دو کشور به امضاء وزیران مربوطه رسید که عمده این اسناد در زمینه حمل‌ونقل بین‌المللی، نقشه راه همکاری‌های بازرگانی، صنعتی و تجاری میان ایران و قزاقستان و برنامه پنج ساله همکاری‌های وزارتخانه‌های خارجی دو کشور بود.
رییس جمهوری در ادامه این سفر، به منظور دیدار دو جانبه و همچنین شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو اصلی و ناظر سازمان همکاری شانگهای وارد «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان شد و «امامعلی رحمان» رییس‌جمهوری تاجیکستان در محل «کاخ ملت» به استقبال رسمی از دکتر روحانی پرداخت.
ملاقات خصوصی روسای جمهوری ایران و تاجیکستان، برگزاری نخستین دور مذاکرات مشترک مقام‌های دو کشور، امضای اسناد همکاری‌های دوجانبه، دیدار با رییس مجلس و نخست وزیر تاجیکستان، دیدار با دبیرکل سازمان همکاری شانگهای، سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان آکادمی علوم تاجیکستان و همچنین دیدار با ایرانیان مقیم تاجیکستان از جمله برنامه‌های سفر رییس‌ جمهوری به دوشنبه بود.
همچنین در جریان این سفر، سد و نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی سنگ ‌توده دو که با استفاده از توان و ظرفیت متخصصان ایرانی طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی شده است، با پیام ویدیویی روسای جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان به طور رسمی به بهره‌برداری رسید.
گفتنی است دکتر روحانی در جریان این سفر، طی مراسمی از سوی هیات عالی آکادمی علوم تاجیکستان به عنوان عضو خارجی این آکادمی معرفی شد.
در روز پایانی این سفر، رییس جمهوری همزمان با آغاز چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو اصلی و ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای، در این اجلاس شرکت کرد و در جمع اعضا به سخنرانی پرداخت.
دکتر روحانی همچنین در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که با عنوان «همکاری، هم‌رشدی و هم‌شکوفایی» برگزار شد، با روسای جمهور ازبکستان، ترکمنستان، چین، افغانستان و روسیه و همچنین وزیر امور خارجه هند دیدار و گفت‌وگو کرد و سپس عازم تهران شد.

شناسه خبر: 80824

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری