رییس جمهوری در مرقد امام خمینی:

امام(ره) بنیانگذار دولت مدرن اسلامی است/ فاصله از افراط و تحجر درس بزرگ بنیانگذار انقلاب

رییس جمهوری روز شنبه در مرقد امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی (ره) را پدر دولت مدرن اسلامی نامید و تصریح کرد: امام راحل نه تنها دولت اسلامی را تشکیل داد بلکه به این دولت، قدرت لازم برای اداره کشور و توان لازم برای مقابله با قدرت‌ها و استکبار جهانی داد.

شناسه خبر: 80057 -

شنبه 1 شهريور 1393 - 11:03

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که همزمان با آغاز هفته دولت، در صدر اعضای هیات دولت برای تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی، در مرقد امام راحل حضور یافته بود، گفت: امام خمینی (ره) آموزگار آزادی، راهبر مسیر استقلال و بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران است.
رییس جمهوری اظهارداشت: امام شخصیتی بود که دولت مدرن اسلامی را تاسیس کرد؛ اگرچه شکل‌دهی دولت مدرن از حدود 150 سال پیش یعنی از زمان امیرکبیر آغاز شد و در دوران انقلاب مشروطه شکل دولت مدرن پیدا کرد اما بعد از آن به دلیل حکومت‌هایی که کاملاً تحت سلطه قدرت‌های استعماری قرار گرفته بودند، از محتوا و درون تهی شد.
دکتر روحانی افزود: امام (ره) فقیه بزرگی بود که برای اولین بار در تاریخ ایران و همچنین تاریخ شیعه در چارچوب فقه حکومتی، فقه دولت و مقررات اسلامی، توانست دولت مدرن اسلامی به وجود آورد.
رییس جمهوری در ادامه افزود: البته نکاتی از قبیل تفکیک قوا و مقرراتی نظیر مالیات، بانکداری، ارتش حرفه‌ای، تامین اجتماعی، آموزش عمومی و بهداشت عمومی، چیزهایی نبود که در فقه ما باشد اما در عین حال اصول و چارچوب‌هایش در فقه بود و با استفاده از تجربه جهانی، امام در چارچوب مقررات دینی و موازین شرعی، دولت مدرن اسلامی را امضاء کرد
دکتر روحانی با بیان اینکه امام خمینی (ره) درس‌های فراوانی به ما یاد داد، گفت: امام (ره)، تعادل را به ما آموخت و گفت از افراط، جمود و تحجر و خرافه بپرهیزیم و از تفریط، اباحه‌گری، غرب‌گرایی و غرب‌زدگی فاصله بگیریم؛ امام راه وسط و اسلام ناب را به ما یاد داد.
رییس جمهوری با بیان اینکه «امروز باید راه وسط امام که جاده وسطی ما است را بخوبی نگه داریم»، خاطرنشان کرد: باید در برابر افراط و تفریط‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای با بیان و کلامی بسیار صریح دفاع کنیم.
دکتر روحانی افزود: امام تعامل بین جمهوریت و اسلامیت را به ما یاد داد و گفت نظام ما مردم‌سالاری دینی است و آراء و انتخاب مردم، میزان است. همچنین اساس را اجرای فرمان خدا و قانون اسلامی دانست و چارچوب موازین اسلامی را به عنوان موازین هدایت‌گر بشر گوشزد کرد.
رییس جمهوری ادامه داد: امام (ره)، ایستادگی و جرات ایستادگی در برابر مستکبرین جهان و وظیفه حمایت از مستضعفین و مظلومین را به ما یاد داد که با ادامه راه امام نه باید از قدرت‌های بزرگ بترسیم و نه آنجا که مظلومین گرفتار ستمگران می‌شوند در کمک به آنها تردید کنیم. بنابراین امام راحل شجاعت برای جنگ و مقابله با متجاوزین، ایستادگی در برابر کسانی که به کشور و عزت ما تجاوز کردند و همچنین شهامت صلح و آشتی را به ما آموخت.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: آنجا که ضرورت در اجرای صلح بود امام تردیدی به خود راه نداد و همانگونه که شجاعت جنگ و مبارزه را در زندگی امام مشاهده کردیم،‌ شهامت صلح را نیز از امام دیدیم. یعنی از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هم کار حسینی را آموختیم و هم کار حسنی را.
دکتر روحانی با بیان اینکه امام خمینی (ره)، خودباوری، قانونگرایی و اخلاق‌مداری را به ما آموخت، تصریح کرد: سراسر زندگی،‌کلمات، سیره، راه، نهضت و دولت‌داری امام برای ما درس بود. معیار بزرگی که امام برای اداره کشور برایمان گذاشت این بود که نباید مدیریت اسلام در دنیای مدرن امروز زیر سوال برود لذا کلید مصلحت را در اختیار ما گذاشت و احکام ثانویه را در کنار احکام اولیه برای مردم تببین و تشریح کرد.
رییس جمهوری با بیان اینکه امام حق بزرگی به مردم ایران، مردم جهان، آزادیخواهان و مسلمانان و به گردن دولت و حکومت اسلامی دارد، تاکید کرد: همه باید راه امام را ادامه داده و همانند شاگردان و راهروانش چون رجایی، باهنر و بهشتی، لحظه‌ای از راه امام و اجرای دستوراتش غفلت نورزیم.
دکتر روحانی در ادامه ضمن تشکر از بیت امام راحل که همواره حامی نظام، مردم و دولت بوده‌اند، درباره برخی مسایل روز توضیحاتی داد و اولویت اول دولت در زمینه مسائل اقتصادی را خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی دانست.
رییس جمهوری با ابراز امیدواری برای خروج اقتصاد کشور از رکود و شروع رونق اقتصادی،‌ گفت: پایان سال 93 رشد اقتصادی کشور بعد از دو سال مثبت خواهد بود و دولت همچنان برای کاهش تورم به راه خود ادامه می‌دهد بطوریکه بر اساس جدیدترین اعلام بانک مرکزی، تورم نقطه به نقطه به 14.6 و تورم 12 ماهه به 25.3 رسیده است. یعنی آنچه که قول داده بودیم تا پایان سال به آن برسیم اکنون محقق شده و به حول و قوه الهی تا پایان امسال تورمی کمتر از 20 درصد را تجربه خواهیم کرد.
رییس شورای عالی امنیت ملی درباره رویکرد دولت در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: ایران برای ادامه راه مذاکرات بر اساس منطق، حقوق ملت و تعهدات و قوانین بین‌المللی جدی خواهد بود که امیدواریم در این مسیر موفقیتی بدست آوریم که به نفع ایران، منطقه و جهان باشد.
رییس جمهوری در ادامه با اشاره به گام‌های دولت در زمینه مسایل فرهنگی و اجتماعی، بیمه و تامین سلامت مردم، برقرای ثبات و نوعی آرامش در کشور و احترام به اخلاق و آزادی نقد و انتقاد، گفت: اینجا در محضر امام باید بگویم، دولت و رییس جمهور همواره تا پایان به منتقدین احترام خواهد گذاشت اما هرگز در برابر تخریب‌ گران این دولت و نظام ساکت نخواهد ماند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه با کمک مردم و هدایت‌های رهبری، پیگیری مطالبات مردم را ادامه می‌دهیم، گفت: دولت در مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه و فساد مدارک علمی یا فسادی که در زمینه بورسیه‌ها بوده، جدی خواهد بود و این مبارزه را ادامه خواهیم داد و با تغییر یک نفر از دولت، مسیر دولت تغییر نخواهد کرد بلکه همان مسیری که مردم و آرای مردم برای ما مشخص کرده‌اند، ادامه خواهد یافت.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، نوه امام راحل نیز در آیین تجدید میثاق رییس جمهوری و هیات دولت با آرمان‌های امام خمینی (ره)،‌ اقدامات دولت یازدهم را زمینه‌ساز پیدایش امید در جامعه دانست و گفت: امید در جامعه، بزرگترین سرمایه دولت است؛ به همین جهت بزرگترین مسئولیت نیز برای دولت پدید می‌آورد و چشمان مردم به دست‌ها و همت دوستان در دولت است.
سیدحسن خمینی با برشمردن مشکلاتی نظیر فقر، رکود تورمی و مشکلات فرهنگی در جامعه، گفت: سرمایه بزرگی که ملت در اختیار دولت قرار داده است اعتماد خود و امیدی است که به دست‌ها و بازوان توانمند خود و دولت دارد؛ امیدی که به فکر و همت و شجاعت در تصمیم‌گیری و عمل دارند یک نقطه کانونی است که مردم در حالی که روزهای سختی را پشت گذاشته‌اند، به روزهای شیرینی که پیش رو دارند با امید مضاعف نگاه کنند.
نوه امام راحل، با بیان اینکه امام در برابر متحجرین، ‌زورگویان خارجی و دشمنان داخلی شجاعت داشت،‌گفت: شجاعت در صلح و جنگ یکی از درس‌های بزرگ امام برای ما بود که امروز همه امیدواریم با تدبیر دکتر روحانی که مورد اعتماد قاطبه مردم است و همچنین با کمک اعضای دولت بتوانیم گام‌های موثری برداشته و نظام را از خطراتی که احیاناً پیش روی آن است، عبور دهیم.

شناسه خبر: 80057

- دیدارهای داخلی

- رئیس‌جمهوری