رییس جمهوری در دیدارِ وزیر امور خارجه سوئد:

انتخابات اخیر فضای جدیدی را برای توسعه همکاری‌ها با ایران ایجاد کرده است

رییس جمهوری در دیدارِ وزیر امور خارجه سوئد گفت: انتخابات اخیر ریاست جمهوری و آراء گسترده مردم، فضای جدیدی را در جهان برای توسعه همکاری‌ها با ایران ایجاد کرده است.

شناسه خبر: 74571 -

سه شنبه 15 بهمن 1392 - 19:22

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه بین ایران و اروپا روابط قوی و بسیار سنتی و دیرین وجود داشته است، گفت: پس از توافق اولیه، روابط اقتصادی ما با بسیاری از کشورهای اروپایی شروع شده و این روابط با شکلی کاملا جدید در حال توسعه یافتن است.
دکتر روحانی افزود: در چند هفته اخیر بیش از یکصد شرکت اروپایی به ایران سفر کرده و در حال مذاکره با طرف‌های ایرانی خود هستند، ما برهمین مبنا می‌توانیم روابط اقتصادیمان را با سوئد توسعه دهیم و بخش‌های خصوصی دو کشور در همه زمینه‌ها فعال شوند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ما متعهد به ان پی تی هستیم و تمامی اقدامات ما تحت نظارت آژانس بوده است و به تعبیر آژانس تاکنون هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نشده است، گفت: لذا در ذهن مردم ایران در خصوص استاندارد دوگانه اروپا در زمینه مسأله هسته‌ای این سوال پدید آمده است که چرا برخی از کشورها برخلاف قوانین بین‌المللی و تجارت آزاد اقدام به تحریم‌های یکجانبه می‌کنند.
دکتر روحانی با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و پنج بعلاوه یک گفت: ما کاملاً برای مذاکرات در مرحله نهایی و حصول توافق آمادگی داریم و چنانچه طرف مقابل جدی و صادق باشد، امکان رسیدن به توافق در کوتاه مدت وجود دارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه حضور ایرانیان در سوئد فرصت مغتنمی برای روابط فرهنگی و توسعه همکاری‌ها میان دو کشور است، گفت: در فضای جدید بوجود آمده سفر ایرانیان خارج از کشور به ایران گسترش و سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیز توسعه یافته است.

وزیر خارجه سوئد: اکنون زمان تحریم‌های تخریبی نیست؛ زمان دیپلماسی سازنده است
در این دیدار وزیر خارجه سوئد نیز با ابراز خرسندی از فضای جدید بوجود آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران گفت: برای ما ایران کشور بسیار مهمی است. ایران و سوئد از روابط حسنه و دیرینه‌ای برخوردارند. ما روابط اقتصادی قوی داریم و امیدواری زیادی در جامعه جهانی پس از شنیدن سخنرانی‌های جنابعالی ایجاد شده است.
کارل بیلت افزود: با انتخاب شما فضای جدیدی در دنیا ایجاد شده است و رفت و آمدهای فزاینده هیأت‌ها نشان‌دهنده این فضای جدید است. امیدوارم دو کشور بتوانند در این فضای جدید شاهد توسعه همکاری‌های اقتصادی گسترده باشند.
کارل بیلت در ادامه با اشاره به تلاش برخی از مخالفان توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفت: اکنون زمان تحریم‌های تخریبی نیست، بلکه زمان دیپلماسی سازنده است. متأسفانه تندروهایی در دو طرف هستند که برنامه‌های خود را دارند، اما ما در سوئد با صدای بلند گفته‌ایم که تحریم‌ها، راه حل نیستند و باید از دیپلماسی استفاده کرد.
وزیر امور خارجه سوئد گفت: حسن نیت کافی هر دو طرف می‌تواند شکاف بی‌اعتمادی میان ایران و غرب را برطرف کند.

شناسه خبر: 74571

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده