رییس‌ جمهوری در افتتاحیه نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو همکاری‌های اسلامی:

منابع عظیم جهان اسلام به نحو شایسته به کار گرفته نشده است

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه منابع عظیم طبیعی و انسانی و جغرافیایی جهان اسلام به گونه‌ای مناسب و صحیح برای مقابله با طیف مشکلات و مصائب مسلمانان به کار گرفته نمی‌شود اظهار کرد: مسلمانان با ثروت عظیم اقتصادی و موقعیت ژئوپلتیکی که دارند، می‌بایست به مراتب جایگاهی شایسته‌تر از آنچه را امروز دارند، در میان ملل و مذاهب دیگر داشته باشند.

شناسه خبر: 75089 -

سه شنبه 29 بهمن 1392 - 10:45

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، صبح امروز (سه شنبه) در افتتاحیه نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو همکاری‌های اسلامی خطاب به حضار گفت: حضور شما را در ایران، سرزمین کهن، تمدن‌پرور، تاریخ‌ساز، فرهنگ‌مدار و دین‌باور، صمیمانه خوشامد می‌گویم.
دکتر روحانی افزود: گردهمایی مجالس کشورهای اسلامی، فرصتی مغتنم برای بیان اندیشه، تعامل فیمابین در حوزه‌های اندیشه و عمل، فهم متقابل، آشنایی عمیق با مسایل جهان اسلام و تصمیم‌گیری و حرکت در مسیر جهانی معتدل، مطمئن‌تر، امن‌تر و توسعه‌یافته‌تر برای همه مسلمانان است.
رییس جمهوری تصریح کرد: ضروری می‌دانم جهت‌گیری‌های اساسی سیاست خارجی کشورم را درباره جهان اسلام و آینده مسلمانان در این نشست ارزشمند عنوان کنم و آنچه را از رهگذر تحولات سیاسی و استوارِ بر اعتدال و تدبیر و امید و مبتنی بر اخلاق و تعامل، حاصل شده است، بیان کنم.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی افزود: علاوه بر این، همه می‌دانیم که امروز مسلمانان با موضوعات، بحران‌ها و چالش‌های بزرگی روبه‌رو هستند. این موضوعات طیف قابل توجهی را در بر می‌گیرند؛ از نابسامانی در مسایل امنیتی تا بحران‌های اقتصادی؛ از فقدان نظم اجتماعی تا تلاش بیش از شصت ساله برای آزادسازی سرزمین فلسطین و قدس شریف و کوشش چند ساله برای حل سیاسی بحران سوریه.
دکتر روحانی اظهار کرد: واقعیت این است که منابع عظیم طبیعی و انسانی و جغرافیایی جهان اسلام به گونه‌ای مناسب و صحیح برای مقابله با طیف مشکلات و مصائب مسلمانان به کار گرفته نمی‌شود. بدون تردید، مسلمانان با ثروت عظیم اقتصادی و موقعیت ژئوپلتیک مؤثر و تعیین‌کننده‌ای که در اختیار دارند، می‌بایست به مراتب بهتر از آنچه امروز شاهد آن هستیم در جهان زندگی کنند و جایگاهِ شایسته‌تری در میان ملل و مذاهب دیگر داشته باشند.
رییس جمهوری ادامه داد: علاوه بر مواهب طبیعی و موقعیت‌ ژئوپلتیک و جمعیت‌ مناسبی که مسلمانان در اختیار دارند، ثروت عظیم‌تری به نام «اسلام» در میان ما وجود دارد که اگر اصول و مبانی آن را مدنظر قرار دهیم در مدت زمان بسیار کوتاهی، سرزمین‌های اسلامی از قلب آفریقا گرفته تا دورترین نقاط آسیا با تمسک به آیه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا» از وحدت، ثبات، پیشرفت، معنویت و عزتی کم‌نظیر در سطح جهانی برخوردار خواهند شد.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر ما مسلمانان، به راستی و در عمل به آموزه‌های بلند اسلامی عمل کنیم به جای آنکه شاهد مشکلات گسترده در خانواده بزرگ جهان اسلام باشیم، برکت و گشایش را در افق پیش‌رو می‌دیدیم که «ولو ان أهل القری آمنوا واتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء والارض».
رییس جمهوری گفت: آنچه اسلام به ما می‌آموزد و در آیات الهی و سنت پیامبر اسلام و خاندان مطهر ایشان و در سخنان گهربار مندرج در کتب روایی شیعه و اهل سنت مندرج شده، این واقعیت است که مصلحت و منفعت جمع را اولویت دهیم؛ به همه مسلمانان از هر گوشه جهان اسلام با دید تساوی نگاه کنیم؛ به دانش و علم اهمیت دهیم و با اعمال خود موجبات دعوت همگان به دین مبین اسلام را فراهم آوریم و برای برادری، تفاهم، همزیستی، تسامح و حل و فصل سریع اختلافات و مشکلات، ‌نهایت کوشش را به عمل آوریم.
دکتر روحانی با بیان اینکه به عنوان رییس‌جمهوری اعلام می‌کنم که چنین رویکردی به جهان اسلام دارم و در تصمیمات خود منافع سیاسی و امنیتی همه کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای مسلمان همسایه را به صورت متقابل مدنظر دارم اظهار کرد: آنچه می‌تواند همه ما مسلمانان، از هر قومیت و ملیتی را متوجه مسایل و مصائب جهان اسلام کند، جایگاه ما در نظام بین‌الملل و در میان ملت‌هاست.

شناسه خبر: 75089

- دیدارهای خارجی

- سخنراني ها

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده