رییس جمهوری در دیدار فعالان صنعت فولاد و توسعه دریا محور:

ملتی که از منابع بی شمار خدادادی برخوردار است نباید فقیر باشد

رییس جمهوری شامگاه سه‌شنبه در نخستین روز از سفر به استان هرمزگان در دیدار فعالان صنعت فولاد و توسعه دریا محور، از فولاد به عنوان صنعتی بنیادین در توسعه کشورها یاد کرد و گفت : اگر چه دنیای امروز دنیای «ای تی»، «ای سی تی» و بیوتکنولوژی است اما نمی‌توان بدون آهن و فولاد به توسعه اندیشید. امروز نیز صنایع بزرگ نظیر راه آهن، حمل و نقل، ساختمان و زندگی همچنان به فولاد وابسته است.

شناسه خبر: 75504 -

سه شنبه 6 اسفند 1392 - 21:01

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه خدا نعمت‌های بزرگی همچون معادن ذی‌قیمت در این سرزمین به ما داده است، اظهار کرد: اینکه بخش بزرگی از منابع این معادن را به صورت خام صادر می‌کنیم جای تأسف دارد و سخن گزافی نیست. ما امروز علاوه بر منابع معدنی، نفت و گاز را هم به صورت خام صادر می‌کنیم که این کار نادرست و اشتباه است.
دکتر روحانی تصریح کرد: خداوند این کشور را با این همه معدن و امکانات در اختیار مردمی با استعداد قرار داده است و ما در پیشگاه خداوند و ملت باید پاسخگو باشیم. زیرا خداوند فقر ملتی را که در عین داشتن آب و خاک همچنان فقیر باشد، زیاد می‌کند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش به داشتن چارچوب و قانون اساسی خوب و همچنین وحدت میان مردم اشاره کرد و افزود: امیدوارم روز به روز وحدت ما بیشتر شود. بعضی‌ها با طرح موضوعات جزیی می خواهند شکاف را بیشتر کنند اما باید بدانیم که بار سنگینی را بر دوش داریم.
رییس جمهوری با تأکید بر این که باید تحریم‌های ظالمانه را برداریم گفت: اگر سرمایه‌گذاری خارجی به نفع اشتغال و ملت باشد که قطعاً این گونه است، نباید خوشحال باشیم؟
رییس جمهوری با اشاره به اینکه دو طرف در نخستین جلسه مذاکرات هسته‌ای اراده لازم را برای حل و فصل نهایی از خود نشان داده‌اند، اظهار امیدواری کرد همین اراده در جلسات بعدی نیز مشاهده شود.
دکتر روحانی همچنین در خصوص اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت: مجلس تکلیف کرده است صرفاً به کسانی یارانه داده شود که نیازمند و متقاضی باشند.
رییس جمهوری در خصوص تکمیل فازهای بندر شهید رجایی گفت: فاز سوم این بندر در دولت یازدهم افتتاح می‌شود و برای فاز 4 و 5 آن هم تصمیم می‌گیریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه برای هر کانتینری که به بنادر وارد می‌شدند، 700 دلار اضافه پرداخت می‌کردیم، گفت: امروز در همین فاز 2 بندر شهید رجایی شاهد بودیم که در همین هفته‌ها و ماه‌های گذشته کشتی‌های خارجی زیادی پهلو گرفته‌اند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اقتصاد کشورمان را درون‌زا و برون‌نگر توصیف کرد و افزود: همان گونه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است اقتصاد ما باید درون‌زا و برون‌نگر باشد.
روحانی به تلاش کشور برای بهبود وضعیت کسب و کار اشاره کرد و افزود: این کار با قوانین درست، مقررات، تسهیلات و بازکردن گره‌ها انجام می‌شود و در همه زمینه‌ها دولت برای اقتصاد درون‌زا قدم می‌گذارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه برای استفاده از استعدادهای درخشان و نخبگان باید تلاش کنیم، گفت: ضرورت داریم صنعت را رشد دهیم و همزمان، مصرف یا شدت انرژی را کاهش دهیم که این کار با تکنولوژی، بهره‌وری و اقدامات دانش بنیان امکان‌پذیر است.
دکتر روحانی با بیان اینکه با داشتن امتیاز سواحل جنوب و شمال در کشور، نه تنها باید صادرات داشته باشیم، بلکه باید کالای دیگران را هم صادر کنیم افزود: با توسعه بنادر، راه آهن و جاده می‌توان خواست کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز را برای دسترسی به آبهای آزاد فراهم کرد.
روحانی بار دیگر تأکید کرد: ما نه تنها باید محصول خود را صادر کنیم، بلکه باید محصول دیگران را هم صادر کنیم.

شناسه خبر: 75504

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده