رییس‌جمهوری در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان:

خواهان ارتباط قوی‌تر با کشورهای همسایه و منطقه هستیم

رییس‌جمهوری، تحریم‌ها علیه ایران اسلامی را بار دیگر ظالمانه خواند و گفت: اینکه ما در شرایط تحریم توانستیم به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم، این پیام روشن را به قدرت‌های خارجی داد که ما می‌توانیم حتی در شرایط سخت تحریم، معضلات را حل و فصل کنیم.

شناسه خبر: 80776 -

پنحشنبه 20 شهريور 1393 - 20:11

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که پنجشنبه شب، در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان صحبت می‌کرد، افزایش علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در ایران، کاهش محسوس تورم، خروج از رکود و ورود اقتصاد کشور به دوران رشد را از جمله نشانه‌های مثبت اقتصادی در کشور خواند.
رییس جمهوری گفت: اینها نشان می‌دهد راهی را که ما طی می‌کنیم درست است و ملت ما با امید به آینده کشور، قدم به قدم برای حل مشکلات با تمام توان، در صحنه است.
دکتر روحانی با ابراز خرسندی از حضور در جمع ایرانیان مقیم تاجیکستان گفت: کشور ما طی یکسال گذشته حرکت‌های خوب و رو به جلویی در زمینه‌های مختلف داشته که ناشی از حضور پرنشاط مردم ایران در همه صحنه‌ها و امید آنان به آینده و توسعه و تعالی کشور است.
رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه توسعه باید همه‌جانبه و متوازن باشد، گفت: مردم باید در چارچوب قانون اساسی و فرهنگ بلند اسلامی و ایرانی، در بیان نظرات‌شان آزاد باشند چراکه کشور از آن مردم است و ما هر کدام در دوره کوتاه مسوولیت‌هایمان، امانتدار هستیم.
رییس‌جمهوری که اظهاراتش با کف زدن‌ها و تشویق‌های حاضران توأم بود، افزود: رییس‌جمهوری به قول‌های خود به مردم وفادار خواهد ماند و از مردم می‌خواهد که پیوسته در صحنه‌ها حضور داشته باشند. ما در روز انتخابات با هم بودیم و تا آخر یعنی رساندن کشور به سکوهای افتخارات بزرگ و ملی نیز با هم حرکت خواهیم کرد.
دکتر روحانی با اشاره به دستاوردهای سیاست خارجی دولت یازدهم گفت: ما ملتی نیستیم که بخواهیم در امور داخلی دیگران مداخله کنیم، سلاح‌های کشتار جمعی بسازیم و یا خواهان عقب‌ماندگی دیگر کشورها باشیم، ما خواهان پیشرفت، صلح و دوستی همه جهانیان هستیم.
رییس جمهوری افزود: ما در عرصه فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای هم دست بر نمی‌داریم؛ اما در عین حال نمی‌خواهیم هیچ کشوری از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما به ناروا و بخاطر برخی شعارها و تبلیغات نادرست، نگران باشد.
دکتر روحانی گفت: ما به دنیا دروغ نگفته‌ایم و نخواهیم گفت و ما به عنوان ایران اسلامی به همه دولت‌ها گفته‌ایم که برنامه هسته‌ای ما کاملا صلح‌آمیز باقی خواهد ماند و براین قول‌مان پایبند خواهیم بود چراکه بالاترین سکو برای حرکت در سیاست خارجی اعتماد بین ملت‌ها و دولت‌ها است.
رییس جمهوری تاکید کرد ما می‌خواهیم روابط سالم اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی با همه ملت‌ها و دولت‌ها داشته باشیم. اسلام دین تحمیل نیست و ما نمی‌خواهیم چیزی را بر افکار عمومی جهان تحمیل کنیم، ما عقاید خود را تبیین می‌کنیم اما در امور داخلی دیگران هرگز مداخله نمی‌کنیم.
دکتر روحانی به اشتراکات فرهنگی کشورهای منطقه اشاره کرد و افزود: ما خواهان ارتباط قوی‌تر با کشورهای همسایه و منطقه هستیم. از ابتدای دولت یازدهم ما دست دوستی و روابط نزدیک‌تر به سمت همه کشورهای منطقه دراز کردیم و این دست‌ها را فشرده‌ایم و آرزومندیم روابط ما با تاجیکستان در همه زمینه‌ها توسعه یابد.
رییس‌جمهوری اظهار داشت: در جلساتی که با مقامات تاجیکستان داشتیم این اراده را برای گسترش روابط در همه زمینه‌ها در طرف مقابل احساس کردیم. در زمینه بورسیه‌ها قرار شد ما در رشته‌های متنوع‌تری به دانشجویان تاجیک بورسیه دهیم و آنان نیز شرایط را برای دانشجویان ایرانی در تاجیکستان سهل‌تر کنند.

شناسه خبر: 80776

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده