رییس جمهوری در دیدارِ الهام علی اف:

ایران برای انتقال تجربیات خود در حوزه نفت و گاز به آذربایجان آمادگی دارد

رییس جمهوری در حاشیه چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس، با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

شناسه خبر: 74156 -

جمعه 4 بهمن 1392 - 03:39

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار، جمهوری آذربایجان را از بسیاری جهات به ملت ایران نزدیک دانست و گفت: ما با کشور دوست و همسایه آذربایجان اشتراکات زیادی داریم که سبب می‌شود پیشرفت و رفاه مردم آذربایجان برای ما از اهمیت زیادی برخوردار باشد.
رییس جمهوری با بیان اینکه گسترش هر چه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی میان تهران و باکو می‌تواند تعاملات میان دو کشور را مستحکم‌تر کند، افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا تجربیات خود در زمینه‌های گوناگون از جمله در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی را در اختیار کشور دوست و برادر آذربایجان قرار دهد.

الهام علی اف: اشتراکات گسترده فرهنگی، دو ملت ایران و آذربایجان را به هم پیوند داده است
در این دیدار علی اف رییس جمهوری آذربایجان با تبریک پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری کشورمان اشتراکات ایران و آذربایجان در مسائل فرهنگی، مذهبی و اجتماعی را یکی از سرمایه‌ها و نقاط قوت در مناسبات دو کشور خواند و برای تحقق اهداف رییس جمهوری کشورمان در دولت جدید آرزوی موفقیت کرد.
علی اف با اشاره به اینکه میان دو ملت ایران و آذربایجان صفا و صمیمیت زیادی وجود دارد و با تأکید بر اینکه مردم کشورش ملت ایران را بسیار دوست دارند، گفت: اشتراکات گسترده فرهنگی، دو ملت ایران و آذربایجان را به هم پیوند داده است. ما دارای فرهنگ و دین مشترکی هستیم که می‌تواند زمینه‌ها برای گسترش روابط و نزدیکی بیشتر دو کشور و ملت را مضاعف کند.
بررسی مسائل مختلف منطقه‌ای، مناسبات و اشتراکات فرهنگی، موضوع هسته‌ای ایران، توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی میان ایران و آذربایجان از مهمترین محورهای دیگر بحث و تبادل نظر میان دو رییس جمهوری بود.
در این دیدار طرفین از یکدیگر به طور رسمی برای سفر به پایتخت‌هایشان دعوت بعمل آوردند.

شناسه خبر: 74156

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده