دکتر روحانی:

حفظ کرامت بیمار در مواجهه پزشک با او، آغازی خوب در درمان بیماری است

رییس جمهوری صبح امروز (شنبه) در هفتاد و ششمین اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تصریح کرد: اولین قدم پزشک این است که به شرایط روحی و روانی بیمار رسیدگی کرده و دغدغه‌های او را بکاهد، چراکه هر مقدار حفظ کرامت بیمار بیشتر و پزشک در برابر بیمار متواضع‌تر باشد، به درمان مردم کمک بیشتری می‌شود.

شناسه خبر: 75298 -

شنبه 3 اسفند 1392 - 10:05

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه سخنان خود در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: نخستین اولویت بهداشت است. دولت در این زمینه آماده است که تمام تلاش خودش را به کار بگیرد. همه باید تلاش کنیم در زمینه بهداشت موفق شویم و در مرحله بعد به سمت درمان حرکت برویم.
رییس جمهوری افزود: البته طبیعی است هر مقدار هم ما در زمینه بهداشت تلاش کنیم، باز هم نیاز به درمان خواهیم داشت. اما هر چقدر سرمایه‌گذاری در بهداشت بیشتر شود، مسلماً هزینه‌ها در بخش درمان کمتر خواهد شد، جامعه سالم‌تر خواهد بود و از مشکلات این بخش هم به تدریج کاسته خواهد شد.
دکتر روحانی با بیان اینکه باید همه زمینه‌ها برای ممانعت از بیمار شدن افراد فراهم شود، خواستار توجه به اصول استاندارد در مقوله جاده و خودرو شد تا با کم شدن میزان سوانح جاده‌ای از تعداد سانحه دیدگان و مجروحان نیز کاسته شود.
رییس جمهوری گفت: دولت آمادگی دارد، از همه توانش در کم شدن نیاز مردم به درمان استفاده کند. معنایش این نیست که منابع لازم در اختیار دولت است. بودجه سال ۹۳ هم از همین مسئله حکایت می کند. در بحث یارانه هم که گام دومش آغاز خواهد شد، مشاهده خواهید کرد که سلامت جزو اولویت‌های این دولت است.
دکتر روحانی خطاب به حضار اظهار کرد: کار سنگین‌تر جامعه پزشکی و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تربیت پزشک است. پزشکی که بیماری را تشخیص دهد و راه علاج او را هم ارائه کند؛ پزشکی مطلوب جامعه پزشکی است که وقتی مردم به او مراجعه می‌کنند، فقط آن بیماری خاص را درمان نکند، بلکه به او روحیه بدهد.
رییس‌ جمهوری اضافه کرد: کسی که بیمار می‌‌شود، دغدغه‌های خاص خودش را دارد، اولین دغدغه‌اش این است که این بیماری‌اش تا چه حد و تا کجاست؟ آیا به سادگی درمان می‌شود؟ درمان چقدر طول می‌کشد؟ چقدر مخارج دارد؟
دکتر روحانی گفت: درمان از نسخه شروع نمی‌شود، درمان از برخورد پزشک آغاز می‌شود، که باید برخوردی اخلاقی و مناسب و سازگار با کرامت انسان باشد.
رییس جمهوری اظهار کرد: نوع رفتار پزشکان با مردم بسیار مهم است. از شما خواهش می‌کنم، شما بزرگان و فرهیختگان این کشور هستید و می‌خواهید افرادی را تربیت کنید که سلامت جامعه را تضمین کنند، دلم می‌خواهد به شما بگویم به جای پزشک، حکیم تربیت کنید، ما علاوه بر تشخیص و درمان حکمت می‌خواهیم.
رییس جمهوری در عین حال افزود: بنده یکبار دیگر هم در سخنرانی‌ام گفتم، پزشکان ما باید در برخورد با تقاضا و درخواست‌های غیرمعمول برخی بیماران شهامت و شجاعت بیشتری به خرج دهند.

شناسه خبر: 75298

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده