دکتر نهاوندیان در شبکه اول سیما اعلام کرد:

برنامه های دولت برای خروج از رکود بدون ایجاد تورم/ باید با توطئه انزوای اقتصاد ایران مقابله کنیم/ بنای کار دولت اعتماد به مردم است/ راه حل دراز مدت برای کاهش قیمت خودرو، رقابتی کردن بازار است

رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری،جهش اقتصادی را مستلزم نهادینه شدن فرهنگ تلاش در کشور دانست و تصریح کرد: باید ضمن افزایش تولید و صادرات ، با توطئه انزوای اقتصاد ایران مقابله کنیم.

شناسه خبر: 80260 -

يکشنبه 9 شهريور 1393 - 10:21

دکتر محمد نهاوندیان روز شنبه همزمان با روز پایانی هفته دولت، با حضور در برنامه «نگاه یک» شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران،با تاکید بر اینکه اقتصاد ما باید درونزا و برون نگر باشد ، گفت: تقویت اقتصاد از درون به معنای غفلت از اقتصاد برون نیست، اقتصاد ما باید درونزا و برون نگر باشد و نمی خواهیم در لاک باشیم.

باید صادرات را بیشتر کنیم
وی در تشریح اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: مقاومت در بخش اقتصاد یعنی در داخل تولیدات ما کاهش نیابد زیرا رکود به معنای موفقیت نیست؛ باید صادرات را بیشتر کنیم و در عین حال تجارت دو سویه است.
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: در بخش های مختلف از جمله گندم با عنایت الهی و همت مردم٬ 7 میلیون تن خرید داشتیم و در عین حال فشار آوردیم که در خرید مواد غذایی و دارو تحریم برداشته شود که این امر در نهایت محقق شد و برخی بانک های بین المللی در این بخش ها آغاز به خدمات دهی کردند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه به عنوان کشوری مستقل و آزاد باید در درون، بنیه اقتصادی داخلی را افزایش دهیم اما منزوی نباشیم، یادآور شد: در بخش برونی باید بهترین تعامل اقتصادی٬ سیاسی و فرهنگی را سامان دهیم و توجه به بخش داخلی به معنای غفلت از بخش خارجی نیست.

برنامه‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی
وی با اشاره به برنامه‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی، در پاسخ به اینکه کشور چه زمانی از رکود اقتصادی خارج می‌شود، گفت: پاسخ این سوال را باید از مردم هم بپرسیم چراکه خروج از رکود، کاری نیست که دولت به تنهایی تصمیم بگیرد.
رییس دفتر رییس جمهوری ، هفته دولت را فرصتی دانست که آحاد مردم غیر از نگاه خرد به شغل خود٬ از منظر دولت و کلان نیز به مسائل اقتصادی٬ سیاسی٬ فرهنگی و دیگر بخش‌ها توجه کنند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه «هفته دولت با یک بخشنامه دولتی ماندگار نشد، بلکه مردم استقبال کردند»، احساس دین مردم نسبت به خدمت خالصانه را برگرفته از رسم قدرشناسی ملت ایران و از مولفه‌های گرانقدر ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی مردم ایران دانست و گفت: شخصیت شهیدان رجایی و باهنر و مظلومیت و نحوه شهادت ایشان در بزرگداشت هفته دولت موثر بوده اما عنصر مهم در بزرگداشت هفته دولت٬ این بود که مردم، دولت را از خود دانسته و انقلاب فاصله دولت و مردم را برداشت.

هفته دولت تجدید پیمان همکاری بین دولت و ملت است
دکتر نهاوندیان، گرامیداشت هفته دولت را نوعی تجدید پیمان همکاری و تقویت پیوند بین دولت و ملت دانست و گفت: شهیدان رجایی و باهنر، نماد زیست مردمی بودند که این جنبه‌های مردمی در دولت‌ها باید مورد تاکید قرار بگیرد و هیچ دولتمردی حق ندارد خود را جدا از درد و مسائل مردم دیده و در برج عاج بنشیند؛ که هر شخصی خود را جدا از درد مردم دید، بودنش در این بخش حرام می‌شود.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران، نظام مردمسالاری دینی است و چنانچه مسئولی از مردم و دین فاصله بگیرد، خیانت کرده است چراکه این مسندها امانت است. اگر مسئولی وسوسه داشته باشد که جایگاه دولتی طعمه و فرصتی برای بستن بار است، مردم او را نمی‌بخشند. در مقابل اگر شخصیت‌هایی مانند رجایی و باهنر تا سر حد جان به مردم خدمت کنند، ملت آنان را فراموش نخواهد کرد.
دکتر نهاوندیان، پیوند دوسویه بین ملت و دولت را به عنوان اصلی‌ترین مساله مورد تأکید در هفته دولت نام برد و تأکید کرد: سیاستگذاری دولت در زمینه خروج از رکود اقتصادی لازم است اما اصل در این زمینه، تلاش مردم است.
وی افزود: چنانچه همه فعالان در بخش‌های مختلف، تصمیم به خروج از رکود بگیرند، این امر اتفاق می‌افتد و قطعی می‌شود. جهش و جبران مافات 3 سال اخیر، با کمک مردم اتفاق می‌افتد. متاسفانه در سال 91، اقتصاد کشور 6.8 کوچک شد و در سال 92 بار دیگر شاهد کوچکتر شدن اقتصاد بودیم که برای جبران این عقب‌ماندگی به رشد بیش از 9 درصد نیاز داریم.

بر اساس سند چشم انداز، باید رشد سالانه ما بیش از 8 درصد باشد
دکتر نهاوندیان گفت: بر اساس سند چشم‌انداز، رشد اقتصادی سالانه کشور باید بیش از 8 درصد باشد اما متأسفانه میانگین رشد اقتصادی کشور با این رقم در سال‌های اخیر فاصله داشت و در دو سال 91 و 92 با رشد منفی نیز روبه‌رو بودیم.
رییس دفتر رییس جمهوری، جهش اقتصادی را مستلزم نهادینه شدن فرهنگ تلاش در کشور دانست و گفت: نمی‌شود در فضای سیاسی چند شقه و اختلاف‌نظر داشته باشیم اما در اقتصاد، انتظار حالی پرنشاط داشته باشیم. این پیام اصلی اقتصاد مقاومتی است که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده و باید به آن توجه کنیم.
دکتر نهاوندیان از برنامه‎ریزی‌های دولت برای مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی کشور در سال 93 خبر داد و در برشمردن نشانه‌های مثبت شدن رشد اقتصادی در برخی بخش‌های کشور گفت: در صنعت خودرو 50 درصد رشد تولید داشته‌ و در صنایع غذایی، پلاستیک، تولید نفت و گاز و صادرات غیرنفتی نیز رشد داشته‌ایم.

لازمه رشدپایدار، اعتمادسازی در فضای کسب‌وکار است
رییس دفتر رییس جمهوری، با اشاره به اینکه شرایط منطقه نیز زمینه‌های گسترش فعالیت‌های بازار را ایجاد کرده است، گفت: صاحبنظران معتقدند، اقتصاد ایران در سال 93 رشد مثبت را تجربه خواهد کرد؛ اما این رشد باید پایداری داشته باشد که لازمه آن اعتمادسازی در فضای کسب‌وکار است.
وی با تاکید بر اهمیت حفظ آرامش و ثبات در بازارها، اظهار داشت: یکی از درخشان‌ترین اقداماتی که طی یکسال اخیر انجام گرفته است، ایجاد و حفظ آرامش در بازارها است و اکنون فعالان اقتصادی در بازار ایران احساس قدرت برنامه‌ریزی می کنند؛ تورم مهار شده و رو به کاهش است و نرخ ارز نیز از یک ثبات نسبی برخوردار است اما پیش از این شاهد بودیم که به پول ملی کمترین اعتماد بود.
دکتر نهاوندیان، آرامش فعلی در فضای اقتصادی را زمینه‌ساز برنامه‌ریزی بنگاه‌ها دانست و بر تقویت این فضا تأکید کرد و گفت: اصلی‌ترین عنصر در مجموعه مصوبات اقتصادی دولت، انتقال همین پیام اعتمادبخش برای فعالان اقتصادی و تسهیل فضای کسب‌وکار و ارائه مشوق‌های لازم است.

بانک‌ها اکنون احساس می‌کنند تذکرات بانک مرکزی را باید جدی بگیرند
وی درباره اصلاح ساختاری سیستم بانکی نیز گفت: در گذشته نظارت بانک مرکزی بر بانک‎ها قوت لازم را نداشت اما اکنون کار جدی در تقویت نظارت بانک مرکزی آغاز شده و بانک‌ها احساس می‌کنند تذکرات بانک مرکزی را باید جدی بگیرند. البته همکاری قوه قضاییه هم می‌تواند بسیار کمک کند.
دکتر نهاوندیان خاطرنشان کرد: بانک‌ها باید بدانند که اگر از سیاست‌های پولی و اعتباری کشور تخلف کنند، واقعاً ممکن است با آنها برخورد صورت گیرد و مجوزشان لغو شود؛ خوفی نیست که یک بانک تعطیل شود؛ اگر این پیام به طور جدی دریافت شود، اصلاح در عملکرد بانک‌ها صورت می‌گیرد که البته نشانه‌های خوبی از این اصلاح را دریافت کرده‌ایم.
وی با تاکید بر همت بیشتر نسبت به بازگرداندن انضباط به سیستم بانکی، گفت: سرمایه سیستم بانکی، سپرده‌های مردم است و مجموع سپرده‌ها باید به چرخه تولید کمک کند. سیستم بانکی باید با افزایش انضباط خود، این منابع را آزاد کند تا با سودآور شدن این منابع، سپرده‌گذار هم با سپرده خود، حرکت تولید را کمک کند.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که «چگونه باید بانک‌ها از وجه بنگاهداری خارج شوند»، گفت: در قانون عملیات بانکی بدون ربا، مبنای فعالیت بانک‌ها را این قرار دادیم که بانک، سپرده‌های مردم را در عقود مبادله‌ای و مشارکتی در جریان فعالیت اقتصادی قرار دهد؛ اما همین باعث شد که خود بانک‌ها در اقتصاد شریک شوند و عملاً بنگاهداری پدید آمد که این روند باید اصلاح شود و قسمتی از آن نیاز به اصلاح قانون دارد. اکثریت اعضای شورای پول و اعتبار بر همین اعتقاد هستند، البته اگر تخلفاتی هم مشاهده شد باید ساز و کار رسیدگی قضایی سریع را داشته باشیم.

باید ساز و کار رسیدگی قضایی به پرونده‌های مربوط به سیستم بانکی را داشته باشیم
دکتر نهاوندیان، با تأکید بر اینکه باید ساز و کار رسیدگی قضایی به پرونده‌های مربوط به سیستم بانکی را داشته باشیم، گفت: در بدهی‌های معوقه، باید با مقصران برخورد جدی شود اما دسته‌ای هم بدون تقصیر و به علت تحریم‌های اقتصادی و سیاست‌های دولت و خارج از اراده آنها توان پرداخت نداشتند لذا حتما باید نوع برخورد با مقصر و غیر مقصر متفاوت باشد.
رییس دفتر رییس جمهوری، سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی» ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را سندی روشن پیش روی کشور برای حرکت با توجه به شرایط بومی و رقم زدن سرنوشت خود به دست خودمان دانست و گفت: منافع ملی ایجاب می‌کند که اقتصاد، رقابتی و انحصارها محدود شود؛ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز بر رقابتی شدن اقتصاد تاکید دارند.

دولت در طرح خروج از رکود به کارشناسی فعالان اقتصادی اعتماد کرد
دکتر نهاوندیان با یادآوری اینکه در طرح خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی به «رقابتی شدن اقتصاد» و «توانمندسازی بخش خصوصی» توجه شده است، خاطرنشان کرد: رقابتی شدن اقتصاد، از فقه اسلامی هم برمی‌خیزد؛ حال اینکه این رقابتی شدن در مبانی اقتصادهای دیگر نیز به کار رفته است و به معنی تقلید ما از آنها نیست.
رییس دفتر رییس جمهوری، با بیان اینکه «در طول دوره دولت‌سالاری در اقتصاد، از تکامل بخش خصوصی بازماندیم»، تصریح کرد: بیش از 65 درصد از آنچه در متن لایحه خروج از رکود اقتصادی آمده، حاصل پیشنهادهای فعالان اقتصادی بوده است یعنی دولت در طرح خروج از رکود به کارشناسی فعالان اقتصادی اعتماد کرد؛ به همین علت امیدواریم درجه تحقق آن بالا باشد.

تحریم های اخیر آمریکا به اعتمادسازی میان طرفین آسیب می زند
رییس دفتر رییس جمهوری درباره اعمال دوباره تحریم آمریکا یادآور شد: آمریکایی ها هنوز درس کامل و لازم را از این تجربه شکست خورده تحریم ها نگرفتند. آنها ادعا می کنند که این موارد تحریم ها جدید نبوده و این تحریم ها به دلیل دور زدن تحریم ها و شکستن مصوبات آن بوده است.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: از نظر ما اصل تحریم ظالمانه و غیر قانونی است و مصادیق آن نیز چنین ویژگی دارد.
وی اظهار کرد: هدف٬ رسیدن به توافق نهایی است و تحریم های اخیر به اعتمادسازی میان طرفین آسیب می زند.
به گفته رییس دفتر رییس جمهوری٬ ایران جایی برای ابهام نگذاشته و ما از پیگیری منافع ملی از هیچ تلاشی فرو گذاری نکرده ایم و برای حذف تحریم ها تلاش می کنیم.
دکتر نهاوندیان توضیح داد: در یکسال اخیر در همه حوزه ها از جمله خدمات، فروش نفت٬ قطعات خودرو و هواپیما و بیمه های بین المللی بر اساس توافقات ، تحریم ها را کمتر کردیم؛ همچنین خارج از توافقنامه٬ با افزایش فروش نفت به تحریم ها پشت کردیم و خود غربی ها نیز به این امر اعتراف کردند.
وی تاکید کرد: ما باید مجموعه اقدامات همزمان و هماهنگ در کنار مذاکرات صادقانه با 1+5 داشته باشیم. دولت در فاصله کوتاه موفق به گسترش روابط با همسایگان شده و این روابط امروز در سطح بهتر و بالاتری نسبت به سال های اخیر قرار دارد و با چین و روسیه نیز برنامه های راهبردی داریم.
رییس دفتر رییس جمهوری گفت: چنین فعالیت هایی توان چانه زنی ما را بالا می برد و دولت این مسیر را که منطبق با هدایت های مقام معظم رهبری است، دنبال می کند.

انسان ها و مغزها بزرگترین عنصر تقویت اقتصاد درونی ما هستند
وی تاکید کرد: انسان ها و مغزها بزرگترین عنصر تقویت اقتصاد درونی ما هستند و باید در داخل کشور زمینه برای کار و ابتکار این بخش ها فراهم شود. فارغ التحصیلان دانشگاهی ما باید احساس کنند از کار علمی آنان استقبال می شود و می توانند در داخل رشد کرده و ابتکاراتشان را به ثبت برسانند.
به گفته رییس دفتر رییس جمهوری٬ نمی توان شعار افزایش تولید داخلی بدهیم و تولید ما از حضور در عرصه بین المللی محروم باشد.
دکتر نهاوندیان در ادامه تاکید کرد: قانونی در مجلس درباره تاسیس صندوق شکوفایی و نوآوری داشتیم و مقرر بود این صندوق محلی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان باشد. بر این اساس باید به مدت سه سال هزینه قابل توجهی به این صندوق اختصاص یابد اما در سه سال اخیر تنها مبلغ 25 میلیارد تومان به این صندوق واریز شد در صورتی که بودجه مصوب سالانه این صندوق 600 میلیارد تومان بوده و متاسفانه هزینه این صندوق در سال های اخیر در جای دیگری خرج شده بود.

اختصاص 500میلیارد تومان به صندوق شکوفایی و نوآوری
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: در دولت تدبیر و امید٬ رقم 500 میلیارد تومان به صندوق شکوفایی و نوآوری اختصاص پیدا کرد و تسهیلات دهی و ثبت نام شرکت های فعال در این بخش با رشد تصاعدی همراه بودند.
به گفته دکتر نهاوندیان٬ در بحث ارائه خدمات اینترنتی در فضای مجازی در وزارت ارتباطات و وزارت علوم و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، کارهای خوبی انجام شده و از طرفی ارتباط صنعت و دانشگاه باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و بین دو وزارتخانه مربوطه تفاهم نامه هایی نیز منعقد شده است.
وی ادامه داد: امروز اگر با فارغ التحصیلان جدید دانشگاه ها صحبت کنید متوجه می شوید احساس امیدواری بیشتری دارند و چنانچه بتوانیم تسهیلات لازم را برای دانشگاهیان همانند خارج از کشور فراهم کنیم راه حفظ سرمایه های انسانی را طی کرده ایم.

تاکید بر ضرورت حفظ حقوق دانشگاهیان و مخترعان
دکتر نهاوندیان همچنین به حفظ و حراست از حقوق دانشگاهیان٬ مخترعان و مغزها در کشور تاکید کرد و توضیح داد: فضای کسب و کار از ایده تا ابتکار٬ اختراع و تولید انبوه باید با احساس اعتماد همراه باشد و در این صورت شاهد رشد پایدار اقتصاد داخلی خواهیم بود.

بنای کار دولت اعتماد به مردم است
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که بنای کار دولت اعتماد به مردم است،گفت: تاکید دولت این است که خطای کنار گذاشتن مستحقان دریافت یارانه را مرتکب نشود، از این رو به اطلاعات دریافتی مردم در بحث یارانه ها اعتماد شد.
وی اظهار کرد: اصل برای دولت این است که مستحقان یارانه آن را دریافت کنند و کسانی که استحقاق ندارند، متقاعد به انصراف بشوند.
دکتر نهاوندیان درباره سهام عدالت نیز یادآور شد: باید ارزیابی دقیق و جامعی درباره این سهام ها می داشتیم؛ وزارت اقتصاد موظف به بررسی در این باره است و برنامه های لازم به ستاد اقتصادی دولت ارائه و در این باره تصمیم گیری خواهد شد.

سهام عدالت باید واقعی باشد
به گفته وی٬ نگاه دولت این است که سهام عدالت باید واقعی باشد و از حالت کاغذی در دست مردم که مشخص نیست پولش از کجا می اید و به کجا می رود، خارج شود.
دکتر نهاوندیان با اشاره به طرح نظام سلامت٬این طرح را یکی از گام های موثر در استفاده از یارانه های حاصل از افزایش حامل های انرژی دانست و توضیح داد: امروز مردم با وجود افزایش قیمت حامل های انرژی راضی هستند؛ چراکه این افزایش در نظام سلامت دیده می شود و کسی که به بیمارستان مراجعه می کند رقم بسیار کمتری را نسبت به گذشته پرداخت می کند.
وی با اشاره به تسهیلات ایجاد شده برای تولیدکنندگان یادآور شد: اگر تولید کننده احساس کند دولت شریک تولید او است شرایط متفاوت می شود و دولت امروز در بخش های مختلف از جمله تخفیف کارمزد بانکی و دیگر بخش ها٬ از یارانه دریافتی به تولید کمک می کند.

با مردم نمی شود با پرده پوشی حرف زد
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که با مردم نمی شود با پرده پوشی حرف زد،تاکید کرد: دولت در آغاز کار با این امر مواجه بود که منابع یارانه ها با مصارف یکسان نبود.
دکتر نهاوندیان با اشاره به نگرانی های موجود در عرصه آب و برق توضیح داد: در سال های اخیر سرمایه گذاری لازم در این بخش ها انجام نشده است.
وی درباره تلاش دولت در مهار تورم گفت: زمانی هست که می خواهید با تورم نمایشی برخورد کنید و در یک یا دو مورد با فشار٬ قیمت هایی تثبیت می شود در صورتی که اگر ریشه ای به موضوع تورم بپردازیم سطح عمومی قیمت ها مهار خواهد شد.

دولت برخورد ریشه ای با تورم را در دستور کار دارد
رییس دفتر رییس جمهوری با بیان این که دولت برخورد ریشه ای با تورم را در دستور کار قرار داد، اظهار کرد: فشار آوردن به تولید کننده برای کاهش قیمت کالای تولید شده در شرایطی که مولفه های تولید بالا رفته موجب ورشکستی تولید خواهد شد.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بطور نابجا دست به منابع بانک مرکزی نزد، گفت: اگر نقدینگی بالا می رود از پایه بانکی نیست بلکه از افزایش مبادلات است. امروز تورم از بالای 40 درصد به 23 درصد رسیده در صورتی که این هدفگذاری ما تا پایان سال بوده و به گفته رییس جمهوری این تورم تا آخر سال به زیر 20 درصد خواهد رسید.

نرخ سود بانکی نیز باید کاهش یابد
رییس دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: بر این اساس و با کاهش تورم٬ نرخ سود بانکی نیز باید کاهش یابد و در این شرایط توجیهی برای سود بالای بانکی نیست.
نهاوندیان درباره تزریق یارانه به برخی بخش ها اظهار کرد: دولت ممکن است در یک مورد خاص به دلیل اجتماعی و افزایش دسترسی مردم به برخی کالاها از جمله غذا و دارو بجای فشار آوردن به تولید کننده٬ به این بخش یارانه اختصاص دهد که این امر اشکالی ندارد.
به گفته وی٬ با بخش تولید بصورت بخشنامه ای برخورد نمی کند.
رییس دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: با ابهام٬ عدم شفافیت و نمایشی کار کردن نمی توان فعالیت ماندگار کرد. مردم اگر در کار دولت صداقت ببیند و دولت با مردم در زمینه های مختلف مشورت کند تصمیمات اتخاذ شده را می پذیرند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه بر اساس افق سند چشم انداز قرار بوده ایران در بخش اقتصاد،رتبه اول منطقه را داشته باشد، تاکید کرد: امروز وقت ارائه کارنامه 10 ساله است و باید ببینیم که آیا توانسته این مسیر را بپیماییم یا خیر.
وی در ادامه به موضوع نقد و انتقاد اشاره کرد و اظهار کرد: نقد تشخیص سره از ناسره است اما در نقد باید آیین آن را رعایت کرد. اگر در جایی نارسایی دیده می شود کسی باید در این باره توضیح دهد.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: در برخی نقدها از سوی صدا و سیما به بخش های مختلف٬ فرصتی برای ارائه توضیح داده نمی شود. در ژورنالیسم نقادانه٬توازانی در نقد و تبیین خبر و تحلیل رعایت می شود.

صدا و سیما باید پرچمدار نقد باشد و نقد خودش را نیز آغاز کند
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: صدا و سیما که باید پرچمدار نقد باشد باید نقد خودش را نیز آغاز کند و فرصتی برای ارائه نقد مردم به این رسانه به وجود آید.
وی تاکید کرد: رهبری فرمودند نقدها نباید با هدف مچ گیری و سبک کردن باشد و باید با هدف دلسوزی برای پیشبرد کشور بیان شود.

راه حل دراز مدت برای کاهش قیمت خودرو ، رقابتی کردن بازار است
رییس دفتر رییس جمهوری درباره تنظیم و ایجاد ثبات در بازار خودرو یادآور شد:در قیمت محصولاتی از جمله خودرو مقاومت هایی ایجاد شد. تحریم به طور خاص روی صنعت خودروی ما اعمال شد و وقتی یک صنعت از رقابتی خارج می شود زمینه برای سوء استفاده نیز ایجاد شده و کسانی درآمدهای غیر مولد کسب می کنند.
وی ادامه داد: بر اساس قانون بعد از تصویب اصل 44 ٬ بحث رقابت و شورای رقابت پیش بینی و تصمیم گیری درباره قیمت کالاهایی مانند خودرو برعهده این شورا است و وزارتخانه متبوع نقشی در تعیین کالاهای این صنایع ندارد.
رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: در ماه های اخیر قیمت خودرو در شورای رقابت بررسی شد و گفت وگو های متعددی انجام گرفت. دولت با توجه به اهتمام به کاهش تورم٬ مایل نبود که در یک بخش سیاستی دنبال شود که علامت متضاد با این رویکرد باشد.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: توصیه این بود که وزارت صنعت در شورای رقابت موضوع را پیگیری کند. اعضای این شورا از قوای سه گانه و بخش خصوصی هستند و در نهایت نمایندگان بخش های مختلف درباره قیمت نهایی تصمیم می گیرند.
وی گفت: تاکید رییس جمهوری این بود که قیمت ها بررسی مجدد شود که این کار انجام شد اما راه حل دراز مدت برای کاهش قیمت خودرو٬ رقابتی کردن بازار است.
رییس دفتر رییس جمهوری ادامه داد: ما برای حمایت از تولید، بر خودرو تعرفه بالا گذاشتیم؛ بخش کثیری از نمایندگان مجلس از این تعرفه بالا دفاع و از طرفی کارشناسان اعلام می کنند این حمایت طولانی مانع رقابتی شدن بازار خودرو شده است.
دکتر نهاوندیان گفت: کارشناسان تاکید به بهره وری دارند اما از طرفی تعدیل نیرو در عرصه خودرو منجر به بیکاری می شود.

باید به توان رقابتی در خودرو برسیم
وی اظهار کرد: ما در عرصه خودرو با کره جنوبی آغاز کردیم و باید بررسی شود چطور صنعت خودرو در ایران به رضایت مصرف کننده در کیفیت و قیمت نرسید.
رییس دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: ما نباید تولید ملی را مورد حمایت همه جانبه و پایدار قرار دهیم و باید به توان رقابتی در خودرو برسیم؛ اینکه خودرویی داشته باشیم که کیفیت ندارد و آن را به مصرف کننده تحمیل کنیم راه حل درستی نیست و باید استراتژی بلند مدتی در این بخش داشته باشیم.

شناسه خبر: 80260

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده