در دیدار کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان صورت گرفت؛

تأکید دکتر جهانگیری بر بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان به کشورشان

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پذیرایی جمهوری اسلامی ایران از انبوه پناهندگان افغان و عراقی، بر لزوم فراهم شدن شرایطی برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشورشان تأکید کرد.

شناسه خبر: 75141 -

سه شنبه 29 بهمن 1392 - 19:38

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه) در دیدار آنتونیو گوترس کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با یادآوری روند رو به کاهش میزان بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان از ایران به کشورشان در سالهای اخیر، گفت: انتظار داریم جامعه جهانی به وظایف خود برای کمک به بهبود شرایط پناهندگان عمل کرده و حضور فعال‌تری در ساماندهی وضعیت این افراد و بازگشت آنها به کشورشان داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ایران یکی از کشورهایی است که در دهه‌های گذشته علی رغم دریافت کمترین کمک‌های بین‌المللی و با وجود مشکلات جنگ تحمیلی و تحریم‌های دشمنان، بیشترین آوارگان و پناهندگان را در خود جای داده که این موضوع بار سنگینی را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده است.
دکتر جهانگیری با اشاره به تحصیلات، تجربیات و مهارت‌هایی که پناهندگان افغان در ایران آموخته و کسب نموده‌اند، خاطرنشان کرد: این افراد می‌توانند پس از بازگشت، نقش موثر و سازنده‌ای در بازسازی کشورشان داشته باشند و مقامات کشور افغانستان نیز باید از این ظرفیت استفاده کنند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی راه‌حل‌های راهبردی برای پناهندگان افغان، در خصوص حمایت از بازگشت داوطلبانه گفت: ایران از دستاوردهای این کنفرانس حمایت می‌کند و معتقد است این کنفرانس می‌تواند نقش موثری در بازگشت داوطلبانه آوارگان به کشورشان داشته باشد.
کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نیز در این دیدار با تقدیر از رویکرد جمهوری اسلامی ایران در پناه دادن به آوارگان و پناهندگان افغان و عراقی گفت: ایران مدارس، بیمارستان‌ها و مرزهای خود را به روی این پناهندگان باز کرده به گونه‌ای که این افراد همانند مردم ایران از همه مزایا برخوردار هستند.
آنتونیو گوترس با اشاره به مشکلات اقتصادی ایران و کمک‌های بسیار کم از سوی جامعه بین‌الملل، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در قبال آوارگان و پناهندگان را شایسته و درخور ستایش دانست و گفت: کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان از هیچ کمکی برای بازگشت داوطلبانه پناهندگان دریغ نخواهد کرد و توجه جامعه بین‌الملل را به وظایفشان در این زمینه جلب خواهد کرد.

شناسه خبر: 75141

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده