رییس‌ جمهوری:

شهامت و شجاعت از ویژگی‌های اخلاق پزشکی است

رییس جمهوری در ادامه سخنرانی خود در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با بیان اینکه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی باید تعادل و توازن را در کمیت و کیفیت رشته‌های مختلف و ضرورت‌های ممکن ایجاد کنند، گفت: باید آن صفا و روحیه جهادی پزشکان در دوران دفاع مقدس را احیا کنیم.

شناسه خبر: 75301 -

شنبه 3 اسفند 1392 - 11:29

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی گفت: واقعاً اگر پزشک تشخیص دهد که اقدام و تجویزی در تشخیص بیماری یا درمان، لازم نیست و دستور آن را بنویسد، خلاف اخلاق پزشکی عمل کرده است. اینجا بحث مخارج و پول مطرح نیست، بلکه بحث این موضوع اهمیت دارد که پزشک سلامت بیمار را در معرض خطر قرار ندهد.
رییس جمهوری با بیان اینکه شهامت و شجاعت یکی از ویژگی‌های اخلاق پزشکی است، گفت، پزشکان ما باید حکیم باشند. حکیم به بیمار اطمینان بدهند که نیاز به دستور و اقدامی که مضر است، ندارد.
دکتر روحانی با اظهار گلایه از پر شدن صفحه نسخه توسط برخی پزشکان و مصرف بیش از حد دارو در کشور که دو برابر متوسط جهانی است، اظهار کرد: ارائه دارو به مقدار ضرورت به بیمار جزو اخلاق پزشکی است؛ ما اگر می‌خواهیم کشورمان در مبحث دارو خودکفا و خود اتکا شود، راهش نوشتن نسخه و دادن دارو به مقدار ضرورت است.
دکتر روحانی ادامه داد: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی باید تعادل و توازن را در کمیت و کیفیت رشته‌های مختلف و ضرورت‌های ممکن ایجاد کنند. باید کاری کنیم که بیمار در هر نقطه‌ای از کشور که زندگی می‌کند، با کوتاه‌ترین سفر درمان شود.
رییس جمهوری گفت: بهداشت و درمان باید از روستا آغاز شود و اگر ضرورت بود به بخش و شهرستان و موارد نادر به مرکز استان و به تهران مراجعه کند. من خوشحالم امروز شخصی در وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که درد آشنا، با شهامت و پیگیر است و مرتباً مسائل را با دلسوزی دنبال می‌کند.
دکتر روحانی افزود: سلامت یکی از اولویت‌های مهم دولت و شخص رییس‌جمهور است و برنامه داریم تا وضعیت را به جایی برسانیم که مسایل و مشکلات با اراده، تصمیم و همکاری مرتفع کنیم.
رییس جمهوری گفت: کشور از لحاظ پزشکی، ظرفیت و مقبولیت خوبی دارد و مردم برای درمان نیازی به سفر به خارج از کشور ندارند و این به معنای مقبولیت پزشکی ماست. امروز پیشرفت‌های کشور در بخش بهداشت و درمان بسیار قابل ملاحظه است و تمام متخصصانی که به ایران سفر کرده‌اند از پزشکی کشورمان تجلیل و تعریف می‌کنند.
دکتر روحانی با اشاره به مقبولیت پزشکی ایران در منطقه و حتی جهان و با تأکید بر ضرورت توجه به گسترش صنعت گردشگری سلامت گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که بیماران کشورهای منطقه و همسایه برای درمان به ایران مراجعه کنند. می‌توانیم در مناطق آزاد، تجهیزاتی بوجود بیاوریم که بیمار خارجی نیازی به ویزا نداشته باشد و به راحتی درمان او در ایران انجام شود. توسعه گردشگری سلامت جزو وظایفی است که بر دوش داریم و باید فعالش کنیم.
رییس جمهوری ادامه داد: در دوران دفاع مقدس، بخش پزشکی و درمان ما خدمات بسیار شایسته‌ای را انجام داد و پزشکان و جراح‌های زیادی با ایستادگی و مقاومت در این راه شهید شدند که ما در برابر همه آنها سر فرود می‌آوریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز در ایران پزشکان شریف و متخصصی داریم تصریح کرد: نباید به خاطر اشتباه یک نفر در همه روزنامه‌ها و مجلات راه بیفتیم و یک جامعه شریف، بزرگ، مهم، فرهیخته، خدوم، ایثارگر را تخریب کنیم. باید این جامعه بزرگ و فرهیخته را ببینیم که در زمان دفاع مقدس ایثار کردند و امروز هم ایثار و فداکاری می‌کنند.
رییس جمهوری افزود: باید آن صفا و روحیه جهادی را بازگردانیم و جامعه ما ببیند و بشناسد که پزشکان خدوم و ایثارگر و فداکاری داریم. تقریباً برای من روشن است سال آینده وضع سلامت در کشور به کلی متفاوت خواهد شد؛ نه اینکه به وضع مطلوب برسیم. اما حتماً چند گام تا سال آینده بر خواهیم داشت.
دکنر روحانی تصریح کرد: سال آینده در هدفمندی یارانه‌ها، درآمدی که به دست می‌آید به بخش سلامت اختصاص داده می‌شود و حتماً تلاش می‌کنیم سهم مردم در درمان قدم به قدم کاهش پیدا کند، البته ممکن است تا رسیدن به آن نقطه مطلوب چند سال طول بکشد، اما ان‌شاء‌الله و به حول و قوه الهی قدم‌های اولیه را برمی‌داریم.
رییس جمهوری تأکید کرد: دولت در بخش سلامت مصمم است و شک ندارم همه مسئولان وزارتخانه‌ها، روسای دانشگاه‌ها، استادان و دست‌اندرکاران بخش خدمات بهداشتی و درمانی هم مصمم هستند. دست به دست هم می‌دهیم و این کاروان را به مقصدی می‌رسانیم که مسئولان مورد رضایت خداوند و مردم عزیز و خوب کشورمان است.

شناسه خبر: 75301

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده