دکتر جهانگیری در مراسم افتتاح پروژه های توسعه در شرکت فولاد مبارکه:

ایران یکی از خواستگاه های مهم صنعت فولاد است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برخی صنایع پیشران هستند و نقش موثری در ایجاد صنایع پایین دستی خود دارند، گفت: صنایع معدنی یکی از این صنایع است و در این میان صنعت فولاد، صنعتی پراهمیت است و بی‌تردید ایران یک خواستگاه مهم در صنعت فولاد به شمار می رود.

شناسه خبر: 80137 -

دوشنبه 3 شهريور 1393 - 16:49

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز(دوشنبه) در مراسم افتتاح پروژه های توسعه در شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: صنعت فولاد نیاز به چند مولفه دارد که همه آنها در ایران موجود است. یکی از نیازهای اصلی تولید فولاد، سنگ آهن است که ذخایر عظیمی از آن در ایران وجود دارد و این درحالی است که بسیاری از کشورهای تولیدکننده فولاد، سنگ آهن را وارد می کنند.
معاون اول رییس جمهور همچنین صنعت فولاد را صنعتی انرژی بر خواند و افزود: خوشبختانه در ایران ذخایر و منابع گازی بسیار فراوانی وجود دارد که البته لازم است برای استفاده از این منابع سرمایه گذاریهای لازم صورت گیرد.
وی افزود: به هیچ عنوان نباید این ذلت را بپذیریم که یک کشور کوچک بتواند در پارس جنوبی که حق ملت ایران است، با سرمایه گذاری بیشتر، استفاده بیشتری از ذخایر و منابع مشترک داشته باشد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به نیروی انسانی متخصص در صنعت فولاد خاطرنشان کرد: صنعت فولاد مجرب ترین مهندسان و متخصص ترین نیروها را در خود جای داده و این نیز یکی از ویژگیهای مثبت برای صنعت فولاد در کشور است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مجموعه این ویژگیها و مولفه ها که برای توسعه صنعت فولاد در ایران وجود دارد، باید توجه سرمایه گذاران و بخش خصوصی را به خود جلب کند چرا که صنعت فولاد یکی از بهترین بخشها برای سرمایه گذاری است.
وی افزود: البته برای توسعه صنعت فولاد نیازمند آن هستیم که یک نقشه راه دقیق و جامع تدوین شود و لازم است وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌ریزی و طراحی لازم را در این خصوص انجام دهد تا هدف گذاریهای تعیین شده برای توسعه صنعت فولاد در کشور محقق گردد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه توسعه انواع صنایع نیازمند منابع آبی است، گفت: از آنجا که اصفهان با مشکل کمبود آب مواجه است ، باید در نظرداشته باشیم صنایعی که مصرف آب زیادی دارند در اصفهان ایجاد نشود بلکه باید به سمت صنایعی برویم که به آب کمتری نیاز داشته باشند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه به زاینده رود نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از دردآورترین مسایل و مشکلات استان اصفهان مشکلات زاینده رود است که هیچ ایرانی نمی‌تواند بپذیرد زاینده رود خشک باشد.
وی افزود: حتماً باید برای این مشکل راه حلی پیدا کنیم و انتظار می رود همه کسانی که می توانند در افکار عمومی با فرهنگ جامعه تاثیر گذار باشند، فرهنگ صرفه جویی و استفاده بهینه از آب را در میان مردم و بخصوص مردم اصفهان ترویج دهند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه 92 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، بر لزوم استفاده از روشهای نوین آبیاری و بهره وری در آب تاکید کرد و گفت: اگر در بخش کشاورزی تنها 10 درصد صرفه جویی صورت گیرد بخش زیادی از مشکلات کمبود آب کشور رفع خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور از متصدیان و فعالان صنایع کل کشور نیز خواست موضوع بهره وری آب را مورد توجه قرار داده و با استفاده از شیوه‌های نوین، در استفاده بهینه از منابع آبی نهایت تلاش خود را انجام دهند.
وی با اشاره به اعتبار قابل توجهی که برای صرفه جویی در بخش انرژی در اختیار دولت قرار گرفته است، گفت: دولت اجازه پیدا کرده است 100 میلیارد دلار برای بهینه سازی مصرف انرژی استفاده کند و صاحبان صنایع و بخش کشاورزی می تواند از این اعتبارات برای کاهش مصرف انرژی استفاده نمایند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید براینکه اصفهان می‌تواند یکی از کانون های اصلی توسعه کشور باشد، خاطرنشان کرد: امروز در بازدیدی که از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان داشتم ، معتقدم اصفهان می تواند با توسعه صنایع دانش بنیان که متکی به فکر و اندیشه انسان است، زمینه توسعه این نوع صنایع را در این استان افزایش دهد.
دکتر جهانگیری به جاذبه های گردشگری و تاریخی استان اصفهان نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از زمینه های توسعه استان اصفهان توسعه گردشگری است که باید به طور ویژه به آن پرداخته شده و بسترهای لازم برای توسعه صنعت گردشگری فراهم گردد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت حمایت از صنایع بزرگ در کشور گفت: برخی صنایع بزرگ زمینه های ایجاد صنایع کوچک تر و اشتغالزایی فراوان در سطح کشور را فراهم می کنند که لازم است حمایت های بیشتری از این نوع صنایع انجام شود.
وی افزود: یکی از صنایع بزرگ ایران ،صنعت خودروسازی است که متاسفانه در برخی موارد مظلوم واقع شده و مورد انتقادات شدیدی قرار می گیرد. البته صنعت خودروسازی نواقص و ایراداتی دارد اما این صنایع بزرگ جزو سرمایه های کشور هستند که می توانند صنعت کشور را به حرکت درآورند.

شناسه خبر: 80137

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده