رییس جمهوری در دیدارِ خانواده شهدا و ایثارگران هرمزگان:

دستور اجرای قانون جامع ایثارگران صادر شده است

رییس جمهوری امروز (چهارشنبه) در دیدار خانواده شهدا و ایثارگران هرمزگان با بیان اینکه انقلاب، عظمت، استقلال و سرفرازی امروز ایران اسلامی مرهون دلاوری فرزندان عزیز این مرز و بوم در دوران مبارزات نهضت اسلامی و جنگ تحمیلی است، گفت: همه این دستاوردها حاصل از خودگذشتگی کسانی است که عزیزان خود را تقدیم انقلاب، نظام و اسلام کرده و با صبر و ایستادگی خود بر رنج و سختی‌های ناشی از فقدان عزیزانشان به ما درس مقاومت و ایستادگی دادند.

شناسه خبر: 75555 -

چهارشنبه 7 اسفند 1392 - 19:02

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه هم در دوران مبارزات انقلاب اسلامی و هم در دوران دفاع مقدس اگر همه مردم و اقشار جامعه به صحنه نمی‌آمدند نه انقلاب به پیروزی می‌رسید و نه در جنگ تحمیلی می‌توانستیم بر دشمن فائق شده و آن را از خاک کشورمان بیرون کنیم، افزود: در جریان مبارزات نهضت اسلامی همه دشمنان پشت رژیم سفاک پهلوی بوده و همه قدرت‌های مادی نیز به ظاهر در اختیار او بود اما ایستادگی و تحمل زندان و شکنجه و صبر و استقامت مردم، انقلاب را به پیروزی رساند.
رییس جمهوری با یادآوری سفرهای مبارزاتی مکرر خود به هرمزگان در فاصله سالهای 53 تا 57 که در اسناد ساواک نیز به آن اشاره شده است، اظهار کرد: هرمزگان در دورانی که انقلاب نیاز به یار و یاور و ایستادگی و فداکاری داشت از جمله استانهای انقلابی کشور بود.
دکتر روحانی با اشاره به تحمیل جنگ به کشورمان در فاصله کمتر از دو سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: وضعیت کشور و اوضاع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در آن مقطع تاریخی وضعیت خاصی بود که باعث شده بود دشمن احساس کند چنانچه به ایران حمله کند اگر نتواند در زمانی کوتاه همه کشور را اشغال کند حداقل خواهد توانست استان‌های مرزی را به اشغال خود درآورد اما این مردم بودند که همه به صحنه آمدند و دشمن را ناکام گذاشتند.
رییس جمهوری گفت: حتی اگر در دوران جنگ تحمیلی عده‌ای گوش به ندای امام راحل داده و آماده فداکاری می‌بودند اما عده‌ای به فرمان دشمن بودند باز هم پیروزی نصیب ما نمی‌شد؛ اما در آن دوران همه مردم از همه اقشار به میدان آمدند و بنده خود در یک سفر به جبهه‌های جنوب فرزندان سران هر سه قوه را در یک زمان در جبهه مشاهده کردم.
دکتر روحانی اضافه کرد: اگر همه آحاد ملتی برای هدفی مقدس دست به دست هم بدهند یقین بدانید که خدا پیروزی را نصیب آن ملت خواهد کرد و اینکه در جنگ تحمیلی حتی یک میلی‌متر از خاک سرزمین ایران به دشمن واگذار نشد، افتخاری تاریخی برای ملت ایران است که همه دست در دست یکدیگر آن را خلق کردند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در جریان جنگ تحمیلی همه قدرت‌های بزرگ حامی و یاور صدامیان بودند، اظهار کرد: حامیان صدام حتی اگر بر اساس قوانین داخلی کشورشان نمی‌توانستند تجهیزات و لوازمی مثل برخی هواپیماها را در اختیار حامیان قرار دهند، حیله‌ها و ترفندهایی را به کار می‌بستند و مثلاً این هواپیماها را به جای فروش اجاره می‌دادند که این از عجایب تاریخ است اما در مقابل برخی لوازم و وسایل مورد نیاز ایران را مثل قطعات یدکی پدافند هوایی که کاربرد آنها کاملاً دفاعی و انسانی بود، علیرغم تعهداتشان طبق قرارداد با ایران، از کشورمان دریغ کردند.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه هیچ کشوری در جنگ تحمیلی به جمهوری اسلامی کمک نکرد، تصریح کرد: در جریان جنگ تحمیلی رمز پیروزی اولاً این بود که همه به میدان آمدند و دوم این بود که روی پای خودمان ایستادیم. ملت ایران در دوران دفاع مقدس به هیچ کس جزء خدا امید نداشت و با استفاده از همه توانش به میدان آمد و روی پای خود ایستاد و وقتی اینگونه باشد یقین بدانید که خداوند چنین ملتی را در همه صحنه‌ها پیروز می‌سازد.
رییس جمهوری در ادامه گفت: امروز روزگار سختی بر ما می‌گذرد به هر حال قبول دارم که زندگی امروز مردم با مشکلاتی توأم است که آن را با تمام وجود لمس می‌کنیم. وجود تورم 43 درصدی و اینکه مجبور باشیم کالاها را با قیمت حدود 40 درصد بالاتر از سال گذشته تهیه کنیم معنایش چیزی جز سختی و فشار بر روی مردم نیست.
دکتر روحانی ادامه داد: تلاش دولت این بوده که قدم به قدم و با همراهی و همکاری مردم فشار موجود بر روی زندگی آنها را کم کند و امروز تورم از 43 درصد به 33 درصد رسیده که این خود کار بزرگی است اما قبول داریم که هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.
رییس جمهوری اظهار کرد: البته برداشتن چنین حجمی از فشار و سختی از زندگی مردم کار کوچکی نبوده و یک روزه قابل انجام نیست اما کار شروع شده و مسیری که دولت با مشورت با همه متخصصین انتخاب و آغاز کرده نیز صحیح انتخاب و آغاز شده است و باید باز هم مردم صبر کنند تا این مشکلات حل شود و به حول و قوه الهی دولت در مسیر حل این مشکلات است و آنها را رفع خواهد کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه مردم در اثر تحریم‌های ظالمانه در فشار بوده‌اند، اظهار کرد: معنای تحریم آن است که کالاهایی که قرار است به دست مردم برسد گرانتر تهیه می‌شود و اساساً فشار تحریم بر دوش مردم است. بنده در همه دیدارهایی که با سران و مقامات کشورهای اروپایی در مدت سپری شده از دولت داشتم، تأکید کردم که تحریم‌ها علیه ایران نه تنها غیر قانونی بوده بلکه ضد حقوق بشری نیز هستند چرا که به عنوان مثال داروهای مورد نیاز مردم را نیز شامل می‌شدند.
رییس جمهوری تأکید کرد: همانطور که مردم با صبر و تحمل، از خودگذشتگی و حضور همگانی در میدان در دوره جنگ تحمیلی 8 ساله به پیروزی رسیدند امروز هم مطمئناً با تکیه بر همان الگو از همه مشکلات عبور خواهند کرد.
دکتر روحانی گفت: همه مسئولیت‌ها و مشغله‌های دولت که ذکر آن به میان آمد به معنای آن نیست که دولت در برابر خانواده‌های ایثارگران احساس دین نمی‌کند یا دین خود نسبت به این خانواده‌ها را فراموش کرده است. از روز اول همکاری با جناب آقای شهیدی اهمیت خانواده‌های شهدا و ایثارگران نزد خودم را به ایشان متذکر شدم و تأکید کردم که بنده در برابر این خانواده‌ها احساس دین سنگینی دارم.
رییس جمهوری افزود: وقتی به دیدار خانواده‌های شهدا و ایثارگران می‌روم احساس می‌کنم با یک دنیا صبر و استقامت روبرو می‌شوم و مثلاً در یکی از دیدارها جانبازی که یک دست، پا و بینایی خود را از دست داده بود از بنده درخواست کرد بیش از جانبازان به معلولان توجه کنم و می‌گفت جانبازان خیلی بیشتر مورد توجه هستند و این معلولان هستند که نیاز به توجه بیشتر دارند و این همه عظمت و بزرگواری به شدت بنده را تحت تأثیر قرار داد.
دکتر روحانی اظهار کرد: همه در تحمل سختی‌ها دچار مشقاتی می‌شوند اما ما در جمهوری اسلامی و شما خانواده‌های شهدا و ایثارگران یک ویژگی خاص دارید و آن امید به خداست که روحیه لازم برای ایستادگی را به دلیل رضا به قضای حق و استقامت در برابر بلا و امتحان الهی به ما می‌دهد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایستادگی در زمان آزمایش الهی است که نشان می‌دهد چه کسانی صابرین واقعی هستند، تصریح کرد: با وجود همه مشکلات وقتی با خدا معامله کردیم نباید یادمان برود که چه عضوی را در این راه تقدیم کرده‌ایم و نباید آن را با هیچ کس جز خدا معامله کنیم.
دکتر روحانی تأکید کرد: اینجاست که خانواده‌های شهدا و ایثارگران آموزگاران ما هستند و در حقیقت باید گفت که خانواده‌های شهدا، معلمان بزرگ ایثار در کشور هستند و همه آحاد مردم باید ایستادگی و ایثار را از ایشان بیاموزند.
رییس جمهوری با بیان اینکه مردم ایران قدرشناس هستند، تصریح کرد: مردم قدر خانواده‌های شهدا را می‌دانند و به خوبی به این نکته واقفند که اگر ایثار آنان نبود چه بر سر کشور می‌آمد. البته آه مظلومان دامن همه کسانی که در این کشور ظلم کرده‌اند را گرفته یا خواهد گرفت.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه دولت در حد توان و با افتخار در خدمت خانواده‌های ایثارگران خواهد بود، گفت: قانون جامع ایثارگران به هر حال سالهاست که منتظر اجرا باقی مانده اما در جلسه دولت به جناب آقای شهیدی گفته‌ام و در اینجا هم اعلام می‌کنم که دستور اجرای آن صادر شده و دولت گام به گام و در حد توان به حول و قوه الهی آن را اجرا خواهد کرد.
رییس جمهور گفت: ان‌شاءالله در همین ماه اسفند که البته ماه سختی نیز برای دولت است، بخشی از بدهی‌ها به خانواده‌های شهدا پرداخت خواهد شد و این کار در سال بعد نیز ادامه خواهد یافت و دولت اجرای این قانون را وظیفه خود می‌داند و در حد توان آن را اجرا خواهد کرد.
دکتر روحانی در پایان تأکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا ان‌شاءالله مسیر پیشرفت کشور سریعتر طی شده و ایرانی آباد بسازیم که روح شهدا از ما راضی بوده و خانواده‌های ایثارگران به چنان ایران آباد و با عظمتی افتخار کنند.

شناسه خبر: 75555

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده