دکتر روحانی در نشست مشترک خبری در تاجیکستان:

ایران و تاجیکستان بخش‌های بنای رفیع و بزرگی در منطقه هستند

رییس جمهوری روز چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به مشترکات فرهنگی ایران و تاجیکستان تصریح کرد: دو کشور را بخش‌های یک بنای رفیع و بزرگی در این منطقه می‌دانیم و از گسترش و تحکیم روابط تهران – دوشنبه استقبال می‌کنیم.

شناسه خبر: 80725 -

چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 16:02

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این نشست مشترک مطبوعاتی و خبری که امامعلی رحمان نیز حضور داشت، گفت: دولت‌های ایران و تاجیکستان مصمم هستند، روابط دو کشور را بیش از پیش مستحکم کنند.
رییس‌ جمهوری با اشاره به امکانات و توانمندی‌های ایران و تاجیکستان، گفت: باید تلاش کنیم از این امکانات و توانمندی‌های خویش برای ارتقاء همه‌جانبه سطح روابط استفاده کنیم .
دکتر روحانی در ادامه به همکاری مشترک اقتصادی ایران و تاجیکستان اشاره کرد و اظهار داشت: افتتاح سد و نیروگاهی که توسط مهندسین ایرانی در تاجیکستان ساخته شده، نشان داد که دو کشور می‌توانند به توسعه یکدیگر کمک کنند.
رییس‌ جمهوری افزود: ایران همواره آمادگی دارد در همه عرصه‌ها به دولت و ملت تاجیکستان کمک کند.
دکتر روحانی به روابط دو کشور در زمینه فرهنگی اشاره کرد و گفت: در زمینه فرهنگی و علمی توافق کردیم که روابط و همکاری دانشگاه‌ها و بخش‌های گردشگری دو کشور را تقویت کنیم و با توجه به برخورداری از زبان مشترک ،گردشگران دو کشور حتماً می‌توانند ارتباط صمیمی و نزدیکی با یکدیگر برقرار کنند.
رییس‌ جمهوری به موضوع روابط ایران و تاجیکستان و افغانستان به عنوان سه کشور فارسی زبان اشاره کرد و گفت: همکاری‌های اقتصادی می‌تواند پیوند این کشورها را بیش از پیش تقویت کند.
رییس‌ جمهوری تاجیکستان نیز در این نشست مطبوعاتی آمادگی کشورش را برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور اعلام کرد.
امامعلی رحمان با اشاره به راه‌اندازی نیروگاه برق توسط متخصصین ایرانی در تاجیکستان گفت: توسعه روابط دو کشور می‌تواند آینده بهتری را برای دو ملت رقم بزند.

شناسه خبر: 80725

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری