معاون اول رئیس جمهور از دریای عمان و سواحل مکران به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند و فرصتی طلایی برای توسعه استان سیستان و بلوچستان یاد کرد و گفت: سواحل باید به یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی کشور تبدیل شوند و دولت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این بخش را در دستور کار خود قرار خواهد داد.|>"> معاون اول رئیس جمهور از دریای عمان و سواحل مکران به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند و فرصتی طلایی برای توسعه استان سیستان و بلوچستان یاد کرد و گفت: سواحل باید به یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی کشور تبدیل شوند و دولت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این بخش را در دستور کار خود قرار خواهد داد.|>" /> معاون اول رئیس جمهور از دریای عمان و سواحل مکران به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند و فرصتی طلایی برای توسعه استان سیستان و بلوچستان یاد کرد و گفت: سواحل باید به یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی کشور تبدیل شوند و دولت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این بخش را در دستور کار خود قرار خواهد داد.|>" />

دکتر جهانگیری در همایش سرمایه‌گذاری و توسعه استان سیستان و بلوچستان:

مردم به شایعات درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها توجه نکنند

معاون اول رئیس جمهور از دریای عمان و سواحل مکران به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند و فرصتی طلایی برای توسعه استان سیستان و بلوچستان یاد کرد و گفت: سواحل باید به یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی کشور تبدیل شوند و دولت سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این بخش را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

شناسه خبر: 74555 -

سه شنبه 15 بهمن 1392 - 10:58

دکتر اسحاق جهانگیری شامگاه دوشنبه در همایش سرمایه‌گذاری و توسعه استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: بسیاری از کشورها اگر تنها بخش کوچکی از سواحل را در اختیار داشته باشند، استفاده‌های اقتصادی فراوانی از آن به عمل می‌آورند اما متأسفانه در ایران آن طور که باید به این موضوع پرداخته نشده است.
معاون اول رئیس جمهور هدف اصلی از سفر خود به استان سیستان و بلوچستان را بازدید از منطقه چابهار و بررسی سواحل مکران عنوان کرد و گفت: دولت برای توسعه سواحل این منطقه و ایجاد زیربناهای لازم تلاش خواهد کرد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که از آغاز دولت یازدهم پیش روی کشور وجود داشت، تصریح کرد: دولت در این مدت تلاش کرد هم مسائل اصلی را شناسایی کند و هم با توجه به توانمندی‌های علمی و تجربی مدیران، امید را در میان مردم زنده کرده و با تدبیر و اندیشه این امید را پاس بدارد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سفر خود به شهر مقدس قم و دیدار با مراجع تقلید خاطرنشان کرد: بنا بر گفته مراجع و آنچه از دیدارها با مردم بدست آمده، به نظر می‌رسد مردم به دولت یازدهم امید بسته‌اند و احساس می‌کنند این دولت قادر است موانع و مشکلات را از پیش روی آنان بردارد.
دکتر جهانگیری افزود: دولت تدبیر وامید در بخش سیاست خارجی تلاش کرد رویکردی در پیش گیرد که از طریق گفتگو همراه با عزت، مصلحت و حکمت، هم از کیان هسته‌ای کشور دفاع کند و هم در جهت شکستن تحریم‌های ظالمانه گام بردارد؛ به گونه‌ای که اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان دیگر به آسانی انجام نخواهد شد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: البته روند مذاکرات، روندی دشواری است و امیدواریم دولت بتواند در این مسیر موفق شود و فرصتی فراهم کند تا بتوان از منابع و سرمایه های کشور در جهت سرمایه‌گذاری و توسعه استفاده کرد.
معاون اول رئیس جمهور چالش‌های اصلی پیش روی اقتصاد کشور را تورم و رکود خواند و افزود: دولت در این مدت بر اساس سیاست‌های عالمانه مبتنی بر علم اقتصاد سعی کرده است تا حد زیادی این شرایط را کنترل کند و خوشبختانه امروز دیگر اثری از نوسانات لحظه‌ای نرخ ارز که پیش از انتخابات 24 خرداد وجود داشت، به چشم نمی خورد و به لطف خدا ثبات کاملی در بخش اقتصاد کشور ایجاد شده و رشد تورم متوقف گردیده است.
وی مقابله با رکود را از اولویت‌های نخست برنامه‌های دولت دانست و گفت: دولت با سیاست‌هایی که اتخاذ خواهد کرد، حتماً سایه سنگین رکود را از بخش تولید برخواهد داشت و برای این منظور در دو بخش اصلی برنامه‌ریزی دارد که یکی تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و دیگری حمایت از صادرات غیرنفتی است.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: برای ادامه طرح هدفمندی، آسیب‌شناسی دقیقی انجام شده و دولت با تدبیر ادامه این طرح را انجام خواهد داد.
معاون اول رئیس جمهور از مردم خواست به شایعاتی که این روزها از سوی مخالفین دولت در خصوص طرح هدفمندسازی یارانه‌ها مطرح می‌شود توجه نکنند زیرا دولت در تلاش است فاز دوم این طرح را به گونه‌ای اجرا کند که هم مردم از مزایای آن بهره‌مند شوند و هم موضوعاتی مانند مشکلات بهداشتی و درمانی، محیط زیست و بخش تولید سروسامان پیدا کند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: پس از آنکه برنامه‌ریزی‌های دولت در این زمینه نهایی شد، قطعاً مردم در جریان جزئیات گام دوم هدفمندی قرار خواهند گرفت و لازم است در همین جا تأکید شود که موضوع سبد کالا نیز هیچ ارتباطی به یارانه نقدی ندارد و آنچه این روزها در شایعات مطرح می شود که یارانه خانوارهایی که سبد کالا به آنان تعلق نگرفته حذف می‌شود، کاملاً نادرست و کذب است.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به برنامه دولت برای توسعه کشور نیز اشاره کرد و گفت: دولت محور اصلی توسعه و رونق صنعت و اقتصاد کشور را بخش خصوصی می‌داند.
دکتر جهانگیری افزود: بخش خصوصی باید سکاندار اصلی سرمایه‌گذاری و توسعه باشد و دولت نیز به دنبال بسترسازی و رفع موانع بخش خصوصی است تا بتواند در فضایی مناسب فعالیت کند.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط برای سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی در همه نقاط کشور یکسان نیست، خاطرنشان کرد: فاصله هر منطقه تا مرکز استان، شرایط و امکانات رفاهی از جمله مواردی هستند که در ترغیب و تشویق بخش خصوصی در هر منطقه موثرند. اما دولت بنا دارد با اتخاذ سیاست‌های تشویقی، شرایطی فراهم کند که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در هر منطقه تمایل پیدا کند.
دکتر جهانگیری افزود: دولت در نظر دارد با ایجاد مشوق‌هایی همچون معافیت مالیاتی، معافیت عوارض صادراتی و دیگر امتیازات، شرایط را برای سرمایه‌گذاری در تمام مناطق کشور فراهم کند.
معاون اول رئیس جمهور خطاب به بخش خصوصی تأکید کرد: دولت سیاست‌هایی را در پیش خواهد گرفت که سرمایه‌گذاران استان سیستان و بلوچستان از سود مناسبی برخوردار شوند.
دکتر جهانگیری با تأکید بر اینکه دولت عزم خود را جزم کرده که در همه زمینه‌ها در این استان توسعه ایجاد شود، گفت: در بخش گازرسانی برنامه‌ریزی خواهیم کرد تا خط انتقال گاز که از عسلویه به این استان رسیده گازرسانی به شهرهای استان را در اولویت قرار دهد.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه به مشکلات آب در استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: هر سرمایه‌گذاری که در استان در بخش نمک‌زدایی و شیرین کردن آب سرمایه‌گذاری کند دولت تضمین می‌کند که این آب را خریداری نماید.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به مشکلات دریاچه هامون و هیرمند گفت: هر ایرانی از این مسائل ناراحت و غمگین می‌شود و دولت نیز با جدیت برای رفع مشکلات این بخش تلاش خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به پتانسیل موجود استان در بخش معادن خاطرنشان کرد: لازم است زیربناها را تکمیل کنیم تا هم در معادن و هم در کشاورزی و صنعت گامهای موثری در استان سیستان و بلوچستان برداشته شود.

شناسه خبر: 74555

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده