رییس جمهوری:

توسعه کشور بدون علم و فناوری امکان‌پذیر نیست

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با بیان اینکه دانش دنیای بسیار وسیعی است که باید حلقه‌های مختلف پژوهش و فناوری را در آن به صنعت متصل کرد، گفت: اگر این حلقه‌ها به هم وصل نشود، علم فقط روی کاغذ باقی می‌ماند.

شناسه خبر: 75646 -

يکشنبه 11 اسفند 1392 - 13:04

دکتر روحانی با اشاره به اینکه شخصاً در شش ماهه سپری شده از عمر دولت تأکید زیادی بر توجه به برقراری ارتباط بین دانش و صنعت داشته و بیشترین حضور و سخنرانی‌های او نیز در فضاهای علمی بوده است، افزود: اعتقاد راسخ دارم که توسعه کشور بدون علم و فناوری محال است و به همین دلیل بر لزوم اتصال حلقه‌های بخش‌های مختلف عرصه علم و فناوری به صنعت و منتج شدن علم به تولید محصول اصرار و تأکید دارم.
رییس جمهوری با تصریح به اینکه این سخن بنده نباید توهین تلقی شود که لازم است در گمنامی برای نام‌آوری ایران و ایرانیان تلاش کنیم، اظهار کرد: البته اشکالی هم ندارد که هر کس برای نام‌آوری خود تلاش کند اما باید این نکته را بدانیم که اگر ایران سرافراز شود همه ایرانیان سرافراز خواهند بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه برای توسعه به پژوهش، ابتکار و فناوری نیاز داریم، افزود: در این مسیر باید شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان تکیه‌گاه باشند و دولت یازدهم همه تلاش خود را برای حمایت از گسترش فعالیت‌های دانش‌بنیان صرف خواهد کرد و امیدوارم یک سال بعد بتوانیم آمار خوشحال‌کننده‌ای در این زمینه به مردم بدهیم.
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه علم و فناوری دامنه بسیار وسیعی دارد، گفت: اولویت‌بندی در پرداختن به فعالیت‌های علمی، ضرورت و اهمیت فراوانی برای امروز ایران دارد. علم و فناوری فضیلت است، اما بالاتر از آن، ضرورتی برای پاسخگویی سریع و مناسب به نیازهای جامعه است.
دکتر روحانی ادامه داد: در ایران اوضاع اقلیمی خاصی داریم که وجه غالب آن کمبود آب است و در سال‌های اخیر مشکلات زیست محیطی نیز به ویژه در کلانشهرها گسترش یافته، لذا ضروری است تحقیق‌ها و پژوهش‌های علمی را در این عرصه‌ها متمرکز کنیم و برای چنین فعالیت‌هایی اولویت قائل شویم.
رییس جمهوری خطاب به حاضران در این جشنواره گفت: شما پژوهشگران و دانشمندان هستید که باید برای رفع مشکلات جامعه و تأمین نیازها، راه حل پیش پای دولت بگذارید.
دکتر روحانی افزود: این دولت به جد معتقد است که اداره‌کنندگان واقعی کشور باید عالمان و فرهیختگان باشند و باید اقتصاد و سیاست کشور در مسیری حرکت کند که عالمان و صاحبنظران بر آن تأکید دارند و دولت صرفاً مرجعی برای فراهم کردن بسترهای لازم در راستای اجرای راه‌حل‌های صاحبنظران عرصه‌های مختلف باشد.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر قرار باشد علم و پژوهش در خدمت سیاستمداران قرار بگیرد نتایج شومی به بار خواهد آورد و بر عکس، این سیاستمداران هستند که باید در خدمت پژوهش و فناوری قرار گیرند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه متأسفانه در کشور ما نیز تحقیقات و فناوری تحت نفوذ دولت است، گفت: باید بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد به این میدان وارد شوند، چون آنها هستند که می‌توانند شکوفایی واقعی علمی را در کشور ایجاد کنند؛ علم باید در اختیار انجمن‌های علمی، استادان و محققان باشد نه یک کارمند دولت، چرا که یک کارمند دولت نمی‌تواند هدایت‌کننده مسیر علم و فرهنگ کشور باشد.
دکتر روحانی ادامه داد: بدون عقلانیت، اتکاء به علم و اندیشه‌ورزی نمی‌توان کشور را در مسیر تعالی واقعی قرار داد و البته دولت وظیفه دارد وضعیتی مناسب برای فعالیت دانشمندان و اندیشمندان فراهم کند و دولت یازدهم همه توان خود را در این راستا به کار خواهد گرفت.
رییس جمهوری اظهار کرد: جامعه و فضای فرهنگی حاکم بر آن باید محقق‌تر باشد و همه را در جهتی هدایت کند که خود را برای یک حرکت جدید و تحول بزرگ در کشور آماده کنند. چه با کمبود منابع مواجهیم اما باید تلاش کنیم کمبودها را برطرف کنیم. نباید خودمان را با گذشته‌مان مقایسه کنیم، بلکه در تخصیص منابع برای امور پژوهشی باید کشورمان را با جهان پیشرفته قیاس کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: البته در سال‌های گذشته در زمینه توجه به امور پژوهشی گام‌های خوبی برداشته شده است اما تا نقطه مطلوب فاصله زیادی هست و باید برای رفع کاستی‌ها همه دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فعالان با هم‌افزایی توان خود به گونه‌ای عمل کنند که فعالان اقتصادی و صنعتی احساس کنند بدون استفاده از نتایج تحقیقات و پژوهش‌های آنها از غافله پیشرفت عقب می‌مانند.
رییس جمهوری تأکید کرد: بنده به آینده امید فراوان دارم، چرا که تدبیر و بهره‌گیری از علم و عقلانیت و مهارت، کشور را به سمت تعالی پیش می‌برد.

شناسه خبر: 75646

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده