معاون اول رییس جمهور استان اصفهان را استانی مهم و نگین ایران خواند و گفت: مردم استان اصفهان مطمئن باشند که مسئله آب اصفهان از مهمترین اولویت های دولت است و دولت همه توان خود را برای رفع این مشکل به کار خواهد گرفت.|>"> معاون اول رییس جمهور استان اصفهان را استانی مهم و نگین ایران خواند و گفت: مردم استان اصفهان مطمئن باشند که مسئله آب اصفهان از مهمترین اولویت های دولت است و دولت همه توان خود را برای رفع این مشکل به کار خواهد گرفت.|>" /> معاون اول رییس جمهور استان اصفهان را استانی مهم و نگین ایران خواند و گفت: مردم استان اصفهان مطمئن باشند که مسئله آب اصفهان از مهمترین اولویت های دولت است و دولت همه توان خود را برای رفع این مشکل به کار خواهد گرفت.|>" />

دکتر جهانگیری در جلسه شورای اداری استان اصفهان:

مسئله آب استان اصفهان از مهمترین اولویت های دولت است

معاون اول رییس جمهور استان اصفهان را استانی مهم و نگین ایران خواند و گفت: مردم استان اصفهان مطمئن باشند که مسئله آب اصفهان از مهمترین اولویت های دولت است و دولت همه توان خود را برای رفع این مشکل به کار خواهد گرفت.

شناسه خبر: 80139 -

دوشنبه 3 شهريور 1393 - 19:47

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز دوشنبه در جریان سفر به استان اصفهان در جلسه شورای اداری که در محل استانداری برگزار شد اظهار داشت: استان اصفهان مرکز تمدن ایران اسلامی است و دولت به هیچ عنوان نمی تواند نسبت به مشکلات اصفهان کم توجه باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: هر ایرانی که مشکلات و خشکی زاینده رود را مشاهده کند بی تردید متاثر خواهد شد، چرا که حیات اصفهان به زاینده رود وابسته است و حتما باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.
وی با بیان اینکه ایران در منطقه خشک قرار دارد و مشکل خشکسالی تقریباً همه استانهای کشور را فرا گرفته است ،خاطرنشان کرد: بحران خشکسالی مختص اصفهان نیست و باید تلاش کنیم برای رفع این مشکل در همه کشور برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد.
دکتر جهانگیری افزود: وزارت نیرو برای مدیریت صحیح آب و رفع مشکلات خشکسالی برنامه دارد و با جدیت این موضوع را دنبال می کند.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در همین یکسال دولت تدبیر و امید،کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و رهبر معظم انقلاب نیز اجازه برداشت 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی را برای اختصاص به طرح های آب و خاک صادر فرموده‌اند که می تواند فرصت مناسبی برای حل این مسائل باشد.
دکتر جهانگیری با اشاره به جلسات شورای عالی آب و مصوبات این شورا برای احیای زاینده رود گفت: شورای عالی آب مسئله زاینده رود را به طور جدی در دستور کار خود دارد و مصوبات اخیر این شورا باید به طور کامل اجرا شود.
وی افزود: اگر لازم باشد ستادی برای احیاء زاینده رود تشکیل شود نیز پس از بررسیهای وزارت نیرو این کار را انجام خواهیم داد تا دغدغه مردم اصفهان در این خصوص کاهش یابد.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: دولت در سال جاری 135 میلیارد تومان برای مشکل خشکسالی به استان اصفهان اختصاص داده که از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور می خواهیم نسبت به تخصیص این اعتبار حداکثر همکاری خود را با استان بنمایند.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به تاکید دکتر روحانی در خصوص زاینده رود تصریح کرد: آقای رییس جمهور با تمام وجود نسبت به موضوع زاینده رود حساسیت دارد و پیش از این سفر نیز نسبت به رفع این مشکل تاکید کردند.
وی تصریح کرد: انتظار داریم استان اصفهان به عنوان الگویی برای سایر استانها در صرفه جویی آب مطرح شود و در بخش کشاورزی، صنایع و بخش شرب شاهد مصرف بهینه در منابع آبی در این استان باشیم.
دکتر جهانگیری به مسئله محیط زیست و آلایندگی هوا نیز اشاره کرد و گفت: دولت اصرار دارد مشکلات زیست محیطی شهرهای بزرگ را مرتفع سازد که البته در این زمینه لازم است مردم و شهروندان نیز همکاری و مشارکت کافی با دولت داشته باشند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه ورزشگاه نقش جهان باید تکمیل شود، از دستگاه های مربوطه و وزارت ورزش و جوانان خواست در جلسه ای مسائل مربوط به این ورزشگاه را حل و فصل کنند تا هرچه زودتر مردم اصفهان بتوانند از این ورزشگاه استفاده نمایند.
وی همچنین با اشاره به قطار شهری اصفهان اظهار داشت: در این سفر از مترو اصفهان بازدید خواهیم کرد و با توجه به امکان خوبی که دولت در بخش حمل ونقل پیدا کرده امیدواریم بتوانیم گامهای موثری در این زمینه برداریم.
دکتر جهانگیری افزود: وزارت نفت اجازه یافته 100 میلیارد دلار در بخش صرفه جویی انرژی هزینه کند که یکی از این بخشها می تواند قطار شهری و مترو باشد که امیدواریم با استفاده از این منابع مسائل مربوط به مترو اصفهان نیز مرتفع شود.
معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد با همت و تلاش مدیران استان و هماهنگی های دولت، مصلی اصفهان نیز تا پایان سال راه اندازی شده و نمازگزاران استان بتوانند از این مکان استفاده نمایند.
در این نشست نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان نیز در سخنانی به برخی مشکلات و دغدغه های مردم استان بخصوص کمبود آب و خشکسالی اشاره کرد و خواستار حمایت و نگاه ویژه دولت به این استان شدند.
استاندار اصفهان ، شماری از مدیران استانی و رییس مجمع نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن ارایه گزارشی از وضعیت استان در بخشهای مختلف، دغدغه ها و مشکلات مردم استان را مطرح کردند و پیشنهاداتی نیز برای ارتقاء جایگاه استان وحل مسائل و مشکلات آن بیان نمودند.
در این جلسه وزیر نیرو هم به برنامه ریزیهای این وزارتخانه برای حل مشکلات خشکسالی برخی استانهای کشور اشاره کرد و با تاکید براینکه تنها راه حل مشکل کم آبی در کشور مدیریت صحیح منابع آب است از مسئولین استانی و شهروندان خواست برای حل بحران کم آبی ،راه های صرفه جویی در مصرف آب را در پیش بگیرند.
مهندس چیت چیان همچنین از برنامه ریزی های انجام شده برای جلوگیری از اضافه برداشتها از منابع آب خبر داد و افزود: با برنامه ریزیهای صورت گرفته و پایان یافتن مرحله نخست تونل کوهرنگ 3 امید است که تا پایان سال مرحله نخست بهره برداری از این تونل انجام شود و منابع آبی قابل قبولی در زاینده رود به جریان خواهد افتاد.
وزیر نیرو اصفهان را یکی از مولفه های اصلی شکل دهنده هویت مردم ایران خواند و گفت: این استان همواره در طول تاریخ استانی تاثیر گذار بوده و نیازمند نگاه ویژه ای است که دولت و وزارت نیرو نیز اهمیت فراوانی برای این استان قائل است.

شناسه خبر: 80139

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده