رییس جمهوری در نشستی با خبرنگاران در مشهد:

129 طرح با هزینه بیش از 700 میلیارد تومان در استان خراسان رضوی اجرایی می شود/ مشهد پایتخت معنوی کشور است

رییس جمهوری در پایان سفر دو روزه به مشهد مقدس اعلام کرد که تا پایان سال آتی، در مجموع 129 طرح با هزینه بیش از 700 میلیارد تومان در استان خراسان رضوی اجرایی خواهد شد.

شناسه خبر: 80494 -

دوشنبه 17 شهريور 1393 - 00:24

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به خبرنگاران گفت: همچنین چندین طرح مهم نیز در استان هست که دولت دنبال خواهد کرد تا هر چه سریعتر عملیاتی شوند.
دکتر روحانی ، کمبود آب را یکی از مشکلات خراسان رضوی ذکر کرد و اظهار داشت: دولت طرح‌های متعدد و متنوعی را برای رفع این مشکل در دست اجرا و مطالعه دارد که در کوتاه مدت یا بلند مدت اجرایی خواهند شد.
رییس جمهوری طرح‌های توسعه و احداث خطوط ریلی تهران و گرگان به مشهد و مشهد به هرات را از دیگر طرح‌های در دست مطالعه و اقدام دولت عنوان و تصریح کرد: ممکن است اجرای این طرح‌ها در دولت یازدهم به پایان نرسد اما بخش بزرگی از این طرح‌ها در همین دولت اجرا خواهد شد و برقی شدن و دو خطه شدن کامل خط آهن تهران – مشهد به احتمال زیاد تا پایان همین دولت عملیاتی خواهد شد.
دکتر روحانی درباره طرح‌های دولت برای ارتقای وضعیت محیط زیست خراسان رضوی و مشهد مقدس نیز خاطرنشان کرد: برای تکمیل خط دو مترو مشهد و توسعه خط یک، دولت کمک‌هایی را در نظر گرفته است چرا که تکمیل و توسعه این طرح هم مردم مشهد و هم زائرین را منتفع خواهد کرد.
رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه حمل و نقل در شهر مشهد همچنین پیش‌بینی شده است که ناوگان اتوبوس و تاکسی‌رانی مشهد امسال با کمک دولت و مشارکت شهرداری این شهر نوسازی شود.
دکتر روحانی با اشاره به مشکل بافت‌های فرسوده اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) و گسترش حاشیه‌نشینی به عنوان مسائل اساسی مشهد گفت: در جلسه امروز دولت در مشهد عمدتا این دو طرح در دستور کار بود و ان شا الله در حد توان در سه سال پیش رو، رفع این مشکلات را دنبال خواهیم کرد.
رییس جمهوری با بیان اینکه دولت به دنبال زمینه‌سازی برای فعال کردن بخش خصوصی در آبادانی کشور است، اضافه کرد: در جلسه‌ای که امروز با کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی و غیردولتی داشتیم، شاهد بودیم که آمادگی خوبی برای مشارکت در آبادانی کشور نزد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی وجود دارد و فقط باید زمینه را برای حضور و مشارکت آنها فراهم کنیم.
دکتر روحانی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه فعالان اقتصادی بخش خصوصی طرح‌های خود را برای آبادانی کشور ارائه کرده و به دولت در زمینه آبادانی کشور کمک کنند، اظهار داشت: دولت علاوه بر ایجاد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور دو کار مهم مهار تورم و فائق آمدن بر رکود را با موفقیت آغاز کرده و به نتایج خوبی در این زمینه‌ها رسیده‌ایم.
رییس جمهوری تصریح کرد: امیدواریم با تصویب برنامه‌ای که دولت در قالب یک لایحه 30 ماده‌ای برای خروج از رکود به مجلس ارائه کرده است شاهد تحرک خوبی در عرصه اقتصاد باشیم و پس از دو سال که رشد اقتصادی کشور منفی بود،‌رشد اقتصادی مثبت را در کشور شاهد باشیم.
دکتر روحانی با اشاره به دیگر برنامه‌های در دست اجرای دولت از جمله طرح تحول نظام سلامت و طرح‌های تامین آب و رفع مشکلات زیست محیطی خاطرنشان کرد: آنچه دولت در مردم انتظار و درخواست دارد وحدت، انسجام و یکدلی و ادامه حمایت از دولت در عملیاتی کردن طرح‌هایی است که برای آبادانی کشور در دست اقدام دارد.
رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا منابع لازم برای طرح‌های امیدبخشی که برای عمران خراسان رضوی تصویب شده، تمهید شده است؟ گفت: برای همه 129 طرحی که اینجا اعلام کردیم، چه آنهایی که امسال به بهره‌برداری می‌رسد چه سال آینده، اعتبارات لازم در نظر گرفته شده و تخصیص یافته است.
دکتر روحانی افزود: علاوه بر اینها در جلسه شورای اداری اعلام شد که تمام بودجه عمرانی امسال خراسان را باید 100 درصد تخصیص یافته تلقی کرد. تاکید می‌کنم که قرار ما این است در همه استان‌ها در حدی قول دهیم که یا در سال جاری یا حداقل در مدت باقی مانده از دولت‌مان بتوانیم آنها را عملیاتی کنیم یا بخش بزرگی از طرح‌های بزرگ را اجرایی کنیم.
رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که کارویژه دولت برای مهار مشکلاتی در استان که همچون حفره‌هایی در حال گسترش هستند، چیست؟ اظهار داشت: تلاش دولت این است که مشکلات اساسی را سریع‌تر رفع کند. مثلا در زمینه آلودگی مشهد تلاش این است که بنزین و گازوئیل سالم به تدریج تا پایان سال در اختیار مشهد قرار گیرد تا بخشی از مشکل آلودگی هوا رفع شود. همچنین نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری به تحقق این هدف کمک می‌کند.
دکتر روحانی تصریح کرد: درباره بافت‌های فرسوده و مشکل حاشیه‌نشینی نیز دولت مصمم است حتما بخشی از این مشکل را در سه سال آینده رفع کند که البته این کار بدون مشارکت بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست. دولت برای رفع این مشکلات اقدام می‌کند و منابع لازم برای آن را نیز تامین می‌کند اما مشارکت بخش خصوصی در این زمینه‌ها الزامی است که تلاش دولت زمینه‌سازی برای مشارکت و حضور آنهاست.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تخصیص مبلغ سالیانه 200 میلیارد تومان به مشهد برای ارائه خدمات به زائرین بر اساس برنامه پنجم توسعه که با وجود گذشت چهار سال فقط 77 میلیارد تومان بابت آن پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: برنامه پنج ساله یک نقشه راه است که خط مشی به دولت و مجلس می‌دهد و آنچه قرار است عملیاتی شود باید در بودجه‌های سالیانه پیش‌بینی شده و تخصیص یابد که بودجه هم در حد تحقق درآمدهای دولت محقق می‌شود، اما در هر صورت طرح‌هایی که دولت امروز برای توسعه مشهد تصویب کرده است می‌تواند در زمینه ارائه خدمات به زائرین نیز کمک بزرگی باشد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا یک ساختار حقوقی جایگزین کارگروه ملی زیارت خواهد شد یا نه؟ گفت: الان نمی‌توانم به این سوال پاسخ دهم که رسیدگی به مسائل زائرین نیاز به تشکیل کارگروه دارد یا نه؟ اینکه دولت و استانداری به عنوان نماینده دولت در شهری مثل مشهد باید مسئولیت‌هایش را به نحو احسن درباره زائران پیگیری کند مسئله درستی است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در ایران شهر دیگری نداریم که سالیانه بیش از 25 میلیون نفر به آن سفر کنند، اضافه کرد: طرح‌هایی برای اسکان و حمل و نقل زائرین یا گسترش راه‌آهن در نظر است که بخش بزرگی از آنها در خدمت برای زائران نیز هست و طرح‌های دیگری که دولت برای شهر مشهد مدنظر دارد هم در خدمت مردم مشهد خواهد بود و هم زائرین. در عین حال اگر نیاز به تشکیل کارگروه خاصی باشد دولت دریغ نخواهد کرد چرا که مهم این است که مشکلات زائران حل شود.
خبرنگار دیگری از دکتر روحانی پرسید که مشهد در سالیان اخیر عناوین پرطمطراقی مثل پایتخت معنوی کشور را داشته اما بهره‌ای از آنها نبرده است و حالا که قرار است در سال 2017 پایتخت معنوی جهان اسلام باشد چه تمهیدی خواهد شد تا این عنوان نیز به سرنوشت عنوان پایتخت معنوی کشور دچار نشود؟ و رییس جمهوری پاسخ داد: نیازی نیست کسی عنوان پایتخت معنوی به مشهد بدهد چرا که این شهر واقعا پایتخت معنوی کشور است.
دکتر روحانی مشهد را بزرگ‌ترین زیارتگاه کشور و امید مردم و دولت و مایه افتخار کشور توصیف کرد و اظهار داشت: دولت برای ارائه تسهیلات به زائرین و مردم مشهد و رفع مسائل فرهنگی و هویتی این شهر تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت. همه مصوبات امروز دولت در همین زمینه بود تا مشهد از معضلاتش فاصله بگیرد.
رییس جمهوری تصریح کرد: البته همه باید قبول کنند که توان دولت در حد منابعی است که در اختیارش قرار می‌گیرد. در مدت کمتر از شش ماهی که از سال 93 سپری شده میزان بودجه عمرانی تخصیص داده شده نسبت به مدت مشابه سال قبل 3.7 برابر بوده است که باعث ایجاد تحرک خوبی در کل کشور و از جمله خراسان رضوی شده است.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: برای ایجاد تحرک بیشتر در بخش عمرانی قدم‌های مهمی برداشته شده که تا پایان سال هم ادامه می‌یابد و اگر چه ممکن است که همه آنچه مدنظر دولت بوده محقق نشود اما به هر حال بیش از سه برابر شدن تخصیص‌ها در بودجه عمرانی قدم بزرگی است. دولت در یکسال گذشته در حدی که به مردم قول داده بود در زمینه اقتصادی موفق عمل کرده است.
رییس جمهوری در ابتدای این نشست نیز با سپاسگزاری به درگاه خداوند متعال که توفیق تشرف به بارگاه امام هشتم را در شب و روز میلاد با سعادت آن امام همام به دولت تدبیر و امید عنایت کرد، گفت: امیدوارم به لطف خدا بتوانیم هر چه بیشتر به مردم عزیز این استان و عاشقان اهل بیت (ع) که از سراسر کشور و جهان به این شهر سفر می‌کنند، خدمت کنیم.
دکتر روحانی در این نشست مطبوعاتی همچنین از همه رسانه‌ها و نیز رسانه ملی برای تلاش در راستای اطلاع رسانی از سفر دولت تشکر کرد و گفت: لازم می‌دانم از نیروهای مسلح و نیروی انتظامی که در این دو روز زحمات زیادی کشیدند تشکر کنم که متاسفانه نتوانستم برنامه‌ و دیداری نیز با آنها داشته باشم. همچنین از مردم شهرستان‌ها نیز عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم حضورا خدمت آنها برسم.

شناسه خبر: 80494

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- رئیس‌جمهوری