رییس جمهوری در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی:

اختلاف نظرها را باید کاهش داد/باید نسبت به وضعیت منطقه هوشیار باشیم/ راه حل مشکل بیکاری، تولید و توسعه است/ ضرورت ورود بخش خصوصی به صحنه توسعه و پیشرفت کشور

رییس جمهوری با اشاره به شرایط حساس منطقه ای و جهانی تصریح کرد که امروز باید اختلاف نظرها را تا حد امکان کاهش داده و با نزدیک‌کردن دیدگاه‌ها و نظرات مختلف و رسیدن به یک نظر واحد و مشترک ،در مسیر پیشرفت و توسعه کشور گام برداریم.

شناسه خبر: 80493 -

دوشنبه 17 شهريور 1393 - 00:06

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی یکشنبه شب در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی گفت:برای حل مشکلات و معضلات موجود صرفاً داشتن درآمد بالا مهم نیست، بلکه چگونگی استفاده از این درآمد نیز اهمیت دارد.
رییس جمهوری اظهار داشت: دو دولت قبلی بیشترین درآمد را نسبت به دولت‌های پیش از خود داشت. به نحوی که درآمد ارزی دولت 8 سال اول حدود 225 میلیارد دلار بود، 8 سال دوم دارای 262 میلیارد دلار درآمد بود و 8 سال گذشته 833 میلیارد دلار درآمد داشت اما در عین حال تعداد زیادی طرح‌های نیمه‌تمام و مشکلات و معضلات حل نشده‌ باقی مانده است.
رییس جمهوری تصریح کرد: چنانچه ریشه و عوامل این ناکامی مورد بررسی قرار نگیرد و بخواهیم با روند گذشته حرکت کنیم، مسایل و مشکلات حل نشده باقی خواهد ماند.
دکتر روحانی، ناامنی و بی‌ثباتی را معضل بسیار بزرگی برای منطقه دانست و گفت: این ناامنی در یک سال اخیر بیشتر شده و البته امیدواریم که حل و فصل شود، اما ضرورت دارد که هوشیاری خود را حفظ کرده و دست به دست هم دهیم، چرا که فتنه و آتشی که منطقه را فرا گرفته ممکن است دامن دیگران را هم بگیرد.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز دشمنان ،جهان اسلام را با معضلات و مشکلات فراوانی مواجه کرده‌اند و به جای اینکه کشورهای منطقه در مسیر پیشرفت حرکت کنند، دچار ناامنی و بی‌ثباتی شده‌اند و فاجعه بسیار بزرگی در کشورهای منطقه از جمله در عراق، سوریه، ‌لبنان و فلسطین در جریان است. در چنین شرایطی باید نسبت به این وضعیت هوشیار باشیم.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت فرهنگی جهان اسلام نیز بسیار سخت و پیچیده شده ، اظهار داشت: امروز باید نسل جوان خود را کاملاً‌ برای شرایط جدید آماده کنیم. اگر زمانی امکان داشت که دروازه‌های فرهنگی را مسدود و به راحتی کنترل کرد،امروز این کار تقریباً امکان‌پذیر نیست.
رییس جمهوری تأکید کرد: در مقابل شرایط فرهنگی حاکم باید ایمان، انگیزه و افکار جوانان خود را تقویت کنیم و اگر بتوانیم جوانان خود را به خوبی تربیت کنیم در حقیقت آنها را در مقابل هجمه‌های فرهنگی مصون کرده‌ایم و در این زمینه آموزش و پرورش بالاترین مسئولیت را بر عهده دارد.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر نتوانیم نسل جوان خود را شایسته و خوب تربیت کنیم بی‌تردید نمی‌توانیم با استفاده از سایر امور و اقدامات ،مسایل و مشکلات را حل کنیم.
رییس جمهوری، ایران‌هراسی را به عنوان یکی دیگر از معضلات ساخته و پرداخته دشمنان دانست و گفت: باید ایران هراسی را در دنیا از بین برده و اجازه ندهیم این موضع در افکار عمومی جهانیان نهادینه شود. متأسفانه برخی موضع‌گیری‌ ها و سخنان عده‌ای که البته از روی حسن نیت صورت می‌گیرد، بهانه‌های جدیدی برای دشمنان ایجاد می‌کند تا آنها اهداف خود را علیه کشورمان به پیش ببرند.
دکتر روحانی تصریح کرد: دشمنان ایران‌هراسی را با توسل به بهانه‌های مختلف ادامه می‌دهند تا فشار بر مردم ایران را نزد افکار عمومی جهانیان مجاز و قانونی جلوه دهند لذا ضرورت دارد در برابر همه شرایط جدید منطقه‌ای و جهانی برنامه‌ریزی و مقابله شایسته‌ای داشته باشیم تا بتوانیم شرایط را برای پیشرفت و توسعه کشور فراهم کنیم.
رییس جمهوری در بخش دیگری از اظهارات خود با تأکید بر ضرورت تلاش برای حل و فصل بیکاری جوانان اظهار داشت: بیکاری صرفاً یک مشکل اقتصادی نیست بلکه مشکل فرهنگی و اجتماعی است و راه‌حل برطرف کردن مشکل بیکاری، تولید و توسعه است و اگر نتوانیم بیکاری را حل کنیم، نمی‌توان انتظار داشت نصایح و حرف‌های مشفقانه در جوانان اثر کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه برای عبور از مشکلات بایستی چند اقدام مهم را پیگیری و عملیاتی کنیم، گفت: اولاً باید در شرایط فعلی از همه امکانات موجود کشور به بهترین وجه ممکن استفاده شود و یکی از راه‌ها تشویق بخش خصوصی برای ورود به صحنه توسعه و پیشرفت کشور است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه امکانات و توانایی دولت برای برطرف کردن تمامی نیازهای کشور کافی نیست، اظهار داشت: این توقع که صرفاً بایستی دولت به تنهایی همه طرح‌ها و پروژه‌های کشور را انجام دهد، انتظار و توقع درستی نیست، امروز در همه جای دنیا انجام تمامی پروژه‌ها در اختیار بخش خصوصی است و ما نیز باید تلاش کنیم در این مسیر قرار بگیریم و شرایط را برای فعالیت بخش خصوصی و غیردولتی البته در چارچوب قانونی کشور فراهم کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه با شعار و بدون برنامه‌ریزی و تحقیق نمی‌توان با فساد مبارزه کرد، اظهار داشت: اگر موضوع مبارزه با فساد را مطرح می کنیم باید تحقیق شود که چگونه می‌توان با فساد مبارزه کرد. اگر مبارزه با فساد با شعار امکان‌پذیر بود، امروز شاهد کشف فسادهای بزرگ‌تر نبودیم.
رییس جمهوری تاکید کرد: امروز اگر کارآفرینان، فرهیختگان و انجمن‌های علمی و همه صاحب‌نظران به صحنه آمده و همه در موضوع مشکل اصلی کشور، به نظر واحدی برسند، می‌توان به حل مشکلات امیدوار بود.
دکتر روحانی اضافه کرد: اگر همه دارای نظر واحد شده و همفکر شویم در این صورت همدل و همکار خواهیم شد و دست به دست هم از مشکلات عبور خواهیم کرد.
رییس جمهوری با بیان اینکه منشأ اصلی برخی مشکلات نداشتن نگاه مشترک به موضوع مورد نظر است، اظهار داشت: البته وجود اختلاف نظر طبیعی است اما کسانی که مسئول و کارگزار جامعه هستند، ضرورت دارد با نگاه مشترکی به مسایل و مشکلات در کنار هم قرار بگیرند، لذا ضرورت دارد کوشش کنیم نظرات در کنار هم و در مسیر حل مشکلات قرار بگیرند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند حمایت از دولت وظیفه است، واقعاً دولت بدون حمایت مردم نمی‌تواند از مشکلات عبور کند و تمامی موفقیت‌های یکسال گذشته مرهون حمایت قاطبه مردم و مسئولین و مقامات کشور است.
رییس جمهوری گفت: من به آینده کشور امیدوار هستم و معتقدم اگر دست به دست هم بدهیم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم و مقایسه مشکلات امروز با یکسال گذشته نشان‌دهنده این موضوع است که به رغم وجود تحریم یکی پس از دیگری در حال عبور از مشکلات هستیم و به فضل الهی در ماه‌های آینده شرایط بهتری برای کشور رقم خواهد خورد.
دکتر روحانی گفت: به مردم عزیز استان خراسان رضوی و همه ملت ایران قول می‌دهم که دولت به همه برنامه‌هایی که برای این استان در نظر گرفته متعهد بوده و آنها را اجرایی و عملیاتی خواهد کرد و مشکلات اصلی شهر مقدس مشهد را پیگیری وحل و فصل خواهیم کرد.
رییس جمهوری گفت: امیدوارم مصوباتی که در جلسه استانی هیأت دولت انجام شده بتواند برخی از مشکلات این استان و شهر مقدس مشهد را حل و فصل کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز همه مناطق دارای مشکلات مشابهی هستند،‌اظهار داشت: در همه جا طرح‌های نیمه تمام باقی مانده و مردم مطالباتی در بخش اقتصادی و عمرانی دارند و در زمینه تأمین آب و مسایل محیط زیست و اشتغال دارای مشکل هستند که باید همه آنها را با برنامه‌ریزی‌های دقیق مورد بررسی قرار داده و برای حل و فصل آنها چاره‌اندیشی کرد.

شناسه خبر: 80493

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- رئیس‌جمهوری