در نشست هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و تاجیکستان انجام شد؛

تاکید دکتر روحانی و امامعلی رحمان بر گسترش همکاری‌های تهران - دوشنبه

هیات های عالی رتبه ایران و تاجیکستان به ریاست روسای جمهوری دو کشور روز چهارشنبه گرد هم آمدند تا درباره راه‌های گسترش همکاری‌های بیشتر تهران – دوشنبه گفت‌وگو و تبادل نظر کنند.

شناسه خبر: 80689 -

چهارشنبه 19 شهريور 1393 - 13:08

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری در ابتدای این نشست که در کاخ ریاست جمهوری تاجیکستان برگزار شد، با اشاره به تاریخ ، فرهنگ ، زبان و دین مشترک دو ملت ایران و تاجیکستان تصریح کرد: ایران همواره به عنوان یک کشور دوست همراه و در کنار تاجیکستان بوده و خواهان توسعه روابط تهران – دوشنبه در همه زمینه‌ها است.
رییس‌ جمهوری با اشاره به امکانات و توانمندی‌های ایران و تاجیکستان خواهان همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها بویژه در بخش اقتصادی شد و اظهار داشت: شرکت‌های فنی مهندسی ایران در تاجیکستان فعالند و سرمایه گذاری های مشترک می تواند افزایش یابد.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه ایران و تاجیکستان می توانند در همه زمینه‌ها بویژه در بخش‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی همکاری‌های خود را گسترش دهند، گفت: امیدواریم در این سفر، علاوه بر اسنادی که امضا می شود ، مسیر پرشتابی را برای توسعه همه جانبه روابط دو کشور طراحی کنیم.
رییس جمهوری نظرات ایران و تاجیکستان را در زمینه های فرهنگی ، سیاسی ، منطقه ای و بین المللی نزدیک به هم خواند و اظهارداشت: ایران صلح و ثبات تاجیکستان را صلح و ثبات خود می داند.
دکتر روحانی تصریح کرد: ایران کاملا برای توسعه روابط دوجانبه آماده است وبه دلیل همزبانی و ریشه های مشترک، در حوزه گردشگری ، فرهنگ و هنر هیچ مشکلی ندارند.
رییس جمهوری با اشاره به شرایط خاورمیانه و برخی کشورهای اطراف آن ، گفت: این وضعیت ، همکاری و همفکری بیشتر دو کشور را برای توسعه ثبات در منطقه ضروری می سازد.
دکتر روحانی با اشاره به راه اندازی سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ ‌توده توسط مهندسان ایرانی در تاجیکستان اظهارداشت: راه اندازی این نیروگاه نشان می دهد شرکتهای ایرانی کار را بسیار خوب و حرفه ای انجام می دهند و آماده اجرای طرح های مشابه هستند و برای ما توسعه و تقویت تاجیکستان مهم است.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به ضرورت تقویت همکاریهای علمی و دانشگاهی میان دو کشور گفت: ایران تلاش می کند در زمینه بورسیه های دانشگاهی ، نیازمندیهای شما را در حوزه علم و تکنولوژی در نظر بگیرد.
امامعلی رحمان رییس‌ جمهوری تاجیکستان نیز در ابتدای این دیدار خطاب به دکتر روحانی گفت: به خانه خود خوش‌آمدید و ما از حضور شما در تاجیکستان خرسندیم.
رییس جمهوری تاجیکستان همچنین به قدرت علمی و دستیابی ایران به فناوری های نوین اشاره کرد و گفت: برخی قدرتها با تحریم ایران فکر کردند کار تمام است اما ایران ثابت کرد قدرتمند بوده و هست و پیشرفتهای علمی ایران از جمله در عرصه صلح آمیز هسته ای باعث افتخار ما است.
رحمان ، خواهان گسترش روابط تهران – دوشنبه شد و گفت: اندیشه‌های شما بی‌تردید برای گسترش و رونق کشور ما بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت، افزود: تاجیکستان گسترش همکاریهای دوجانبه و چندجانبه با ایران را در صدر سیاست خارجی خود قرار داده است.
رییس جمهوری تاجیکستان گفت: تاثیر ایران بر گسترش علم ، تجارت و فرهنگ ما کاملا مشهود است و ما تاکنون یکصد سند مهم همکاری دوجانبه امضا کرده ایم.
رحمان اظهارداشت: سد و نیروگاه 220 مگاواتی سنگ ‌توده، الگوی توسعه همکاریهای دو کشور است و امیدواریم در حوزه انرژی ، شیشه ، معدن و دیگر حوزه ها ، به سرعت پیش برویم.
تقویت همکاریهای دو کشور در عرصه گردشگری ، تقویت کمیته مشترک همکاریها ، حل مشکلات سرمایه گذاری ، توسعه همکاری اتاق های بازرگانی و بخش خصوصی دو کشور و افزایش بورسیه به دانشجویان تاجیک بویژه در رشته های فنی و مهندسی ، از جمله درخواست های رییس جمهوری تاجیکستان از ایران بود.

شناسه خبر: 80689

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری