معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی اشتغال:

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پشتوانه خوبی برای ایجاد فرصت‌های شغلی است

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت و ضرورت پیگیری جدی اولویت‌های موجود در بخش اشتغالزایی، به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: این سیاست‌ها نقشه راهی است که می‌تواند پشتوانه بسیار خوبی برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در جهت ایجاد فرصت‌های شغلی باشد.

شناسه خبر: 75830 -

دوشنبه 19 اسفند 1392 - 16:19

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) در جلسه شورای‌عالی اشتغال یکی از سیاست‌های جدی دولت در سال 93 را برنامه‌ریزی برای خروج از شرایط رکود دانست و اظهار داشت: ستاد اقتصادی دولت و همه وزارتخانه‌ها خروج از رکود را در دستور کار خود دارند و بی‌تردید یکی از دستاوردهای خروج از رکود، افزایش تولید و توسعه اشتغالزایی در کشور خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور لازمه ایجاد اشتغال را رشد اقتصادی عنوان کرد و افزود: اینکه هر دستگاه و وزارتخانه‌ای عددی را برای ایجاد فرصت‌های شغلی هدف‌گذاری کند کافی نیست؛ چراکه لازمه ایجاد اشتغال داشتن رشد مثبت اقتصادی است و باید ابتدا برای تحقق آن برنامه‌ریزی عملیاتی صورت گیرد.
وی افزود: کشور از ظرفیت‌های کافی برای رشد اقتصادی برخوردار است اما لازم است برای تحقق آن تدابیری برای بهبود فضای سیاسی کشور، تعامل مناسب در عرصه بین‌الملل و نقش‌آفرینی بخش خصوصی اندیشیده شود تا بتوان از این ظرفیت‌ها در جهت دستیابی به اهداف مورد نظر استفاده کرد.
وی با تأکید براینکه با تحقق این شرایط است که می‌توان در کشور رشد اقتصادی ایجاد کرد، گفت: البته فراهم شدن این شرایط تنها به دست دولت میسر نیست و همه بخش‌های کشور نیز باید برای ایجاد بستری مناسب برای رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی بسیج شوند.
معاون اول رییس جمهور از شرکت‌های دانش بنیان و نیروهای تحصیل کرده به عنوان ظرفیت‌های مناسب برای اشتغالزایی یاد کرد و افزود: یکی از اولویت‌های در دستور کار، ایجاد دولتی هوشمند و چابک است که می‌توان برای تحقق آن از نیروهای تحصیل کرده و شرکت‌های دانش بنیان بخصوص در بخش آی‌تی‌سی استفاده کرد.
دکتر جهانگیری تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را نیز از ضرورت های بخش اشتغالزایی دانست و گفت: باید جلساتی با بانکها ترتیب داده شود تا مشخص گردد در سال 93 چه سیاست‌هایی باید دنبال شود تا ضمن رونق بخشیدن به بخش تولید، بتوانیم فرصت‌های شغلی فراوانی ایجاد کنیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: در کشورهای همسایه نیز ظرفیتی بسیار مناسب برای اشتغالزایی وجود دارد که شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی باید بتوانند ضمن انعقاد قرارداد برای انجام پروژه‌های مختلف در کشورهای خارجی، از نیروی کار و خدمات فنی و مهندسی داخلی استفاده کنند که این می‌تواند زمینه مناسبی برای اشتغالزایی در کشور باشد.
دکتر جهانگیری از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها نیز به عنوان ظرفیتی دیگر برای اشتغالزایی نام برد و گفت: یکی از اهداف مهم این طرح تعادل بخشی به مصرف انرژی است که می‌توان در این قالب فرصت‌های شغلی فراوانی را در بخش بهینه‌سازی مصرف سوخت و سایر بخش‌های مرتبط تعریف کرد.
معاون اول رییس جمهور با تأکید براینکه حضور و نقش‌آفرینی بخش خصوصی نیز می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد و بخش اشتغال کشور باشد، بر لزوم رفع موانع برای حضور بخش خصوصی تأکید کرد.
وی همچنین با اشاره به مطالبات پیمانکاران بخش خصوصی خاطر نشان کرد: یکی از سیاست‌هایی که دولت دنبال می‌کند پرداخت این مطالبات است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، امیدواریم هرچه زودتر انجام شود.
در این جلسه معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از جلسات متعدد دبیرخانه شورایعالی اشتغال با دستگاه‌های اجرایی ارایه کرد و گفت: در این جلسات بسته سیاستی – اجرایی توسعه اشتغال پایدار در قالب 15 راهبرد و 55 اقدام در یک برنامه چهارساله تدوین شده است.
وی گزارشی از بخش‌های مختلف این بسته سیاستی - اجرایی ارایه کرد و در خصوص جزئیات بخش‌های مختلف آن به بیان توضیحاتی پرداخت.
در این جلسه وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای توسعه اراضی کشاورزی خاطر نشان کرد: دولت برنامه وسیعی برای زیرکشت بردن اراضی دارد که این امر می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه اشتغالزایی در کشور باشد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور هم در این نشست با بیان اینکه مشکل اصلی شرکت‌های دانش بنیان مشکل مالی نیست گفت: دغدغه این شرکت‌ها نبود بازار عرضه محصولات است که اگر این مشکل حل شود، مسائل مالی این شرکت‌ها چندان اهمیت نداشته و قابل حل است و گامی در جهت ایجاد فرصت‌های شغلی خواهد بود.
وی همچنین کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت و توسعه خودروهای الکتریکی و هیبریدی را از جمله بازارهای مناسب برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد و افزود: با فراهم شدن زمینه فعالیت و بازار عرضه محصولات شرکت‌های دانش بنیان می‌توان امیدوار بود فرصت‌های شغلی فراوانی در این بخش ایجاد گردد.
در این جلسه که با حضور شماری از وزرا، رییس کل بانک مرکزی، سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد، بخش‌های مختلف بسته سیاستی- اجرایی توسعه اشتغال پایدار مورد بررسی قرار گرفت و پس از تبادل نظرات و دیدگاه‌های مختلف، کلیات آن به تصویب رسید و مقرر شد با هماهنگی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورایعالی اشتغال، جزئیات این بسته مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و برنامه‌های اجرایی و عملیاتی آن نهایی شود.

شناسه خبر: 75830

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده