رییس‌ جمهوری در دیدارِ وزیر امور خارجه ترکمنستان:

خزر برای همه ما دریای همکاری، صلح، امنیت و آرامش است

رییس جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه ترکمنستان با اشاره به روابط صمیمی، تاریخی و نیز زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور گفت: شرکت‌های دولتی و خصوصی ایران توانمندی و تجارب ارزشمندی در زمینه احداث نیروگاه، سد و مسکن دارند و می‌توانند با حضور در ترکمنستان، سطح مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور را ارتقاء دهند.

شناسه خبر: 74980 -

شنبه 26 بهمن 1392 - 20:37

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با تأکید بر اینکه امنیت و توسعه ترکمنستان برای ایران حائز اهمیت است ، گفت: داد و ستد، تجارت و تقویت مناسبات اقتصادی تأمین‌کننده منافع طرفین خواهد بود.
دکتر روحانی گفت: ایران آماده صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه بویژه ترکمنستان است.
رییس‌جمهوری همچنین به وجود بسترهای فراوان برای توسعه روابط فرهنگی، تجاری، اقتصادی و از جمله صنعت گردشگری میان دو کشور اشاره کرد و گفت: گسترش مناسبات با همسایگان و توسعه همکاری‌ها در همه زمینه‌ها از اولویت‌های سیاست خارجی دولت تدبیر و امید است.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دریای خزر، برای همه ما دریای همکاری، صلح، امنیت و آرامش است و کشورهای حاشیه خزر نیاز به همکاری بیشتری برای حفظ محیط زیست، اکوسیستم، دریا، کشتیرانی، تأمین امنیت و تعیین رژیم حقوقی دارند.
رییس‌جمهوری همچنین ضرورت همکاری دو کشور به منظور مقابله با تروریسم و افراطی‌گری را یادآور شد و بر تلاش همه کشورهای منطقه برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته تأکید کرد.
وزیر امور خارجه ترکمنستان: عشق‌آباد در زمینه دریای خزر با ایران همکاری خواهد کرد
در این دیدار «رشید مردف» وزیر امور خارجه ترکمنستان که سه وزیر دیگر دولت نیز او را همراهی می‌کردند، پیام کتبی «قربان علی بردی محمدف» رییس‌ جمهوری کشورش را تقدیم رییس جمهوری کرد.
وزیر خارجه ترکمنستان با بیان اینکه در این پیام از دکتر روحانی برای سفر به ترکمنستان دعوت رسمی بعمل آمده گفت: جمهوری اسلامی ایران همسایه دوست و نزدیک ترکمنستان است و تلاش «عشق‌آباد» در جهت تعمیق مناسبات گسترده با تهران است.
رشید مردف گفت: دریای خزر دریای دوستی فی‌مابین ما است و ما به طور جدی در زمینه این دریا با ایران همکاری خواهیم کرد.
وزیر امور خارجه ترکمنستان افزود: تهران و عشق‌آباد باید با جدیت، خود را برای اجلاس کشورهای حاشیه خزر که پاییز سال آینده در روسیه برگزار می‌شود، آماده کنند.
وی گفت: عشق‌آباد آماده است تا بر پایه روابط برادرانه و حسن همجواری میان دو دولت و دو ملت، روابط اقتصادی و فرهنگی را گسترش دهد و در حل و فصل مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی با ایران همکاری کند.
وزیر خارجه ترکمنستان به دیدار هیأت‌های رسمی و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور پس از استقرار دولت جدید در ایران اشاره کرد و گفت: کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ترکمنستان یکی از بهترین لوازم توسعه همکاری‌های بین دو کشور است.
رشید مردف افزود: هم‌اکنون در حوزه انرژی، سوآپ برق ترکمنستان، راه‌آهن، مسایل بانکی، منابع آب و دریای خزر مذاکرات خوبی انجام شده است و امیدوار هستیم برپایه حسن همجواری این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

شناسه خبر: 74980

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده