دکتر جهانگیری در دیدار وزیر مشاور وزارت امور خارجه الجزایر:

ایران و الجزایر برای نشان دادن چهره حقیقی اسلام تلاش کنند

معاون اول رییس جمهور گفت: ایران و الجزایر دو کشور مسلمان هستند که هردو از تروریسم آسیب‌های جدی دیده‌اند و باید تلاش کنند ضمن مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، چهره حقیقی اسلام را در دنیا به نمایش بگذارند.

شناسه خبر: 75402 -

دوشنبه 5 اسفند 1392 - 17:03

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در دیدار عبدالمجید بوقره وزیر مشاور وزارت امور خارجه الجزایر ضمن تسلیت کشته شدن گروهی از مردم الجزایر در سانحه سقوط هواپیمای نظامی این کشور اظهار داشت: ایران و الجزایر همواره از روابطی صمیمانه برخوردار بوده‌اند و رایزنی مستمر مقامات عالی رتبه و برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور می‌تواند نقش موثری در توسعه و تحکیم روابط تهران - الجزیره داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر وجود زمینه‌های گسترده همکاری‌های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و الجزایر گفت: باید از این فرصت‌ها برای گسترش همکاری‌های مشترک استفاده کرد.
وی اظهار امیدواری کرد در اجلاس آینده کمیسیون همکاری‌های دو کشور ضمن بررسی توافقات گذشته، نقشه راهی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور تدوین شود.
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد:‌ دو کشور از ظرفیت‌های خوبی به خصوص در بخش نفت و گاز برخوردارند و تجربیات و توانمندی‌های ایران در زمینه‌های مختلف همچون تولید برق و احداث نیروگاه می‌تواند نقش موثری در تقویت روابط دو کشور داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه حجم مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و الجزایر در جایگاه پایینی قرار دارد، بر لزوم تلاش دو کشور برای ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی و افزایش حجم تبادلات تجاری تأکید کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به جایگاه ممتاز الجزایر در شمال آفریقا و نقش اثرگذار و مثبت ایران در خاورمیانه گفت: ایران و الجزایر می‌توانند ضمن توسعه روابط، همکاری‌های منطقه‌ای خوب و سازنده‌ای داشته باشند.
دکتر جهانگیری همچنین با قدردانی از مواضع مثبت مقامات الجزایر در قبال توافق هسته‌ای ژنو، اظهار امیدواری کرد با توافقات صورت گرفته میان ایران و کشورهای 1+5 زمینه گسترش روابط ایران با همه کشورها فراهم شود.
وزیر مشاور وزارت امور خارجه الجزایر نیز در این ملاقات با تأکید براینکه دو کشور از اراده سیاسی، امکانات و ظرفیت‌های مناسبی برای تعمیق روابط و توسعه همکاری‌ها برخوردار هستند، بر لزوم ارتقاء سطح همکاری‌های بخصوص در زمینه انرژی، نیرو،‌ آب و امور بازرگانی تأکید کرد.
وی با تأکید براینکه باید سطح روابط اقتصادی تهران – الجزیره را ارتقا دهیم گفت: جمهوری اسلامی ایران از امکانات فراوان و تجارب پرباری برخوردار است و الجزایر علاقمند است از این توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کند.
عبدالمجید بوقره با بیان اینکه الجزایر علاقمند به تقویت روابط سیاسی با جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: دوکشور از مواضع و دیدگاه‌های یکسان در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار هستند و این موضوع کمک شایانی برای دستیابی به دیدگاه‌های مشترک دو کشور در مسائل مختلف خواهد بود.
وزیر مشاور وزارت امور خارجه الجزایر با اشاره به دیدارهای خود با مقامات ایرانی خاطرنشان کرد: در این دیدارها در خصوص همه مسائل فی‌مابین بحث و رایزنی شد و معتقد هستیم که دو کشور در زمینه‌های مختلف به خصوص درباره مسائل مصر، سوریه، خاورمیانه و کشورهای مغرب عربی دارای اتفاق نظر هستند.

شناسه خبر: 75402

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده