رییس جمهوری در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی:

انقلاب اسلامی، سرآغاز احیاء و بالندگی ایران در زمینه علم و فناوری و پژوهش بود

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه علم و دانش زمانی رشد می‌یابد که استقلال باشد و استعمار برود گفت: مردم ما با انقلاب اسلامی، دوران احیاء و بالندگی را در زمینه علم، فناوری و پژوهش در ایران بوجود آوردند.

شناسه خبر: 75645 -

يکشنبه 11 اسفند 1392 - 12:10

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی سخن می‌گفت با اشاره به اینکه جشنواره‌های رازی، فارابی و خوارزمی نماد پیوند میان دانش، پژوهش و فناوری هستند گفت: پیام جشنواره خوارزمی ارتباط علمی و فناورانه ایران با کشورهای دیگر است؛ امروز در وضعیتی قرار داریم که باید فضای ارتباط علمی با جهان بیش از پیش برقرار شود.
دکتر روحانی افزود: برگزاری جشنواره خوارزمی به معنای آن است که در فضای مثبت ارتباط جهانی و بین‌المللی، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به سرعت در مسیر علم و دانش بیشتر حرکت کند. ما توانستیم در اوضاع فشار و تحریم به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای دست یابیم و خودمان رادیو داروها را تولید کنیم؛ ما توانستیم در وضعیت فشار بین‌المللی در زمینه نانو، بیوتکنولوژی، فناوری در فضا، ‌آی‌سی‌تی، دستاوردهای خوبی داشته باشیم و اکنون در فضای بازتر می‌توانیم این تحرک را تسریع کنیم.
رییس جمهوری با اشاره به تحولات شگرف علمی در ایران به‌ویژه پس از در کنار هم قرار گرفتن تمدن ایرانی و تمدن اسلامی؛ از اینکه قدرت‌های بزرگ از علم، دانش و فناوری به عنوان ابزاری برای تفوق و سلطه بر دیگران و رسیدن به توسعه انحصاری استفاده کردند ابراز تأسف کرد.
دکتر روحانی اظهار کرد: از دیدگاه اسلام زکات علم، تعلیم و تعلّم است. زکات علم آن است که علم را در اختیار دیگران قرار دهیم. آن دورانی که ایران اسلامی و اندیشمندان مسلمان این سرزمین، پرچمدار علم و دانش بودند بدون منّت این دانش را در اختیار دیگران قرار دادند.
رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه در زمان حاضر کشورهای صنعتی همواره برای حفظ سلطه و قدرت، علم و دانش را انحصاری کرده‌اند گفت: در اوضاع کنونی کار بدان جا رسیده است که دستگاه‌های جاسوسی و اطلاعاتی آنها به خود اجازه می‌دهند اندیشمندان و دانشمندان ما را ترور کنند.
دکتر روحانی از شیوه رفتار برخی اعضای «ان پی تی» که به تعهد خود برای قرار دادن فناوری صلح‌آمیز در اختیار سایر کشورهای عضو پایبند نیستند انتقاد کرد و گفت: علم و فناوری از دیدگاه اسلام بدون مرز است. دورانی در این سرزمین علم تولید می‌شد و فناوری شکوفا بود و این تولیدات بدون منت در اختیار دیگران قرار گرفت، اما از زمانی که سلطه‌گران و دیکتاتورها بر ایران مسلط شدند کشور ما افول علمی پیدا کرد و این نشان می‌دهد که در دوران سلطه خارجی و حکومت استبدادی علم و فناوری رشد نخواهد کرد.
رییس جمهوری تصریح کرد: در دورانی که به علم و فناوری نیاز داشتیم‏، دستمان را به سمت دیگران دراز کردیم اما آنها آن مقدار که به مصلحت منافع خود ‌دیدند در اختیار ما گذاشتند. این دوران، دوران توقف و ایستادگی ایران بود که چند قرن به طول انجامید.
دکتر روحانی تأکید کرد: هر جا اختناق باشد جامعه علمی دچار رخوت می‌شود و هر جا آزادی باشد کشور شاهد حرکت رو به جلو خواهد بود.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه جشنواره خوارزمی و همه جشنواره‌ها عدالت علمی را مد نظر قرار دهند گفت: عدالت علمی باید بین تهران، استان‌ها، شهرستان‌ها و بین مرد و زن و بین اقوام مختلف باشد، زیرا ما نیاز به عدالت علمی داریم.
دکتر روحانی خطاب به حاضران جشنواره خوارزمی تأکید کرد: بگذارید زمینه برای رشد علمی و مدیریتی و رشد حضوردر جامعه برای همه اقوام، اقلیت‌ها، زنان جامعه و دختران دانش‌پژوه که فرهیختگان ما هستند فراهم شود؛ چراکه دنیای علم، دانش و فناوری بسیار وسیع است.

شناسه خبر: 75645

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار برگزیده