دکتر جهانگیری در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست عنوان کرد؛

اقتصاد سبز، گامی در جهت توسعه پایدار اقتصادی و رفع مشکلات زیست محیطی

معاون اول رئیس جمهور توجه به اقتصاد سبز را راه برون رفت کشور از مشکلات زیست محیطی دانست و با تأکید بر ضرورت توسعه پایدار اقتصادی گفت: اقتصاد سبز می‌تواند ایران را از مشکلات زیست محیطی رها کرده و نیاز به توسعه اقتصادی کشور را مرتفع سازد.

شناسه خبر: 74947 -

پنحشنبه 24 بهمن 1392 - 13:16

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز در آیین افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست با بیان اینکه محیط زیست یکی از مهمترین بخش‌های کشور است که به بخش‌های دیگر نیز نظارت و کنترل دارد، از سرکار خانم ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و همه دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه قدردانی کرد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اقتصاد سبز از سال 2008 به یکی از اساسی‌ترین راهکارهای دستیابی به توسعه پایدار تبدیل شده، تصریح کرد: همه کشورها به این باور رسیده‌اند که برای داشتن رشد اقتصادی و رهایی از چالش‌های پیش روی جوامع، توجه به اقتصاد سبز امری اجتناب‌ناپذیر است.
دکتر جهانگیری افزود: شاید در مقطعی تصور می‌شد که می‌توان بدون توجه به مسائل زیست محیطی، به رشد و توسعه پایدار دست یافت اما امروز مشخص شده که بدون توجه به محیط زیست، رشد اقتصادی عوارضی را به همراه می‌آورد که از مزایای آن بیشتر خواهد بود و از این رو اقتصاد سبز بعنوان یک پاسخ برای نیاز بشر قرن بیستم مطرح شد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران کشوری در حال توسعه است که چالش‌های جدی در بخش اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: توسعه اشتغال و ارتقاء رفاه مردم، نیازمند توسعه اقتصادی و در کنار آن مسائل زیست محیطی در ایران به یکی از مهمترین مسائل و چالش‌های پیش روی کشور تبدیل شده است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ایران کشوری است که در منطقه نیمه خشک واقع شده و به دلیل عدم توسعه پایدار اقتصادی و عدم توجه به مسائل زیست محیطی در دهه‌های گذشته، چالش و مشکلات فراوانی در مقطع فعلی گریبانگیر کشور شده است.
وی یکی از چالش‌های زیست محیطی کشور را خشکسالی عنوان کرد و افزود: این مشکل بخش قابل توجهی از زیستگاه‌های گیاهی و جانوری کشور را در معرض تخریب قرار داده که به عنوان نمونه می‌توان به مشکلات دریاچه ارومیه اشاره کرد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به جلسه روز گذشته در خصوص نجات دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: برای نجات این دریاچه نیازمند کار بلندمدت با اختصاص حجم بالایی از منابع هستیم که خوشبختانه امروز دولت طرح‌های متعددی را برای این کار در نظر گرفته و در حال پیگیری است.
دکتر جهانگیری وجود آلودگی هوا در کلان شهرها و برداشت‌های غیرمتعارف از منابع آبی را از جمله عوامل کاهش دهنده کیفیت زندگی مردم دانست و گفت: در کشور ما از ظرفیت‌های طبیعی بیش از حد متعارف برداشت می‌شود و امکانات زیستی در معرض ویرانی است که برای رفع این مشکلات نیازمند کار و برنامه‌ریزی جدی هستیم.
وی وظیفه دستگاه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ها را در امر فرهنگ‌سازی و توجه به محیط زیست وظیفه‌ای خطیر عنوان کرد و گفت: طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست تعداد روزهایی که کلان شهرها در سال از هوای پاک برخوردار هستند به اندازه انگشتان دست رسیده که باید برای این موضوع، فکری اساسی و چاره‌اندیشی شود.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت تدبیر و امید اصرار جدی دارد از منابع کشور در جایی استفاده شود که نیاز ضروری و حیاتی مردم است، افزود: دولت در تلاش است منابع را در بخش‌هایی همچون محیط زیست، آب و هوا هزینه کند و معتقد است اگر امروز به این مسائل پرداخته نشود با انواع و اقسام مشکلات روبرو خواهیم شد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: اصرار داریم در زمینه هوای کلان شهرها در بخش انرژی، سوخت و خودروهای فرسوده متمرکز شویم و خوشبختانه شورای عالی محیط زیست بعد از سالها وقفه کار خود را آغاز کرده که امیدواریم نتایج و دستاوردهای مطلوبی داشته باشد.
وی همچنین با اشاره به رویکرد دولت برای اجرای گام دوم طرح هدفمندی تصریح کرد: یکی از جهت‌گیری‌های دولت در طرح هدفمندی، توجه به محیط زیست می‌باشد و برای خارج کردن خودروهای فرسوده و استفاده بهینه از منابع انرژی کشور در این طرح برنامه‌ریزی دارد.
دکتر جهانگیری توسعه اقتصادی و در کنار آن توجه به اقتصاد سبز و مسائل زیست محیطی را نیازمند همراهی همه قوا و آحاد مردم عنوان کرد و گفت: تنها با همراهی و همدلی ملی است که می‌توان ضمن توسعه پایدار اقتصادی، مشکلات و چالش‌های زیست محیطی کشور را نیز مرتفع کرد.
معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد در دوره فعلی که همه مسئولین برای محیط زیست اهمیت ویژه‌ای قائل هستند، با جدیت بتوانیم بخش قابل توجهی از این مشکلات را مرتفع کنیم.
دکتر جهانگیری برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها را در رسیدن به اهداف مورد نظر در زمینه مسائل زیست محیطی اقدامی شایسته دانست و گفت: تبادل دیدگاه‌ها و استفاده از تجربیات موفق می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف کمک کند.
گفتنی است معاون اول رئیس جمهور پس از سخنرانی در این مراسم از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست بازدید کرد و ضمن گفتگو با غرفه‌داران از آخرین دستاوردهای این بخش مطلع شد.

شناسه خبر: 74947

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده