رییس جمهوری در مراسم سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی:

22 بهمن روز اتحاد ملت، وحدت ملی و ائتلاف ملی است

رییس جمهوری امروز (سه شنبه) در مراسم سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی گفت: امروز روز جشن ملی ایرانیان سراسر جهان و همه آزادی‌خواهان جهان است. امروز روز پیروزی اسلام در برابر کفر جهانی، روز پیروزی استقلال و روز پیروزی حاکمیت ملی است.

شناسه خبر: 74857 -

سه شنبه 22 بهمن 1392 - 12:00

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی تأکید کرد: 22 بهمن روز اتحاد ملت، وحدت ملی و ائتلاف ملی است. 35 سال پیش در چنین روزی مردم ایران، به رهبری فقیه، اندیشمند، روشن ضمیر، حضرت امام رضوان‌الله تعالی علیه در برابر اختناق، دیکتاتوری و آنهایی که می‌خواستند کشور ایران را در سلطه خود نگه دارند، پیروز شدند.
رییس جمهوری افزود: پیروزی در 22 بهمن سال 57، پیروزی یک طایفه، قبیله، قشر و جناح نبود، پیروزی همه مردم ایران بود.امام حتی در ورودش به ایران، وارد خانه خاصی نشد، در جمع حزب و جناح خاصی وارد نشد، امام در کنار شهیدان زنده و مردمی که از سراسر ایران اجتماع کرده بودند، حضور پیدا کرد.
دکتر روحانی اضافه کرد: پیروزی 22 بهمن، پیروزی وحدت و اتحاد یک ملت است.
رییس جمهوری گفت: بعد از پیروزی انقلاب هم در هر صحنه‌ای که همه با هم بودیم، دست به دست هم دادیم، پیروزی آن صحنه بودیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: 22بهمن 57، روز پیروزی حرکت اعتدالی مردم سراسر ایران بود. در انقلاب ما شمشیر بر شمشیر پیروز نشد. در انقلاب ما خون بر شمشیر پیروز شد. در انقلاب ما گلوله بر گلوله پیروز نشد، گل بر گلوله پیروز شد.
رییس جمهوری گفت: امام عزیز و بزرگوار ما در شرایطی انقلاب را به پیروزی رساند که فرهنگ و ندای مردم در برابر دژخیمان پیروز شد، اسلحه نبود که پیروز شد، کلام بود که پیروز شد. نوار ضبط صوت صدای امام بود، سخنرانی‌ها بود که ما را پیروز کرد. فرهنگ ایستادگی و مقاومت ملت ایران بود که ما را به پیروزی رساند.
دکتر روحانی اظهار کرد: انقلاب ما ابتدا حرکت علیه استبداد بود و سپس از سال 43 در ماجرای کاپیتولاسیون حرکت انقلابی ما در برابر استعمار بود، این انقلاب هم برای این بود که رژیم کودتایی را سرنگون کند و هم در پی آن بود مداخلات ناروا و نابجا و غلط آمریکا در سرزمین ایران را پایان ببخشد. انقلاب ما متکی به هیچ قدرت خارجی نبود، هیچ کشوری و ابرقدرتی و قدرتی حتی آن زمان که نظام دو قطبی در جهان بود هیچ کشور خارجی ما را پیروز نکرد این ملت ما بود که با انگیزه دینی و اسلامی در برابر تحقیرها ایستاد و مقاومت کرد.
رییس جمهوری افزود: رژیم کودتا به مردم ما آزادی بیان و آزادی رأی نمی‌داد، رأی مردم، نظر مردم در اداره کشور مداخله نداشت. این تحقیر بزرگی بود در برابر یک ملت تاریخ‌ساز و بزرگ ایران، مردم در این انقلاب می‌خواستند اداره کشور با نظر آنها و با رأی آنها اداره شود، یعنی استقرار حاکمیت ملی در برابر رژیم استبداد. تحقیر دومی که مردم ما در برابر آن به شدت عصبانی بودند. تحقیر خارجی بود. قدرت‌های بزرگ و ابرقدرت‌ها در امور داخلی این کشور مداخله می‌کردند.
دکترروحانی اضافه کرد: انقلاب برای این بود تا دست رد به سینه مداخله‌جویان و استعمارگران بزند. اساس انقلاب ما برای این بود که مردم تحقیر را نپذیرفتند. آیا امکان‌پذیر است این ملت بزرگ انقلابی بعد از35 سال بخواهند تحقیر قدرت‌های خارجی و یا آمریکا را بپذیرند. گویی آنها ملت بزرگ این سرزمین و ملت ایران را نشناخته‌اند. انقلاب ما برای استقرار احکام عزت‌آفرین و مسیر نجات‌بخش اسلام در این سرزمین بود.
وی افزود: رژیم گذشته به دنبال دین‌زدایی بود اما مردم ما در پی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بودند امروز ما خوشحالیم که بعد از 35 سال روز به روز به اهداف بلند و آرمان‌های بلند انقلاب ما نزدیکتر و نزدیکتر شده‌ایم.


شناسه خبر: 74857

- دیدارهای داخلی

- رئیس‌جمهوری

اخبار برگزیده