دکتر جهانگیری در نشست شورای اداری استان تهران:

مدیریت شهر تهران باید به صورت یکپارچه باشد

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم ایجاد مدیریت یکپارچه در شهر تهران گفت: تهران مرکز اصلی سیاست و اقتصاد کشور است و مدیریت آن باید از سایر شهرها متفاوت باشد.

شناسه خبر: 75361 -

دوشنبه 5 اسفند 1392 - 13:56

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه)‌ در نخستین نشست شورای اداری استان تهران در دولت یازدهم که در محل استانداری برگزار شد، توسعه خطوط مترو را یکی از سیاست‌های دولت برای بهبود حمل و نقل عمومی عنوان کرد و افزود: برای این منظور می‌توانیم از منابع خارجی نیز استفاده کنیم و بر اساس منابع خوبی که در بودجه سال 93 منظور شده محدودیت‌ها برطرف خواهد شد.
دولت برای خروج خودروهای فرسوده منابع خوبی در نظر گرفته
معاون اول رییس جمهور همچنین به طرح خروج خودروهای فرسوده از حمل و نقل شهری برای کاهش آلودگی اشاره کرد و گفت: ‌این طرح در چندسال گذشته متوقف شده بود که دولت یازدهم آن را مجدداً فعال کرد و منابع خوبی نیز برای آن درنظر گرفته شده است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امروز اقتصاد کشور در حال حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان است خاطر نشان کرد: شرکت‌های دانش بنیان نقش موثر و سازنده‌ای در پیشرفت و آینده کشور دارند و با توجه به اینکه صنایع این شرکت‌ها هیچ آلودگی و معضلی برای تهران به همراه ندارد، باید تلاش کنیم توسعه تهران را در مسیر اقتصاد دانش بنیان قرار دهیم.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به شورای نظارت بر کلانشهر تهران که در گذشته تشکیل می‌شد افزود: این شورا قرار است دوباره فعال شود و مسائل کلان شهر تهران در جلسات این شورا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
دولت بر حل مسائل استان تهران اهتمام دارد
معاون اول رییس جمهور از اهتمام دولت برای رسیدگی به مشکلات استان تهران خبرداد و گفت: تا کنون چند جلسه در خصوص مشکلات تهران برگزار شده که یکی از این جلسات مربوط به آلودگی هوای تهران بود زیرا مشکل آلودگی هوای تهران مشکل و دغدغه‌ای است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تشکیل جلسه دیگری درخصوص مسائل جمعیتی تهران خاطرنشان کرد: در آن جلسه پیرامون تصمیمات بدون مطالعه که گاهی در برخی مراکز تصمیم‌گیری در خصوص ساخت و سازها اتخاذ می‌شود، بحث و بررسی شد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تشکیل یک کمیسیون ویژه برای بررسی مسائل تهران و سایر کلان شهرها که اخیراً به تصویب رسیده گفت: این کمیسیون متشکل از برخی وزرا، معاونین رییس جمهور، شهردار تهران، رییس شورای اسلامی شهر و استاندار تهران است که امیدواریم جلسات آن هرچه زودتر برگزار شود و مسائل و مشکلات عمده کلان شهرها را مورد بررسی قرار دهد.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات و چالش‌های کشور که در آغاز کار دولت یازدهم وجود داشت تصریح کرد: کشور در بخش‌های مختلف از مشکلات جدی رنج می‌برد و دولت ناچار بود برای عبور از این شرایط دشوار، به سرعت در خصوص این مشکلات تصمیم‌گیری کند.
وی با اشاره به انتخاب مدیران مجرب در دولت یازدهم گفت: یکی از مزایای به کارگیری مدیران با تجربه این است که زمان از دست نمی‌رود و مدیران از نخستین روز فعالیت خود به سمت راهکارهای مناسب حرکت می‌کنند.
معاون اول رییس جمهور افزود: دولت در زمان آغاز به کار با دو مشکل اساسی در بخش سیاست خارجی و تحریم‌های ظالمانه روبرو بود که برای حل این مشکل راهکارهایی را در پیش گرفت تا از موضع اقتدار و عزت، ضمن دفاع از دستاوردهای دانشمندان کشور، تعامل مناسبی را با دنیا ایجاد کند و ضمن تثبیت حقوق هسته‌ای کشور، تحریم‌ها را از میان بردارد.
وی افزود: البته دولت برای شرایط بدتر نیز برنامه‌ریزی دارد و حتی اگر تحریم‌ها کاهش نیابد و یا بیشتر شود، دولت پیش‌بینی‌های لازم را از قبل انجام داده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به دستاوردهای وزارت امور خارجه و توافقات صورت گرفته در خصوص مسائل هسته‌ای تصریح کرد: امروز فضای بین‌المللی برای کشور آرام شده و ایران به دور از تنش با زبان منطق و گفتگو روند مذاکرات را دنبال می‌کند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: به لطف خدا بخشی از تحریم‌ها متوقف شده و این موضوع به امید و آرامشی که پس از 24 خرداد در کشور ایجاد شد، کمک کرده است.
وی با اشاره به سخنان برخی مقامات آمریکایی مبنی بر به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران تأکید کرد: وقتی ایران با زبان منطق در جامعه بین‌الملل سخن می‌گوید، تحریم‌کنندگان ایران، دیگر قادر نخواهند بود سایر کشورها را علیه ما بسیج کنند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه ضمن اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: دولت تدبیر و امید از ابتدا با این واقعیت روبرو بود که اقتصاد کشور از تورم و رکود رنج می‌برد و رشد اقتصادی در سال 91 به منفی 5.8 رسیده بود و در بخش اشتغال و صنعت نیز با شاخص‌های منفی و نگران‌کننده‌ای مواجه بودیم.
وی با بیان اینکه وجود این میزان رکود و تورم به طور همزمان اتفاقی کم‌نظیر در کشور بود گفت: خروج از رکود و تورم هرکدام راهکاری متفاوت دارد و سیاست‌های خروج از هریک از این شرایط دقیقاً برخلاف دیگری است. به همین دلیل دولت تصمیم گرفت در شش ماه اول کار خود، بر موضوع تورم متمرکز شود چرا که تبعات آن برای مردم قابل تحمل نبود.
مقابله با رکود از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت در سال 93 است
دکتر جهانگیری با بیان اینکه موفقیت‌های خوبی در زمینه مهار تورم صورت گرفته اظهار داشت: امروز یکی دیگر از موضوعات مهم پیش روی دولت مهار رکود است که این موضوع در سال 93 جزو اصلی‌ترین و مهمترین برنامه‌های دولت خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور یکی از بهترین راهکارهای خرج از رکود را بهبود فضای کسب و کار دانست و گفت: البته این کار به سرعت قابل انجام نیست و نیازمند برنامه‌ای بلندمدت و اقدامات جدی است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه بازگشت آرامش به فضای اقتصادی کشور نیازمند اعتماد است افزود: امروز مردم و فعالان اقتصادی به مدیران دولت اعتماد دارند و این امر زمینه ایجاد آرامش دراقتصاد کشور و کنترل فضای متلاطم را فراهم کرده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به آرامش نسبی ایجاد شده در مدت شش ماهه فعالیت دولت یازدهم گفت: امروز دیگر از تلاطم و نوسانات لحظه‌ای بازار خبری نیست و آینده روشنی پیش روی کشور قرار گرفته که همه این موفقیت‌ها نتیجه حماسه 24 خرداد است که با تدبیر رهبر معظم انقلاب شکل گرفت.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به کاهش بودجه عمرانی کشور در سال 92 و توقف طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی گفت: میزان تحقق بودجه سال جاری حدود 130 هزار میلیارد تومان است که از این میزان حدود 118 هزار میلیارد تومان آن بودجه جاری است. بر این اساس کل بودجه قابل تخصیص در بخش عمرانی حدود 10 هزار میلیارد تومان است که این فقط به معنای نگهداری کارهای نیمه تمام و عدم اجرای پروژه‌های عمرانی جدید است.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: به لطف خدا لایحه بودجه سال 93 به موقع تهیه و تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و مجلس نیز به موقع آن را تصویب کرد و امیدواریم تا قبل از پایان سال آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط به بودجه نیز نهایی شود تا تکلیف دستگاه‌های اجرایی از ابتدای سال آینده مشخص گردد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت پس از پرداختن به موضوع تورم و رکود باید چند طرح مهم اقتصادی دیگر را نیز ساماندهی می‌کرد گفت: یکی از این طرح‌ها مسکن مهر بود که با اتکا به منابع بانک مرکزی اجرا شده و موجبات تورم را فراهم کرده بود، اما با دستور آقای دکتر روحانی برای تأمین منابع مورد نیاز آن، راهکاری جدید تعیین گردید که بر اساس آن بدون اضافه شدن بر پایه پولی کشور، منابع لازم برای تکمیل طرح مسکن مهر فراهم شد.
وی از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان یکی دیگر از موضوعات مهم اقتصادی کشور نام برد و گفت: با وضعیتی که کشور در بخش تولید و مصرف انرژی داشت اتخاذ تصمیمی برای ایجاد تعادل بین منابع و مصارف انرژی اجتناب‌ناپذیر بود و به همین دلیل در مقطع اجرای گام نخست طرح هدفمندی علما، کارشناسان و سایر اقشار کشور به صورت یکپارچه از این طرح حمایت کردند.
دکتر جهانگیری افزود: اما متأسفانه در اجرای این طرح اهداف اصلی تأمین نشد و عملاً به سمتی رفتیم که توزیع پول در میان مردم به مهمترین موضوع طرح هدفمندی تبدیل شد و متأسفانه با شروع اجرای این طرح، خروج از قانون نیز اتفاق افتاد و قوانینی که در خصوص نحوه پرداخت و شکل توزیع یارانه در میان مردم وجود داشت رعایت نشد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات بخش سلامت، محیط زیست، آب، و برداشت کشورهای همسایه از میادین مشترک نفت و گاز تصریح کرد: دولت تدبیر و امید طرح هدفمندی را آسیب‌شناسی کرده و امیدواریم بتوانیم با استفاده از منابع حاصل از این طرح، بخش عمده‌ای از مشکلات کشور را مرتفع سازیم.
اقتصاد کشور دیگر تحمل شوک در افزایش قیمت‌ها را ندارد
دکتر جهانگیری افزود: در اجرای فاز دوم طرح هدفمندی به هیچ عنوان نمی‌توانیم قیمت‌ها را به صورت شوک افزایش دهیم و باید این افزایش قیمت با شیبی ملایم و مستمر باشد چرا که اقتصاد کشور دیگر تحمل شوک در افزایش قیمت‌ها را ندارد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص پرداخت یارانه به خانوارهای نیازمند و متقاضیان پرداخت آن گفت: دولت در تلاش است به تصمیمات و راهکارهای صحیحی در این زمینه دست پیدا کند و با شناسایی دقیق نیازمندان و تعیین میزان نیاز هر خانوار، این طرح را به بهترین شکل ممکن اجرا کند.
وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از جمعیت ثبت شده کشور در مرکز آمار ایران یارانه بگیر وجود دارد، گفت: مردم باید توجیه شوند و تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند 45 هزار تومان یارانه دریافت کنند و یا به دولت اجازه بدهند با این منابع مشکلات محیط زیست، آب، درمان و سایر مسائل آنان مرتفع شود.
دکتر جهانگیری افزود:‌ در حال حاضر کشور ما در زمینه بهداشت و درمان جزو ضعیفترین کشورهای منطقه به حساب می‌آید و مردم همواره در زمینه درمان نگرانی و دغدغه دارند.
معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد با تدابیر دولت یازدهم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مشکلات کشور یکی پس از دیگری مرتفع شود و مسائل استان تهران نیز با کمک دولت، استانداری و شهرداری تهران از میان برداشته شود.

شناسه خبر: 75361

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده