در مذاکرات مشترک ایران و ترکیه صورت گرفت؛

تاکید دکتر جهانگیری و نخست‌وزیر ترکیه بر گسترش همکاری‌های تهران-آنکارا

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط دوستانه و تاریخی ایران و ترکیه گفت: با اراده ای که در دو دولت وجود دارد، زمینه های فراوانی برای تعمیق روابط و گسترش همکاری های تهران- آنکارا ایجاد شده است.

شناسه خبر: 74400 -

چهارشنبه 9 بهمن 1392 - 13:03

دکتر اسحاق جهانگیری در نشست مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه ایران و ترکیه که پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در مجموعه سعد آباد تهران برگزار شد، با اشاره به توافق ایران با کشورهای 1+5 تصریح کرد: با اجرایی شدن این توافق زمینه های گسترش مناسبات دو کشور فراهم شده است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری تهران-آنکارا در سال 2013 با کاهش مواجه بوده، بر لزوم تلاش دو کشور برای تحقق هدف گذاری تعیین شده یعنی رسیدن به سی میلیارد دلار در سال 2015 تاکید کرد.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به توافقات صورت گرفته میان وزرای دو کشور در خصوص مسائل تجاری و اقتصادی گفت: امیدوارم این توافقات در خصوص تجارت ترجیحی ایران و ترکیه تا پایان این سفر نهایی شود.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: اگر دو کشور بتوانند زمینه استفاده از پول ملی را در تجارت خود فراهم کنند، بی تردید حجم تجارت دو جانبه به سرعت افزایش یافته و مشکلات استفاده از ارزهای خارجی مرتفع خواهد شد.
دکتر جهانگیری از پیشنهاد دولت ترکیه برای برگزاری شورای عالی همکاری دو کشور قدردانی و اظهار امیدواری کرد این شورا بتواند به تصمیمات خوبی در جهت تسهیل و تسریع در توسعه همه جانبه روابط میان دو کشور منجر شود.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این نشست ضمن قدردانی از دعوت معاون اول رییس جمهور کشورمان برای سفر به ایران، به برخی موانع پیش روی توسعه روابط تجاری دو کشور اشاره کرد و گفت: دو کشور باید برای برطرف شدن موانع پیش روی همکاری‌های اقتصادی و زمینه سازی برای تحقق هدف گذاری سی میلیارد دلاری تلاش کنند.
نخست وزیر ترکیه با اشاره به موضوع تروریسم در منطقه تصریح کرد: ایران و ترکیه از رویکرد یکسانی در مبارزه با تروریسم برخوردار هستند و می توانند همکاری های سازنده ای در این زمینه داشته باشند.
وی همچنین استفاده از پول ملی ایران و ترکیه در تبادلات تجاری را گامی مفید و سازنده ارزیابی کرد و گفت: با این کار دو کشور می توانند خود را از مشکلات ارزهای خارجی رها کرده و حجم مبادلات تجاری فی ما بین را افزایش دهند.

شناسه خبر: 74400

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده