با تأکید روسای جمهوری ایران و قزاقستان:

حجم مبادلات اقتصادی ایران و قزاقستان ۵ برابر می شود

روسای جمهوری ایران و قزاقستان روز سه‌شنبه اعلام کردند که مصمم‌ هستند حجم مبادلات اقتصادی دو کشور را به ۵ برابر میزان کنونی افزایش دهند.

شناسه خبر: 80594 -

سه شنبه 18 شهريور 1393 - 12:25

دکتر حسن روحانی و نورسلطان نظربایف با حضور در جمع خبرنگاران گفتند: افزایش ۵ برابری حجم مبادلات دو کشور با تصمیمات امروز و تصمیمات تکمیلی وزرا اجرا و عملی خواهد شد.
رییس جمهوری ایران با اشاره به اینکه طی یکسال گذشته این چهارمین دیدار روسای جمهوری دو کشور است، گفت: در این دیدار، درباره راههای توسعه همکاریهای اقتصادی، کشاورزی، معادن و صنایع و سرمایه گذاری بازرگانان ایران در قزاقستان و متقابلا سرمایه گذاری بازرگانان قزاقستانی در ایران، روابط پولی و بانکی و آینده اتحادیه گمرکی با ایران، بحث شد.
دکتر روحانی افزود:ما خواهان گسترش همکاریهای دو کشور در عرصه دانشگاهی و توریسم و گردشگری هستیم. همچنین با توجه به اینکه ایران و قزاقستان دارای منابع نفتی هستند، همکاری های علمی و فنی و سرمایه گذاری در این زمینه مورد بحث قرار گرفت.
رییس جمهوری به مسایل جهانی و منطقه ای اشاره کرد و گفت: منطقه ما دارای معضلات فراوانی از افغانستان تا فلسطین است که حل و فصل این معضلات و رسیدن به ثبات پایدار، همکاری نزدیک ایران و قزاقستان در این عرصه ها را ضروری می سازد.
دکتر روحانی با اشاره به مذاکرات ایران با 1+5، تصریح کرد که در این دیدار درباره مذاکرات و انتظارات ایران از این مذاکرات گفت و گو کردیم. قزاقستان به عنوان کشور دوست و برادر، پیوسته از ایران حمایت کرده است.
رییس جمهوری به مباحث محیط زیست و امنیت دریای خزر اشاره کرد و افزود: ما مذاکرات مفصلی در این زمینه داشتیم و قرار است وزرای خارجه دو کشور تا قبل از برگزاری اجلاس آستاراخان روسیه، در باره این مباحث گفت وگو و تبادل نظر کنند.
دکتر روحانی در جواب سوال خبرنگار قزاقستانی درخصوص چگونگی افزایش مبادلات تجاری دو کشور، گفت: اجرای سرمایه گذاری های مشترک، گسترش همکاریها در عرصه های کشاورزی، انرژی، معدن و گردشگری قادرند حجم مبادلات دو کشور را تا 5 برابر افزایش دهند.
رییس جمهوری، بازگشایی خط آهن قزاقستان به ایران را تحولی بزرگ خواند و گفت که این خط راه آهن که شمال را به جنوب متصل می کند، حجم انتقال کالا میان دو منطقه را به شدت افزایش خواهد داد.
رییس جمهوری قزاقستان نیز با اشاره به مذاکراتش با دکتر روحانی گفت که ما تقریبا در همه زمینه ها با رییس جمهوری ایران گفت وگو داشتیم. نفت و گاز، کشاورزی، حمل و نقل و معادن، بانکی و مالی تا مسایل منطقه ای و بین المللی در این گفت وگو ها مورد بحث قرار گرفت.
نورسلطان نظربایف اظهارداشت: هر دو کشور مصمم هستند حجم مبادلات تجاری دوجانبه را 5 برابر سازند و در کنار آن آغاز به کار خط آهن قزاقستان – ترکمنستان که آسیای میانه را به خلیج فارس متصل می کند، می تواند منطقه را متحول سازد.
وی به نزدیکی مواضع سیاسی دو کشور در مسایل منطقه ای و بین المللی پرداخت و گفت: قزاقستان در این دوره برای کرسی نماینده غیردائم شورای امنیت نامزد شده است و خواهان حمایت ایران از این نامزدی هستیم.
رییس جمهوری قزاقستان افزود: ما در مجموع خواهان گسترش همه جانبه روابط با ایران هستیم.
نظربایف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نقش قزاقستان در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: امیدواریم مذاکرات پیش رو هر چه زودتر به نتیجه برسد تا به این ترتیب ایران بویژه در زمینه نفت و گاز به جایگاه واقعی خود دست یابد و قزاقستان از هیچ حرکتی برای پیشبرد و نتیجه بخش بودن این مذاکرات دریغ نخواهد کرد.

شناسه خبر: 80594

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری