دکتر روحانی در دیدارِ گروه متنفذین:

بحران‌های منطقه‌ای ریشه در فقر و بی‌عدالتی دارد

گروه متنفذین به ریاست کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل به همراه رییس جمهور سابق فنلاند، رییس جمهور سابق مکزیک و اسقف دزموند توتو صبح امروز (سه‌شنبه) با دکتر روحانی دیدار و گفت و گو کردند.

شناسه خبر: 74368 -

سه شنبه 8 بهمن 1392 - 13:00

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار ضمن ادای احترام به نلسون ماندلا رهبر فقید آفریقای جنوبی و بنیان‌گذار گروه متنفذین با اشاره به این که افکار ماندلا و راه صلح‌جویانه او در جهان باقی خواهد ماند، گفت: بحران‌های منطقه‌ای ریشه در فقر فرهنگی، فقر اقتصادی، بی‌عدالتی، نبود دموکراسی و حضور نیروهای خارجی و دخالت آنها دارد. خشونت، افراط گرایی و تروریسم یکی از بزرگترین موضوعات در این منطقه است که به همراه بی‌عدالتی و عدم دموکراسی، تبعیض قومیتی و جنسیتی و فقدان نگاه درست به حقوق بشر با مداخلات خارجی در اثر حضور نیروهای بیگانه نگرانی‌های جامعه جهانی را برانگیخته است.
دکتر روحانی با تأکید بر این که برای مبارزه با خشونت، افراط گرایی و تروریسم باید به ریشه‌ها پرداخت، ارائه پیشنهاد مقابله با خشونت و افراط گرایی در سازمان ملل را در همین راستا اعلام کرد و با اشاره به این که همه کشورهای جهان و آحاد متنفذین حوزه بین‌الملل می‌بایست برای اجرای این قطعنامه کمک کنند اظهار امیدواری نمود که مقابله با تروریسم و افراطی‌گری شکلی ساختاری به خود بگیرد.
دکتر حسن روحانی با اشاره به این که جنگ و کشتار بی‌رحمانه در سوریه هر انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اظهار داشت: باید به صورت یکپارچه برای توقف جنگ و کشتار در سوریه متحد شویم. در این راستا مهمترین گام توقف حمایت و جلوگیری از کمک و ارسال سلاح به گروه‌های تروریستی از سوی برخی کشورهای منطقه است. علاوه بر این مسأله کمک‌های انسان دوستانه به مردم آن کشور در داخل و خارج سوریه می‌بایست مد نظر باشد.
رییس جمهور کشورمان در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 نیز اظهار داشت: تمام فعالیت‌های ما صلح آمیز بوده و صلح‌آمیز خواهد ماند.
وی افزود: ایران هیچ چیز بیش از حقوق خود براساس مقررات NPT نمی‌خواهد و چنانچه اراده جدی در طرف مقابل وجود داشته باشد این آمادگی برای رسیدن به توافق نهایی و حل و فصل جامع در کوتاه مدت وجود دارد.
در این دیدار کوفی عنان با اشاره به نقش تعیین‌کننده ایران در تحولات و امنیت منطقه اظهار داشت: جهان باید راه حلی سیاسی برای بحران سوریه پیدا کرده و کشتار را متوقف کند.
وی افزود: برای حل این موضوع باید شورای امنیت سازمان ملل و همسایگان سوریه به ویژه ایران نقش آفرینی کنند.
کوفی عنان اظهارداشت: ما از دیدگاه‌های جنابعالی در مورد سوریه و نحوه مشکلات آن کشور بسیار خرسندیم.
در این دیدار اعضای هیأت متنفذین با ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود به سخنرانی رییس جمهور کشورمان در داووس پرداخته و اثرات بین‌المللی سخنان ایشان و نقش رییس جمهوری کشورمان در صحنه بین‌المللی را ستوده و اظهار داشتند: سخنان جنابعالی در داووس گروه ما را به یاد نلسون ماندلا بنیانگذار فقید گروه متنفذین انداخت.

شناسه خبر: 74368

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده