رییس جمهوری در دیدار با اساتید و دانشگاهیان عمان؛

آشنایی با مسائل دنیای اسلام و راه‌حل‌های آن از مسئولیت‌های مهمِ دانشمندان و اساتید دانشگاه‌ها است

رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه) در دیدار اساتید و دانشگاهیان عمان گفت: رشد و پیشرفت ایران در عرصه‌های مختلف علمی از جمله بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و علوم فضا قابل توجه است و در بخشی از رشته‌های علمی، پزشکی و دانشگاهی دستاوردها و پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

شناسه خبر: 75961 -

پنحشنبه 22 اسفند 1392 - 13:23

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دکتر روحانی با تشریح دستاوردهای علمی گسترده ایران در بخش‌های مختلف گفت: به عنوان نمونه ایران در زمینه تولید داروهای پیچیده توانسته قدم‌های خوبی بردارد و تولیدات در این بخش‌ها در طراز استاندارد جهانی است، بنابراین بسیار مفید خواهد بود که دستاوردهای علمی دو کشور را به هم منتقل کنیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است دانشگاه‌های دو کشور باید ارتباطات نزدیکی با یکدیگر برقرار کنند، اظهار کرد: باید تبادل استاد و دانشجو بین ایران و عمان را تسهیل و با استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات موجود در دو کشور، زمینه رشد علمی و دانشگاهی مشترک را با حضور اساتید و دانشگاهیان فراهم کنیم.
رییس جمهوری در ادامه تصریح کرد: تردیدی نیست که امروز دانشگاه‌ها علاوه بر تعلیم دانشجویان، نقش بسیار مهمی در عرصه‌های مختلف جامعه و کشور دارند. این دانشگاه‌ها هستند که مدیران آینده کشور را تربیت می‌کنند و لذا به نحوی در سیاست آینده کشورها و جهان نیز حضور و نقش فعال دارند و آنها هستند که روند اقتصاد آینده جهان را می‌سازند.
دکتر روحانی منطقه خاورمیانه را حساس و مهم توصیف کرد و با اشاره به مشکلات و اوضاع نابسامان این منطقه از جمله رواج افراطی‌گری و تروریسم گفت: در دو دهه اخیر، اکثر ترورها و انفجارهایی که در منطقه و جهان به وقوع پیوسته را به نحوی به گروه‌های اسلامی منتسب کرده و می‌خواهند به این وسیله چهره اسلام را در دنیا مخدوش نمایند.
رییس جمهوری افزود: وظیفه بزرگ همه مسلمانان، علما و دانشگاهیان این است که واقعیت‌های اسلام را برای جوان‌ها و مسلمانان تشریح کرده و توضیح دهند.
دکتر روحانی با اشاره به ضرورت قرابت هر چه بیشتر کشورهای مسلمان با یکدیگر و تأکید قرآن مجید بر وحدت، برادری و اخوت میان مسلمانان اظهار کرد: سرمایه‌های بزرگ دنیای اسلام در سایه کشتار و جنگ و رقابت‌های تسلیحاتی تلف می‌شود.
رییس جمهوری با بیان اینکه برخی مسلمانان به بهانه‌های مختلف رو در روی هم قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: این در حالی است که معضل اصلی منطقه یعنی اسرائیل فراموش شده و این کشور بیش از 60 سال است که فلسطین را اشغال کرده و متأسفانه هنوز راه‌حلی برای بازگشت مردم آواره فلسطینی به وطنشان که در اردوگاه و در شرایط سخت زندگی می‌کنند، پیدا نشده است.
دکتر روحانی تأکید کرد: اگر بناست ملت‌ها در دنیای اسلام دست به دست هم دهند و به سمت پیشرفت و تعالی حرکت کرده و اختلافات را کم کنند، یکی از مسئولیت‌های مهمِ دانشمندان و اساتید دانشگاه‌ها، این است که با مسائل دنیای اسلام و راه‌حل‌های آنها آشنا باشند.
رییس جمهوری با بیان اینکه باید باور کنیم هیچ مشکلی نیست که برای آن راه حل مسالمت‌آمیز وجود نداشته باشد، گفت: هیچ راهی برای امنیت و توسعه پایدار نداریم مگر آنکه امنیت و توسعه خودمان را امنیت و توسعه همسایگان هم بدانیم.
دکتر روحانی با اشاره به تصویب طرح مقابله جهانی با خشونت و افراط‌گرایی در مجمع عمومی سازمان ملل به صورت اجماعی اظهار کرد: اینکه هیچ کس در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار رأی‌گیری برای این پیشنهاد نشد‏ نشان داد که افراطی‌گری به عنوان یک معضل برای همه ملموس است.
رییس جمهوری تصریح کرد: ‌معتقدم امروز شرایطی است که کشورهای منطقه باید قرابت و نزدیکی بیشتری با هم داشته باشند و اگر جایی اختلاف نظری هست، به صورت مسالمت‌آمیز بنشینیم و آن را حل و فصل کنیم.
دکتر روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران در بحث هسته‌ای 10 سال با کشورهای غربی دچار اختلاف نظر بود، اما با چند مذاکره جدی و رو در رو به یک راه حل موقت دست یافتیم که امروز برای راه حل جامع و نهایی در حال گفتگو هستیم. گر چه آنهایی که دنبال خشونت و افراط هستند از این روند خوشحال نیستند.

شناسه خبر: 75961

- سفرهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبط



اخبار برگزیده