رییس جمهوری:

مطالعه متون اسلامی نشان می‌دهد اسلام خود منبع تحول، تحرک و رشد است

رییس جمهوری در ادامه سخنرانی خود در افتتاحیه نهمین اجلاس مجالس اسلامی اظهار کرد: در نظام بین‌الملل کنونی، کشورها با اتکا به بنیان‌های مستحکم اقتصاد داخلی توانسته‌اند جایگاه و منزلت کشورشان را حتی در برابر قدرت‌های بزرگ ارتقا بخشند. از این‌رو جهان اسلام، محتاجِ یک نظریه بزرگِ تحول آفرین است. تحولی که در آن، جهان امروز بهتر شناخته شود و از ظرفیت‌های عظیم مسلمانان با مدیریت‌هایِ کارآمد، نهایت بهره‌برداری برای تثبیت جایگاه جهان اسلام به عمل آید.

شناسه خبر: 75090 -

سه شنبه 29 بهمن 1392 - 10:59

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی گفت: در سال‌های 1982 تا 1987، کشورهای در حال توسعه 31 درصد و کشورهای پیشرفته 69 درصد از تولید ناخالص جهانی را در اختیار داشتند و پیش‌بینی می‌شود طی سال‌های 2012 تا 2017، سهم کشورهای در حال ظهورِ اقتصادی، 74 درصد و کشورهای پیشرفته 26 درصد باشد. سؤال اینجاست که جایگاه کشورهای اسلامی در میان اقتصادهای در حالِ ظهور جهانی، به چه صورت است؟ مطالعات و آمارها نشان می‌دهد که سهم شرق آسیا و آمریکای لاتین به مراتب بالاتر از سهم کشورهای اسلامی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز به وضوح اثبات شده است که اقتصاد کشورها و بنیان‌های تولیدی، تجاری، بانکی و مالی از یک طرف و رضایتمندی شهروندان و احترام به حقوق، ارزش‌ها و خواست آنان از سوی دیگر، استوانه‌های عزت، سربلندی، استقلال و حفظ هویت و فرهنگ هستند.
دکتر روحانی با بیان اینکه در شأن مسلمانان نیست که قدرت‌های دیگر بخواهند مشکلات آنان را حل کرده یا اقدام به میانجی‌گری کنند، افزود: فقدان وحدت و انسجام و دوری از آموزه‌های پیامبر عظیم‌الشأن اسلام چنین شرایطی را به وجود آورده است. تفسیر نادرست از اعتقاد به سرنوشت از پیش تعیین شده، فقدان حساسیت به روش و تفکرِ کار جمعی، توقف در مسایل ذهنی و انتزاعیات، اجازه مداخلات قدرت‌های خارجی در برخی از کشورها، بی‌تفاوتی در برابر هجمه‌های مخرّب فرهنگی، کاهش خودباوری و اعتماد نداشتن به قدرت عظیم موجود و ضعف اساسی در ایمان به اراده و تصمیم؛ مجموعه‌ای از شرایط ناگوار را برای مسلمانان پیش آورده تا نتوانند با فکر و اهتمام و یکپارچگی مسایل خود را حل کنند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه شناخت منظومه جهانی و جایگاه مسلمانان در آن، مهمترین چالش فکری و عملی ما مسلمانان در تحولات دنیای جدید و دگرگونی‌های برآمده از تحول عظیمِ جهانی شدن است اظهار کرد: مطالعه متون پرگهر اسلامی به وضوح به ما نشان می‌دهد که اسلام خود منبع تحول، تحرک و رشد است.
دکتر روحانی افزود: طی چند قرن اول ظهور اسلام، مسلمانان تمدنی عظیم و مثال‌زدنی به لحاظ فلسفی، علمی، اخلاقی، اجتماعی و مادی بنا کردند. اسلام، فرهنگی بزرگ و مخزنی عظیم از باورها و تعالیم نجات‌بخش است. اینکه کدام بخش از آموزه‌های دینی در چه شرایطی اولویت پیدا کند و کدام قسمت‌ها باید بیشتر مورد اهتمام قرار گیرد و این که مجموعه اصول و اخلاق و باورها در یکجا دیده شوند و احکام اسلام با توجه به شرایط زمان و مکان به کار بسته شود، به توان تشخیص، قدرت اولویت‌بندی، ابتکار عمل و فکر و درجه درک عمیق از فرهنگ اسلام و فهم مسایل زمان بستگی دارد.
رییس جمهوری تصریح کرد: به شدت نیاز داریم تا شخصیت و اعتماد به نفس مسلمانان را ارتقا بخشیم؛ ذهن قبیله‌ای، غیر مبتکر و غیر متحرک موجود در جوامع اسلامی که ما را از کار و تلاش و اهتمام دور نگه داشته است کنار بگذاریم؛ چرا که تحول در جهان اسلام نیازمند تحول در فکر، ذهنیت، اندیشیدن، رویکرد و گفتمان است تا جایگاه جمعی مسلمانان در نظام جهانی مشخص شود و مسلمانان از مبتکرترین، کارآمدترین و مؤثرترین ملت‌ها و شهروندان جهانی محسوب شوند.

شناسه خبر: 75090

- دیدارهای خارجی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده