دکتر جهانگیری در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ترکیه:

امیدوارم سفر آقای اردوغان نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد

معاون اول رییس جمهور روابط ایران و ترکیه را بسیار خوب، برادرانه و دوستانه ارزیابی کرد و گفت: این روابط طی سالهای گذشته روند رو به رشدی داشته و امیدوارم سفر آقای اردوغان نقطه عطفی در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور باشد.

شناسه خبر: 74401 -

چهارشنبه 9 بهمن 1392 - 13:07

دکتر اسحاق جهانگیری در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ترکیه، به مذاکرات هیات عالی رتبه دو کشور اشاره کرد و افزود: در این مذاکرات در خصوص مسائل مورد علاقه طرفین و به خصوص در زمینه مسائل اقتصادی گفتگو و توافقات خوبی صورت پذیرفت.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دو کشور در زمینه صادرات گاز نیز به نتایج خوبی رسیده‌اند افزود: زمینه‌های فراوانی برای همکاری‌های تهران- آنکارا وجود دارد که می‌تواند حجم تبادلات تجاری و اقتصادی فی‌مابین را افزایش داده و منجر به تحقق هدف‌گذاری سی میلیارد دلاری گردد.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این مصاحبه مطبوعاتی مشترک گفت: امروز فرصت خوبی فراهم شد تا بتوانیم روابط دوجانبه را مرور کنیم و مایل هستم مراتب خرسندی خود را از توافق دو کشور در زمینه تجارت ترجیحی اعلام نمایم.
نخست وزیر ترکیه اظهار امیدواری کرد شورای عالی همکاری دو کشور در سفر دکتر روحانی به ترکیه برگزار شود.
وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال 2012 از 21.8 میلیارد دلار گذشت و یک روابط تجاری متوازن بین ایران و ترکیه ایجاد شد، گفت: حجم این مبادلات در سال 2013 کاهش یافت اما با توجه به اراده سیاسی دو کشور برای گسترش همکاری‌های اقتصادی، امیدوارم بتوانیم با استفاده از تجربیات گذشته هدف‌گذاری سی میلیارد دلاری را محقق سازیم.
اردوغان با اشاره به واردات نفت خام و گاز طبیعی از ایران گفت: صنعت رو به رشد ترکیه نیازمند محصولات انرژی و به خصوص گاز ایران می باشد و معتقد هستیم که باید گام‌های مشترکی بر اساس روابط برد – برد میان دو کشور برداشته شود.

شناسه خبر: 74401

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده