رییس جمهوری در همایش مدیران ارشد وزارت دفاع:

مردم و نیروهای مسلح به خلف صالح امام (ره)‌ اعتماد دارند

رییس جمهور با بیان اینکه ایمان، اتکا و امید به حق و خداوند است که می‌تواند ما را در برابر دشمن پیروز کند، به وجود جلوه‌های بارزی از ایمان و اخلاص در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و در عین حال گفت: ما باید نیروی انسانی آموزش‌دیده و با روحیه و انگیزه الهی و مجهز داشته باشیم. زیرا در اصل بازدارندگی آن چیزی که رقیبان و دشمنان را به فکر وادار می‌کند نیروی انسانی است.

شناسه خبر: 75598 -

شنبه 10 اسفند 1392 - 11:25

دکتر روحانی ضرورت پشتیبانی همه جانبه از نیروی انسانی که در خط مقدم قرار دارد را یادآور شد و افزود: حضور، پشتیبانی، یکدلی، همدلی، همبستگی و اتحاد و انسجام مردم عامل مهمی در بازدارندگی است. چرا که اگر نیروی مسلح قوی هم باشد ولی مردم از آن جدا باشند، آن نیروی مسلح پیروز نخواهد شد.
رییس جمهور اظهار کرد: ما باید ملت واحد، امت واحد باشیم و همه باید در کنار هم باشیم. نیروهای مسلح باید تکیه‌گاه مردم باشد و مردم احساس کنند اگر روزی خطری پیش بیاید نیروهای مسلح کشور قدرتمندانه حضور دارند.‌ در هنگام بروز بلایای طبیعی نظیر زلزله و سیل نیروهای مسلح کمک می‌کنند و مردم حس می‌کنند نیروهای مسلح با همه تجهیزاتشان در گرفتاری و مشکل در کنار آنها هستند.
دکتر روحانی با ابراز امیدواری نسبت به آینده کشور گفت: اگر همه دست به دست یکدیگر دهیم و در کنار هم باشیم مردم روز به روز احساس آسایش و امنیت بیشتری خواهند کرد زیرا دولت به تنهایی قادر نیست همه موانع پیش روی کشور را مرتفع کند.
رییس جمهوری تأکید کرد: آن چیزی که دشمن را می‌هراساند حضور یکپارچه ملت و نیروهای مسلح در کنار فرماندهی معنوی، عادل و مورد اعتماد جامعه است. خیلی مهم است که چه کسی فرماندهی می‌کند. در زمان هشت سال دفاع مقدس آن چیزی که مردم را دلگرم ‌می کرد دستور و فرمان امام (ره) بود. همه می‌دانستند که اگر امام (ره ) چیزی می‌گوید انگیزه مادی، شخصی و فردی ندارد و برای رضای خدا است.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز و پس از ارتحال امام (ره) خلف صالحی جای ایشان را گرفته است که نیروهای مسلح و مردم ما به او همانند بنیانگذار انقلاب اعتماد دارند و این ارزشمند و مهم است. اینکه چه کسی فرمان جهاد و جنگ می‌دهد مهم است زیرا میان فرمان فرمانده فقیه و یک فرمانده عادی تفاوت بسیاری وجود دارد. در پیشگاه خداوند دل انسان قرص می‌شود و حجت می‌یابد که هر چه می‌خواهد، بشود، معلول ‌شود، راحت‌تر صبر می‌کند. شهید شود پیش خداوند مقرب‌تر است.
رییس جمهوری تأثیر نحوه رفتار با دیگران را در امر بازدارندگی مهم ارزیابی کرد و گفت: آزمایش موشکی تهدید نیست، بلکه تهدید این است که کسی از برگزاری رزمایش با هدف ایجاد آمادگی در نیروهای مسلح که یک ضرورت است بیهوده بترسد و بی‌جهت تحریک شود.
دکتر روحانی خواستار رعایت موازین جمهوری اسلامی در اعلام مواضع شد و ادامه داد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سیاستی بر مبنای تنش‌زدایی و اعتمادسازی با دنیا است و این سیاست امری تاکتیکی و شعاری نیست. جمهوری اسلامی ایران خواهان تنش، ادامه تنش و افزایش تنش با دیگران نیست دنبال ساخت اعتماد با همه بویژه با همسایگان خود است.
رییس جمهوری تصریح کرد: دنیا بداند ما روی عزت، استقلال‌، منافع ملی‌ و ارزش‌هایمان معامله نمی‌کنیم. دشمن و دوست بدانند ما در صورت احترام به اصولمان حاضر به گفت و گو هستیم تا اگر مشکلی وجود دارد برادرانه و دوستانه و از موضع برابر حل و فصل شود.
دکتر روحانی افزود: وقتی در ارتباط با کشورهای دیگر به گونه‌ای رفتار شود که آنها احساس کنند شما قصد ضربه زدن به منافع آنها را ندارید و می‌خواهید همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشید گامی در جهت بازدارندگی برداشته‌اید.

شناسه خبر: 75598

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده