با پیام ویدئویی روسای جمهوری ایران و تاجیکستان؛

نیروگاه سنگ ‌توده تاجیکستان به بهره‌برداری رسید

سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ ‌توده دو که با استفاده از توان و ظرفیت متخصصان ایرانی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است، روز چهارشنبه با پیام ویدئویی روسای جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان به طور رسمی به بهره برداری رسید.

شناسه خبر: 80719 -

چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 16:13

دکتر حسن روحانی و آقای امامعلی رحمان پس از شرکت در مراسم امضای 9 سند همکاری میان دو کشور ، از طریق ویدئو کنفرانس دستور آغاز بهره برداری رسمی این نیروگاه را صادر کردند.
رییس جمهوری تاجیکستان در این مراسم گفت که بهره برداری از این سد نماد همکاریهای مشترک دو کشور است .
این نیروگاه برق آبی از ظرفیت تولید 220 مگاوات برق پاک برخوردار بوده که با استفاده از توان و ظرفیت مهندسان و متخصصان ایرانی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است.
سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ ‌توده با توجه به مشکلات ناشی از کمبود شدید برق تاجیکستان در فصل سرما، می‌تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی برق در این کشور باشد و از این رو از این طرح به‌عنوان برگ زرینی در صادرات خدمات فنی و مهندسی متخصصان توانمند شرکت فراب یاد می‌شود.
واحد نخست نیروگاه برق‌‌آبی سنگ‌توده 2 دهم دی‌ماه 1390 وارد شبکه برق جمهوری تاجیکستان شده است، مجموع برق تولیدشده در این نیروگاه تاکنون، بیش از یک و نیم میلیارد کیلووات ساعت بوده است.
با راه‌اندازی طرح سد و نیروگاه سنگ‌توده 2، تولید انرژی برق‌آبی جمهوری تاجیکستان به میزان یکهزار گیگاوات ساعت در سال افزایش یافته است.
سد سنگ‌توده 2 از نوع خاکی با هسته رسی مرکزی بوده و طول تاج آن 305 متر و عرض تاج آن 12 متر است.
این سد با دارا بودن مخزنی به حجم 66 میلیون و 500 هزار متر مکعب، 31 متر ارتفاع دارد. نیروگاه این سد نیز از نوع سطحی جریانی است و با دارا بودن دو واحد 110 مگاواتی و درمجموع 220 مگاوات، سالانه یکهزار گیگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند.

شناسه خبر: 80719

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری