رییس‌جمهوری در دیدار علما و روحانیون استان هرمزگان:

وحدت مسلمانان، آرمان، آرزو و هدف مقدس دولت تدبیر و امید است

رییس‌جمهوری شامگاه سه‌شنبه در دیدار علما و روحانیون استان هرمزگان با ابراز خشنودی از حضور در جمع مروجین دین، قرآن و سیره پیامبر گفت: وحدت مسلمانان از آرمان‌های بزرگ اسلام و شخص پیامبر اکرم(ص) بوده و به جد مورد توصیه موکد قرآن مجید و پیامبر است.

شناسه خبر: 75507 -

سه شنبه 6 اسفند 1392 - 21:51

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه خیلی‌ها دلشان می‌خواهد میان امت اسلامی در کل جهان و در ایران تفرقه و اختلاف باشد، افزود: البته اگر اختلاف به معنای تفاوت در نظر و تفسیر باشد به عنوان تضارب آرا اشکالی ندارد. اما اگر اختلاف به معنای تنازع و رو در روی هم قرار گرفتن باشد و جامعه را به سوی پاره پاره شدن سوق دهد بسیار خطرناک خواهد بود.
دکتر روحانی با طرح این سوال که چرا دشمن توانسته در مسیر تفرقه میان مسلمانان توفیق یابد اظهار کرد: امروز از ناحیه اختلاف بین مسلمانان مشکلات فراوانی داریم و متأسفانه برخی افراد در منطقه نیز تحت تأثیر بدخواهان و دشمنان اسلام عمل می‌کنند و کار به جایی رسیده است که امروز مسلمانی مسلمان دیگری را می‌کشد و به ریختن خون او افتخار می‌کند.
حجت الاسلام دکتر روحانی تأکید کرد: امروز به لطف خدا نه تنها در استان هرمزگان بلکه در همه ایران اتحاد، برادری و اخوت میان برادران مسلمان برقرار است و دولت تدبیر و امید مصمم است که در مسأله وحدت مسلمانان به عنوان یک آرمان، آرزو و هدف مقدس اصرار بورزد. همه اعضای این دولت و مدیران آن مکلف هستند به لحاظ دینی، اعتقادی، قانونی و مدیریتی بر وحدت پافشاری کنند؛ چرا که برای اعتلا و عزت کشور باید از اختلاف پرهیز کرده و همه توان و نیروی خود را تجمیع کنیم.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه اگر می‌خواهیم در دستیابی به اهداف دینی و ملی توفیق داشته باشیم باید در بسط و ترویج فرهنگ اسلام بکوشیم، گفت: ترویج اسلام تنها در مقام عمل ممکن است و اگر قرار باشد برادرکشی در جوامع اسلامی رواج داشته باشد دیگر مخاطبی برای ترویج فرهنگ متعالی اسلام باقی نمی‌ماند.
دکتر روحانی، اظهار کرد: امام راحل (ره) نیز همواره بر این مهم تأکید داشته و فرمودند مسلمانی که علیه مسلمان دیگری تلاش می‌کند نه شیعه است و نه سنی.
رییس‌جمهوری گفت: امروز در شرایطی هستیم که وظیفه داریم ایران را به عنوان یک الگو و نمونه در همزیستی مسالمت‌آمیز و برادری و اخوت میان همه مسلمانان از فرق و مذاهب مختلف به جهان اسلام به ویژه همسایگانمان معرفی کنیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: هم امام راحل (ره) و هم مقام معظم رهبری بر وحدت و اخوت اسلامی تأکید داشتند و ان‌شاءالله همه ما باید در این مسیر فعال بوده و همه تلاش خود را مصروف داریم.
رییس‌جمهوری اظهار کرد: اگر امروز بخواهیم مسائلمان را با دنیا با کمترین هزینه حل و فصل کنیم به مقدماتی نیاز داریم اما به دو چیز نیاز فوری و ضروری داریم که اولین آن قدرت‌نمایی ملت ایران است و بالاترین جلوه این قدرت‌نمایی اتحاد، انسجام و وحدت ملی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر دنیا ببیند که همه ایران برای منافعش، فرهنگش، هویت‌ اسلامی و ایرانی‌اش، توسعه کشورش و دفاع از حقوق حقه‌اش یکپارچه و متحد است حتماً شرایط برای تحصیل این منافع و مصالح تسهیل می‌شود.
رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: زمانی دو گروه در جریان نهضت اسلامی با یکدیگر بر سرِ ولایتی بودن یا نبودن اختلاف داشتند که امام راحل (ره) به آنان پیغام دادند امروز مشکل و خطر اصلی متوجه توحید است نه اینها که بر سر آن دعوا دارید. امروز هم مشکل اصلی بر سر اسلام، قرآن و توحید است که عده‌ای می‌خواهند اسلام را نابود کنند و مانع از حاکمیت قرآن و سیره و راه اهل بیت شوند.
دکتر روحانی گفت: بدانید اگر تا امروز نیز موفقیتی نصیب ما شده در سایه قدرت ملی ماست که اولین شرط آن همین وحدت و یکپارچگی است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به درخواست نماینده ولی فقیه در استان برای ارائه توضیحاتی درباره مسأله هسته‌ای گفت: بدانید اگر تا امروز در موضوع هسته‌ای ایران توفیقی بدست آمده، در سایه قدرت ملی حاصل شده و شرط قدرت ملی این است که وحدت، اتحاد و یکپارچگی وجود داشته باشد. نقد اشکالی ندارد و انتقاد آزاد است و اساساً انتقاد سازنده و دلسوزانه یک وظیفه است.
رییس‌جمهوری افزود: نقد خیلی خوب است اما در عین حال وقتی دیگران ببینند ما در دفاع از اهدافمان یکپارچه هستیم، دیگر موفق نخواهند شد با بهانه‌تراشی ما را از دستیابی به حقوقمان بازدارند.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه حقوق حقه ملت ایران فقط حق هسته‌ای نیست، اظهار کرد: ما صدها حق دیگر داریم که بدخواهان می‌خواهند به بهانه هسته‌ای ملت را از آن بازدارند. تجارت آزاد، تعامل با دیگران، خرید و تهیه کالاها با شرایط و قیمت رقابتی و جابجایی آزادانه پول‌هایمان نیز حق ماست که دشمن می‌خواست به بهانه هسته‌ای، ظالمانه ما را از دستیابی به آنها بازدارد.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: تلاش دولت بر این است که بهانه‌ را از دشمن بگیرد. بنده از اولین روزی که درباره غنی‌سازی در این کشور بحث شد در جریان مباحث بودم و در متن تلاش‌ها مسئولیت‌هایی داشتم و بر همین اساس می‌گویم که هیچ وقت دنبال سلاح هسته‌ای نبودیم و اگر اینگونه بود نمی‌رفتیم با کشورهای مختلف مذاکره کرده و از آنها بخواهیم که ما را در دستیابی به فناوری غنی‌سازی کمک کنند. اگر می خواستیم کار مخفی انجام دهیم نمی‌رفتیم با همه شرقی‌ها و غربی‌ها برای کمک گرفتن در بحث هسته‌ای گفتگو کنیم.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، ساختن و داشتن سلاح هسته‌ای را خلاف اخلاق، فقه و شرع مقدس اسلام می‌داند، چنانکه مقام معظم رهبری در این باره صراحتاً فتوا دادند، تصریح کرد: ما به دنبال این بودیم که روی پای خودمان بایستیم و فناوری هسته‌ای را به عنوان فناوری‌های ارزشمند در دنیای امروز در اختیار بگیریم، اما دشمنان از آن بهانه‌ای درست کردند و با استفاده از آن ایران را به نقطه‌ای بردند که امروز تحریم‌های ظالمانه را علیه ما وضع کردند.
حجت الاسلام دکتر روحانی افزود: تلاش دولت بر این است که با شفاف‌سازی بیشتر در چارچوب بین‌المللی و با مذاکرات سازنده بر حقوقمان تأکید کنیم، چون کسی قرار نیست این حق را به ما بدهد و این حق طبیعی ما است. مثل اینکه لازم نیست کسی حق نفس کشیدن ما را به رسمیت بشناسد. حق فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، حق همه کشورها و ملت‌هاست.
رییس‌جمهوری گفت: دولت در این راستا قدم اول را برداشته و می‌بینید که در تفاهمی که حاصل شده بر غنی‌سازی در نطنز یا فردو در متن تفاهم‌نامه تأکید شده است. منتها بحث بر سر این است که گسترش کار تا چه حد باشد. بنابراین ما بر حق طبیعی و مسلم خودمان تأکید کرده و تأکید می‌کنیم و در عین حال می‌خواهیم ظلم‌ها و فشارهای نابجا به کشور را رفع کنیم که در قدم اول این کار موفق بوده‌ایم.
دکتر روحانی افزود: گام دوم که ان‌شاءالله گام نهایی خواهد بود این است که در یک فرصت 6ماهه به توافقی برسیم که هم فشارها علیه کشور برداشته شود و هم بتوانیم حقوقمان را در همه زمینه‌ها از جمله حقوق هسته‌ای دنبال کرده و به نتیجه برسانیم.
رییس‌جمهوری اظهار کرد: نکته نهایی که می‌خواهم بر آن تأکید کنم این است که امروز زمان آن است که همه در بحث توسعه کشور از جمله توسعه اقتصادی با سیاست‌های کلی که اخیراً مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند سربلند بیرون بیاییم.
دکتر روحانی با بیان اینکه اجرای موفق هیچ کاری بدون تمهید زیرساخت‌های فرهنگی آن امکان‌پذیر نیست، تصریح کرد: اگر بخواهیم در اقتصاد گامی به جلو برداریم، باید مردم را از لحاظ فرهنگی آماده کنیم؛ کار در اقتصاد تنها در عرصه مدیریت، تأمین سرمایه و امثال آن نیست بلکه ما به وجدان کاری و اخلاق کاری نیز نیاز داریم و در کنار تلاش و کوشش به صبر و ایثار هم نیاز داریم.
رییس‌جمهوری ادامه داد: باید کشور را به پیش ببریم و بحث اصلاً این نیست که چرا دولت این کار یا آن کار را انجام نمی‌دهد؟ همه کارها را باید مردم انجام دهند و دولت فقط یک خادم است که برای فعالیت مردم یک سری تسهیلات را ایجاد می‌کند و همه کارها از جمله تمهید فرهنگی در اختیار مردم و از جمله شما علما و روحانیون است.
دکتر روحانی گفت: مگر دولت می‌تواند مسائل فرهنگی را به تنهایی و بدون کمک اصحاب فرهنگ حل و فصل کند و بار فرهنگ را به تنهایی به دوش بکشد. دولت همچنین نمی‌تواند کارخانه‌دار، صنعتگر و یا کشاورز خوبی باشد. این مردم و اصحاب فرهنگ هستند که باید فرهنگ را سامان دهند.
رییس‌جمهوری اظهار کرد: همین امروز هم دولت حجم زیادی از مسئولیت‌ها را به عهده دارد و هر چه پول بدست می آورد باید به عنوان حقوق به کارمندان و بازنشستگان دهد؛ مگر یک کشور هفتاد و چند میلیون نفری چقدر کارمند دولتی می‌‌خواهد؟ این مردم هستند که باید به میدان بیایند و کارها را انجام دهند.
رییس‌جمهوری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه هرمزگان یکی از استان‌های بسیار مهم و استراتژیک کشور است، گفت: تنگه هرمز در این استان است و علاوه بر آن این استان سواحل طولانی در دو طرف تنگه هرمز دارد. هرمزگان تنها استانی است که هم در خلیج فارس و هم در دریای عمان ساحل دارد و خیلی بد است که در چنین استانی فقر وجود داشته باشد.
دکتر روحانی اظهار کرد: باید تلاش زیادی صورت گیرد و این تلاش هم منحصر به دولت نیست و همه باید تلاش کنند.
رییس‌جمهوری گفت: تلاش دولت این است که در بحث فولاد تسهیلاتی ایجاد کند تا هرمزگان به یکی از قطب‌های مهم فولاد تبدیل شود. همچنین این استان جایگاه خود به عنوان یک مرکز اصلی و مهم حمل و نقل کشور را کسب کند؛ چرا که بنادر زیادی نیز دارد.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز تصمیم گرفته شد فاز دوم بندر شهید رجایی تکمیل شود و ان‌شاءالله کاری خواهیم کرد تا اجرای فاز سوم آن نیز در دولت یازدهم آغاز شود. امروز یک صحبت اولیه صورت گرفت که در تهران تکمیل خواهد شد تا اجرای فازهای دوم تا پنجم این بندر در همین دولت آغاز شود و این تحولی بسیار عظیم و بزرگ برای استان خواهد بود.
رییس‌جمهوری با اشاره به ظرفیت شیلات در هرمزگان تصریح کرد: حتما باید به این بخش کمک شود؛ چرا که استان استعدادهای زیادی در این زمینه دارد و همینطور بخش کشاورزی استان که استعدادهای زیادی دارد باید مورد حمایت قرار گیرد.
دکتر روحانی گفت: با توجه به برخورداری استان از سواحل طولانی، بخش باقیمانده بزرگراه بندرعباس به جاسک و بخش‌هایی که نیاز به بهسازی دارد نهایی و اجرا خواهیم کرد. دولت مصمم است جاسک به یک بندر استراتژیک تبدیل شود که این تصمیم و تصمیمات دیگری را برای توسعه جاسک در سفر فردا به این بندر اعلام خواهیم کرد.
رییس‌جمهوری اضافه کرد: جاسک باید به یک قطب اقتصادی مهم و بندر بزرگ در دریای عمان تبدیل شود و همه این کارها باید در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای توسعه کشور صورت گیرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه برای اجرای موفق این سیاست‌های مهم نیاز به فرهنگ‌سازی داریم، اظهار کرد: ممکن است شما بگویید که علما بیشتر دنبال تبیین احکام دین برای مردم هستند اما بنده می‌گویم که توسعه و پیشرفت هم جزو دین است و باید صورت گیرد تا فقر در زندگی مردم از بین برود و پیشرفت کشور است که دنیا و آخرت مردم را می‌سازد.
رییس‌جمهوری تأکید کرد: از همه روحانیت اعم از شیعه و سنی در سراسر کشور تقاضا می‌کنم در این مقطع به صحنه آمده و در فرصت‌های مختلف از جمله در خطبه‌های نمازهای جمعه تبیین راهکارهای توسعه و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند را در دستور کار خود قرار دهند.
دکتر روحانی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی باعث می‌شود کشور روی پای خودش بایستد و بتوانیم از پیچ و خم‌ها به سلامت عبور کنیم؛ این اقتصاد درون‌گرا و برون‌نگر است که دولت هم تمهید بهبود محیط کسب و کار داخلی و هم آماده کردن عرصه خارجی با تعامل سازنده با دنیا را انجام خواهد داد و در همه این زمینه‌ها روحانیت باید پیشتاز و پیش قدم باشد.
رییس‌جمهوری گفت: همه علما از شیعه و سنی دست به دست هم دهیم برای وحدت و اتحاد بیشتر و حرکت در مسیر توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی.

شناسه خبر: 75507

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده