دکتر جهانگیری در دیدار وزیر بازرگانی چین:

توسعه روابط تهران- پکن نیازمند برداشتن گام‌هایی بلند است

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر وجود ظرفیت‌های فراوان برای گسترش همکاری‌های ایران و چین گفت: امروز روابط دو کشور به سطح خوبی رسیده و برای توسعه آن نیازمند برداشتن گامهای بلندتری هستیم.

شناسه خبر: 75320 -

شنبه 3 اسفند 1392 - 19:46

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه) در دیدار «گائوهوچنگ» وزیر بازرگانی چین، روابط تهران و پکن را روابطی مهم، راهبردی و رو به گسترش توصیف کرد و گفت: گسترش روابط با چین همواره به عنوان یکی از اولویت‌های مهم جمهوری اسلامی ایران مد نظر بوده است.
معاون اول رییس جمهور تبادل هیأت‌های دو کشور در سطوح عالی را زمینه‌ساز توسعه روابط دانست و افزود: ارتباط مستمر میان مقامات عالی‌رتبه دو کشور می تواند نقشی موثر و کلیدی در ارتقاء سطح روابط داشته باشد.
دکتر جهانگیری با ابراز خرسندی از برگزاری منظم نشست‌های کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور، بر نقش موثر و سازنده این نشست‌ها در توسعه روابط و ارتقاء مناسبات اقتصادی تأکید کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به توافقات ایران و کشورهای 5+1 تصریح کرد: این توافقات در حال اجراست و امیدواریم بتوانیم هرچه زودتر به توافقات و اهداف نهایی دست پیدا کنیم.
وی افزود: ایران به دنبال آن است که ضمن تثبیت حقوق هسته‌ای خود، تعامل مناسبی با جامعه بین‌الملل برقرار کند.
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: ما کشورهایی همچون چین را که در روزهای سخت در کنار ایران بوده‌اند فراموش نخواهیم کرد و علاقه‌مند هستیم چین یکی از شرکای اصلی تجاری ایران باشد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به برنامه‌های دولت برای اجرای پروژه‌های زیربنایی و سرمایه‌گذاری در بخش تولید بخصوص در حوزه‌های انرژی، نیرو و بنادر، اظهار داشت: شرکت‌های چینی می‌توانند سهم عمده‌ای در اجرای این پروژه‌ها داشته باشند.
دکتر جهانگیری همچنین حجم مبادلات تجاری و اقتصادی میان تهران و پکن را مورد اشاره قرار داد و بر لزوم گسترش همکاری‌های بانکی برای تسهیل در روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور تأکید کرد.
معاون اول رییس جمهور ابراز امیدواری کرد سفر وزیر بازرگانی چین به تهران و برگزاری اجلاس کمیسیون همکاری‌های دو کشور گامی بلند در توسعه روابط و گسترش همکاری‌های ایران و چین باشد.
وزیر بازرگانی چین نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام نخست وزیر چین به دکتر جهانگیری گفت: روابط ایران و چین سابقه‌ای تاریخی دارد و دوستی عمیقی از گذشته میان دو کشور وجود داشته است.
وی هدف از سفر خود به تهران را برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور عنوان کرد و افزود: امیدوارم این نشست گامی در جهت توسعه همکاری‌ها و رفع چالش‌های پیش روی گسترش روابط باشد.
وزیر بازرگانی چین با بیان اینکه ایران و چین از گذشته در زمینه نفت و گاز همکاری‌های خوبی داشته‌اند گفت: دو کشور می‌توانند همکاری‌های خود را در بخش انرژی و زیر بنایی به جایگاه بالاتری ارتقاء دهند.
وی افزود: علی رغم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، چین همواره از منافع کلیدی و اساسی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و تمایل داریم روابط تجاری خود را با ایران در همه زمینه‌های اقتصادی توسعه دهیم.

شناسه خبر: 75320

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده